Четвер
18 лип., 2024
     

Ukrainian English

Неаполь Скіфський - місто-фортеця, центр скіфської держави

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Неаполь Скіфський

Одним з найбільших і найбільш вивчених пізньоскіфських укріплень, є городище Неаполіс (III в до н.е. - III ст. Н.е.) - столиця пізньоскіфської держави і резиденція царів. Неаполіс у перекладі з грецької, означає «нове місто», скіфська назва нам, на жаль, не відома. Археологічний пам'ятник «Неаполь Скіфський» в даний момент розташовується на Петровських скелях в Сімферополі.

За реконструкціями спеціалістів можна припустити, що захистом місту слугували скелясті схили та балка і лише з південного боку була зведена оборонна стіна. Пізніше були побудовані міські мури, центральні ворота, східна башта. В Неаполі було декілька будинків знаті, побудованих в грецькому стилі. Прості жителі жили в напівземлянках.

neapol-skifskyi

Давньогрецький географ Страбон вважав, що це місто, а точніше фортецю побудував скіфський цар Скілур. Фортеця ця була оплотом протистояння пізньоскіфської держави з Херсонесом. Найбільшого загострення це протистояння досягло в III-II ст. до н.е. Археологи вважають, що саме тоді були зведені оборонні мури, товщина яких досягала 6,5 метрів, а висота – 8 метрів. За царя Скілура та його сина Палака (ІІ ст. до н.е) скіфи захопили майже всі володіння Херсонеса в Південно-Західному Криму. Та в кінці того ж століття Херсонес визнає зверхність Понтійського царства. Понтійський цар Мітридат VІ Євпатор двічі організовує каральні походи своїх військ під командуванням полководця Діофана в Скіфію. Другий похід Диофана приводить до повного розгрому скіфів і як вважають археологи та історики завершився взяттям Неаполя Скіфського. Саме тим часом датуються шари згарищ і руйнувань, виявлені при розкопках. 

skilur-skif

В кінці І – початку ІІ ст.. н.е. кримські скіфи все частіше відчувають напади сарматів. Їх державність занепадає, а столиця все частіше піддається руйнуванню. Остаточно добили скіфів готи. Вони повністю зруйнували Неаполь Скіфський близько ІІІ - IV ст.. н.е.

Майже тисячу років руїни Неаполя Скіфського стояли покинутими. Народи, що селились в окрузі розтягували його каміння на будівельні потреби. В середні віки з його каміння була побудована Ак-Мечеть, що вважається найстарішою спорудою Сімферополя. Вітер, земля та пісок з часом зовсім сховали від людських очей залишки скіфської столиці.

Після приєднання Криму до російської імперії, починається період заснування на півострові нових міст. 8 лютого 1784 року був заснований Сімферополь. Про Неаполь Скіфських забувають здається навіки... 

plato-salgir

В 1927 році один сімферопольський любитель старовини випадково виявив серед каміння, що було привезене з урочища Керменчик дві мармурові плити з зображенням вершника та грецькими написами. Про ці плити повідомили вчених і ті почали в урочищі розкопки. Яке ж було їх здивування, коли вони виявили посуд, мармурові барельєфи з малюнками, римські та грецькі монети. В написах згадувався скіфський цар Скілур. Він же, на думку вчених, був зображений на одному з барельєфів. Неаполь Скіфський виходить з забуття. 

Після ІІ світової війни дослідження Неаполя Скіфського продовжувалось. Були виявлені головні ворота міста, ями для зберігання зерна, колодці.

Був виявлений також мовзолей для поховання членів царської родини, який датується ІІ ст. до н.е.. Це була квадратна в плані споруда низ якої був вимурований крупним камінням, а верхній ярус - цеглою. В стіні над дверима була замурована собака. Були тахож поховання коней. Під мавзолеєм був виявлений ящик з оброблених камінних плит в якому були залишки чоловіка зі зброєю та прикрасами. Поруч було поховання жінки в різному кипарисовому саркофазі та близько 70 інших гробів. В найбагатшій могилі було 825 золотих предметів, а всього в мавзолеї знайшли 1327 золотих виробів. Така кількість прикрас не залишила в археологів сумніву, що це поховання скіфських царів. Вік цих поховань коливається від кінця ІІ ст. до н.е. до середини І ст. н.е.. 

neapol-skifskyi2

В 1980-их роках було прийняте рішення про створення музею “Неаполь Скіфський”. Планувалось будівництво експозиційного павільона на території городища, кінозалу, приміщення для діарами “Похорони скіфського царя”... Планувалось створити цілий комплекс, де була б створена велика експозиція присвячена скіфській культурі. 

Планів було дуже багато, але все на що спромоглися, це на спорудження якогось кам’яного одоробла на місці колишнього мовзолею.

Всі знахідки, що були знайдені на території Неаполя Скіфського зараз перебувають в Кримському краєзнавчому музеї м.Сімферополь, а для туристів залишились лише руїни руїн останньої скіфської столиці. 

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber