Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Закарпаття

Озеро Івор

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Озеро Івор

Озеро Івор

Озеро Івор (друга назва - Драгобратське) - високогірне озеро льодовикового походження, прикрите Свидовецьким хребтом, лежить на висоті 1600 м над р. м., в улоговині видовженої форми, серед північних схилів гори Близниці, у межах Рахівського районну Закарпатської області. Довжина озера 55 м, ширина 21 м, площа 0,1 га. Глибина до 1,2 м. Береги складаються з морени. Живиться ґрунтовими й атмосферними водами. Вода прозора, слабо мінералізована. Дно вкрите сірим мулом. Береги заростають осокою. З іхтіофауни трапляються лише мікроскопічні ракоподібні. Об’єкт туризму. На північ від озера розташований гірськолижний курорт Драгобрат. Найближчий населений пункт — смт Ясіня.

Озеро Івор

У горян збереглася легенда, яка розповідає, що озеро Івор - то сльози чарівної гуцулки. Янка закохала в себе (а може вони й самі закохались) двох братів. Брати любили один одного не менше ніж красуню і не могли обрати ані хто поступиться, ані хто втратить кохання. І гуцулка загадала дістати чарівну квітку з крутих схилів Близниці (можливо мова іде про Едельвейс) і хто знайде ту квітку тому вона і буде. Брати стрімголов помчали на гору вириваючи живе каміння. Брати побачили загадану квітку і помчали до неї крутим схилом. Молодший поліз коротшим та більш небезпечним шляхом, але оступився і завис на підступному камінні. Старший брат забувши про квітку, змагання і гуцулку та кинувся рятувати брата, одначе скеля не витримала обох і вони зірвались. Дівчина, що побачила, загиблих через її примху братів, заридала від горя. В несилах спинитись, вона наповнила озеро своїми слізьми та померла від туги. Так і виникли назви Драгобрат та Івор. Жандарми що прийшли розслідувати трагедію, окам’яніли побачивши молодих людей. Відтоді вони стережуть спокій всіх хто приходить до Близниці.

skelya-blyznyci

Але хай вас не лякає трагічна легенда. Озеро Івор неймовірно гарне та затишне місце, що ідеально підходить як для відпочинку, так і для біваку. Поблизу озера є рівні, зручні місця для постановки намету. Власне озер два, але яке з них Івор незрозуміло (напевно більше). Єдиним недоліком озера є те, що воно розташовано в цирку Близниці , що зазвичай перетворюється в аеродинамічну трубу, вітер може задувати безперестанку.

Скелі Близниці — ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Розташована на скелястих урвищах двох вершин гори Близниця, в межах Свидовецького гірського заповідного масиву, Рахівського району Закарпатської області, на південний захід від смт Ясіня. Площа 30 га. Створена в 1975 році. Перебуває у віданні Ясінського лісокомбінату. Завдяки важкодоступності тут зростають рідкісні види рослин, зокрема котячі лапки карпатські, любочки несправжньокульбабові, дріада восьмипелюсткова, айстра альпійська та інші. Скелі — унікальне місце зростання білотки альпійської (едельвейс, шовкова косиця), занесеної до Червоної книги України. У 1997 р. територія увійшла до складу Карпатського біосферного заповідника.

rsz skeli-blyznyci1
rsz skeli-blyznyci
skeli-blyznyci3.jpg
skeli-blyznyci4
skeli-blyznycia4

Дістатись до озера можна з турбази Драгобрат. До озера іде ґрунтова дорога, яка перетворюється в стежку перед останніми підйомами до озера. Також на озеро можна вийти від лижних підйомників, траверсуючи Жандарми. Якщо ви плануєте підйом на Близницю, Івор буде для вас ідеальною стоянкою, адже з озера йде стежка на вершину.

Місце дійсно дуже зручне та ідеально підходить для стоянки, але зауважте що на прилеглих територіях озера відсутні “дрова” для розведення багаття. Рубати та різати жереб заборонено, тож будьте сумлінні та користуйтесь пальниками!!! Знищення рослинності (жерепу) наносить непоправної шкоди!!!

karpatske-ozero-ivor

Озеро Івор на диво чистий куточок Карпат, тож ставтесь до нього з повагою і насолоджуйтесь краєвидами.

Сонячної подорожі!

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber