Четвер
23 трав., 2024
     

Ukrainian English

Слов'янські топоніми в Німеччині

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 104

Слов'янські топоніми Німеччини

Слов'янські племена лужичан, лютичів, бодричів, поморян, руян здавна заселяли територію сучасної східної, північної і частково північно-західної Німеччини, а також частину Баварії. Як стверджується в даний час деякими дослідниками - в другій половині VI століття вони змінили племена лангобардів, ругів, лугіїв, хізобрадів, варинів, велетів і інших, що мешкали тут в античні часи народів. Однак, як відзначають багато дослідників, існує «дивовижний збіг племінних назв полабських, поморських та інших західних слов'ян з найдавнішими, відомими на даній території етнічними найменуваннями кордону перших століть нашої ери», згаданими в римських джерелах. Всього таких парних, співпадаючих античних і середньовічних слов'янських назв племен, що жили в даній місцевості, відомо близько п'ятнадцяти.

Пізніше, в ході середньовічної німецької експансії, слов'янське населення протягом декількох сторіч піддалося поступовій асиміляції. У XVIII столітті зникла полабська мова (останній ареал - Нижня Саксонія, район Люхів). В даний час єдиним не до кінця онімеченим слов'янським народом Німеччини залишаються лужичани, але й вони ще трохи розчиняться в німецкому суспільстві.

Slavic people X centuryСлов'янські народи на карті центральної і східної Європи в кінці X століття. Ілюстрація з енциклопедії Брокгауза і Ефрона.

Слов'янські племена, котрі здавна проживали на території сучасної Німеччини, залишили після себе численні топоніми. При цьому якась частина топонімів може мати більш давнє індоєвропейське походження. В умовах двомовності частина топонімів набула змішаний слов'яно-німецький характер.

Значна частина слов'янських топонімів утворена за допомогою наступних суфіксів:

 • ін (-in) - Берлін, Шверін, Вітцін, Девін, Альт-Тетерін, Карпін.
  Зазвичай це -in наголосне, на відміну від німецьких топонімів, тобто мають наголос на першому складі.
 • ен (-en) на сході Німеччини - результат германізації слов'янських суфіксів з н-(ин, -іна, -нь, -яне).
 • іц, жиць (нім. -itz) - Лаужиць (Лужиця), Кемніц. «Закінчення» -іц / -ц, як правило, відповідають слов'янським закінченням -іц / -іца (-ic / -ica) або -іци (-icy). Наприклад: Добраніц (нім. Dobranitz), з лужицької - Добранеци (ст.-луж. Dobranecy), Добершюц (нім. Doberschütz) - Доброшице (ст.-луж. Dobrošicy).
 • ів, ов (-ow, фонетично [o]) - Любов, Тетерів, Гюстров, Трептів, Лютів, Гольцов, Міров, Буров.
 • ау (-au) на сході Німеччини - Люббенау, Шпандау, Торгау.
  Закінчення -ау (-au) в топонімах слов'янського походження в більшості випадків є германізованими закінченнями -ів (-ow), однак не завжди: наприклад, Добершау (нім. Doberschau) з лужицької (ст.-луж. Dobruša) - Добруша. Однак, слід зазначити, що закінчення -ау (-au) також типове для численних топонімів гідронімного німецького походження.

Часто зустрічаються змішані форми: німецький корінь + слов'янське ім'я власне; слов'янське і німецьке коріння; німецьке ім'я власне + слов'янський суфікс (Арнтіц).

Найбільш відомі топоніми слов'янського походження:

 • Хемніц - ньому. Chemnitz, ст.-луж. Kamjenica (Кам'яниця), названий по найменуванню невеликої річки Кемніц, притоку річки Цвіккауер-Мульде (нім. Zwickauer Mulde). Саме слово «chemnitz» походить від «kamjenica» з мови лужицьких сербів і означає «кам'янистий струмок / річка». У Чехії місто називається Saská Kamenice - «Саксонська Кам'яниця».
 • Лаузиц, Лужиця - ньому. Lausitz від ст.-луж. Łužica, спочатку - «болотистий край» . Лужиця - це історична область Німеччини, в якій досі проживає слов'янський народ лужичани. У Польщі та Чехії область називається Лужиці - пол. Łużyce, чеськ. Lužice.
 • Лейпциг - від слова Ліпськ (пор. Липецьк).
 • Любек - нім. Lübeck - Любіца. Заснований недалеко від вагрської фортеці Любіца (нім. Liubice). Іноді згадується як Любіца, Любиця або Льюбіце. У Польщі місто називається пол. Lubeka (Любека), в середньовічних латинських текстах як Lvbeca (ЛУБЕК).
 • Росток - нім. Rostock - від ."Роз" і "ток", розтікатися або Розтоки - місце, де вода розтікається в різні боки.
 • Ратцебург - слов'янське поселення Ратибор вперше згадується в документах німецького короля Генріха IV у 1062 році як Racesburg. Назва походить від імені князя ободричів Ратибора (скор. нім. Ratse). Це поширене в середньовіччі слов'янське ім'я, зустрічається, в тому числі, і в давньоруських літописах: «побѣгоша къ князю на Городище тысячьскыи Ратиборъ, Гаврило Кыяниновъ и инии приятели его».(Новгородський літопис)
 • Пренцлау - нім. Prenzlau - ст.-луж. Prenzlawj [Пренцлавь] - Преслав, Преславець, Переславль, Переяслав.
 • Цоссен - нім. Zossen  - Sosny  - Сосни.
 • Бранденбург - нім. Brandenburg. По-слов'янськи Бранібор. По нижньолужицькому місто і зараз називається Braniboŕ pśi Habołu. Місто Нойбранденбург по-слов'янськи також називається Новий Бранібор.

Мапа Лужицької культуриМапа Лужицької держави на землях Німеччини.

Прапор лужицьких сербівПрапор лужичан.  

Писанки лужицьких сербівПисанкарство у лужичан.

Слов'янські топоніми широко поширені в наступних сучасних землях Німеччини:

 • Передня Померанія
 • Нижня Саксонія - території на схід від Гамбурга, так званий «Вендланд».
 • Шлезвіг-Гольштейн - східна його половина.
 • Мекленбург - Передня Померанія - повсюдне поширення.
 • Бранденбург - повсюдне поширення.
 • Берлін - численні топоніми слов'янського походження на території міста.
 • Саксонія-Ангальт - повсюдне поширення.
 • Саксонія - повсюдне поширення.
 • Тюрінгія - повсюдне поширення.
 • Баварія - східна, центральна і північна частини землі. 

Слов'янські топоніми в Німеччині Гребень, Грабов, Стрешов, Демшин - типові  західноукраїнські топоніми на карті Німеччини

Німецькі історики офіційно визнали, що такі племена як: полаби, ругії, ободрити здавна проживали на території сучасної Німеччини. В них була своя мова та релігія, германці сприймали їх як чужий та дикий народ. Насправді, слов'яни створили безліч торгових шляхів, промислових та культурних центрів. Вони були великими господарями, до яких німцям було ще дуже далеко, тому вся ця німецька чистота та охайність - історичний міф, стереотип. Радимо почитати етнографічні написи про швабів та дойчів.

rsz mapa-polabskyh-slowianМапа Адама Фішера - "Етнографія полабських слов'ян". Безліч слов'янських топонімів: Ратибор, Бранібор, Старгород, Лавгород, Білгород та ін.

В історії найбільш відомим слов'янським центром на території Німеччини була Аркона - городище з величезним храмовим комплексом. Один із німецьких археологів, Хпуке Йонс визнає:

"Переселенці із західної Європи - німці, голландці - по всій видимості, приєдналися до цих слов'ян. Відбулось змішування. Деякі, без сумнівів, були витіснені. І таким чином слов'янські елементи в кінцевому підсумку були включені в сьогоднішню [німецьку] культуру."

Німецький документальний фільм про слов'ян на території Німеччини.

UkranenlandUkranenland
UkranenlandВ даний час на території Німеччини існують кілька архітектурних музеїв під відкритим небом, які являю собою реконструкцію слов'янської фортеці, великі поселення і села VII-XII століття. Наприклад, слов'янська фортеця-замок з прилеглим до неї селом на місці ободритського поселення в Гросс-Раден (Slawenburg-Raddusch) в землі Мекленбург-Передня Померанія. Розкопки, в результаті яких були виявлені десятки великих слов'янських поселень, в цій області почалися ще після Другої світової війни, а в 70-х роках німці відновили слов'янський храм та житлові будинки поселення.

Головним замком слов'янського племені Гаволян (Heveller) був Бранібор в гирлі річки Гавель (Havel). Не стало винятком і колишнє слов'янське місто Торгелов, який теж знаходиться у федеральній землі Передня Померанія. Він стоїть на річці Укер (Uecker). У цьому місті знаходиться етнографічний музей на відкритому повітрі під назвою Украненланд (Ukranenland). Музей присвячений історії одного західно-слов'янського племені під назвою Украни (Die Ukrer, Ukranen), які, як кажуть вчені, оселилися тут в VI столітті.

UkranenlandUkranenland UkranenlandUkranenland01UkranenlandUkranenlandUkranenland - археологічне село-музей (скансен) в місті Торгелов в північно-східній Німеччині (Передня Померанія).  Назва походить від стародавнього слов'янського племені укрів або укранів (vukraner, vukri) - західнослов'янський племінний союз V-XII ст. на узбережжі річки Укер (нім. Ucker) у межиріччі Ельби та Залі й вище до Щецинської лагуни, - в тих районах Померанії і Пруссії, які сьогодні носять наймення Уккермарк (нім. Uckermark), на північному сході сучасної німецької землі Бранденбург, а також Полицький повіт на польсько-німецькому кордоні. На плем'я з назвою "украни" вказують середньовічні джерела, зокрема німецький історик Відукінд Корвейський у тексті датованому 934 р. Згадує про укранів і єписком Бранденбурга у 947 р. Украни входили до племінного союзу лютичів. Центром племені буа Пренцлау, а головними містами - Пазевальке та Уккермарк.

Музей під відкритим небом складається з таких частин:

 1. Ранньосередньовічне слов'янське поселення Ukranenland
 2. Інформаційний центр недалеко від села,
 3. Пізній середньовічний комплекс будівель 'Castrum Turglowe' в Торгелові

Найбільшим слов'янським містом була столиця Вагрії - Старград, пізніше періменований німцями в Ольденбург, де знаходилася резиденція князя вагрів і святилище. Вагри - західнослов'янське плем'я, що жило в середні віки на півострові Вагрія. Вони були найбільшим північно-західним племенем союзу бодричів-ободритів. Ареал їх проживання, який вони освоїли в VII столітті, охоплював схід нинішньої німецької федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн. Сучасна німецька реконструкція Старограду представлена в архітектурному музеї «Oldenburger Wallmuseum».

7067411 900

7067782 900

7068337 900

7067926 900

Німці уклали своєрідний каталог слов'янських міст і фортець на території Німеччини й розмістили його на сайті http://slawenburgen.npage.de - тут відзначені навіть координати місць, і показані місця розташування кожного міста з допомогою Google Earth. Зокрема вони знайшли і описали слов'янські міста, розташовані в наступних землях ФРН: Берлін - 8, Бранденбург - 166, Мекленбург - 285, Нижня Саксонія - 9, Саксонія - 125, Саксонія-Анхальт - 36, Шлезвіг-Голштейн - 38, Тюрінгія - 9, описані Росток, Шверін, Стральсунд, міста на островах Рюген (23) і Узедом (4) . Ітого: 703 слов'янських міста на території Німеччини! Деякі описи постачені малюнками - реконструкціями того, що тут було майже тисячу років тому.

7069309 900

7068507 900

7069647 900

7070896 900

У цьому трактаті названі князі венедів і ободритів, починаючи з V століття н.е., від яких ведуть свої родоводи німецька еліта та аристократія:.

 • Вишеслав (477-486),
 • Аларік (486-507);
 • Альберік (517-590);
 • Йоганнес (590-630);
 • Радегаст (630-664);
 • Вишеслав (664-700);
 • Орітберт I (700-724);
 • Орітберт II (724-747);
 • Владдух ум.772;
 • Віцеслав (747-798);
 • Драгомир (798-809);
 • Славомир (809-821);
 • Челодраг (821-830);
 • Годемисл (Гостомисл) (830-844);
 • Добемисл (Добромисл) (844-861);
 • Мстивой I (861-865?);
 • Орітберт III (869-888);
 • Вишеслав (888-934);
 • Біллунг (934-986);
 • Мечислав (983-1018);
 • Стогнев 955;
 • Мстивой II (? 960-1025);
 • Удо +1025;
 • Годослав (? -1067);
 • Будий (1066-1067);
 • Генріх (1096-1122);
 • Святополк (1122-1135);
 • Прибислав I (1135-1146);
 • Ніколот (1140-1167);

Цікаво, що ободритські князі вступали в династичні шлюби з європейськими шляхетним родами. Так, князь Аларіх був одружений з принцесою бургундів, Йоганн - норвезькою принцесою, Радегаст - гранадською (тобто іспанською), Альберік і Орітберт I - на сарматських, Орітберт II - на англосаксонських, Віціслав і Мечислав - на руських і литовських. Дружина Ярослава Мудрого - Інгігерда - була дочкою шведської королеви Астрід, яка до заміжжя була ободритською княжною. Мати Еріка Померанського (Богуслава) - короля Норвегії, Данії і Швеції - Марія Мекленбург-ШВЕРИНСЬКА - була представницею Мекленбурзького будинку.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber