П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Цікаві факти про озера та ріки Буковини

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

cikavi-vodoymy-bukovyny

Озеро Гірське Око (Буковинське Око, Карпатське Око)

Гірське Око – одне з найбільших і найвідоміших буковинських озер, що розташувалося у масиві Яловичорські гори, це гідрологічний заказник місцевого значення в Буковині. Озеро Гірське Око розкинулося в межах Путильського району області, неподалік від села Нижній Яловець.

Цікаво, що хоч озеро дослідили вже давно, однак про конкретну його глибину досі ніхто не може назвати точно. Справа в тому, що дістатися до дна водойми неможливо через завалені на дні масивні дерева, що простягнулися вздовж дна в цілком хаотичному порядку. Через це до самого дна водойми ніхто не може дістати. Сьогодні опираються лише на припущення – фахівці вважають, що найбільша глибина озера сягає шести метрів.

Озеро Гірське Око

Озеро має овальну форму і сягає в довжині до ста метрів. Озеро утворилося через зсув глинистих порід (таким самим чином утворилося одне з найвідоміших озер Карпат Синевир) і приваблює своїм спокоєм та чарівною величчю карпатської природи. Назва утворилася від форми водойми, адже вона нагадує око.

Гірське Око Нижня Яловичора

З історії озера відомо, що воно – одне з найстаріших на Буковині, адже його було утворено понад 300 тисяч років тому. У місцевих мешканців є свої повір’я стосовно озера – кажуть, що якщо омитися у водоймі з голови до п’ят, то людина матиме успіх у всіх справах та щастя в житті. Хоча омитися тут – справа далеко не для кожного, адже вода в озері зазвичай холодна і навіть в теплу пору року прогрівається не більше 12-14 градусів за Цельсієм.

Озеро Бездонне

Наступне озеро, про яке варто знати чернівчанам та туристам, це озеро Бездонне. Озеро Бездонне вважається гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення в Україні, розташувалося на території Заставнівського району Чернівецької області і займає площу в понад три гектари.

z1603180653a237i

Озеро Бездонне вважається типовою карстовою водоймою у привододільній частині Прут-Дністровського межиріччя. Озеро Бездонне – це якраз та Буковина, про яку мало знають туристи, однак яка очевидно заслуговує на увагу тих, хто любить подорожувати.

Річка Прут

Прут – річка в південно-східній Європі, що є лівою притокою річки Дунай. Верхня течія річки охоплює Івано-Франківська та Чернівецька області, нижня течія річки охоплює кордон Молдови з Румунією. Витоки річки – на карпатському масиві, неподалік від найбільшої гори Говерли.

Prut near Hoverla

Прут тече через декілька великих міст двох українських областей – Яремче, Коломию, Снятин, Чернівці, Новоселицю та Унгени. Історія річки бере свій початок з давніх часів – відомо, що про неї знали ще давні римляни.

20160617183352-3079

Річка Прут вважається популярним водним туристичним об’єктом на Буковині. Так, неподалік її витоків є відомий Прутський водоспад. Ще давніше річка Прут повинна була перетворити Чернівці в річковий порт – про це йшлося в двадцятому столітті. Для досягнення мети потрібно було поглибити русло річки та підняти рівень води, однак цього так і не відбулося і річка Прут не прославила Чернівці як річковий порт.

Річка Серет

Наступна велика річка Чернівецької області – це річка Серет. Тече через Буковину та потрапляє до Румунії, є лівою притокою Дунаю і належить також до басейну Чорного моря. Довжина Серету сягає 706 кілометрів, а площа басейну становить понад 44 тисячі квадратних кілометрів (в межах України всього 2 тисячі).

260987762-800x500-900

Річка Серет бере свій початок в межах Покутсько-Буковинських Карпат, неподалік від села Долішній Шепіт і має на території Буковини декілька великих основних приток – це річки Малий Серет, Міхідря та Лукавчик.

97377506 3499995073348040 4996536197913247744 n

Серет вважається судноплавною річкою для невеликих кораблів. Вздовж річки можна побачити чудовий мальовничий Сіретський заказник – іхтіологічний заказник місцевого значення в Україні, що розкинувся на території Сторожинецького та Вижницького районів Буковини. Цей заказник було створено з метою збереження в річці нерестовищ дуже рідкісних та цінних видів риб, таких, як струмкова та райдужна форель тощо.

Річка Дністер

Третя за довжиною річка України протікає саме через Буковину, це річка Дністер, що тече через південний захід країни і потрапляє до Молдовії. Річка Дністер – справді дивовижна і мальовнича, на її території від Галича до Хотина утворився Дністровський каньйон, що став частиною семи природних чудес України. Цей каньйон охоплює чотири області України.

about-002

Цікаво, що хоч річка добре досліджена багатьма фахівцями, однак про походження назви річки і досі нічого невідомо. Її знають з давніх-давен і різні народи, що поселялися вздовж річки, по-різному називали її, а вперше про Дністер згадав давній історик Геродот, який у своїй праці дав річці назву Тірас. Також з історії річки відомо, що вона утворилася з відходом Сарматового моря, якому б в наші дні виповнилося двадцять мільйонів років. В ті часи, стверджують вчені, річка була набагато глибшою, аніж є в наші дні.

Ще один цікавий факт: басейн сучасної річки Дністер налічує понад 14 тисяч річок із загальною довжиною в понад 32 тисячі кілометрів. У басейні річки створено дві потужні гідроелектростанції.

Джерело

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber