Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English

Звичаї та обряди на Трійцю

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Ворожіння на Трійцю

Трійця припадає на період Зелених свят. На Трійцю можна дізнатися про те, як складеться подальше життя, дізнатися про майбутнє заміжжя і про те, як пройде залишок року. Які ж ворожіння були у наших предків на Трійцю?

У Трійцю можна запитати в зозулі, чи довго ще «в дівках сидіти». Скільки разів птах прокує, стільки років і доведеться чекати судженого. А якщо промовчить - значить скоро весілля. Образ зозулі як пророчої птиці був тісно пов'язаний з культом квітучої природи, шанування рослинності і поминання предків.

Вінок завжди вважався символом нев’янучої дівочої краси і часто ставав атрибутом для ворожінь на свята.

У Клечальну неділю дівчата збиралися в лісі і плели вінки з польових квітів, березових гілок і зелені, після чого пускали їх на воду. По тому, як поводився на річці вінок, можна було передбачити майбутню долю його власниці: куди поплив — звідти жениха варто чекати, якщо ж залишився біля берега — не вийти дівчині цього року заміж. Бували випадки, коли квіти тонули — це говорило про те, що незабаром помре хтось із рідних дівчини або ж вона сама зустрінеться з Богом.

Якщо вінок плели також з польових ромашок, то їх також використовували для ворожінь. Перед цим ходили до церкви і освячували квіточки, наповнюючи їх енергією, світлом і блаженним духом. Потім думали про те, чого хочеться дізнатися про майбутню долю, і починали висмикувати по пелюстці примовляючи про себе слова: любить / не любить, збудеться / не збудеться, зустріну / не зустріну та інше. Слово, сказане при останній пелюстці, було відповіддю на раніше поставлене питання.

Символом Трійці стали березові гілки, які допомагали в пошуку судженого і дарували зцілення хворим. Так, березою прикрашали будинок, двір, а також церкви. Дівчата вплітали березові гілки у вінки, вірячи в те, що зелень допоможе міцно «прив’язати» до них коханих. Крім цього, було повір’я, згідно з яким у лісі треба було знайти свою, «особливу» берізку і «завити» її. Через деякий час кожна дівчина підходила до вибраного деревця й дивилася, які зміни відбулися з ним. Вважалося, що якщо береза підросла і розвинулася, чекати великої любові і якнайшвидшого заміжжя. Зів’ялі листочки на гілках говорили про те, що у дівчини в особистому житті буде не все гладко.

* * *

Ворожити треба натщесерце і на самоті. Підійдіть до берези, загадайте бажання і зломіть гілочку. Перш ніж зломити, скажіть:

Благослови, Трійця,
Свята Богородиця,
Гілка, обломись, 
А онуці Божій доля з'явись. 
Нині, і прісно, й повік!
Хай буде так!

Порахуйте на гілочці всі бруньки. Якщо кількість їх буде парною, то Ваше бажання сповниться.

Якщо хотілося дізнатися чи буде безбідним майбутнє, на Трійцю робили наступний обряд. Брали чотири обручки — золоту, срібну, мідну і ще одну з напівдорогоцінним камінням. Прикраси клали на стіл, а тому, хто хотів дізнатися свою долю, зав’язували чорною хусткою очі і крутили за годинниковою стрілкою три рази, після цього підводили до обручок. Якщо людина брала золоту обручку, то це обіцяло значні багатства, які б забезпечили добре життя. Срібний перстень — символ достатку, який «приходить в будинок» не відразу, а через деякий час завдяки завзятості і роботі. Про те, що змін у фінансовому становищі практично не буде, говорила мідна обручка. Поганим знаком було вибрати обручку з напівдорогоцінним камінням — у цьому випадку не могли б допомогти ні працьовитість, ні старанність.

У цьому ворожінні дівчатам допомагала вже знайома нам за першим обрядом береза. Її гілки брали для багаття, від полум’я якого впізнавали своє майбутнє. Досить було в безвітряну погоду розпалити багаття, загадати бажання і подивитися на полум’я. Потріскує багаття — бажання збудеться, але перед цим буде багато труднощів. Рівний вогонь без великих «язиків» полум’я — задумане легко втілити в життя. І, нарешті, багаття, яке потухне, не встигнувши догоріти, — «чорна смуга» в житті.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber