Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Коротко про виникнення монгольського ханства та початок завоювань

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 1

mongoly-kto-vony-pohody

У XII ст. в степах Забайкалля проживали племена монголів. Їх сусідами були татари, а тому й монголів називали помилково татарами. Їх головним заняттям було кочове скотарство, що доповнювалось полюванням (мисливництвом). Розводили в основному коней та овець. Жили у переносних повстяних наметах - юртах. Юрта, поставлена на візок, називалась кибиткою. Таке пересувне житло було незамінне під час постійних мандрів з худобою. 

Монгольська юрта

Як правило, у кочівників довго зберігався родовий лад. Майнова нерівність виникла набагато пізніше, ніж у землеробів. У XII ст. монголи переживали розклад родового ладу. Виділилась родова знать - хани, нойони та багатури. Їх оточували дружинники - нукери. Знать поступово захоплювала худобу - головне багатство кочівників (на відміну від осілих народів, головне багатство яких - земля).

chingishan-syny

Рядові монголи працювали на знать: пасли худобу, стригли овець, робили кумис із кобилячого молока. Намагаючись збільшити кількість худоби, нойони освоювали все нові та нові пасовища. Коли традиційні кочові території стали замалими, розпочалась боротьба між племенами. Сутички переростали у криваві війни, у яких винищувались цілі роди.

mongolskyi-luchnykМонгольський кінний лучник. Мініатюра XV ст.

В усобицях кінця XII ст. перемогу здобув хан Темучжин. Доля влаштувала цій людині суворі випробування. Народився він ймовірно у 1155 р. Його батько був нойоном. Коли Темучжину було 9 років, батька отруїли татари. Плем'я вигнало вдову з дітьми. Після тривалих поневірянь (кілька років навіть пробув рабом) Темучжин зібрав навколо себе відданих дружинників. Допоміг йому хан племені кереїтів. Енергійний та цілеспрямований молодий нойон зумів створити велике військо і безжально розправився з ворогами. Татари були вирізані до ноги. Тепер Темучжин не потребував допомоги. Він напав на свого союзника і розбив його. Невдовзі під владою Темучжина опинились усі монгольські племена. У 1206 році з'їзд кочової знаті "курултай" проголосив його верховним ханом і надав нове ім'я-титул - Чингізхан.

Великий Монгол ЧингізханМонгольський воєначальник. Позаду - воїни з бунчуками, які вказують на ранг полководця

Об'єднавши монголів, Чингізхан провів важливі реформи. Все населення було поділене на десятки, сотні, тисячі і тумени (10 тис.). Такий поділ зберігався у мирний і військовий час. На чолі кожного загону стояли командири, призначені з кращих воїнів. Створений Чингізханом закон (Яса) - встановлював колективну відповідальність за поведінку у бою. Якщо воїн утікав з поля бою - страчували весь десяток, якщо втікав десяток - карали сотню. Ці десятки складались з родичів, що добре знали один одного. Боягуз просто не потрапляв у загони воїнів. Він і не отримував долі від здобичі, вважався вигнанцем. Тому у бою монголи були досить відважними.

mongolskyi-sholomМонгольський шолом з личиною. ХІІІ ст.

Кожен монгольський воїн з дитинства сидів у сідлі і володів зброєю, адже цього вимагало кочове життя. Підготовленість своїх воїнів Чінгізхан доповнив особливими прийомами бою, серед яких місце мали і військові хитрощі, і так-звана "психічна" атака. Військо складалось з легкої та важкої кінноти. Легкі вершники мали шкіряні лати, шаблю, бойову сокиру, аркан, легкий спис і два луки - для стрільби легкими та важкими стрілами. У кожного воїна було зо два колчани по 30 стріл у кожному. Воїни важкої кінноти, крім того, мали довгий спис, меч та залізні обладунки. Коні вершників також були захищені латами. У бою легка кіннота атакувала першою, а потім удаваним відступом заманювала ворога під удар основних сил. Закон "Яса" забороняв командирам особисто приймати участь у бою. Вони повинні були керувати боєм. Монголи вдало використовували розвідку. У кожного воїна було не менше трьох коней. Це дозволяло робити контр-переходи і зненацька атакувати ворога. Пізніше у монгольському війську з'явилась облогова техніка: камнемети, тарани, вибухові та запалювальні пристрої, якими вони, власне, і штурмували Київ 1240-го.

Обладунок татаро-монгол
Монгольська атака

Маючи чисельну армію, Чінгізхан розпочав завойовницькі походи. Після підкорення народів Південного Сибіру та Маньчжурії, у 1211 році він вторгся у Північний Китай. У Китаї, на той час, існувало дві ворогуючі держави - Цзінь та Сун. Північна Цзінь була створена чжурчженями (тунгуські племена), яких не підтримувало корінне населення. Це полегшило монгольське завоювання. У 1215 р. монголи захопили Північний Китай. Потім Чінгізхан повернув на Захід. Протягом 1219-1221 років був завойований Хорезм, що займав частину Середньої Азії, Ірану, Афганістану, Азербайджану. Шах Хорезму Мухаммед II Ала ад-Дін відмовився від переговорів та наказав стратити послів-купців, а також сто монгольських офіцерів-шпигунів. На жаль Мухаммед ІІ не зумів організувати належну оборону і дати генеральну битву. Він розмістив війська окремими гарнізонами, розкиданими по містах та фортецях усієї держави. Більшість міст не чинили серйозного опору. Багатолюдний Самарканд захищався лише 5 днів, Бухара - 3 дні. Під натиском монголів впали Отрар, Ходжент, Ташкент, Балх, Мерв, Нішапур, Герат та інші міста.

mongol-middle-east

Багато міст добровільно відчиняли браму, повіривши обіцянкам монголів. Після цього події розгортались однаково: монголи виганяли жителів у поле, відділяли ремісників, а інших безжально винищували. Лише столиця Хорезму - Ургенч - оборонялася 7 місяців, допоки завойовники не зруйнували греблі на річці Амудар'я. Місто було стерте з лиця землі.  Зрошувальні системи, що створювались роками було зруйновано. Міста і села лежали пусткою. Загинуло безліч людей. Великі території Середньої Азії перетворились на пустелю. Осіле землеробство витіснялось диким кочовим скотарством. Такими були наслідки початку монгольських завоювань.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber