Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Трипільські писанки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

Трипільські писанки

Готуючись до Великодня, українські господині виводять на писанках різноманітні орнаменти. Нині існує безліч літератури на тему писанкарства, тож обрати візерунок для писанки нескладно. Великодній сувенір може бути оздоблений гуцульськими мотивами, лемківськими або малюнками будь-якого регіону України. Проте чимало майстринь звертаються й до глибших джерел: вони роблять трипільські писанки, прикрашаючи їх прадавніми символами трипільців.

Така тенденція з’явилася не просто так: далекі праукраїнці хоч і були язичниками, використовували у своїх ритуалах яйце та мали величезну скарбницю символів.

Трипільські великодні писанки

«В Україні у давнину розговини великодньою крашанкою грали в містеріях на честь бога Сонця таку саму ролю, як причастіє в християнстві, а писанка в тих містеріях могла служити символом воскреслого бога Сонця, і, покрита його знаками, мала в очах людей тогочасних добродійну і, навіть, може, чудодійну силу, особливо тоді, коли і саме сонце уже осягло свою повну силу», – писав дослідник писанок В.Щербаківський у книзі «Основні елементи орнаментації українських писанок і їхнє походження», яка була видана у Празі ще 1925-го року.

trypillya-pysanka

До того ж, на кераміці трипільської культури, яка збереглася до наших днів, можна побачити орнамент розділеного яйця: зображення подвійного яйця, яке розділяє змій, зазначає Віра Манько у книзі «Українська народна писанка» (Львів, видавництво «Свічадо», 2010 рік). «Саме яйце може бути розділене поперек (по діаметру) або знаком змії, або сосонкою, що передає уявлення про поділ на два світи, – написано у книзі. – Звідси треба вважати, що у найдавніших віруваннях космічне яйце, з якого все постало, зніс і поділив навпіл змій, бог землі, підземелля, а також вогню».

trypilske-yayce

Саме тому, пишуть в «Українській народній писанці», одним з атрибутів язичницького свята, присвяченого воскресінню духа зросту, є яйце, символ змія, божества землі, якого разом із богинею-праматір’ю вважали творцем всього живого у світі.

pysanky-v-trypilskomu-styli

Від пращурів-трипільців, які були поганцями, християнський Великдень перейняв не лише символи, а й традиційні кольори. «Про те, що яйце є атрибутом змія, свідчить найбільш популярна і символічна червона барва пасхальних яєць: саме червоною вохрою посипали покійника у давнину; яйця називали «красними» навіть тоді, коли барва була іншою. Отже, цілком зрозумілим стає, чому яйцю приписували магічну властивість впливати на родючість рослин, приплід худоби та народження дітей: здатність лікувати та робити красивим, а також запобігати пожежі й грому – це все властивості Змія-громовика», – зазначено у книзі про писанки.

Трипільська писанка

Як бачимо, писанки у трипільському стилі цілком вдало вписуються у традиції сьогодення. А ще, завдяки своїй монохромності, вони виглядають надзвичайно гармонійно та можуть прикрасити будь-який великодній кошик. Тож беручись за писачок, створіть трипільську писанку зі старовинними символами наших пращурів!

pysanky-styl-trypillya

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber