П'ятниця
03 груд., 2021
     

Кельтський Дагда - слов'янський Дажбог ?

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 4

Кельтський Дагда

Дажбог в багатьох етимологічних довідниках пояснюється як "бог, що дає" (у Фасмера також). Взагалі солярне Божество - Дажбог, пов'язане зі світлом та сонцем. "Бог, що дає" звучить досить логічно (адже Сонце дає життя). Однак, виникла цікава думка, якщо провести паралелі між кельтським божеством Дагда та сонячним Дажбо, виявиться багато спільного, чи це не один і той ж самий Бог.

У сучасній ірландській - Daghdha, через староірл. Dag Dia, протокельтською *Dago-deiwos, тобто очевидно, що - *Dhago-deiwos. "Сяючий Бог». В Слов'янському у нас когнат Deiwos, якщо не зраджує пам'ять - "диво", з лат. англ. deity, deus - "Бог" "Божество", "день" = *dei(wos)

Так можливо Дажбог: це не "бог, що дає", а "сяючий бог" або "бог світла", родич кельтського Дагди? Для його солярного / світлоносного образу вельми підходить. 

Можливо "бог, що дає, дабог, дайбоже, дайбо" - це пізніше переосмислення. Якщо слово "бог" у нас з'явилося під іранським впливом, то чому б не припустити, що Дажбог було повністю іранським або староірланд. ім'ям? Тим більше, що в пантеоні Володимира, Дажбо стоїть поруч з іранським Хорсом. Наприклад, це ім'я начебто співзвучне з авестійським dažaiti "brennt", хоча зрозуміло, що співзвуччя це поганий аргумент.

Дагда

Образ Дагди увібрав найбільш типові уявлення кельтів про всемогутнє божество потойбічного світу, господар котла достатку. Бог-отець, бог достатку і вогню (???). Нерідко наділявся владою над природними явищами і урожаєм; з цим, очевидно, пов'язана його роль під час святкування Самайну, де він виступав спільно з богинями війни і руйнування (Моррігу, Бодб). Зображувався велетнем з могутньою палицею, яку іноді везли за ним на возі. Другий його атрибут - чарівна арфа, гра на якій на початку світу викликала зміну пір року. Місцеперебуванням Дагди вважався Сід (пагорб) Бруіг на бойні, а дружиною - обожнена річка Бойн.

Дагда - (давньоірл. Dagda, в буквальному перекладі: "Хороший", "Хороший Бог") - божество ірландської міфології, один з головних богів, Племен богині Дану, поряд з Лугом і Нуаду. Бог добробуту та багатства в релігії давніх ірландців. Відомий також як Еохайда Оллатар (Еохайда Батько всіх) і Руада Рофесса («Червоний Надзнаючий»). Основним джерелом, з якого можна дізнатися біографію і атрибути Дагда, є скела «Битва при Маг Туїред» (Cath Muige Tuired). Згідно середньовічної ірландської історичної традиції та легенд - верховний король Ірландії. Час правління: 1407 - 1337 роки до н.е. (згідно "Історії Ірландії" Джеффрі Кітінга) або 1830 - 1750 роки до н.е. (згідно "Хроніки Чотирьох Майстрів"). Дагда став Верховним королем Племен богині Дану після поранення Нуаду. Від богині Боанн, колишньої дружини Нехтана, у нього народився син Енгус Мак Ок. Перед битвою при Маг Туїред він зійшовся з богинею Морріган, яка обіцяла йому відняти силу у ватажка фоморів Індеха. Крім того, Дагда вважався батьком короля си́дів Бодб Дерга, Кермата, Мідіра, Ані і богині Бригіти.

Атрибутами Дагда вважалися котел, в якому ніколи не вичерпувалася їжа, і дубина, якою він вражав ворогів. Тому Дагда часто порівнюють з галльскими божествами Сукеллом і Огмієм (перший зображувався з молотом, другий - з дубиною). Крім того, у Дагда були дві чарівні арфи - Даурдабла («Дуб двох зеленів») і Койра Кетаркуйр («Пісня чотирьох кутів»). 

Паралелі:

  • Дажбо та Дагда, одночасно у кельт. та слов. віруваннях подають добро і багатство, головні божества достатку. 
  • Обоє є Богами-Батьками. 
  • У Дажбо та Дагда, присутній майже одинаковий атрибут - молот-булава та колесо. 
  • Якщо Дагда це "Хороший бог", то Дажбога можна охарактеризувати як - "доля", "щастя", "майно", "достаток", "врожай", чи не просто збіг?

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus