П'ятниця
23 лют., 2024
     

Ukrainian English

Як лікували зуби у Давній Русі?

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Як лікували зуби в давнину

Давньоруських стоматологів звали "зубоволоками" (від слова «зубоволочення» - видалення). У "Києво-Печерському Патерику" згадується лічець Агапій, який для зняття зубного болю прописував відвари з чорної блекоти і настоянку з коренів ірису. 

З археологічних знахідок під час розкопок кургану Куль-Оба біля Керчі і знайденої у ній посудини IV-ІІІ ст. до н. е., ми дізнаємося, що люди скіфсько-сарматської доби на територіях Північного Причорномор'я надавали допомогу при ушкодженнях зубощелепного апарату.

Відомості про діяльність лікарів києворуської доби містяться у літописах, юридичних актах, статутах. Прикладом таких документів є "Руська правда" (IX–XII ст.), у якій затверджувалося декларація про медичну практику і стягування неї плати. 

"Ізборник Святослава" (XI ст.) містить вказівки монастирям давати притулок не лише багатим, а й бідним хворим, запрошувати до них лікаря та оплачувати його працю. У збірнику вказані назви та дані описи найпоширеніших на Русі хвороб, зокрема хвороби зубів.

Важливо складовою була система давніх вірувань, віра у силу слова та життєдайність природи. До наших днів дійшли замовляння від зубного болю, записаних від старожилів:

«Місяцю-князю, є в тебе три брати за горами, за морами й за лісами. Оне п’ють, і їдять, їм негди зуби ни болять. Хай буде й мині так (чи там, кому говориш, то ім’я називаїш)».

«Молодик, молодичок, в тебе золотий рижок. Ти був на тому світі? Ти бачив (назвати ім’я) померлого родича? У нього зуби не боліли? Хай і в раба Божого (ім’я) теж зуби не болять. На віки вічні. Амінь!».

«Мисяць на небі, заєць в полі, риба в морі. Коли вони зійдуцця всі разом, тоді у раба Божого (ім’я) зуби заболять. Амінь!».

«Місяцю, місяцю, де те гуляв? – За гурамі, за лісамі, там, де мертві ліжать. Їх зроду зубі ни булять, хай і в мене ни булять».

«Ішло два брати каминь кусати. То ни камінь, то ни гризь – плюнь і вступись».

 давні стоматологи

євпраксія зояЦінним джерело є праця-трактат "Алімма" (Мазі), написаний онукою Володимира Мономаха - Євпраксією-3оєю (Добродея), що вийшла у 1122 р заміж за візантійського імператора Олексія I Комніна (1056/1057-1118). Вона захоплювався, вивчала та займалася медициною, використовувала знання давньоруських цілителів. 

Трактат складається з п'яти частин, в яких розглядаються загальні питання гігієни, містяться короткі відомості по мікропедіатрії, дерматології, внутрішніх хвороб. У четвертій частині трактату - «Зовнішні хвороби» - містилися рекомендації по натирання мазями при «парші», хворобах зубів, шкіри. Уже в наш час цей медичний текст перевели з давньогрецької мови і двічі видали. У трактаті є відомості і по зуболікуванню: описується прорізування зубів у немовлят та заходи, які при цьому необхідно приймати, даються поради щодо усунення запаху з рота, наводяться методи лікування різних захворювань порожнини рота. 

У числі цих порад наступні:

 • «...коли у дитини почнеться ріст зубів, хай їй намажуть місця виростання зубів маслом з левкоїв і воском або нехай натруть тваринам маслом, чистим і свіжим, змішаним з цукром»;
 • «...якщо ж трапиться в роті і на язику печіння і жар, то, взявши три драхми очищеної сочевиці, дві драхми сухих троянд, по три драхми сухого коріандру, насіння портулаку і печериці, половину драхми камфори і розтерши добре, зроби подобу дорожнього пилу і натри в роті і на язику»;
 • «...для того щоб зробити зуби білими, візьми по дві драхми палених висівок і білої солі, все це розтерши добре, натри зуби»;
 • «...Якщо хитаються зуби візьми по дві драхми рицини, квасців і шкірки гранатів, все це розтерши і перемішавши, натри коріння зубів; утримуйся від усякої дуже гострої їжі, від розгризання мигдалю, волоських горіхів і фундука »;
 • «При поганому запаху з рота, розтерши руту, поклади її в інжир і звари, їж дуже гарячим»;
 • «При поганому запаху з рота слід жувати блошину м'яту або насіння селери, або куманики, листя винограду або запашне вино».
 • «...старезних ясен і при кровоточивих зубах, при гойдаються зубах, погано пахнучих, гниючих і при будь-якому іншому стражданні зубів розітри з вином ріг оленя, потім повапниш кругом хиткий зуб, і він перестане гойдатися »;
 • «...засіб при сильних зубних болях: дикого винограду, перцю, колотих квасців, смоли - все це подрібнити і приймати з виноградом без кісточок і обмазувати кругом зуби»;
 • «При потрісканих губах подрібнити рицину, змішавши з медом - намазувати»;
 • «...при тріщинах на губах або на обличчі: оленячий мозок, мастику, рослинне масло, білий віск, змішавши, намаж - випробуване».

Намагалися тоді лікувати і карієс. Причиною цього захворювання як в Європі, так і в Азії вважали «зубного хробака». Для його вигнання рекомендували чорну чемерицю: «Черния чемериці корінь вари в воді і тим рот полощіть, хвороба зубну вгамує, ясна зміцнює і черви з зубів від того полоскання випадуть». З інших рослин активно рекомендувався чистотіл: «Корінь селідоніеви трави аще в роті жуєш, всяку недугу зубну вгамує». Використовували селітру і квасци. Як відомо, вони володіють терпкими і протизапальними властивостями: «Візьми селітри перепущенної і з водою варити, та туди ж додати квасців печених, та масла коров'ячого та, зварити, тримати гарячим у роті». Рекомендувалися і такі інгредієнти, як палені роги кози, які також використовувалися при хворобах зубів і порожнини рота.

зубний лікар на русі

Для чищення зубів використовували гілочки певного дерева з пучком щетини на кінці. Чистили зуби і свіжими травами, заварювали, полоскали ними ротову порожнину. Жували живицю, мед. Чистили зуби сіллю. Добре допомагало натирання часником і цибулею. Вживання фруктів і овочів, зокрема зелеті теж сприяло утворенню позитивного балансу у ротовій порожнині (яблуко, груша, морква, петрушка). 

Рослиною, яка найбільше допомогала позбавитись зубного болю був - дуб. При гострому зубному болю рекомендувалося гризти і жувати кору добу. Дубова кора містить речовини, які мають протизапальну і антибактеріальну дію. Недарма дубовим відваром знахарі рекомендували полоскати рот при кровоточивості ясен, усували неприємний запах з рота.

zub-shchitka-rus

Цікаві факти про лікування зубів

 • Вік найдавнішого зубного свердла становить близько 9000 років. Воно було знайдено в розкопках Пакистанського поховання, віднесеного до епохи неоліту. Крім того, у одинадцяти, з похованих там древніх людей, при огляді були виявлені сліди зуболікарського втручання.
 • Лікарі древньої Японії зуби видаляли просто голими руками, попередньо розхитавши їх за допомогою дерев'яного долота і молоточка.
 • Стародавній Єгипет вважається батьківщиною першої зубної пасти, яка була отримана з суміші стовченої пемзи, яєчної шкаралупи і попелу від спалених нутрощів бика. Тому, ще п'ять тисяч років тому молоді єгиптянки могли похвалитися білосніжною посмішкою після використання такої суміші для чищення зубів.
 • Стародавні єгиптяни вже вміли пломбувати зуби. А відсутні зуби у них замінялися штучними, які прив'язувалися за допомогою золотого дроту до сусідніх зубів.
 • Перші зубні щітки з щетини тварин з'явилися в Китаї ще в чотирнадцятому столітті. Звичний для нас вид зубна щітка набула завдяки англійцям. У 1870 році в Англії, вперше щетинки були вставлені в кістяну ручку і пов'язані через отвори в ній. У 1938 році американці винайшли нейлон, який майже відразу став використовуватися для виготовлення штучної щетини для зубних щіток.
 • Першим ортодонтом став знаменитий француз Анжера - П'єр Фошар. Він, будучи відомим стоматологом за часів Людовика XV, в 1728 році винайшов пластинку для вирівнювання зубів - тонку смужку з срібла або іншого металу, яка за допомогою дроту і шовкової лігатури кріпилася до зубів. До речі, він перший почав покривати “зіпсовані” зуби ковпачками із золота, на які потім наносився підібраний за кольором фарфор. З цього часу ведуть свою славну історію порцелянові і металокерамічні коронки. Також цей першопроходець і основоположник сучасної стоматології придумав зубні штифти. І це все відбувалося майже 300 років тому.
 • Стоматологічний бор винайшов у 1790 році Джон Грінвуд. Також, будучи дантистом Джорджа Вашингтона, він виготовив йому чотири знімних зубних протеза, а з прядки своєї матері зробив першу ножну бормашину.
 • Єдиний видалений зуб Ісаака Ньютона став найдорожчим зубом в історії людства. Він був проданий з аукціону в 1816 році за 730 фунтів стерлінгів (у перерахуванні на сучасний курс - це близько 3200 доларів США) знатного вельможі, який згодом прикрасив цим зубом свій перстень.
 • У дев'ятнадцятому столітті винайшли досить недорогу технологію виготовлення штучних зубів з кераміки. До цього моменту для виготовлення протезів використовувалися зуби солдатів, загиблих під час війни. Так за час громадянської війни в США, Англія отримала величезну кількість дефіцитного “матеріалу” для зубних протезів.
 • Джордж Вашингтон який до моменту свого президентства втратив всі зуби, окрім одного, дуже уважно ставився до здоров'я зубів своїх коней. Кожен день він перевіряв їх стан та якість чищення, доставляючи конюхам і ветеринарам чимало клопоту.
 • У 1867 році Люсі Тейлор стала першою жінкою з США, яка отримала диплом стоматолога.
 • У 1868 році Джордж Грін, механік компанії SS White, винайшов пневматичну бормашину на ножному приводі, яка дозволяла зубному лікарю працювати однією рукою, і стала прототипом сучасних установок.
 • Жувальна гумка придбала смак в 1870 році і отримала назву «Black Jack», завдяки Томасу Адамсу - відомому винахідникові і виробникові жувальної гумки в той час.
 • Хто б міг подумати, що електричний стілець винайде стоматолог. Неймовірно, але це дійсно так. У дев'ятнадцятому столітті американець Альберт Саутвік хотів використати стоматологічне крісло з підведеним до нього електричним струмом для знеболювання зубів. Але історія розпорядилася по-іншому. У той час була дуже жорстка конкуренція по створенню нових систем електропостачання на базі змінного струму. Одночасно досліди з електричним струмом (у тому числі і по умертвінню тварин) проводив Томас Едісон і його співробітники Гарольд Браун і Фред Пітерсон. У 1890 році в Нью-Йорку електричний стілець прийняв свою першу жертву - якогось Вільяма Кеммлер, і з тих пір став називатися "Електричним стільцем Томаса Едісона".
 • Мао Цзедун ніколи не приймав ванну, не мив голову і не чистив зуби. Він, як і мільйони в той час китайців, любив жувати чайне листя та полоскав рот чаєм, позбавляючись, таким чином, від зубного нальоту. “Хіба тигр чистить зуби?”, - любив повторювати Мао Цзедун. Ця політика призвела до того, що хвороби зубів в КНР спостерігаються у 97% населення, катастрофічно не вистачає стоматологічних клінік і кваліфікованих фахівців. Щоб хоч якось виправити цю ситуацію, китайці оголосили 20 вересня – “Днем любові до своїх зубів”. У цей день проводиться масова роз'яснювальна робота серед населення про правила гігієни порожнини рота і необхідності лікування зубів і ясен у стоматолога.
 • У 1890 році в хірургічній стоматології вперше стали застосовуватися гумові рукавички, що значно поліпшило асептику при проведенні операцій.
 • Найтвердіша тканина в організмі людини - зубна емаль, яка є зовнішньою захисною оболонкою верхньої частини зуба. Емаль зуба практично не містить воду, а по твердості лише трохи поступається алмазу.

Використана література:

 1. С.А Верхратський. Історія медицини (1991)
 2. Думка М. С. Про медицину скіфів (Історико-медичне дослідження). — Київ,  1960.
 3. Євген Бліхар. Про медицину скіфів.
 4. К.А.Пашков. Зубы и зубоврачевание. Очерки истории (2014)
 5. К.А. Пашков. История стоматология: от истоков до XX века (2018)

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber