Закарпаття на старих світлинах6 Ruthenia Near Uzok12 Carpatho-Ruthenia Peasants With Animals-Uzok
Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Закарпаття

Яким було Закарпаття на карті 1900 року

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

Закарпаття на старих світлинах

У 1900 році територія чотирьох закарпатських комітатів становила близько 18 тис. кв. км., на якій проживало 848 тис. 160 осіб. Чотири комітати називалися унг, берег, мараморош, угоч. 

Ung Vármegye - так у той час називали територію сучасного Ужгородського та Перечинського району, а Мукачівщина, частина Свалявщини й Берегівщини - "Bereg vármegye"

Про цей період у житті краю пише видання Закарпатія: перебуваючи у складі дуалістичної Австро-Угорської монархії (1867 – 1918 рр.) край іменувався умовною назвою Підкарпаття (за географічним розташуванням від центру). В офіційній хроніці частіше регіон називали Фелвідейком (Верхня Угорщина). Суспільно-політичне становище населення Закарпаття у цей час було досить складним, оскільки загальносуспільні зміни майже не торкалися провінції...

Закарпаття на старих світлинахЗакарпаття на старих світлинах6 Ruthenia Near Uzok12 Carpatho-Ruthenia Peasants With Animals-Uzok13 Ruthenia Peasants In Home 3 Women And BabyДовоєнні фотографії закарпатців з журналу "LIFE"

Участь закарпатців у діяльності загальнодержавних політичних акціях протесту, страйках була обмеженою. На подібний стан речей впливала слабка структурованість закарпатського суспільства й відсутність політико-правових традицій управління. Найбільшою політичною проблемою очевидно була відсутність політичної еліти. Її провідні функції взяла на себе національно-культурна інтелігенція (активність просвітителів), котра виконувала важливу роль у процесі політичної соціалізації громадян. Якщо ж класифікувати політичну систему, в межах якої перебувало Закарпаття на початку ХХ століття, то, беручи до уваги формаційний підхід типології суспільств, це була буржуазна політична система західного зразка. Її політичний режим характеризувався авторитарними методами управління.

Карта із зображенням двох сучасних районів, очевидно, була туристичною і пропонувала вироби закарпатців. 

Карта Закарпаття 1900 року

А це вже карта сучасної Мукачівщини та частини Берегівського і Свалявського районів, які колись колись називалися "Bereg vármegye":

Karta-suchasnoyi-mukachivschini-ta-chastini-beregivs-kogo-ta-svalyavs-kogo-r-na-kolis-nazivalasya-Bereg-varmegye-19102 reference
Karta-suchasnoyi-mukachivschini-ta-chastini-beregivs-kogo-ta-svalyavs-kogo-r-na-kolis-nazivalasya-Bereg-varmegye-19103 reference

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber