Четвер
23 трав., 2024
     

Ukrainian English

Ранньослов'янська держава Само

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

Король Само

В кінці першої чверті VII ст. приальпійські і моравські слов'яни повстали проти аварського ярма, що тяжіло над ними більше півстоліття. Потреба об'єднати сили у боротьбі проти спільного ворога привела до створення в Центральній Європі великої держави під назвою - Само (Samo).

На жаль, до нас дійшли вкрай мізерні відомості про це державе утворення. Неясність панує насамперед в питанні про походження Само. У хроніці Фредегара Схоластика, головне джерело з історії держави Само, ця людина названа купцем-франком, уродженцем Санської області, Франкського королівства. Проте, у зальцбургському трактаті «Звернення баварів і карантан» (лат. «Conversio Bagoariorum et Carantanorum», 870 р.) невідомим літописцем про нього було сказано так: «За часів славного короля франків Дагоберта слов'янин якийсь на ім'я Само, проживав у хорутан, був вождем цього племені». 

Племена держави Само

Приведемо витяги із хронік Фредегара:

"... На 40-му році правління Хлотаря (623 р) якась людина на ім'я Само, франк родом з Санса, разом з іншими купцями відправився до тих слов'ян, які відомі як венди (балто-карпатські племена - С.П.). Слов'яни вже підняли повстання проти аварів, званих також гунами і проти їх правителя-кагана. Венди були довгий час поданими гунів, які використовували їх як befulci. Коли б гуни не виступали проти інших народів, вони стояли у таборі в строю, готові до бою, поки боролися венди. Якщо венди перемагали, то гуни кидалися вперед за здобиччю, але якщо венди зазнавали поразки, то гуни повертали їх і знову змушували вступати в битву. Вендів гуни називали befulci, тому, що вони двічі починали атаку в бойових порядках, і таким чином, прикривали гунів. Щороку гуни зимують зі слов'янами, сплять з їх дружинами і дітьми, і до того ж слов'яни платять данину і терплять багато інших тягот. Сини, народжені від гунів слов'янським дружинами і дочками одного разу знайшли це ганебне приниження нестерпним, і тому, як я сказав, вони відмовилися підкорятися своїм панам і підняли повстання. Коли вони виступили проти гунів, Само, про якого я говорив, пішов з ними, і його хоробрість викликала їх захоплення: дивно, але багато гунів загинуло від меча Вендів. Визнавши його заслуги, венди зробили Само своїм королем, і він правив ними 35 років. Кілька разів вони, під його керівництвом, воювали з гунами, і його розсудливість і хоробрість завжди приносили Вендам перемогу. У Само було 12 вендських дружин, які народили йому 22 сина і 15 дочок ... "

Сучасний фінський філолог Й. Міккола висуває припущення, що торговець Само був галло-римлянином. Так, округ міста Санс, розташований на південний схід від Парижа, був одним з найбільш етнічно змішаних областей Північної Галлії. В його межах жили франки, бургунди, алеманни, але переважаючим населенням були галло-римляни, в чиїх руках цілком перебувала торгівля (документи меровінгської епохи замовчують про купців-франків). У ранньому середньовіччі поняття етнічної приналежності особи (natio) найчастіше мало тільки географічний і юридичний сенс, позначаючи місце народження людини і пануючу на цій території систему права. Тому народження Само в Санській окрузі, строго кажучи, означає тільки те, що він був франкським підданим і не більше. 

Фреска короля СамоФреска короля Само в ротонді Зноймо, Моравія

То ж ким був Само і хто він за походженням?

Чеські та українські дослідники наводять кілька версій :

  1. Само - це усічений варіант слов'янського імені Самослав.
  2. Само - титул, який означає "Князь".
  3. Само - франкський шпигун, засланець франкських королів, який мав натравити слов'ян на авар і знищити останніх, щоб таким чином уберегти Франкську державу від майбутньої навали. За задумом, після виконання місії, Само повинен самоусунутись, однак - цього не сталося, а навпаки почалася франко-слов'янська війна, тому версія досить не переконлива. 

Судячи з усього, Само не був франком за походженням - інакше б так не рвався допомагати слов'янам і відстоювати їх права, а вони не називали б його іменем свою протодержаву. Як мудрий стратег він використовував військову дипломатію й підтримував стосунки, а іноді спирався на підтримку влади Франкського королівства, через що виникли версії ніби-то він франк, який виконував певні доручення.

За повідомленням Фредегара, у 623 році Само «потягнув за собою багатьох купців» і відправився «торгувати до слов'ян». Останні тоді в черговий раз повстали проти влади кагана, і, отже, поїздку Само можна розцінювати як військову допомогу - купці з Франкської держави продавали в слов'янських земля, головним чином, зброю та предмети кінської упряжі. Більш того, Само не обмежився продажем слов'янам озброєння, а взяв особисту участь у їх поході проти аварів, під час якого виявив блискучі риси полководця і організаторські здібності: «... в справі з аварами він так знадобився, що було дивно, і сила-силенна їх (аварів. - С. П.) була винищена мечем вендів (слов'ян. - С. П.) ».

Пізнавши доблесть і честь Само, пише Фредегар, слов'яни обрали його «королем». На протязі його 35-річного царювання слов'янам доводилося неодноразово воювати з аварами, щоб відстояти свою незалежність, і всякий раз, завдяки військовим талантам свого вождя, вони брали вгору.

franky

Проте, на незалежність держави Само, намагалися давити також франки і лангобарди. Одне з великих зіткнень сталося близько фортеці Вогастсбург (точне її розташування не встановлено досі), де засіли головні сили слов'ян. Триденний бій закінчився повним розгромом військ франкського короля Дагоберта, довговолосого Меровінга. Пізніше слов'яни за розпорядженням Само кілька разів вторгалися в Тюрінгію і Франкське королівство, грабуючи і спустошуючи їх територію. Тільки у 636 році герцог Тюрінгії Радульф зміг розбити слов'ян. Однак після смерті Дагоберта I Радульф нібито сам повстав проти франків, розбивши в 641 році сина Дагоберта, короля Австразії Сігіберта III. Він став вважати себе королем Тюрінгії і уклав договір про союз з Само

Ось так пише Фредегар пише про конфлікт франків і слов'ян:

"... В цьому році слов'яни (чи венди, як вони себе називають) убили і пограбували велику кількість франкських купців в королівстві Само, і так почалася ворожнеча між Дагобертом і Само, королем слов'ян. Дагоберт відправив Сіхарія з посольством до Само з вимогою відповідного відшкодування за пограбування купців його людьми. Само не захотів бачити Сіхарія і не запрошував його до себе. Але Сіхарій одягнувся як слов'янин і таким чином, разом зі своєю свитою, проник в покої Само і повністю прочитав йому послання, яке йому було наказано вручити. Але , як це, зазвичай, буває між поганами, Само не визнав нічого з того зла, яке він зробив. Він просто стверджував, що у нього є намір здійснити правосуддя в цій суперечці, також як і в інших чварах, які виникли в цей же час. при цьому, посол Сіхарій, поступово як дурень, говорив з Само погрозами, хоча для нього ці слова не мали ніякого значення. Сіхарій сказав, що Само і його народ зобов'язані бути вірними підданими Дагоберта. Образившись, Само відповів: "Земля, яку ми займаємо, належить Дагоберту, і ми є його людьми лише при умові, що він буде підтримувати з нами дружбу". Сіхарій заперечив: "Неможливо для християн і слуг Господа жити з умовою дружби з собаками". Тоді, сказав Само: "Якщо ви божі слуги, то ми його хорти, і якщо ти наполягаєш, щоб ми образили Його, то в нашому праві розірвати тебе на шматки". І потім Сіхарій був вигнаний геть. Коли він повернувся до Дагоберта з донесенням про результати своєї місії, король наказав таємно зібрати військо з усього королівства Австразії для походу проти Само і Вендів. Проти вендів виступили три загони, лангобарди також допомогли Дагоберту, зробивши напад на слов'янську землю. Але слов'яни всюди приготувалися до відсічі. Алеманські війська під командуванням герцога Хродоберта здобули перемогу в тому місці, де вони вступили в слов'янську землю, і лангобарди також здобули перемогу і, як і алемани, взяли багато слов'янських полонених. Але, з іншого боку австразійці Дагоберта, котрі обложили фортецю Вогастсбург, в якій сховалося безліч найрішучиших Вендів, були розтрощені в триденній битві. І тому вони повернулися додому, залишивши під час своєї втечі всі намети і спорядження. Після цього венди зробили багато грабіжницьких набігів на Тюрінгію і прилеглі землі королівства франків. Крім цього, Дерван, герцог сорбів (лужицьких сербів - С.П.), народу слов'янського походження, довгий час підпорядковувався франкам, перейшов під владу Само разом з усіма своїми людьми. І не стільки слов'янська хоробрість вендів дозволила їм здобути перемогу над австразійцями, скільки поганий стан духу у останніх, які бачили, що їх Дагоберт їх ненавидить і постійно оббирає ... "

славяне и их соседи - карта

Tribal Kingdom of Samo-sl version
Королівство франківМапи франкських королівств, 628 р. Розділені між братами Дагобертом І (червоним) і Харібертом ІІ (зеленим).

Дагоберт - король франківДагеберт І - франкський король, підступний мерровінг, який нищив слов'янську державу Само. 

Держава Само на мапі

Де саме знаходилась легендарна фортеця венедів-слов'ян Вогастсбург? Незважаючи на те, що факт переможної битви слов'ян над франками є безсумнівним, історикам досі не вдалося визначити, де власне ця фортеця перебувала. До наших днів існують три можливих рішення цього питання. Видатні історики 19-го століття, в тому числі і легендарний «король чеських істориків» Франтішек Палацький, дотримувалися думки, що Вогастсбург знаходився недалеко західно-чеського міста Домажліце. У 1843-му році історик Владівой Томек проголосив, що Фредегар зробив в назві фортеці помилку, і що справжня назва фортеці було Тогастсбург. Ця назва відповідає чеській назві «Фортеця Тугоштя». Село «Тугошть», назване на честь старовинної фортеці, дійсно можна знайти недалеко Домажліце.

Відомий археолог і фахівець з історії чеських фортець Аугуст Седлачек в 1882-му році опублікував статтю, в якій помістив Вогастсбург неподалік від північно-західного міста Кадань. Він послався на свої археологічні розкопки на горі, що знаходиться недалеко від цього міста, на якій він знайшов залишки фортеці, котра старовиною і розмірами відповідає передбачуваному Вогастсбургу. А Кадань також була прикордонним містом. Фредегар пише, що військо короля Дагоберта зійшлося у битві з венедами на самому кордоні держави князя Само. Однак знову бракує переконливого доказу, що пагорб, котрий знаходиться поблизу від міста Кадань, дійсно і є тим таємничим Вогастсбургом.

Третє припущення, висловлене істориком Франтішеком Франком у 1911-му році, він локалізує Вогастсбург неподалік від містечка Штаффелштейн в Німеччині. У північно-західному напрямку від чеського прикордонного міста Хеб знаходиться пагорб з назвою «Вугастесроде», на якому також були знайдені залишки середньовічного укріплення. Крім того, на цій території тоді знаходилося слов'янське населення - там жили лужицькі серби. У наші дні можна на вершині пагорба знайти маленьку церкву, присвячену святій Альдегунді. Цікавим є той факт, що свята Альдегунда, яка померла в 662-му році, була сучасницею описаних подій. У церкві романський фундамент, її могли побудувати в пам'ять недавньої битви. Однак все це припущення. Держава князя Само розпалася в 658-му році. Битва під Вогастсбургом виявилася першою, історично підтвердженою перемогою слов'ян на території центральної Європи.

Франки

Після смерті Самослава у 658 році, держава, створена ним, проіснувавши всього 35 років, розпалася під натиском аварів і, ймовірно, франків теж. По суті, держава Само не була класичною державою як такою, адже точних кордонів у неї не було і цілком ймовірно, що вони часто змінювались. Проте, відомо, що в неї входили колишнє Карантанське князівство (хорутани), Моравія, Чехія та землі лужицьких сербів (Верхня і Нижня Лужиця). Втім, утворення зіграло величезну роль в історії слов'ян, це по-суті їх найперша спроба на незалежну державу (на рівні із пізнішим Стільсько),  об'єднавшись спільною військовою загрозою і особистими чеснотами, під проводом воєводи-полководця, повалити ворогів, утворивши єдиний міцний союз з централізованим правлінням.

Держава Самослава на карті

Держава Само була скріплена шлюбами з місцевими князівнами. За повідомленням Фредегара, Само був многожонцем: його 12 дружин були, мабуть, дочками слов'янських вождів, які визнали над собою владу Само. Проте йому не вдалося заснувати династію, і таким чином після смерті Само в 658 р держава його розпалася. Святий Емері, який проповідував у Бавapіі близько 680 р., писав про південні області, що входили в державу Само: "населення і багаті міста звернені в руїни, вся країна являє собою пустелю, і мандрівникові страшно пускатися по ній в дорогу через велику кількість диких звірів". Однак, нічого не зникає безслідно. Згодом, на місці держави Само виникає імперія - Велика Моравія - майбутня Чехія. 

Náklo vrch SámoПам'ятник Само у Дубнянах, Чехія. 

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків"

 

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber