Четвер
20 черв., 2024
     

Ukrainian English

Користь гірського повітря для здоров'я

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

koryst-karpatskogo-povitry-i-klimatu-dlya-zdorovya

Гірське повітря значно чистіше, ніж міське, оскільки не містить стільки пилу, різноманітних промислових відходів та вихлопних газів, а також характеризується високим вмістом негативно заряджених іонів кисню та озону.  Гірський клімат позитивно впливає на резервні можливості дихальної системи, кровообігу, покращує обмінні процеси організму. Цей факт підтверджує те, що жителі гірських районів вкрай рідко страждають на ішемічну хворобу серця, гіпертонічну хворобу та атеросклероз.

Аерохімічний склад повітря в гірських районах відрізняється значною концентрацією фітонцидів, терпенів, що виділяються трав’яною рослинністю і гірськими породами лісу.

В результаті тривалого перебування в гірському середовищі покращується робота дихальної, судинно-серцевої, та центральної нервової систем, стимулюється робота кісткового мозку як кровотворного органу, підвищується вміст еритроцитів та гемоглобіну в крові, покращує самопочуття,  імунітет,  підвищується продуктивність праці.

rsz koryt-karpatskogo-povitrya

Значна кількість хвороб дихальної,  кровоносної, серцево-судинної та центральної нервової систем пов’язані із порушенням обміну кисню між клітинами. Останнім часом, дедалі частіше в медицині набувають поширення методики лікування гірським повітрям (оротерапія) та лікування розрідженим повітрям із зниженим складом кисню (гіпокситерапія). Ці методи мають за мету натренувати клітини і привчити їх функціонувати за умов пониженого вмісту кисню в атмосфері і тим самим  активувати порушені механізми обміну киснем. В результаті покращується мікроциркуляція в органах і клітинах, регенерують пошкоджені судини, збільшується кількість антитіл, що відповідають за імунітет,  стимулюється робота ендокринної системи.

Унікальні властивості клімату гір активно використовуються в санаторно-курортному лікуванні. Навіть після нетривалого перебування в гірських районах, самопочуття хворих значно поліпшується, основні показники наближаються до норми.

goverla i petros 15

Лікування гірським повітрям застосовується  для профілактики і виліковування наступних захворювань:

  • хвороби серцево-судинної системи (такі як ішемія серця, дистонія, гіпертонія);
  • хронічні захворювання дихальної системи (бронхіт, астма);
  • гіпопластична та залізодефіцитна анемії;
  • язва шлункового тракту та дванадцятипалої кишки;;
  • неврози та неврологічний стан;
  • ендокринні захворювання та ін.

Повітря в Карпатах прохолодне і свіже, що робить дихання набагато легшим. Це особливо важливо для людей з астмою або іншими респіраторними захворюваннями. Мікроклімат Українських Карпат сприяє глибоким вдихам, які виявляться корисними в разі проблем з функцією легенів. Користь гірського повітря також високо оцінена людьми, що страждають від анемії.

karpatske-povitrya-v-gorah

Варто підкреслити, що чистота повітря в горах також доведена відсутністю шкідливих бактерій і алергенів. Завдяки цьому, перебування в горах зробить благотворний вплив на здоров’я туристів, які борються з атопічним дерматитом або іншими шкірними захворюваннями. Вологість самого повітря благотворно впливає на наше здоров’я. Якщо хтось схильний до частих застуд, то карпатське повітря прочистить легені. На якість повітря в Карпатах впливає, зокрема, велика кількість зелені. Багато видів рослин, які ростуть в цій області, є унікальними. 

Користь карпатських хвойних лісів

Повітря карпатських хвойних лісів містить фітонциди, здатні пригнічувати ріст і розмноження хвороботворних бактерій. Хвойний карпатський ліс є справжньою фабрикою фітонцидів. За добу 1 гектар соснового карпатського бору виділяє в атмосферу майже 5 кг фітонцидів, а 1 гектар ялівцевого лісу – близько 30 кг. Цієї кількості цілком достатньо, щоб уберегти населений пункт середньої величини від багатьох напастей та захворювань. Летючі речовини, проникаючи крізь легені й шкіру в організм людини, вбивають і загальмовують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, захищають його від інфекційних захворювань, бальзамують тканини. Фітонциди нормалізують серцевий ритм і артеріальний тиск, беруть участь в обміні речовин, сприятливо впливають на кровообіг у мозку, стан печінки, бактерицидну активність шкіри, психіку людини й взагалі на всю систему імунітету. Не випадково люди, які живуть в лісових та гірських районах, набагато менше схильні до захворювань верхніх дихальних шляхів в порівнянні з городянами.

Карпатська лісова стежка

Крім фітонцидів повітря карпатського хвойного лісу насичене легкими негативними аероіонами й ні з чим не порівнянним смолистим ароматом.

Ефірна олія, що міститься у хвої, окислюється киснем повітря і виділяє в атмосферу значну кількість цілющого озону. Від впливу летючих речовин, що виділяються хвоєю кедра, сосни, ялини, ялиці, ялівцю, збільшується життєва ємність легенів, заспокоюється нервова система, знімаються напруга та втома. Сосна, туя західна, модрина європейська, ялина звичайна, ялівець стимулюють кровотворення і діяльність серцево-судинної системи, підсилюють біоструми мозку, знижують рівень цукру в крові, знімають головний біль, покращують самопочуття і настрій.

Тому людям, страждаючим захворюваннями органів дихання, різного роду нервовими розладами, безсонням, карпатське повітря рекомендується як найперший лікувальний засіб.

147704 900

Корисні фітонциди також і тим, хто займається спортом, оскільки допомагають уникнути спортивної анемії: летючі речовини підвищують стійкість еритроцитів до нестачі кисню, майже у два рази збільшують термін їх життя, позитивно впливають на функцію всієї системи крові. Тому спортивні заняття (наприклад, пробіжки) набагато корисніше й ефективніше проводити в карпатському хвойному лісі. Та й звичайні прогулянки в таких місцях можуть стати прекрасною оздоровчою процедурою.

Східниця - доріжка від Три Сини

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber