Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Які пільги передбачені для учасників бойових дій та їхніх сімей?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

socialni-pilgy-uchasnykam-boyovyh-diy

Хто має право на статус учасника бойових дій?

Українська влада надає допомогу та пільги тим, хто захищає нашу країну - учасникам бойових дій (УБД). Статус учасника бойових дій матимуть військовослужбовці Збройних Сил України (ЗСУ), Служби безпеки України (СБУ), Нацгвардії, Держприкордонслужби, Служби зовнішньої розвідки (СЗР), Держспецтрансслужби та Військової прокуратури України. На цей статус також можуть податися особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції, Міністерства внутрішніх справ, Держспецзв’язку, Державної фіскальної служби, Управління державної охорони, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, які перебували у складі добровольчих формувань. Окрім військових, статус УБД можуть отримати волонтери.

Для отримання цього статусу необхідно бути залученим до воєнних дій щонайменше на 30 днів. У разі поранення, яке надалі не дозволяє виконувати свої обов’язки, кількість днів не буде зараховуватись при отриманні учасником бойових дій, незалежно від терміну перебування на війні, людина  отримує статус особи з інвалідністю.

Які пільги мають учасники бойових дій?

Згідно з інформацією Державної прикородонної служби України особи зі статусом учасника бойових дій можуть:

 • Першочергово обслуговуватись у лікувально-профілактичних закладах та аптеках, першочергово госпіталізуватись.
 • Безкоштовно отримувати ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення.
 • Першочергово безоплатно протезувати зуби.
 • Безкоштовно лікуватися у санаторіях або одержувати компенсацію за самостійно оплачене лікування.
 • Сплачувати комунальні послуги зі знижкою у 75%.
 • Мати знижку в 75% на паливо для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
 • Безкоштовно їздити на усіх видах міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів,зокрема внутрішньорайонних,­ та внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
 • Безкоштовно користуватись один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50 ­відсотковою знижкою.
 • Користуватись під час виходу на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи.
 •  Щорічно проходити медичне обстеження та диспансеризацію.
 • Отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності в розмірі середньої заробітної плати.
 • Незалежно від стажу роботи отримувати лікарняні виплати у розмірі середньої заробітної плати.
 • Використовувати щорічну відпустку у будь-який час та отримувати ще 14 днів додаткової відпустки зі збереженням зарплати.
 • Отримати першочергове право на робоче місце при скороченні штату співробітників.
 • Достроково виходити на пенсію, досягнувши віку 55 років для чоловіків та 50 років для жінок за наявності страхового стажу 25 та 20 років відповідно.
 • Мати першочергове право на отримання житла для поліпшення житлових умов,  бути першими в черзі на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, мати першочерговий ремонт.
 • Отримати позику на будівництво та ремонт житлових будинків, придбання або будівництво будинків дачного типу.
 • Першочергово вступати до житлово­будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків.
 • Позачергово користуватися всіма послугами зв’язку та позачергово встановлювати на пільгових умовах квартирні. Абонементна плата за користування телефоном для УБД встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.
 • Першочергово обслуговуватись підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, ЖКГ, міжміського транспорту.
 • Позачергово влаштовуватись до закладів соціального захисту населення, а також обслуговуватись службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством.
 • Від липня цього року в учасників бойових дій та їх сімей заборонено стягувати протермінованіі борги.

sotsialni-harantii-ubd

Які пільги мають сім’ї учасників бойових дій?

 • Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій.
 • За місцем проживання сімей учасників бойових дій, їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.
 • Як діти учасників бойових дій, так і самі УБД мають право на переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової предвищої освіти на денній формі.
 • Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках.
 • За умови відсутності заборгованості у студентів-дітей УБД останні мають право на соціальну стипендію.

Скільки військовим платять під час війни?

Крім основного щомісячного забезпечення, військовослужбовці та співробітники інших силових та безпекових відомств отримують ще й додаткові виплати. 

 • 30 тисяч грн виплачують військовим (крім строкової служби), а саме з:  

ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУР МОУ, НГУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу генерального прокурора, рядовому та начальницькому складу ДСНС, співробітникам Служби судової охорони, начальницькому складу управління спецоперацій Національного антикорупційного бюро та поліцейським;

 • до 100 тисяч грн на місяць (залежно від кількості днів перебування у зоні бойових дій) збільшується грошове забезпечення тих бійців, які безпосередньо беруть участь у місцях бойових зіткнень.

Ці виплати також стосуються і солдат строкової служби.

Регулюється постановою Кабінету міністрів України №168 від 28 лютого 2022.

Як відбувається розрахунок додаткових виплат?

 • 30 тисяч грн, або приблизно 1000 грн на день – базова додаткова виплата для військових, які не беруть безпосередню участь у бойових діях. 
 • 100 тисяч грн, або приблизно 3000 грн на день – для бійців, які воюють.

Додаткові виплати будуть нараховувати пропорційно кількості реальних днів, коли військовий брав участь у бойових діях, та на позиціях, які не передбачали активної участі.

Наприклад, армієць протягом місяця 10 днів перебував у місцях бойових зіткнень. Тоді розмір його місячного грошового забезпечення вираховуватимуть так:

основне щомісячне забезпечення (наприклад, 15 тисяч грн) + 20 днів перебування в тилу (20 тисяч грн) + 10 днів на фронті (30 тисяч грн).

Тобто загальна сума в такому випадку становитиме 65 тисяч грн (мінус податкові та інші типи відрахувань).

Як формують і здійснюють грошові виплати?

Кількість днів, які військовий безпосередньо перебував у бою, виконував бойові завдання, визначають на основі наказів і розпоряджень командирів чи начальників.

Крім того, важливо пересвідчитися, що видано наказ про зарахування бійця до військової частини та вступ на посаду.

Гроші виплачують у поточному місяці за попередній (тобто в червні за травень, наприклад) у два етапи:

 • у першій половині місяця виплачують основне грошове забезпечення, відповідно до посади, звання, вислуги років тощо;
 • у другій половині місяця виплачують додаткове.

Виплати ділять на дві частини, оскільки фінансові відділи повинні звести всі бойові накази у спільну відомість та зробити розрахунки.

Виплати надходять на рахунок у банку за вибором військовослужбовця. Якщо ж такого немає, потрібно надати фінансовій службі військової частини документи для відкриття рахунку.

Hroshove zabezpechennia pid chas viiny2

Що отримують армійці, які дістали поранення чи потрапили у полон? 

100 тисяч грн розповсюджується і на: 

 • військових, які дістали поранення на війні та перебувають на стаціонарному лікуванні чи у відпустці за висновком військово-лікарської комісії;
 • армійців, яких захопили у полон або взяли у заручники, а також інтернованих у нейтральні держави або безвісно відсутніх.

За такими військовими зберігають усі форми грошового забезпечення, які вони отримували на момент поранення чи полону.

У такому випадку гроші виплачують членам родини щомісячно, зокрема щодо військових: 

 • захоплених у полон – до дня їхнього звільнення включно;
 • безвісно відсутніх – до дня, коли набере чинності рішення суду про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошення померлими.

100 тисяч грн виплачують повністю за весь місяць, якщо військовий загинув або помер внаслідок поранень після запровадження воєнного стану, а не лише до дня зазнання травми чи смерті (протягом року після поранення).

Порядок звернення родичів військових та перелік документів, необхідних для отримання ними виплат регулюється постановою Кабміну №884.

Гроші членам сімей військових, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертирували – не виплачують.

Кого вважають членами сімей військовослужбовців?

Право отримати гроші військовослужбовців мають:

 • дружина або чоловік військовослужбовця, за їх відсутності – повнолітні діти, які проживають разом із ним;
 • законні представники (опікуни або піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їхнього віку) військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка);
 • особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця, або батьки військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка та дітей).

Які документи необхідно зібрати родичам полонених та зниклих безвісти солдат, для отримання виплат?

Для отримання грошових виплат членам сім'ї необхідно звернутись до командира військової частини з заявою та копіями документів:

 • паспорта;
 • довідки про реєстрацію місця проживання (якщо такої інформації немає в паспорті);
 • ідентифікаційного номера;
 • свідоцтва про шлюб (якщо є);
 • свідоцтва про народження дітей (якщо є).

Рішення про виплату чи відмову у виплаті грошей командир військової частини має ухвалити протягом 15 днів.

Якщо у виплаті відмовили, можна оскаржити це рішення в суді.

Якщо військовий загинув, чи передбачена для членів його сім'ї одноразова допомога?

Так.

Крім щомісячного додаткового забезпечення постанова КМУ №168 також встановлює і допомогу сім'ям загиблих бійців - 15 мільйонів грн, яку розподіляють рівними частинами на всіх членів сім'ї.

Однак чіткого переліку осіб, які можуть претендувати на частину з цих грошей, не встановлено. Тому в кожному випадку варто доводити свою приналежність до сім'ї загиблого військового. 

Конституційний суд спробував усунути цей недолік. Рішенням у справі №5-рп/99 визначив, що членами сім'ї військового насамперед є дружина або чоловік, діти, батьки. Діти є членами сім'ї незалежно від того, спільні вони чи є дітьми будь-кого з подружжя, усиновлені, народжені у шлюбі чи ні.

Інший критерій визначення кола членів сім'ї – особи, які постійно мешкають із військовослужбовцем та ведуть спільний побут. Це не лише близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати й сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо.

Умовами для визнання їх членами сім'ї, крім спільного проживання, є спільний побут, бюджет, витрати, майно, оренда житла тощо. 

Претендувати на частку грошової виплати можуть і утриманці військовослужбовця, які одержують від нього допомогу (не мають власних доходів або середньомісячний дохід яких не перевищує прожитковий мінімум).

Встановити факт проживання однією сім'єю та перебування на утриманні можна через суд.

Право на отримання цієї допомоги виникає з дати смерті військового, зазначеної у свідоцтві.

Якщо хтось із членів сім'ї загиблого відмовиться від своєї частки або протягом 3-х років не заявить про своє право на отримання допомоги, гроші розподіляють між іншими, хто має на них право.

Виплата частки не залежить від того, чи подав хтось інший документи на отримання цих грошей. Тобто кожен отримає свою частину. 

Якщо ж військовий помер протягом року від моменту, коли дістав поранення (контузії, травми, каліцтва) на війні, гроші членам його сім'ї виплатять. Якщо з цього часу минув рік і більше – ні. 

Якщо сім'я загиблого одночасно має право на отримання кількох типів одноразових допомог або компенсаційних виплат (встановлених різними нормативними актами), виплачують одну на вибір рідних.

Складено на основі матеріалів:

 1. За лаштунками. Учасники бойових дій та їх сім’ї повинні знати своє право на пільги.
 2. Андрій Новак. Виплати військовим під час війни: що потрібно знати?

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber