Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Виноград: цікаві факти, історія, користь

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

vynograd-ta-jogo-koryst-dlya-zdorovja

Виноград відомий людству вже 9000 років. У давнину його називали "ягодою життя". Виноград у тому вигляді, в якому ми його знаємо, походить від лісового винограду (Vitis Sylvestris), який, на жаль, за століття не зберігся в Європі, поступившись своїм місцем одомашненим сортам. Сама назва "виноград" походить від назви напою, а не навпаки, як це часто буває з іншими фруктами і ягодами.


Цікаві факти про виноград

У 1927 році на основі винограду була отримана аскорбінова кислота. Про користь винограду люди знали ще кілька тисяч років тому. Виноград вирощували в Давній Греції, Месопотамії, Єгипті. Древня медицина широко використовувала як один зі способів лікарської терапії виноградолікування (лікування виноградним соком). Проводилося таке лікування з дотримання усіх правил, під спостереженням лікаря.

997 vignette a-88-003401

Встановлено, що виноград має стимулюючу дію на кістковий мозок, що сприяє поліпшенню функцій кровотворних органів.

Виноград - гарне джерело калію. У винограді міститься в 2,5 разу більше заліза, ніж у яблуках.

Незважаючи на те, що виноград солодкий, від нього не повніють: гроно винограду вагою 100 грамів дає близько 60 ккал. Виноград - це складова багатьох дієт й відмінний постачальник глюкози, настільки необхідної нам у холодний час.

vytis-sylvestris

Червоний і синій виноград, на відміну від білого, багатий на антиоксиданти, які, як вважається, нейтралізують вільні радикали, захищають організм від серцевих і ракових захворювань. 

Виноградні ягоди або сік - це ефективний засіб лікування багатьох захворювань серцево-судинної системи. Медики встановили, що сердечників, які перенесли інфаркт міокарда, можна успішно лікувати виноградом: хворі дуже швидко відновлюються після хвороби.

Виноградний сік

У плодах винограду містяться цукри, клітковина, органічні кислоти, аскорбінова кислота, вітамін B, пектинові речовини, мікроелементи, ферменти. Ягоди і сік володіють сечогінними, потогінним і легкими проносними властивостями. Вони також дають деякий тонізуючий і понижуючий тиск ефект.

Виноград не рекомендується споживати одночасно з такими продуктами: молочні продукти, газовані напої, сирі овочі та зелень, маринади і соління, копченості, жирна риба і м'ясо, смажена їжа, чорний хліб, макарони, круті яйця, алкоголь, морозиво, шоколад.

В Україні виноградарство процвітає з найдавніших часів, зокрема на півдні України - в Бесарабії та Криму згідно ліитописів виноградарство відоме з VII ст. до н.е. Традиційним для вирощування винограду регіоном вважається Закарпаття, завдяки сприятливим ґрунтово-кліматичним умовам розташування низинної зони, та схилам, що захищені з півночі горами. Загалом, на всій території Середньодунайської низовини активно розвивалося виноградарство ще у XII-XIII ст. Цікаво, що Римські легіонери у північних провінціях імперії повинні були засаджувати виноград відповідно до наказу римського імператора Пробста, правління якого припадає на 276-282 рр. Після навали на територію Закaрпаття орд хана Батия виноградники повністю були винищені. Пізніше виноградарство знову відродилося на цих територіях.

Виноградарство на Закарпатті

Як посадити виноград?

Саджаючи виноград, слід враховувати чимало факторів. Наприклад, якщо багато сортів ростуть поряд - у них підвищується ризик захворювання. 

Перш за все, необхідно обрати місце. Воно має бути сонячне. Ідеально, коли сонце його не покидає впродовж цілого дня. По-друге, потрібно підібрати сорт відповідно до місцевості та смаку. Визначитись, який саме виноград ви хочете: круглий, овальний чи продовгуватий? Білий, синій чи червоний? При виборі сорту краще порадитись із досвідченими садівниками. Також треба враховувати, що виноград - це рослина, яка потребує догляду. Якщо ви збираєтесь просто посадити і забути - краще не починати. Виноградні лози, особливо молоді, часто хворіють. Тричі на літо рекомендується оприскувати виноград. Вперше - на початку червня, потім у кінці чераня та в кінці липня. Виноград повинен добре провітрюватись. Якщо він росте дуже щільно і між лозами немає місця для провітрювання - буде хворіти. Щоб на грона потрапляло сонце, впродовж літа потрібно видаляти всі зайві пасинки, але щоб знати які саме краще проконсультуватися з експертом. Поливати дорослий виноград - не треба, в Україні зазвичай випадає достатньо опадів, тож йому достатньо вологи. 

Сорти винограду

Виноград - витка рослина. Лоза потребує для свого розвитку міцної опори, тому обов'язково подбайте про конструкцію (вертикальна /горизонтальна шпалера, дуга, навіс і т.д.). Її можна виготовити, наприклад, з дерев'яних рейок, натягнутого дроту, металічних балок.

Садячи виноград необхідно дотримуватись певних технологій: копається глибока яма до 90 см. Половину верхнього родючого шару грунту змішують з піском. На дно ями кладуть 2 відра перегною, півтора-два літра попелу та 200 г суперфосфату. Це все змішують, зверху насипають земляну суміш, заповнюючи яму до половини, садять саджанець, притоптують, поливають. Обов'язково потрібно змульчувати яму і землю навколо неї органікою (солома, листя, трава, компост).

Після збору урожаю необіхдно готуватися до зими. Після 20 жовтня виноград обрізається. Слабенькі лози обрізають, а залишають кілька найсильніших. На них залишають 5-6 бруньок, в залежності від сорту. Усе інше - обрізають. Коріння можна вкрити землею - вони швидко висихає і провітрюється. У соломі можуть завестися миші і пошкодити лозу, а шифером чи толем накривати незручно. 

Стильна шпалера для винограду

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber