Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English

Карнікс — забутий музичний інструмент кельтів-воїнів

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

Карнікс - кельтський інструмент

Карнікс – це стародавній музичний інструмент, який, достеменно відомо, використовувався кельтами в залізний вік. Між 300 р. до н.е. та 200 р. н.е. карнікс використовувався у багатьох регіонах Європи. У стародавніх літературних записах карнікс найчастіше зображується як інструмент, який супроводжував кельтських воїнів, коли вони йшли в бій.

Окрім літературних джерел, посилання на карнікс також були знайдені на предметах мистецтва та монетах. Залишки цього музичного інструменту іноді також знаходили під час археологічних розкопок.

Інструмент Карнікс

karniks-kelty

Карнікс можна описати як тип бойової труби. Цей інструмент являв собою безклапанний ріг, виготовлений з битої бронзи, і його легко впізнати завдяки ſ-формі. Ще однією відмінною особливістю карнакса є його дзвін, на якому часто зображена голова якоїсь тварини. До таких тварин належать кабани, дракони, змії, птахи та вовки. Дзвони карнікса були створені після цих тварин, щоб викликати страх у ворожих воїнів. Крім того, деякі дзвони були зроблені із суглобами на щелепах, які могли змусити голову тварини рухатися під час звучання інструменту, тим самим посилюючи психологічний вплив, який він мав на ворога.

Попри те, що вигляд карнаксу вселяв страх у серцях ворога, саме його звук, який був описаний як пишний і суворий, мабуть, мав більший вплив на моральний дух ворога. Можна зазначити, що навряд чи ми коли-небудь дізнаємось, як звучали їхні кари. Тим не менше, можна відтворити цей прилад, враховуючи те, що деякі з них були знайдені під час археологічних розкопок, і можливо досягти трохи кращого розуміння того, як цей прилад працював.

Десфордський Карнікс

carnyx-desford

Одним із прикладів карнікса, який зберігся, є Десфордський Карнікс, який був виявлений в Десфорді в Банффширі, Шотландія. Була знайдена лише голова цього інструменту, і припускають, що він був похований як жертвоприношення богам. Хоча цей інструмент не вижив у повному обсязі, він надав достатньо інформації для виготовлення його копії. Для того, щоб відтворити решту карніксу, були використані паралелі, особливо художні зображення з інших країн Європи. Як результат, ми можемо почути звук, який, можливо, видавав карнікс під час його відтворення.

Тим не менше, Deskford Carnyx – лише один із прикладів такого інструменту. До 2004 року були відомі залишки лише п’яти зразків. Ці інструменти були знайдені у Шотландії, Франції, Німеччині, Швейцарії та Румунії відповідно.

karniksy-keltiv

У листопаді 2004 року в Тінтіньяку, галло-римському місці в Тінтіньяк, в регіоні Коррез на півдні Франції, було виявлено депозит із семи грошей. Один із цих карналів мав дзвін у формі голови змії з величезними вухами. Також було зроблено рекреацію цього карнікса, і звук, вироблений цим інструментом, був зовсім іншим, ніж звук Deskford Carnyx. Таким чином, було доведено, що існували різні типи п’ятниць.

Карнікс з Тінтіньяка

karniks-celtic

Крім того, карнікс з Тінтіньяка також змусив експертів переоцінити спосіб гри на цьому інструменті. До його відкриття вважалося, що карнакс тримався вертикально, як це зображено в деяких творах античного мистецтва. Проте карнікс із Тінтіньяку мав абсолютно пряму трубку, на відміну від інших карнажів, які мали невеликий вигин у кінчику трубки.

karnyx-kelt

Це означало, що в карнікс з Тінтіньяку, швидше за все, грали більш-менш горизонтально, а не вертикально. Це призвело до припущень, що карнакс, хоча і традиційно асоціюється з веденням війни, міг виконувати ритуальну функцію і використовувався в інших випадках, таких як бенкети, похорони та весілля.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber