Четвер
28 жовт., 2021
     

Житла давніх слов'ян: будівельні обряди і вибір дерева

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 16

Будівельні обряди слов'ян

Мій дім - моя фортеця. Як багато сенсу в цих словах. Адже дійсно, будинок для сучасної людини - це не просто дах над головою і стіни, це щось більше. Простір, де він відчуває себе в безпеці, адже недарма ж кажуть «В своїй хаті і стіни лікують». Будинок - це місце, куди завжди можна і хочеться повертатися. А що ж до будинку древніх слов'ян? Для наших предків будинок мав сакральне значення, куди більше, ніж для сучасної людини.

Саме слово «дім» - "domus / domos" не стільки житлове приміщення, скільки громадська організація (сім'я). У відношенні слов'ян до свого житла простежується глибокий зв'язок з природою, що, власне, не дивно.

Щоб зрозуміти всю серйозність підходу до будівництва будинку, відчути всю глибину зв'язку з навколишнім (зовнішнім) світом, варто розглянути кілька етапів підготовки до будівництва:

 • Вибір дерева для будівництва;
 • Вибір часу рубки;
 • Вибір місця будівництва.

Вибір дерева для будівництва дому

Основним матеріалом, що служив східним слов'янам для будівництва будинків, було дерево (навіть зараз часто будинки будують саме з цього матеріалу). До вибору дерева наші предки підходили з особливим трепетом, не кожне дерево могло бути використано для зведення будинку, існував ряд заборонених дерев.

 • священні дерева;
 • старі і молоді дерева;
 • прокляті дерева.

chelovek i derevo

Священні дерева

Священним могло бути якесь одне особливе дерево, а міг і цілий гай. Як правило, до священних, зараховувалися дерева з аномаліями: дуже високі або дуже товсті, з дивним переплетенням коренів, а так само ті які росли на місці капища або кургану.

Старі і молоді

Не можна було рубати будь-які старі дерева. Наші предки вірили, що старе дерево має померти своєю смертю, який порушив заборону міг зійти з розуму, зламати руку або ногу, або раптово померти. Це пов'язано з уявленнями наших предків про віковий ранзі: старий = головний = старший.

Прокляті і нещасливі

Обряди будівництво домуТепер відзначимо прокляті (нещасливі, злі дерева). Перш за все, слід проставити акцент на те, що на різних територіях проклятими вважалися різні дерева:

 • На Харківщині - ялина і сосна;
 • На Кубані - липа;
 • Майже всюди осика.

Вважалося небезпечним пускати на будівництво сухі дерева. В уявленнях давніх слов'ян сухе дерево означало мертве, як протилежність сирому - живому. Якщо порушити заборону, і побудувати будинок з застосуванням сухих дерев, то люди, що живуть в ньому, будуть страждати від «сухоти».

Так само не годилися для будівництва колоди з наростами ( «гузами»), сучками, що йдуть з глибини стовбура, так званими «пасинками», і так далі. Знову ж, покаранням за недотримання цих правил були хвороби, народження позашлюбної дитини і смерть мешканців.

Не можна було використовувати для будівництва дерева, що росли на дорогах і перехрестях. Їм приписувалася руйнівна, чаклунська сила. Навіть сучок від такого дерева, що потрапив, наприклад, в стіну будинку, міг стати причиною смертей і хвороб.

На перехрестях ховали самогубців, чарували. 

Образ дороги присутній в заговорах, в похоронних причитаннях: по ній небіжчик йде в інший світ. Можливо, з цим пов'язана заборона на використання в будівництві дерев, що ростуть при дорогах.

Не годилися для будівництва будинків дерева плодові і вирощені людиною.

Вибір часу рубки дерев

Наші предки вважали, що найбільш вдалий час для заготівлі матеріалу - після Трійці. Коли дерева сповнені життя і соку. А в деяких губерніях до Трійці вважалося гріхом не те що рубати дерева, але навіть обламувати з них гілки.

Вибір місця для будівництва

Вибір місця для зведення будинку обумовлювався не тільки практичними міркуваннями. У цьому питанні було багато символізму. Місце, на якому буде стояти будинок, мало за всіма ознаками бути сприятливим. Треба відзначити, що ознаки ці, знову ж таки, різнилися. Однак загальні риси все ж були:

 • Не можна будувати на місці, де була дорога;
 • Де була баня;
 • На спірній ділянці землі;
 • На місці поховання;
 • Де пролилася людська кров, було когось убито;
 • На місці, де раніше стояв будинок, який згорів (в якому хворіли люди і так далі).
 • Щасливим же вважалося місце обжите, де лягає худоба відпочивати, де проходили шляхи мурашок – це вважалось за символ родючості.

Вибір місця для будівництва житла

Звертались також до магії, ворожіння, за якими древні слов'яни обчислювали придатність місця для зведення будинку. Наприклад, господар майбутнього будинку, насипав чотири купки зерна по чотирьом кутам майбутнього будинку. І якщо на ранок зерно залишалося недоторканим, то можна було будувати будинок, в іншому випадку немає.

Ворожіння мусило проходити з вечора і до ранку, це мало своє сакральне значення. Демонологія стверджувала, що найбільш активна діяльність у чортів, відьом, упирів та іншої нечистої сили проявлялась саме вночі, отже і виявити їх можна було саме в ці години. За віруваннями вважали, що звір, нечистий дух або сам диявол може брати хліб саме в нечистому місці. А чисте не дозволить йому це зробити. 

Ще було поширеним ворожіння з водою: господарем намічались чотири кути, чотири точки. І в кожному з них він ставив глечик з водою. Їх обов’язково прикривали кришечками з дерева. Вранці дивилися, що наворожилось: якщо вода була почата, таке місце вважалось непридатним для новобудови. Ворожіння можна було і комбінувати, поєднуючи ті види та елементи, що вказувались вище. Так, біля глечиків з водою на ніч могли залишити ще й трохи хліба.

Час будівництва

Дуже велике значення для щасливої новобудови мав також час її закладання. Зазвичай найкращими днями для цього були весняні та літні. Якщо закласти хату на новий місяць, то в хаті буде завжди достаток. Серед тижня найбільш сприятливими днями вважались вівторок, четвер, п’ятниця і субота.

Київський зрубЦе давня садиба, яка була виявлена ​​при розкритті котловану 119-го майданчика на Контрактовій площі. Цим будівлям близько тисячі років. Реконструкція цієї садиби зараз знаходиться в парку "Київська Русь".

Під час закладання хати існував ще своєрідний архаїчний обряд – відкуп. Колись у давнину для зміцнення хати люди приносили жертви, спочатку людські, потім їх замінили на тварин, черепи тварин, а ще пізніше було вже достатньо рослин чи дрібних грошей. Це закладалось у замки до першого вінця нового зрубу.

Строительство избы

І це далеко не все, що можна сказати про вибір матеріалів для будівництва будинків, про місце і час споруди. У цій статті виділено найголовніше і коротко, тому що вивчення цього питання - велика тема, по якій є дуже багато різної літератури.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus