Субота
28 трав., 2022
   

Ukrainian English Polish

Магічний зміст підкови

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 9

Підкова в народній магії

Підкова як оберіг і магічний символ

Історія наших предків сильно просякнута символізмом. Усі прикраси були по своїй суті оберегами. Вишивки на рушниках, постільній білизні, одязі повинні були захистити людину від нечистих сил. Обереги захищали і будинок. Один з таких оберегів - підкова. 

Підкова була на гербах багатьох гетьманів та кошових отаманів війська Запоріжського: Петра Сагайдачного, Івана Богуна, Івана Сірка, Андрій Лях, Северин Наливайко, Самійло Зборицький, Самійло Кішка.

podkova-trizub thumb

Вперше підковувати коней в Європі почали приблизно в середні віки. Точна дата невідома, але перші набійки були знайдені при розкопках могили короля Хильдерика, який помер приблизно в 500 році до н. е. Ватажок франків був похований за всіма традиціями того часу – в оточенні зброї, прикрас та власного бойового коня, у якого були підковані обидві пари копит. 

Підкувати коня на Русі раніше було доступно лише найбагатшим людям. Залізо було рідкісним і дорогим металом. Якщо комусь із селян вдавалося випадково знайти залізний предмет — це була найбільша цінність в будинку і дійсно символ удачі. Із знайденої підкови робився ніж або кілька цвяхів, які можна було вигідно продати. Але була вона наділена магічними особливостями з дещо інших причин. Насамперед, підкова була створена ковалем, а коваль на стародавній Русі вважався не тільки майстром по обробці металів, а й справжнім відуном і чаклуном. Нерідко кузня вважалася своєрідним святилищем, де вшановувався бог-коваль Сварог. Кожна річ, викута ковалем, вважалася магічною, що приносить щастя. Сам метал з давніх часів має глибокий містико-магічний аспект, йому приписувалося небесне походження, бо він приходить з вогня, з допопогою металічних предметів впливали на погодні явища (мольфарство), керували невидимими силами. 

1390639349 DSC 0623

Вважалося, що залізо з якого робляться підкови здатне захищати від злих чар. Іржаве залізо притягує до себе хвороби, тому іржу з підкови не видаляли. Всі хвороби, що проходять повз житла, притягувалися до підкови і не наздоганяли домочадців. Підкови кріпилися ріжками верх.У слов’ян широко використовувалися не тільки підкови, але і їх різноманітні зображення

Так, головки коней, нарівні з головками птахів, використовувалися в якості амулетів або підвісок. Також голови коней часто використовувалися при будівництві житла. Образи кінських голів, які прикрашали дахи будинків так і називались - кіньки. Це говорить про те, що образ коня був культовим у слов'ян. Це пов'язано зовсім не з тим, що кінь був годувальником, помічником, а іноді і рятівником людей, а з одним із міфів, витоки якого можна знайти у віруваннях індоєвропейців і задовго до них.

gromovyi-znak-konek

1300130201 3

У слов'ян кінь виступав своєрідною рушійною силою, який котить сонце. Колісниця бога блискавки Перуна була упряжена в 7 коней. Кінь - символ Перуна. Таким чином, кінь - був священним, пов'язаний з самим Сонцем - подателем світла і життя, а також й блискавкою, котра запліднювала землю. 

69815123 0 3a075 93219cb5 L1


Перун із Дажбогом мчить на своїй колісниці до загиблих на полі бою

Існує також повір'я, що підкови необхідно вішати кінцями вгору. Такий стан підкови може символізувати як вуха коня, так і роги  язичницького бога Велеса - бога достатку, злагоди і господарства. Тому, і підкова приносить щастя у бізнесі та примножує накопичений достаток. 

5047.970


Давньослов'янський бог мудрості, скотарства і достатку Велес

Найкраще місце для підкови - над вхідними дверима, можна на самих дверях, або поряд з дверима, але обов'язково біля входу - зовні або всередині. Якщо оберіг прикріпити зовні, то він врятує Вас та Вашу оселю від лихого ока, звільнить від заздрісної сусідської поголоски, стане на сторожі вашого спокою. Якщо всередині житла, то він буде сприяти збереженню внутрішньої гармонії житла, дружнім відносинам, спокійному і тихому життю.

Як правильно повісити підкову?

Підкову можна вішати двома способами: як ріжками вверх так і вниз, в залежності від конкретної задачі.

Ріжками до неба - більше атакуючий символ, він буде захищати від вроків і нечистих помислів ворогів, сусідів та перехожих, виконувати нейтралізуючу функцію по відношенню до всього негативного, нейтралізувати будь-кого з поганими помислами, хто заходить в помешкання. А також це своєрідна чаша, яка буде наповнюватись космічною енергією. 

45

Ріжками до землі - якщо ж у Вас в хаті вже накопичена добра енергетика, нема кого і чого боятися, то можна ставити ріжками вниз - енергія не буде накопичуватися, але буде випромінюватися - на домочадців і на ворогів теж, ладувати вже існуючий потенціал, якщо він є. Але такий варіант може підійти тим у кого є постійне джерело сили та енергії у домі, адже коли ріжками вниз - енергія буде просто  так би мовити, стікати, не назбирувати, і якщо у домі негативна енергетика, тоді ця підкова не зможе виконувати свою функцію.  

Обирати краще стару, а не нову підкову. Це пояснюється тим, що справжня стара, зношена підкова вже має напрацьовану енергетику коня, який, як писалось вище, за давніми віруваннями є священним. Вважається, що найкраще підкова діє, якщо її знайти в землі або отримати у подарунок. Якщо такої можливості немає, то підкову можна купити (зі справжнього металу), але ні в якому разі підкову не можна красти, в цьому випадку жодного щастя не побачите. Перед тим як підвісити підкову, треба почистити її від іржі, можна змастити машинним маслом, аби вона не псувалася. Господарі, чоловік і жінка, повинні потримати підкову за ріжки і тоді з найщирішими помислами та вірою у її сили повісити над входом в будинок. 

Не вішайте залізну підкову над металевими дверима. Якщо Ваші вхідні двері з металу, то краще підкову туди не вішати. Тут панує елемент дерева. Але, проте, Ви можете повісити підкову над великими дверима всередині будинку.

Підкова - дуже сприятливий талісман фен-шуй, оскільки підкова має ідеальну форму для утримання енергії ци. В Індії багато людей прикріплюють підкову до вхідних дверей. Індійська Васту Шастра, наука, дуже близька фен шуй, визнає підкову як один з найбільш сильних охоронних талісманів.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Поділитись статею у соцмережах:


Підписатись на електронну розсилку нових матеріалів:

blog comments powered by Disqus