П'ятниця
20 трав., 2022
   

Ukrainian English Polish

Як лікували зуби на Русі ?

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Як лікували зуби в давнину

Внучка Володимира Мономаха Євпраксія-Зоя прославилася тим, що практикувала «лікарські хитрості» і навіть написала травник «Мазі», що дійшов до наших днів. У ньому, зокрема, описуються різні хвороби ротової порожнини і методи їх лікування, які потрібні були лікарям. Багато корисного знайшли б для себе в той час і звичайні пацієнти, якби вміли читати мовою Гомера. Так, вони б дізналися, що зміцнити хиткі зуби допоможе зілля з вина і порошку оленячого рогу, а відбілити зуби можна натиранням суміші з палених висівок і солі.

Пізніше рекомендації щодо профілактики зубних захворювань увійшли в "Домострой", в якому згадується квашена капуста як ефективний засіб проти цинги, сік селери як ліки від зубного болю, а також ягоди шипшини, які допомагають «виводити хворобу з ясен». У XVII столітті з'явилися інші твори, присвячені особистій гігієні, в яких заборонялося вибілювати зуби сіллю або порохом, а чистити їх рекомендувалося сучасним аналогом зубних щіток - «курячими кісточками».

Якщо при царському дворі ще можна було знайти дантиста-іноземця, який використовував більш-менш прогресивні досягнення стоматологічної науки, то простому люду доводилося звертатися до знахарів. Більшість з них були універсалами, заговорювали від будь-яких хвороб, але були й ті, хто спеціалізувався саме на хворобах ротової порожнини.

зуби лікування у середньовіччі

Звали їх "зубоволоками", і не випадково. Якщо прописане пацієнтові полоскання, «приправлене» потрібним замовлянням, не допомагало, в хід йшов радикальний і єдино дієвий метод позбавлення від болю - видалення («зубоволочення»). Імен рядових знахарів-дантистів в літописах не збереглося, зате згадується якийсь Агапій - стоматолог XII століття з Києва, який для зняття зубного болю прописував відвари з чорної блекоти і настоянку з коренів ірису.

зубоволок

Наведемо декілька замовлянь від зубного болю, записаних від старожилів:

«Місяцю-князю, є в тебе три брати за горами, за морами й за лісами. Оне п’ють, і їдять, їм негди зуби ни болять. Хай буде й мині так (чи там, кому говориш, то ім’я називаїш)».

«Молодик, молодичок, в тебе золотий рижок. Ти був на тому світі? Ти бачив (назвати ім’я) померлого родича? У нього зуби не боліли? Хай і в раба Божого (ім’я) теж зуби не болять. На віки вічні. Амінь!».

«Мисяць на небі, заєць в полі, риба в морі. Коли вони зійдуцця всі разом, тоді у раба Божого (ім’я) зуби заболять. Амінь!».

«Місяцю, місяцю, де те гуляв? – За гурамі, за лісамі, там, де мертві ліжать. Їх зроду зубі ни булять, хай і в мене ни булять».

«Ішло два брати каминь кусати. То ни камінь, то ни гризь – плюнь і вступись».

 давні стоматологи

Не у всіх була можливість розплатитися з знахарями, тому ефективною методикою вважалося звернення до язичницьких традицій предків і цілющу силу природи. Існувало кілька способів вилікувати хворий зуб - і кожен раз за допомогою дуба.

У першому випадку необхідно було розшукати в лісі старе дерево, але неодмінно поруч з джерелом. Вимочити в його воді кору, і носити її на шиї в ладанці. Другий спосіб - більш радикальний. При гострому зубному болю рекомендувалося гризти і жувати кору. Незважаючи на те, що принципи лікування здаються, м'яко скажемо, дивними, раціональне зерно в них є. Дубова кора містить речовини, які мають протизапальну і антибактеріальну дію. Недарма дубовим відваром знахарі рекомендували полоскати рот при кровоточивості ясен, усували неприємний запах з рота.

євпраксія зояВикористання стоматологічних методик греко-римської цивілізації на Русі мало і династичну складову. Так, внучка Володимира Мономаха Євпраксія-3оя, що вийшла у 1122 р заміж за візантійського імператора Олексія I Комніна (1056 / 1057-1118), займалася медициною. У Візантії до неї ставилися з обережністю, оскільки імператриця (незабаром овдовіла) тяжіла «до магії і знахарства». Приводом до такого звинуваченням послужило те, що Євпраксія-Зоя вміла лікувати травами і узагальнила свої знання з «лікарської хитрості» в написаному по-грецьки трактаті «Алімма» ( «Мазі»).

При цьому, як випливає з тексту трактату, слов'янська княжна і візантійська імператриця була знайома з працями Гіппократа, Ібн-Сіни та ін. Трактат складається з п'яти частин, в яких розглядаються загальні питання гігієни, містяться короткі відомості по мікропедіатрії, дерматології, внутрішніх хвороб. У четвертій частині трактату - «Зовнішні хвороби» - містилися рекомендації по натирання мазями при «парші», хворобах зубів, шкіри. Уже в наш час цей медичний текст перевели з давньогрецької мови і двічі видали. У трактаті є відомості і по зуболікуванню: описується прорізування зубів у немовлят та заходи, які при цьому необхідно приймати, даються поради щодо усунення запаху з рота, наводяться методи лікування різних захворювань порожнини рота.

 

У числі цих порад наступні:

  • «...коли у дитини почнеться ріст зубів, хай їй намажуть місця виростання зубів маслом з левкоїв і воском або нехай натруть тваринам маслом, чистим і свіжим, змішаним з цукром»;
  • «...якщо ж трапиться в роті і на язику печіння і жар, то, взявши три драхми очищеної сочевиці, дві драхми сухих троянд, по три драхми сухого коріандру, насіння портулаку і печериці, половину драхми камфори і розтерши добре, зроби подобу дорожнього пилу і натри в роті і на язику»;
  • «...для того щоб зробити зуби білими, візьми по дві драхми палених висівок і білої солі, все це розтерши добре, натри зуби»;
  • «...Якщо хитаються зуби візьми по дві драхми рицини, квасців і шкірки гранатів, все це розтерши і перемішавши, натри коріння зубів; утримуйся від усякої дуже гострої їжі, від розгризання мигдалю, волоських горіхів і фундука »;
  • «При поганому запаху з рота, розтерши руту, поклади її в інжир і звари, їж дуже гарячим»;
  • «При поганому запаху з рота слід жувати блошину м'яту або насіння селери, або куманики, листя винограду або запашне вино».
  • «...старезних ясен і при кровоточивих зубах, при гойдаються зубах, погано пахнучих, гниючих і при будь-якому іншому стражданні зубів розітри з вином ріг оленя, потім повапниш кругом хиткий зуб, і він перестане гойдатися »;
  • «...засіб при сильних зубних болях: дикого винограду, перцю, колотих квасців, смоли - все це подрібнити і приймати з виноградом без кісточок і обмазувати кругом зуби»;
  • «При потрісканих губах подрібнити рицину, змішавши з медом - намазувати»;
  • «...при тріщинах на губах або на обличчі: оленячий мозок, мастику, рослинне масло, білий віск, змішавши, намаж - випробуване».

Ставали в пригоді і книги "Травники", в яких були узагальнені всі знання народної медицини з часів Київської Русі. В травниках можна було знайти способи лікування практично будь-якої недуги, в тому числі і патологій ротової порожнини. Наприклад, слов'яни були знайомі з виразковими стоматитами, для лікування яких вони використовували мед: «Мед прісний зцілює прищі ртяние, аще їм помазуя». Сьогодні всім відомо, що мед має ранозагоювальні властивості. У тих же цілях застосовувався хрін: «Хрін толчон і варена в оцті і тим рот полощіть, тоді виразки ртяние від того заживуть». У хроні фітонциди володіють високою антибактеріальною активністю. При лікуванні гінгівітів і глоситом застосовувався і подорожник (попутник): «Сік попутник трави, аще рот тим полощіть, болесть зубна і оток (набряк) від того перестане і виразки на язику заживуть».

Намагалися тоді лікувати і карієс. Причиною цього захворювання як в Європі, так і в Азії вважали «зубного хробака». Для його вигнання рекомендували чорну чемерицю: «Черния чемериці корінь вари в воді і тим рот полощіть, хвороба зубну вгамує, ясна зміцнює і черви з зубів від того полоскання випадуть». З інших рослин активно рекомендувався чистотіл: «Корінь селідоніеви трави аще в роті жуєш, всяку недугу зубну вгамує».

зубний лікар на русі

Цікаві рецепти мінералів, які також використовувалися в стоматологічній практиці, наприклад, використовували селітру і квасци. Як відомо, вони володіють терпкими і протизапальними властивостями: «Візьми селітри перепущенної і з водою варити, та туди ж додати квасців печених, та масла коров'ячого та, зварити, тримати гарячим у роті». Рекомендувалися і такі інгредієнти, як палені роги кози, які також використовувалися при хворобах зубів і порожнини рота. Таким чином, на Русі тривалий час були сусідами методи лікування зубів, представлені знахарською, народною медициною, висхідній своїм корінням до часів язичництва, так і науковою медициною, представленою лікарями «еллінами», успадкувавши знання греко-римської цивілізації.

У Київській Русі ченці як освічені люди, переписували і перекладали велику кількість книг, в тому числі і медичного змісту, практикували при монастирях. Допомогу досвідчених «лічців» (так їх називали) міг отримати будь-який бажаючий, в тому числі і страждаючий від зубного болю.

Ченці використовували і народну медицину, заготовлюючи лікарські трави, і почерпнуті з книг наукові досягнення. Поряд з терапевтами, були серед ченців і хірурги, яких називали "різальниками". Як пише історик медицини Микола Богоявленський, для розтину нариву від запаленого зуба вони використовували «кроїло» - великий ніж, а при видаленні в хід йшли кліщі або «щіпці».

Також на той час існували так-звані лікувальні бані, призначені «для потіння і розведення флюсів». Крім того, навіть громадські парні пропонували широкий спектр послуг, в тому числі і видалення зубів. Після видалення бажано було не паритися, щоб не посилювати кровотік, дозволяючи рані швидше зарубцюватися.

 - Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Поділитись статею у соцмережах:


Підписатись на електронну розсилку нових матеріалів:

blog comments powered by Disqus