Субота
06 черв., 2020
завантаження...

Зимові звичаї та обряди


zymovi-zvychayi-ta-obryady

Зимовий цикл є одним з найбільш насиченіших обрядовими дійствами та віруваннями в українському народному календарі. З приходом холодів та зменшенням тривалості дня, аграрне коло остаточно завершувалося і українські господарі більше часу проводили вдома. Приділяли духовному життю: спостереженням і прикметам, ритуальним дійствам, молитвам і ворожінням, які були пов'язані із вшануванням предків. Люди ходили один до одного в гості, влаштовували вечорниці, а з приходом різдвяних свят - колядували, щедрували, котили вогняне колесо-сваргу, влаштовували святкові рядження та ігрища. 


Гуцульські колядки та віншування

Рейтинг 2.9 з 5. Голосів: 8

Гуцульські колядки і віншування

Використано тексти з книги Володимира Шухевича «Гуцульщина» та збірника Івана Хланти «Закарпатський вертеп». Пропонуємо Вашій увазі найкращі різдвяні гуцульські коляди, щедрівки, віншування. Приємного перегляду та прочитання. Якщо маєте чим допонити матеріал - надсилайте, будемо раді заповнити нашу скарбницю новими безцінними джерелами фольклору. 

Детальніше...

13980
 

Гуцульська коляда

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 18

guculska-kolyada

В нас у горах, єк лиш настанет Божя Пилипівка, то люде видразу говорєт про Риздвєні свєтки тай про колєдників. Хто маєт ґрунт на боці, то так виважєєт гудувати там сіно, аби на Риздвєні свєтки була маржинка на сіні дома. Біднішші люде, тоти шо ходєт в бутини, та в цуги, на рєхту, та на миґлу, то так вивилєют туда, аби на Риздвєні свєтки доконче бути в хаті. Усі сходєт з роботий до хати. Стєгаютси из зимарьок, аби на Свєтий вечєр ціла родина засіла до вечері за стів разом.

Детальніше...

12728
 

Дідух чи ялинка?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

diduh-chy-yalinka

Старожили добре пам'ятають, що нашим звичаєм було завжди ставити на Святвечір - Дідуха. Ялинку ставили тільки в містах України, в яких переважали чужинці, що принесли звичай, чужий українському народові, ставити "ялинку", прикрашену світляними оздобами і ласощами.

Детальніше...

11116
 

Світоглядна концепція та етимологія українського Дідуха

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

Дідух

Дідух - найперший господар, перший скотар, культуроприносець і родоначальник, духовний ідеал, перший Предок народу – сам Бог Коляда. Він прошений і жаданий гість на великім родиннім зборі. Тому його не тільки не бояться, а тішаться його приходом. Ось чому Дідух був і є завжди найголовнішим символом Різдвяних Свят українців. Саме таким його оспівують колядки.

Детальніше...

9977
 

Як ми колись колядували

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

yak-my-kolys-kolyaduvaly

На Буковині — від малого до великого — всі чекали Святвечора, який наставав 6 січня. У нас цього дня колядували, хоча в інших селах ходили з колядою різдвяної ночі, тобто 7 січня. У надвечір’я, коли ще світило сонце, починали ходити найменшенькі колядники. Їх водили матері, старші сестри, брати і навіть батьки. Коли сходила перша вечірня зоря, починали ходити трохи старші. Відтак село завмирало. Сідали вечеряти за стіл, накритий білою скатеркою, під яку клали пахуче сіно. На столі дражливо парувало 12 пісних страв, від яких пахтіли апетитні аромати. Побутував звичай ворожіння. Кутю — пшеницю — підкидали аж до стелі. Хто зловить більшу кількість зерен, той улітку зніме бджолиний рій.

Детальніше...

7300
 

Різдво на Лемківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 7

rizdvo-lemky

Підготовка до Різдвяних свят на Лемківщині починалася від Введення (4 грудня; це свято замикає осінній сезон і починає зимовий). З цього дня починає спочивати земля, яку не можна рухати аж до Благовіщення.

Детальніше...

6661
 

Велике свято Велеса - Сивий Яр

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

svyato-velesa

ВЕЛИКЕ СВЯТО ВЕЛЕСА, або ВЕЛЕС СИВИЙ ЯР - Святодень, який наші Предки традиційно відзначали у лютому (11 лютого), присвячений Богу Велесу сивому Яру (Велесу Зимовому). З прадавніх часів у цю пору наші Предки творили обереги на худобу і двір, просили у Велеса заступництва та захисту, а худобі - приплоду. Волхви, кощуни, бояни і скоморохи вшановували свого Покровителя волхвуваннями та проріканнями, оспівуваннями та славленнями.

Детальніше...

5993
 

Свято Калити

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

svyato-kalyty

У звичаєвій системі українців є свято Калити, яке В. Щербаківський ще у 1920-х роках відносив до свят сонячного циклу. Воно за змістом, образно-композиційною структурою уособлює ті природні зміни, які відбуваються із сонцем наприкінці року [Мицик 1992: 37]. Християнська ідеологія послідовно викорінювала, піддавала забуттю слов’янський світогляд із його космогонічними устремліннями, звичаями і святами, уславлення Сонця – джерела світла і життя. Отож день святого Андрія завдав чимало духовних збитків старовинному святу Калити.

Детальніше...

5671
 

Про буковинську Маланку

Рейтинг 2.5 з 5. Голосів: 4

malanka-bukovynska

Звичай бавитися на Маланку в деяких регiонах України iз часом забувся. А шкода… Бо кожне село чи навiть куток знали тiльки їм притаманнi способи задобрити Маланку. На щастя, у нас ще досить мiсць, де свято живе i процвiтає. Найкраще збереглося воно на Заходi України. Маланка, або Переберiя, як її тут називають — справжнiй народний карнавал.

Детальніше...

5034
 

Святвечір у Карпатах

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 7

Різдзво в Карпатах

Святий Вечір — одне з найбільш шанованих зимових свят у Карпатах. Головне його дійство, спільна вечеря всього роду, зберегло прадавню символіку зустрічі нового сонячного року. І хоча впродовж віків ці традиції і звичаї змішалися з церковними обрядами, однак наскрізною особливістю Святвечора залишилася народна магія, пов'язана з вірою в сили природи. Приготування оселі до свята, очищення житла і душі, страви за старовинними рецептами, магія накривання столу, символіка подавання наїдків — усім цим господарі закликають у дім щастя, добро, спокій і мир, здоров'я, багатство й удачу.

Детальніше...

4526
 

Коляда і обряд колядування: історія сакрального дійства

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 9

kolyaduvannya-kolyada

Коляда - давньоукраїнська богиня неба, мати Сонця, дружина Дажбога (у давніх поляків та литовців - Коленда, молдаван та румунів-Колинда). Один із найбільших та найшанованіших персонажів міфології українців. Ім’я походить від слова Коло - стародавньої назви Сонця (у скіфів Коло - Кеайс). Свято Коляди у давніх українців відбувалося з 24 грудня по 6 січня (за старим стилем).

Детальніше...

3831
 

Кращі українські різдвяні колядки

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
ukrainski-rizdvyani-kolyadki

Українські різдвяні колядки - це ідеальне поєднання архаїчності і духовності, свято християнських традицій і давніх вірувань. Скоро Різдво, і ми зібрали для вас колекцію кращих українських різдвяних коляд - колядок нашого дитинства. Слухайте і насолоджуйтесь!

Детальніше...

2935
 

Різдвяне меню: як приготувати кутю?

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

Як приготувати кутю

Традиційно на Різдво готують 12 страв. У Християнській традиції це символізує 12 апостолів. Язичники ж асоціювали 12 страв з 12-ма сузір'ями на небі – це була жертва кожному сузір'ю. У них Різдво було оповите цифрою 12, оскільки вважалося, що за 12 священних ночей творився Всесвіт (з 25-го грудня по 6 січня за сучасним літочисленням).

Детальніше...

1685
 

7 грудня - Катерини, свято Долі

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 4
СВято Долі

«На святу Катерину ховайся пiд перину!» - голосить народна традиція. Що це свято та які витоки воно має - спробуємо з'ясувати у коротенькій статті. Сьомого грудня в народному календарі - день святої Катерини. З цього дня у природi зазвичай починалися лютi морози. Люди казали: ”Як Катерина по воді, то Різдво по льоді”; “Якщо на Катерину холодно — то буде голодно”. Свято Катерини було найбільшим і найзнаменнішим серед численних жіночих свят українців.

Детальніше...

1301
 

Дідух в хату — біда з хати

Рейтинг 2.8 з 5. Голосів: 16

diduh-v-hatu

У передріздвяний Святвечір, згідно з повір'ями, мало не кожна річ у домі має символічне значення. Окрасою і одним з важливих символів карпатської оселі у період традиційних зимових свят завжди був сніп жита чи пшениці — Дідух (Дідо, Дідочок, Сніп-Рай, Коляда, Колідник). Він заміняв новорічну ялинку, яка не була особливо поширена в карпатському регіоні.

Детальніше...

13073
 

Українські колядки і щедрівки

Рейтинг 2.0 з 5. Голосів: 4

ukrainski-kolyadky-kolyada

У річному календарно-обрядовому циклі української усної народної творчості колядки та щедрівки належать до величальних пісень — ідеалізації людини в образах переважно селянської хліборобської родини, представників трьох поколінь: старшого (дід і баба), середнього (батько й мати), молодшого (діти). Важливий момент у структурі цього величання — увага до пошанування пращурів (культ предків у різдвяно-новорічній обрядовості).

Детальніше...

11321
 

Свято Колодія в Україні

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

kolodiya-svyato

Свята Сонячного кола — Коляда, Великдень, Купайло, Калита є цілою духовною системою українського народу. Вони присвячені кожній порі року й зумовлені колорухом Сонця і Землі. Одна пора року переходить в іншу і ці космічні переміни також мають свої пошанування. Якщо перші називаються святами, то другі — присвятками. Вони в системі свят на честь Сонця висвітлюються мірністю три. Ці дві мірності — чотири і три — в сумі дають семичинність як творящу світову сталість. Відзначення самого переходу пори року в наступну відбувається рівно стільки, як і творення світу, — сім днів.

Детальніше...

10888
 

Різдво на Бойківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 7
rizdvo-na-boykivshchyni

Відзначення Святого вечора є фактично найважливішою датою у всьому різдвяно-новорічному циклі свят бойків. Саме в цей день здійснюється найбільше обрядодій, найкраще збережена форма їх виконання і глибинна суть. Частина н аселення Бойківщини ще дотримується архаїчних обрядодій приготування обрядового хліба “керечуна” (“василяника”); виготовлення і ритуального встановлення “діда” (“дідуха”) – традиційного вівсяного снопа, що раніше мав відношення до культу родючості і культу предків, а тепер для все більшої кількості людей символізує солому, на якій народився Ісус Христос, або й самого маленького Ісусика в яслах; розтрушування соломи по підлозі; запалення свічок на могилах родичів; обв'язування фруктових дерев солом'яними перевеслами та лякання їх сокирою; імітування дітьми звуків домашніх тварин для того, щоб вони велися у господарстві; зв'язування ложок після вечері для того, щоб наступний рік худоба під час випасу “трималася купки”, або, щоб уся сім'я була разом тощо.

Детальніше...

8336
 

Стрітенська свічка - громниця

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3
Стрітенська свічка

2 лютого слов’янський народний календар відзначає день Громниці-Перуниці [також Громи, Зимобор (укр.), Грамнiцы (біл.), Hromnice (чех.), Свjeтло (серб.)] - небесної Богині, втілення блискавки. Здавалося б, парадоксально, що це свято відзначається взимку – але у Традиції все закономірно. Цей день ще називають Срітенням – себто Зустріччю – зустріччю Зими і Літа. Вважається, що саме у цій точці Сварожого Кола – річного кругообігу – ці дві протилежні пори року „позирають” одна на одну. І „містком” між ними є саме Перуниця. За переказами, це єдиний день взимку, коли можна почути грім та побачити блискавку. Як маленьке „відзеркалення” небесного полум’я люд запалював скрізь великі та малі вогники.

Детальніше...

6889
 

6 грудня - Велес Зимовий

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

veles-zymovyi

У цей день, 6 грудня - бог скотарства та підземного світу Велес сходить на землю і приносить в оселі господарів зародки багатства, врожаю і приплоду. Найстаранніших Велес наділяє відунським яснобаченням і чарівними якостями, тому він є покровителем відунів і волхвів, а також музикантів, поетів, співців - обДАРованих людей. Ясновидці та мольфари, натхненні відуни, бояни та буйні скоморохи шанують Велеса - Премудрого Бога, свого Покровителя - волхованнями та проріканнями, оспівуваннями та славленнями. Саме з цього часу починається підготовка до Різдва, вивчення колядок, виготовлення масок, обрядового одягу тощо.

Детальніше...

6081
 

Українська Різдвяна колядка часів УПА

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Колядка часів УПА

Сьогодні ми з вам відкриваємо для себе все нові сторінки історії УПА. Але навіть у такі важкі часи серед воякі була пісня, а з настанням різдвяних свят вояки колядували… Від Буковини й Гуцульщини до Лемковини співали повстанці колядки котрі нараховує стільки куплетів, що для заспіву їх усіх потребує цілу ніч, од Свят Веора й до ранку коли наступає Різдво.

Детальніше...

5810
 

День Зимового Сонцестояння

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
XrkL-EfSEBI

Шановне товариство, вітаємо вас з початком Зимового Сонцестояння!  Сьогодні найкоротший день у цьому році (Корочун) і одна з найважливіших астрономічних дат!

Детальніше...

5322
 

Космічні води в світотворчих українських колядках

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 9

kosmichni-vody-v-ukrainskyh-kolyadkah

У всіх космогонічних колядках виступає оден мотив, усім спільний, іменно: невідлучний попередник первовічних подій, космічні, творчі води. Вони появлюються в подобі первовічних рік або первісного світового моря. Виняток творить група колядок про прадерево, між якими замість мотиву космічних вод стрічаємо мотив широкого поля, або якоїсь таємної сторони, а часом – містичної будівлі, де відбуваються біля прадерева і за його причиною первовічні події.

Детальніше...

4837
 

Різдво мого дитинства

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 7
posivalnyky1

Дуже радісним святом взимку для нас, дітвори, було Різдво. До нього готувалися у селі Миклашеві Пустомитівського району на Львівщині з початку грудня. Ходили в олійню, щоб зробити з конопляного насіння олію, та опихати пшеницю на кутю. Батько лаштував снопи житньої соломи на дідуха.

Детальніше...

4181
 

Старовинні українські різдвяні листівки

Рейтинг 2.0 з 5. Голосів: 4
Jaroslav Pstrak lystivky do Rizdva 004

Добірка старовинних різдвяних листівок, які були дуже популярні в Україні в середині XIX -  початку XX ст. Від них віє теплими спогадами, атмосферою добра та любові. Колись наші прадіди дарували ці листівки один одному в руки або надсилали поштою. Сьогодні ці архаїчні листівки є для нас знаком пам'яті невмирущої традиції. Можете використати їх як привітання близьких та родичів у своїх інтернет-стрічках.

Детальніше...

3369
 

Історія українського Щедрика

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

shchedryk-istoriya

Багато з нас нарікають на те, що Україна закордоном часто стає відомою тільки в негативному ключі. Проте, щорічно перед різдвяними і новорічними святами ось уже майже 100 років, як весь світ починає слухати, співати і виконувати на музичних інструментах наш «Щедрик», в західному світі більш відомий, як «Carol of the Bells».

Детальніше...

2013
 

13 грудня - Андріївські ворожіння

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 4
Андріївські вечорниці

Аби Андрій був прихильний до вас, до ворожіння потрібно ставитися серйозно, стверджує хмельничанка Лариса Кондратюк На Андрія, 13 грудня, можна і треба ворожити, вважає цілителька, особ­ливо незаміжнім дівчатам. Як це робиться, написано багато. Але вона розкаже про найпростіші і найправ­дивіші способи.

Детальніше...

1564
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...