Середа
22 трав., 2024
     

Ukrainian English

Ваш рід: минуле, сучасне, майбутнє

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Ваш рід

Почнімо з минулого і проаналізуймо, що станеться, якщо ми будемо підніматися по вашому сімейному дереву. У мене залишилася одна жива бабуся – 89-річна мати мого батька. Я називаю її Бабуся. Нещодавно я їздив провідати Бабусю і займався традиційними справами – голосно розповідав про себе, полагодив її «зламану техніку», розгорнувши згорнуте віконце в браузері і так далі. Але також я використовував цей візит як можливість зробити дещо, чим раніше не займався – розпитати її про нашу родину.

Я з вами не знайомий, але гарантую, що ви недостатньо розпитуєте своїх дідусів і бабусь (або батьків) про їхнє життя та життя їхніх батьків. Усі ми дивно поглинені собою, а тому забуваємо задуматися про те, що нас оточує. Ми можемо використовувати Google, щоб дізнатися що завгодно про історію світу і країни, але нашу власну історію ми можемо дізнатися, лише задаючи питання старшим родичам.

  22Під час мого візиту Бабуся назвала себе «останньою з Могікан», маючи на увазі, що практично всі, з ким вона прожила життя, мертві – її чоловіка, братів і сестер, а також друзів більше немає. Звучить сумно, але це хороший сигнал, що нагадує про те, що справжній склад цінної інформації про минуле моєї сім'ї існує тільки в одному місці – в мозку 89-річної Бабусі – і якщо я продовжу страждати дурницями, скоро ця інформація буде втрачена назавжди.

Тож я почав задавати питання.

Спочатку Бабуся була роздратована, але вже через кілька хвилин історія поглинула її, і наступні три години я провів буквально приклеєним до крісла.

Я дізнався про її дитинство більше, ніж за всі попередні роки. Я знав, що вони з дідусем виросли в часи Великої депресії, але ніколи не чув неймовірні деталі – наприклад, вона бачила, як матір з дітьми орендодавець викинув на вулицю, побажавши їм замерзнути до смерті. І вони залишалися там, поки не менш убогі сусіди буквально по монетці зібрали суму, необхідну для того, щоб заплатити за кімнату ще за місяць.

Я також дізнався багато всього про своїх прадідусів і прабабусь з батьківського боку – знову-таки, я знав про них базову інформацію, але саме деталі вперше змусили мене відчути, що вони були справжніми, живими людьми. Троє з них виросли в сирітських притулках Нью-Йорка, а четверта залишила рідну Латвію в підлітковому віці і одна переправилася на пароплаві через Атлантику, а потім працювала в магазині в Нью-Йорку.

Я навіть вперше почув про бабусю моєї бабусі, яка сама приїхала до своєї сім'ї з Латвії, і в якої був той ще характер. На щастя, вона померла у 1941 році, так і не дізнавшись, що всі чотири її сини, які, на відміну від матері й сестри, залишилися в Латвії, оскільки мали там процвітаючий сімейний бізнес, були вбиті під час Голокосту.

Я нічогісінько про це не знав. Як я міг не знати, що четверо братів моєї прабабусі були вбиті в Голокост? Ось так я вперше побачив, що вони були живими людьми, зі своїми характерами. Повірити не можу, що досі жив, абсолютно не турбуючись про те, що нічого про них не знаю. Особливо з урахуванням того, що саме завдяки їхній боротьбі в притулках/роботі в магазинах/подоланню Великої депресії в мене неймовірно комфортне життя.

І, як би щасливий я не був, що хоч трохи більше дізнався про цих людей, тепер мене засмучує, що я не знаю нічого про цих зазначених сірим людей.

Ваше родове дерево

Все це змусило задуматися про концепції генеалогії, і про те, наскільки вона дивовижна. Що якщо я продовжу аналізувати своє родинне дерево – як у минулому, так і майбутньому? Хто такий «четвероюрідний брат», скільки їх у мене і чи з ними все в порядку? І до чого дивно, що для якоїсь дитини в 2030 році я буду тим дідусем із далеких гілок сімейного древа?

Отже, розберімося із цим разом:

Минуле: трикутник предків

Почнемо з минулого і проаналізуймо, що станеться, якщо ми будемо підніматися по вашому сімейному дереву. Я називаю його Трикутником предків:

Ваше родове генеалогічне дерево

Бачите, всього кілька поколінь назад – і ситуація швидко стає заплутаною. Верхній ряд – це 128 ваших пра-пра-пра-пра-прабабусь і бабусь, тобто, скажімо, прапрабабусь прабабусь ваших прабабусь. Але що дивно, так це те, як порівняно недавно вони всі жили. Якщо припустити, що нове покоління з'являється кожні 25-30 років, то більшості цих людей було 25-30 років у 1800-1825 роках. Тож на початку ХІХ жили 128 випадкових людей, гени кожного з яких становлять 1/128 вас теперішнього. У яких країнах вони жили? Як вони прожили свої життя? Які в них були стосунки з дітьми і родичами?

Найнеймовірніше, що в цій діаграмі, яка охоплює лише останні 200 років, є 127 романтичних стосунків, у більшості з яких любов була щирою. Ви - результат 127 романів (і це тільки якщо враховувати останні 200 років).

Гаразд, це страшно, але я спробую зайти ще далі:

Гаплогрупи і хромосоми предків

Отже, все зовсім вийшло з-під контролю. Ми зайшли на п'ять поколінь глибше, ніж у попередній схемі, і подивіться, яке безумство діється. 4 096 людей вище – ваші бабусі і дідусі в десятому ступені. Більшість з них були вашого віку в 1600-х.

Тепер ви розумієте, чому вас зовсім не повинно вражати, коли хтось хвалиться своїм королівським походженням. Подивіться, нащадком якої кількості людей є ви самі! У верхньому ряду напевно є королі, а ще селяни, вчені, солдати, малярі, повії, божевільні та інші зразки людей, які жили в ті часи.

Погляньте на всіх цих 4096 людей – не було б хоча б одного з них, вас би просто не існувало. Ви також могли помітити, що ці цифри зростають експоненціально: якщо продовжити йти глибше в минуле, кількість предків буде рости таким чином:

Гаплогрупи предків

Це означає, що до 1100 року у вас має бути 68 предків. Але проблема в тому, що населення Землі росло таким чином:

5 06

То як же це пояснюється? Вся справа в так званому колапсі родоводу, який відбувається у випадку зв'язку з людиною, близько пов'язаною з вами. Наприклад, якщо двоюрідні брат і сестра завели дитину, у неї буде тільки шість прабабусь-прадідів, а не вісім.

6 04

Перед тим, як ви почнете кривитися, науковий факт: згідно з антропологом Робіном Фоксом, 80% шлюбів в історії були укладені між троюрідними братами і сестрами або навіть більш близькими родичами. Причиною цього є те, що більшу частину своєї історії люди проживали в радіусі приблизно п'яти миль від місця народження, і велика частина людей, що жили поруч, були їхніми родичами. Щоб знайти когось іншого для пари, доводилося б пройти більше п'яти миль – а це практично повноцінний день полювання, на яке вам не дуже-то хотілося.

Для західного світу це здебільшого справа минулих років, але в багатьох частинах світу така практика досі поширена, наприклад, у більшій частині Ближнього Сходу і Північної Африки більше 50% шлюбів укладаються між троюрідними братами і сестрами або більш близькими родичами. Тож у тій групі з 4096 людей, згаданих вище, деякі точки дублюються, що означає, що реальна кількість ваших предків трохи менша.

Через колапс родоводу, якщо ви дуже-дуже розтягнете ваше родинне дерево, воно почне звужуватися, приймаючи форму діаманта:

7 06

Найширша ділянка вашого трикутника предків (або вже не трикутника) для більшості з нас доводиться приблизно на 1200 рік – на цей момент кількість ваших предків становила майже все населення світу. Після цього фактор колапсу родоводу переважує множення на два, і дерево починає звужуватися.

Отже, в цій гарячці продовження роду, частиною якої ми є, як ми пов'язані з усіма іншими мешканцями Землі?

Найпростіший спосіб зрозуміти це - сказати, що всі люди в світі - ваші брати і сестри; відрізняється тільки ступінь споріднення. Ступінь споріднення (рідний брат, двоюрідний і так далі) - це вказівка, наскільки далеко в минуле вам потрібно зайти, щоб дістатися до спільного предка. Двоюрідним братам та сестрам потрібно відмотати назад всього два покоління, і ось вони - спільні бабуся і дідусь. Для троюрідних - три покоління. Для п'ятиюрідних - вже шість поколінь, і так далі.

Оскільки багато людей плутаються з визначеннями двоюрідних, троюрідних та інших братів або сестер, я склав ось таку табличку, яка пояснює, що означає "троюрідний брат".

1 48

Зверніть увагу, що і для вас, і для вашого троюрідного брата а) один з батьків - двоюрідний брат або сестра одного з його батьків б) ваші бабусі/дідусі - сестри або брати в) їх батьки - ваші спільні прабабуся і прадідусь. Для чотириюрідні братів і сестер додається ще один рівень - спільними є вже прапрабабуся і прапрадід.

Кількість ваших родичів зростає експоненціально збільшенню відстані між вами і вашими спільними предками. У вас може бути не надто багато двоюрідних братів, але, найімовірніше, сотні чотириюрідних, тисячі шестиюрідних і більше мільйона восьмиюрідних.

Під час написання посту ця концепція мене так захопила, що я вирішив засукати свої ботанські рукави і вивести відповідну формулу.

(n-1) 2d nd

— В якій n - середня кількість дітей у сім'ї, а d - ступінь спорідненості, представників якого ви хочете знайти. (Я в захваті від себе). (Але я також наляканий, оскільки, можливо, є краща формула, так що не соромтеся пропонувати варіанти в коментарях).

Отже, щоб виявити, скільки у вас троюрідних братів (d=3), якщо в середньому у кожної пари у вашій родині народжувалося двоє дітей (n=2), це буде виглядати так: (2-1) 23 * 23 = 64.

Кількість чотириюрідних братів (d=4), якщо у вашій родині, у середньому, народжувалося троє дітей у кожної пари (n=3), буде (3-1) 24 * 34 = 2,592.

Використовувати цю формулу на собі непросто, оскільки ви не знаєте змінну n, тобто середню кількість дітей у ваших родичів, але можна вивести приблизне число на основі середнього показника по країні. Я порахував кілька прикладів нижче:

2 40

Найцікавішим мені здається те, що ці числа так ростуть експоненціально, що, якщо ми візьмемо середнє у світі число дітей в сім'ї (2,36), цю формулу можна використовувати, щоб вирахувати, що якщо б шлюби укладалися рівномірно у всіх країнах, найвіддаленішим вашим родичем на Землі був би ваш шістнадцятиюрідний брат.

Тим не менш, оскільки розмноження відбувається, як правило, в межах окремих країн і культур, найбільш віддалений родич в рамках вашої культури буде, ймовірно, ближче шістнадцятиюрідного брата, тоді як найвіддаленішим вашим родичем у світі буде ваш п’ятидесятиюрідний брат.

У будь-якому випадку, у вас є сотні, якщо не тисячі, чотириюрідних і п'ятиюрідних братів/сестер і, ймовірно, ви дружите з деякими з них, не усвідомлюючи свого споріднення; а з деякими, можливо, навіть зустрічалися.

Інший спосіб проаналізувати цю картину - подивитися на неї, починаючи з самого витоку. Це дозволить вам побачити, як швидко зростає відстань з кожним поколінням - ви і ваш брат росли в одному домі, ваші діти можуть дружити, але можуть і ні, а ваші внуки можуть бути взагалі не знайомі. Що стосується ваших і вашого брата праправнуків, то всі шанси за те, що вони взагалі ніколи не зустрінуться, а ваші прапраправнуки можуть бути найкращими друзями, але так і не дізнатися, що їх прапрапрадідусі були братами. Хороший приклад цього феномену:

3 25
  • Можливо, у вас не буде дітей - або їх не буде вже у ваших дітей.
  • Але якщо виключити цю вірогідність, найімовірніше, рано чи пізно ви станете прабатьком Конуса нащадків, в який буде входити відчутний відсоток населення Землі.

У перші кілька сотень років, поки рахунок не піде на тисячі, він буде виглядати приблизно так:

1 49

Давайте уважніше подивимося на одну з ваших пра-пра-пра-пра-правнучок:

telia1

Крихітка Телія, народжена в 2300-му, для вас така ж загадка, як і ваші далекі предки з початку 1800-х. Без вас її б не було, і їй, можливо, передалося кілька рис вашого характеру, але цим ваш зв'язок і вичерпується.

 

Вечірка закінчилася

За час прочитання цієї колонки ви звикли сприймати себе, як центрального персонажа всіх родинних дерев, які ми намалювали. Це ви були результатом тисячі романів. Це ви були центром величезної родини, ви перебували в центрі мережі двоюрідних, троюрідних і чотириюрідні братів і сестер. А тепер саме ви - великий засновник величезного Конуса нащадків.

Але достатньо лише трохи змістити фокус - і раптово ви стаєте лише одним з десятків тисяч нащадків людини, що жила в XVII столітті; одним з чиїхось двоюрідних або п'ятиюрідних братів; а для Телії ви ніякий не матріарх і не патріарх - просто одне з імен в її родинному дереві, зображене паличкою, та ще й з поганою роздільною здатністю, тому що Тім так і не навчився завантажувати якісні зображення з Pixelmator, незважаючи на те, що перепробував уже все, що міг:

3 26

Більшість з людей у верхньому ряду сьогодні живі-здорові, і ви уявлення не маєте, хто разом з вами входить у верхній ряд сімейного древа Телії: може, хлопець з кав'ярні неподалік від нього - теж її пра-пра-пра-прадід, і для неї ви обидва - просто давні, забуті предки.

 

Висновки

  1. Тепер я відчуваю себе особливим і дуже важливим, але в той же час дрібним і незначним.
  2. Написавши цей текст, я зрозумів, що люди - не більше ніж тимчасове сховище для своїх генів. Через 150 років всі 7 100 000 000 людей, що живуть зараз на Землі, помруть, але їх гени збережуться - в інших людях.
  3. На першому пункті висновків я не знав, радіти мені чи засмучуватися, але після другого однозначно впав у депресію. Але, щоб трохи заспокоїти своє вражене его, я задумався ось про що - можливо, моїм нащадкам не потрібно буде розпитувати своїх бабусь про мене - адже технології змінюють все. Через 100 років мій пра-пра-правнук зможе з легкістю дізнатися про мене все, що захоче.
  4. У будь-якому разі, на цей момент існує тільки один надійний спосіб дізнатися про ваших предків - ставити запитання. Тож не гайте часу.
Автор: Тім Урбан,
американський блогер
Джерело
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber