Половецькі ідоли дніпровських степів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

половецькі камінні бабиТаємничі ідоли, які прийнято називати «кам'яні баби», зустрічаються на території всього колишнього СРСР - в Прибалтиці, на Україні, в Росії. Особливо численні і цікаві половецькі баби, залишені на слов'янській землі древніми кочовими племенами. У Дніпропетровському історичному музеї зібрана дуже цікава і неймовірно велика колекція таких "баб".

 

Пам'ять про половців

Кому тільки не приписували вчені минулих століть цих велетнів - і гунам, і скіфам, і кельтам. І тільки в минулому столітті, завдяки роботам історика і археолога Н. Веселовського, вдалося встановити, що кам'яних баб залишили після себе саме половці (кипчаки). З XI по ХIV століття ці тюркомовні племена активно освоювали дніпровські степи, прийшовши сюди з Азії, тому в цих краях бовванів особливо багато. По обох берегах річки Дніпро стояли найбільші половецькі поселення. Свою нову батьківщину вони назвали Дешт-і-Кипчак - Земля Половців-Кипчаків. І, звичайно, тут з'явилося багато курганів-поховань.

Половецькі баби

Слова «баба» і «бовван» виникли ще в ті давні часи - від іранського «палван» - богатир і «балбал» - камінь з написом. В Україні цих баб також називали «мамаями».

Гнів Сонця

Вчені схиляються до того, що кам'яні ідоли були об'єктами відправлення релігійних язичницьких культів, тобто не уособлювали богів, яким потрібно молитися. Вони встановлювалися біля могильників і зображували предків. Однак зовні всі ідоли - як чоловічі, так і жіночі, мали риси не конкретних померлих людей, а богів або народних героїв - вождів чи старійшин, родоначальників, але знову ж таки, це були не конкретні, а узагальнені образи. Одну з давніх народних легенд про походження половецьких ідолів дніпровських степів опублікував ще в кінці позаминулого століття в виданні «Історичний вісник» легендарний український дослідник Дмитро Яворницький. Відповідно до неї, одного разу жили на Землі велетні і розсердилися на Сонце і почали на нього плювати, за що воно перетворило їх в камені.

камінні ідоли степів

Як правило, бовванів ставили в якості обмежувачів древніх святилищ, в яких половці робили поминальні та похоронні обряди. Ці священні місця обкурюють за допомогою диму від підпалених ароматних трав і запечених на багатті жертовних тварин. Також є версія, що стоявші біля доріг ідоли могли служити і географічними орієнтирами для проїжджаючих племен.

половецька стелла в полі

Баби в Дніпропетровському історичному музеї

Перші баби з'явилися в Дніпропетровському історичному музеї в середині XIX століття. Зараз він налічує 100 статуй, більшість з яких - половецькі.

дніпропетровський історичний музей

Ці кам'яні баби збереглися просто дивом, адже в останні століття в зв'язку з активним розвитком скотарства, розорювання земель і будівництвом будинків стародавні фігури, що стояли в степах уздовж доріг, часто руйнувалися місцевими жителями - зокрема, їх розбивали як символи язичництва. Втім, були й ті, хто, розуміючи історичну цінність бовванів, не чіпали їх або навіть забирали додому - на пам'ять.

половецькі баби в історичному музеї

Всі ці ідоли досить примітивні: обличчя, груди, руки зображені лише схематично, а ноги зображені товстими і короткими, щоб фігура, яка стояла на пагорбі, здалеку виглядала не спотворено. Відмітна риса практично кожної велетенської баби - культова посудина (часто ріг) в руках статуї, для проливання треби. Як матеріал половецькі майстри використовували сірий піщаник.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Сподобалась стаття? Поділись у соцмережах:


Теги:     ідоли      старожитності      кам'яні стелли      боввани

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Варто переглянути ⬇

Опубліковано 26 березня 2015, 20.45 Світлана Гузенко
2015-03-26-19-04-59Прогулюючись мальовничими алеями Старокиївської гори, мало хто помічає невеликий викладений з каменю круглий постамент навпроти Національного музею...
80174
Опубліковано 31 липня 2015, 10.00 Василь ПАВЛІВ
2015-07-31-08-36-08Я пригадав, як у дитинстві років 40 тому гостював у цьому селі в своїх знайомих і з однією тутешньою жіночкою (на жаль, вже покійною) ходив до лісу по...
81175
Опубліковано 02 березня 2018, 15.38 admin
2018-03-02-13-47-14Стаття присвячена ґенезі, походженню, проблемам дослідження, типології та атрибуції хрестоподібних петрогліфів з лунками-просвердлинами у печерах...
20525
Опубліковано 16 квітня 2015, 20.32 Наталія Космолінська
2015-04-16-19-40-43Десять хвилин пішки від площі Ринок у напрямку телевежі — і ви біля гори Високий Замок. Але залишки його мурів — це вже більш пізня історія, історія...
97204
Опубліковано 09 квітня 2014, 14.42 admin
2014-04-09-13-41-55Екологічна експедиція "Дністер" Товариства Лева (Львів) у 1988 році виявила на лівому крутому березі Дністра біля села Станка Бучачского району...
44015

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...