Середа
24 квіт., 2024
     

Ukrainian English

12 шедеврів архітектури України

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

arhitekturni-shedevry-ukrainy

Ми створили добірку найбільш визначних і незвичайних архітектурних будівель нашої країни. Ви точно будете вражені красою та величчю цих споруд.


Одеський національний академічний театр опери та балету (Одеса)

opera-theatre.facade 25

Найстаріший оперний театр України був збудований у 1887 році архітекторами Фельнером і Гельмером. Фасад будівлі витриманий у стилі віденського бароко, тоді як глядацька зала відтворена у стилі пізнього французького рококо.

f5a7

До речі, оперний театр в Одесі входить у список найбільш незвичайних визначних пам’яток Східної Європи за версією журналу Forbes.

Палац Потоцьких (Львів)

Палац Потоцьких. Львів 12

Палац Потоцьких був збудований у 1880 році у стилі бароко за проєктом французького архітектора Луї Альфонса Рене Доверн’є. Згодом проєкт модифікували львівські архітектори Юліан Цибульський і Людвік Балдвін-Рамулт і реалізували під своїм керівництвом.

Будівлю розміщено на місці невеликої садиби – старого палацу Потоцьких 1822 року.

Будинок з химерами (Київ)

Будинок із химерами в якому жив архітектор Городецький

Цегляна споруда з прикрасами міфологічних і мисливських сюжетів є головною архітектурною спорудою раннього декоративного стилю модерн. Проєкт створив Владислав Городецький у 1903 році як прибутковий будинок із помешканням для своєї родини. Скульптурні прикраси за власними ескізами виконав скульптор Еліо Саля.

dom s ximerami 5

dom-s-himerami

tild3631-3262-4565-b332-636565383462   2019-06-04 121319

38087076

budynok-z-hymeramy-interior

Назву Будинок із химерами отримав завдяки скульптурним прикрасам, тематикою яких є тваринний наземний і підводний світи, атрибути полювання та казкові істоти. Будинок спроектовано у формі куба: з одного боку він має три, а з іншого – 6 поверхів. Цікавим також є використання високого парапету на даху, що дозволило практично сховати покрівлю – перша будівля “без даху” в Києві.

Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича (Чернівці)

3591 800x600 chernovcy-univer

Чернівецький національний університет – один із найстаріших класичних університетів в Україні. Будівля сучасного навчального закладу була споруджена у 1864-1882 рр. як резиденція буковинських митрополитів за проєктом відомого чеського архітектора Йосифа Главки

Над інтер’єром працювали віденські художники К. Іобст, І. Кляйн, чеський К. Свобода, буковинські Е. Бучевський і Є. Максимович. Стиль будівель еклетичний з домінуючим мотивом візантійської та романської архітектури.

Будинок Голованя (Луцьк)

budynok-golovanya-1024x768

Будинок скульптора Голованя розташований на території Історико-культурного заповідника Старий Луцьк на березі річки Стир. Проект будинку розробив волинський архітектор Ростислав Метельницький.

Подвір’я, стіни та дах будинку прикрашають кам’яні скульптури різних стилів. Вхід до будинку прикрашає родинний вензель – Н. М. Г. На фронтоні будинку розміщено барельєф вагою у 1,5 тонни із зображенням усіх членів сім’ї скульптора.

Пластиліновий будинок (Львів)

plastylinovyi-budynok-lviv

Цей пластиліновий булинок у Львові нaгaдyє рoбoти кaтaлoнськoгo архітектора Aнтoнio Ґауді з Бaрсeлoни. Дaний особняк 30-х рoкiв ХХ стoлiття дiстaвся гoспoдaрю y спaдoк. Пiсля тoгo як тeпeрiшнiй влaсник бyдинкy зaмoвив реконструкцію y львiвськoгo aрхiтeктoрa Mикoли Сeникa, бyдинoк oтримaв кaрдинaльнo нoвий вигляд. Зі слів архітектора, образ, який він реалізував, прийшов до нього уві сні. І справді, будиночок виглядає нереалістично, як з мультика, і шкода, що про нього мало хто знає. Розташований він на Личакові.

Пасаж (Одеса)

1280px-P1280983 Преображенська вул. 34

Історична будівля Одеси, в який розташовані готель і криті торговельні ряди, є пам’яткою історії та архітектури кін.19 – поч. 20 століття. Будівля пасажу була зведена у стилі модерн у 1899 році за проектом Л. Влодека.

65 big

Будівля має 4 поверхи, на першому розташовані магазини, інші поверхи займає готель. Внутрішній двір оздоблений чисельними скульптурами.

Будинок-корабель (Чернівці)

dom-korabl-v-chernovcah-1024x683

Один із перших кам’яних будинків, споруджений наприкінці 19 століття, який досі називають на старий манер “шифа”, що в перекладі з німецької – “корабель”.

Будівля, що стала родзинкою всіх архітектурних пам’яток Чернівців, і справді схожа на корабель. Звужений фасад – ніс корабля, спрямований на південь, а на 2 поверсі – палуба у вигляді просторого балкону та маленька башта, що нагадує щоглу.

1435649435 dom-korabl

За однією з легенд, в кінці 18 ст. у цьому кварталі була корчма під назвою Під золотим кораблем. Саме під її впливом згодом звели дім-корабель.

Кіностудія Victoria Film Studios (с. Гурівщина)

kinostudia-gurivshchyna-1024x844

Будівля однієї з найбільших кіностудій України зведена у вигляді великого замку з каменями біля підніжжя та численними вежами. Несвідомо тут виникають асоціації зі справжнім Діснейлендом.

Вхід у будівлю прикрашають стилізовані скульптури з фільмів Чужий і Хижак, висота яких понад 3 метри.

Загалом територія кіностудії займає 36 га. Екскурсії тут не проводять, проте можна насолодитися красою зовні.

Плоский будинок (Одеса)

ploskyi-budynok

Через незвичайну архітектуру будинок називають Картковим, Відьомським, Плоским, Будинком тіней, а також Будинком-стіною. Будівлю звели у 1889 році за проектом архітектора Д. Климова у стилі ренесанс і еклектика.

З фасадної сторони будинок видається звичайним. Однак якщо подивитися на нього збоку, здається, що він не має бічної стіни. Насправді секрет будівлі полягає в особливій конструкції: будинок зводили за часів царської Росії і у процесі будівництва не вистачило коштів. Аби не зупиняти роботи, архітектор вирішив звести дві стіни та зробити будинок трикутним.

Київський державний академічний театр ляльок (Київ)

kyivskyi-teatr-lyalok-1024x682

Театр ляльок у Києві є найстарішим в Україні. Попри те, що він з’явився ще в 1927 році, красиву будівлю за проектом В. Юдіна звели тільки у 2005 році.

t1-1024x559

Споруда театру має образ казкового палацу як зовні, так і в інтер’єрі. Крім того, прилегла територія оформлена як справжнє дитяче казкове містечко – тут є скульптури казкових персонажів, фонтан, а також квіткові клумби.

Шарівка (Харків)

sharivka

Шарівка — колишня поміщицька садиба у смт Шарівка Богодухівського району Харківської області на березі річки Мерчик.

Садиба заснована в селі Шарівка в 1836 році поміщиком Савою Ольховським. Будучи майором у відставці, Сава Васильович отримав село від Катерини II.

В 1917 році маєток було націоналізовано, а в 1925 році в комплексі був створений один з обласних санаторіїв для хворих туберкульозом.

Найбільший інтерес представляє Шарівський палац. Білокам’яний панський будинок виконаний у готичному стилі, розташований на пагорбі, і є центром всього комплексу.

full DJI 08851

У свій час у палаці знаходилися 26 кімнат і 3 великі зали, оздоблення яких вражала своєю розкішшю: мармурові каміни, ліпнина, розпису, витончена різьба по темному дубу, дорогий паркет. Тут влаштовувалися бали і грали вистави. Палац приймав іменитих гостей.

Зараз Шарівський палац — єдина частина комплексу, яка реставрувалася за останні 15 років.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber