Неділя
28 квіт., 2024
     

Ukrainian English

7 двотисячників Українських Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

7-dvotysyachnykiv-ukrainskyh-karpat

Українські Карпати де-факто частина гірської системи Східних Карпат, розташована на Західній Україні. Їхня довжина становить 280 кілометрів – від верхів’їв Сяну до витоків Сучави. Ширина понад 110 км. Загальна площа гірської системи, розташованої на території Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей, складає понад 24 тис. км квадратних. Найвищий гірський масив Українських Карпат – Чорногора. Саме тут розташовані усі карпатські двотисячники, у тім числі й найвища гора України – Говерла.


ГОВЕРЛА

goverla-istoriya

Найвища вершина України сягає 2061 метра. Розташовується в гірському масиві Чорногора на межі Надвірнянського району Івано-Франківщини та Рахівського району Закарпатської області, у 17 кілометрах від румунського кордону. За різними версіями, назва ГОВЕРЛА (пол. Howerla, рум. Hovârla, угор. Hóvár) перекладається як «снігова вершина» (з угорської), або як «важкопрохідне підняття» (з румунської). Однак, найімовірнішою є думка, що ці найменування - це народноетимологічна модифікація вже існуючої української назви.

Гора має конусоподібну форму. На схилах — форми плейстоценового зледеніння, каменепади. Бувають снігові лавини. Складається з пісковиків і конгломератів. Укрита альпійськими луками, чагарниковими пустищами, подекуди — кам'яні осипища. Зі східного боку від вершини — один із витоків ріки Прут, Прутський водоспад, загальна висота якого становить близько 80 метрів. Гора розміщена у межах природоохоронних територій: Карпатського біосферного заповідника (Закарпаття) і Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська область). Схили гори вкриті буковими та смерековими лісами. На висоті 1 500 м починається субальпійський пояс пасовищ, відомий як полонини.

goverla-photo1

Популярний об'єкт літнього та зимового туризму. Перший туристичний маршрут зі сходження на вершину був відкритий 1880 року. Взимку альпіністським сходженням на Говерлу присвоєна категорія 1Б.

Під час Другої світової війни територію Говерли контролював підрозділ УПА-Захід Воєнна округа ВО-4 «Говерла» (Івано-Франківська область, Північна Буковина), до складу якої входило 8 тис. повстанців влітку 1944 року та 5 тис. повстанців влітку 1945 р.

upa-chornogora

Щороку до Дня Незалежності й Дня Конституції України відбуваються масові сходження на вершину.

hoverla-goraПідняття українського національного Прапора на Говерлі 16 липня 1993 збірною командою українських альпіністів і гірських туристів (Київ, Донбас, Закарпаття та Прикарпаття, Поділля, Буковина, Таврія).

Подолати найвищу вершину українських Карпат можна маркованими маршрутами як зі сторони Закарпаття, так і Івано-Франківської області. На Прикарпатті основні маршрути на Говерлу розпочинаються від турбази «Заросляк» (смт. Ворохта). До неї легко дістатись автотранспортом.

Найкоротша дорога на вершину – протяжністю 10,5 км. Є, до прикладу, інший маршрут, відносно легший, але довший (14 км), і простягається він через гори Брескул та Пожижевська, дозволяє помилуватись краєвидами Чорногірського хребта. Також популярністю користується сходження на Говерлу через гору Піп Іван зі сторони Верховинського району (с. Шибене).

goverla-shema-shodzhennya

Бребенескул

Менше 30 метрів програє Говерлі гора Бребенескул, висота якої 2032 метри. Розташована на Чорногірському масиві, на межі Івано-Франківщини та Закарпаття, між вершинами Менчул (1998 м) та Ребра (2001 м). На захід від Бребенескула розташоване найвисокогірніше українське озеро з такою ж назвою. Найближче село до вершини – Бистрець Івано-Франківської області.

Назва походить від румунського слова "brebenoc", що означає барвінок. Вважається, що десь під горою свого часу була полонина, на якій росли ці квіти. Хоча деякі вчені стверджують, що назва озера пішла від слова «бербениці» — це видовжений дерев’яний гуцульський посуд для зберігання продуктів (молока і бринзи, в основному) з двома днищами.

ozero-brebeneskul-4

Поверхня куполоподібна. На схилах поширені давньольодовикові форми рельєфу, сліди процесів морозного вивітрювання. Гора вкрита альпійськими і субальпійськими луками, характерні кам'яні розсипища та осипища.

brebenskul-shyly

Відвідування Бребенескула може бути частинкою трекінгу по Чорногорському хребту, який включає й інші двотисячники. З вершини гори відкривається фантастичний вид на сусідні вершини, а також на Прутський водоспад.

Піп Іван

pip-ivan-gora

Піп Іван або Чорна Гора також розташований на межі Івано-Франківщини та Закарпаття і здіймається на 2028 метрів над рівнем моря. За переказами, свою назву дістала від колись існуючої скелі на вершині, яка нагадувала священика в рясі. На вершині колись працювала обсерваторія з назвою Білий Слон, яку сьогодні намагаються відновити.

На вершині Піп Івана розташовані руїни спостережної метеостанції, побудованої ще в часи Другої світової війни. Саме ці руїни є однією з головних візитівок гори та притягують увагу мандрівників.

pip-ivan-verkhovynalife-1  large

Петрос

Petros 2

Розташований на Рахівщині Петрос має висоту 2020 метрів. Його ще називають Грозовою горою, бо її вершину часто вражають блискавки. На північно-західних схилах гори бере початок струмок Кевеле, ліва притока Чорної Тиси.

Назва Петрос (грец. Πέτρος) може тлумачитись у перекладі із давньогрецької мови як «скеля, камінь». Також може походити від молдавського прикметника petros — «кам'янистий». Словник карпатських назв подає таке тлумачення - кам'янистий, скельний верх.

Краєвиди з Петроса майже такі ж, як із Говерли. Особливо гарно виглядає головний хребет Чорногори, який можемо спостерігати по всій його довжині — від Говерли до Попа Івана. Чіткіше, ніж з Говерли, видно Близницю і за нею — ряд полонин хребта Свидовець.

petros2

Маршрути до вершини Петроса мають середню складність, а під час підйому туристи зможуть насолодитися чудовими краєвидами Карпатського регіону. Часто Говерла та Петрос включаються в один маршрут, що робить похід ще більш захоплюючим та вражаючим.

Взимку тут часто сходять снігові лавини.

Ґутин Томнатник

Hutyn Tomnatyk in September

Поблизу Рахова на 2016 метрів височіє гора Гутин Томнатик. На північно-східному схилі між горою Ґутин Томнатик і Бребенескул у льодовиковому карі на висоті 1801 метрів над рівнем моря розташоване озеро Бребенескул. На південь від вершини розташоване урочище Полонина Бребенеска, на північ — гора Ребра, на схід — Бребенескул.

gutyn-tomantnyk-stare-foto

В сніжну пору Гутин Томнатик вкривається білою ковдрою, через що й отримав свою назву. Вважається, що з давньодакійської мови "Гутин Томнатик" означає «Сивий Верх».

Chornogora3

 

Значний вплив на рельєф гори мав льодовик. На горі зростає субальпійська й альпійська рослинність з великою кількістю рідкісних і реліктових видів.

Найближчі населені пункти: с. Говерла (Закарпатська область) і с. Бистрець (Івано-Франківська область).

Ребра

1280px-Rebra ukr

Гора Ребра сягає 2001 метра над рівнем моря. Колись тут проходив кордон між Польщею і Чехословаччиною. Як і більшість її двохтисячних «сестер» розташована на межі Івано-Франківщини та Закарпаття. Найближчий населений пункт — село Бистрець.

Назва гори походить від її ландшафту, який виступає і нагадує ребра.

Південні схили Ребри — пологі ділянки (вкриті переважно травостоєм з щучника дернистого і біловуса) та крутосхили, вкриті криволіссям. Північні та північно-східні схили спадають крутими скелястими урвищами. На схід від вершини, у розлогому льодовиковому карі (урочищі Ґаджина) розташовані невеликі високогірні озера.

Гора Ребра

На горі зростає ряд рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України: сосна кедрова, жовтозілля карпатське, наскельниця лежача, ломикамінь моховидний та інші.

Менчул

1280px-Hutyn Tomnatyk Brebeneskul Menchul

Перебування Менчула, розташованого у Верховинському районі Франківщини та частково у Закарпатті, у цьому списку доволі умовне. Так би мовити, на перспективу. Висота гори – «лише» 1998 метри 40 сантиметрів. Свого часу на Івано-Франківщині тривала кампанія із штучного збільшення висоти Менчула на 2 метри. До справи було залучено перших волонтерів, але наразі ідея не реалізована.

Розташована в південно-східній частині масиву Чорногора, між горами Дземброня (на південному сході) і Бребенескул (на північному заході). На північних схилах гори бере початок потік Кізя.

1280px-Munchel-1

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber