Четвер
25 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Чим корисний бузок?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

buzok-chym-korysnyi

БУЗОК ЗВИЧАЙНИЙ (Syringa vulgaris, від латиніз. грец. назва — seringa на о. Крит; може бути пов’язано зі словом Syrinx — очерет, очеретяна сопілка) — декоративний листопадний чагарник, або дерево родини маслинових (Oleaceae) завв. від 3 до 10 м з гілчастими стеблами, кулястою або чашечкоподібною кроною й могутньою кореневою системою. Старі стовбури вкриті темно-сірою корою. Листя 5–12 см завд. і 4–9 см завв., яйцеподібне, широкояйцеподібне, серцеподібне, темнозелене зверху, світліше знизу; опадає зеленим. Суцвіття — верхівковї пірамідальні парні волоті, досягають від 10 до 26 см завд. Квітки двостатеві духмяні, з маленькою дзвіночковою 4-зубчастою чашечкою і трубчастим 4-лопатевим віночком. Колір квіток — від білого, лілового до фіолетового та пурпурного. Плід — продовгувата кробочка, що розтріскується на дві стулки, з двома насінинами на кожній стулці. Цвіте у травні.


Бузок - це не тільки чудовий аромат і краса, але й стародавня лікарська рослина, що використовується в народній медицині. Давня українська традиція шанує бузок як зелену аптеку на корені. Бузок лікує цукровий діабет, ревматизм, малярію, невралгію, гнійні рани, нежить, туберкульоз і ін. Поліпшує апетит і лікує хворі легені. З лікувальною метою використовують квітки, листя бузку. Листя бузку збирають під час цвітіння і сушать в добре провітрюваних приміщеннях. Квітки збирають на початку цвітіння, звільняють від суцвіть, сушать на сонці, а потім під навісом. Рослина використовується у вигляді настоїв, чаїв, відварів, компресів, зборів і мазей. Ефективними є купелі з бузку при радикулітах і поліартритах.

Вченими виведено до 1600 сортів бузка з різноманітним кольором та формою квіток. Походить з Балканського півострова. Розповсюджений по всій території Європи, росте у парках, садах і біля житла.

c823202160fff03279c4f72b3446f5e6

Старожили розповідають, що в роки Другої світової, коли не вистачало ліків, до виразок і ран прив’язували свіже подрібнене листя бузку — результат був помітний вже через декілька годин. Бузок містить ефірні масла, аскорбінову кислоту, смоли і флавоноїди. Може надавати жарознижуючу, протизапальну, сечогінну і знеболювальну дію. Лікувальною сировиною є квіти, листя і кора. Бруньки збирають навесні, суцвіття — під час бутонізації, листя — в червні, а кора заготовлюється з молодих гілок. Сировину заготовлюють у суху теплу погоду і сушать в тіні, при хорошому провітрюванні. Свої лікувальні властивості зберігає протягом 2-х років. Зберігати сировину краще в полотняних мішках. Пропонуємо деякі лікувальні рецепти на основі бузку. Однак, треба пам'ятати, що ця рослина фактично отруйна і для деяких може бути протипоказаною. Її запах у непровітрюваному приміщенні може викликати навіть запаморочення.

0bbe1cc6f7d950e04ead881ecec22515

Рецепти трав і настоїв

Висока температура. Аби знизити температуру, приготуйте настій бузку. Візьміть 2 ст. л. листя і залийте 1 склянкою окропу. Дайте настоятися протягом години. Приймайте по 1 склянці 3 рази на день.
Ревматизм, відкладення солей, остеохондроз. Візьміть 1 частину квіток бузку та 10 частин горілки. Настоюйте в темній ємності при кімнатній температурі 2 тижні. Всередину приймати по 20 крапель 2 рази на день. Зовнішньо використовувати, втираючи у хворі місця.
Забої. 1 ст. квітів бузку залийте 1 пляшкою горілки (0,5 л.). Настоюйте 2 тижні. Застосовуйте у вигляді компресів, оновлюючи пов’язку 3 рази на день.
Гнійні рани. 2 ст. л. листя залийте 1 ст. окропу. Дайте настоятися 3 години і процідіть. Настій використовуйте для промивання ран.
Цукровий діабет, бронхіальна астма і панкреатит. 2-3 ст. л. бруньок бузку залийте 2-ма склянками окропу і настоюйте 6 год. Приймайте по 1 ст. л. перед їжею.
Діарея. 1 ст. л. квіток залийте 1 склянкою окропу, настоюйте 30 хвилин. Процідіть і приймайте по 1 ст. л. протягом дня.
Ларингіт. 50 гр квітів залити 100 мл горілки, настоювати 7 днів. Процідіть і розбавте кип’яченою водою у співвідношенні 1:10. Полощіть горло 3-4 рази на день.
Запалення нирок. 2 ст. л. листя залийте 1 склянкою води, доведіть до кипіння, настоюйте 3 години, процідіть. Приймати по 1 ст. л. перед їжею. Курс 14 днів.
Камені в нирках, цистит. Настій допомагає розчинити камені в нирках. Візьміть 1 ст. л. квіток, залийте 1 склянкою окропу. Потримайте 1 годину, процідіть. Вживати 1 ст. л. 4 рази на день.
Подагра. 2 ст. л. квіток залийте 1 склянкою 70% спирту або 2 стаканами горілки. Настоюйте в темному місці 14 днів. Процідіть і приймайте по 15-20 крапель перед їжею.
Епілепсія. Настоянка допомагає при епілепсії, але лікування може тривати кілька років. 1 ч. л. квіток залийте склянкою окропу, настоюйте 20-30 хвилин і приймайте 3 рази на день по півсклянки.
Гострота зору. Свіжі квіти бузку заваріть як звичайний чай. Дайте охолонути до теплого стану. Складену в кілька разів марлю або ватяні диски змочуйте в цьому настої і прикладайте до очей. Достатньо тримати 5-10 хвилин, щоправда, процедуру необхідно повторювати щовечора.
Хворобливі менструації. 1 ч. л. насіння або квіток бузку закип’ятіть в одній склянці води 15 хвилин. Процідіть і приймайте вранці протягом 2 тижнів по 1/3 склянки.

Джерело: Вісті Калущини

Цікаві факти про бузок

Українське слово «бузок» походить від прасл. *bъzъ < *buzъ - bóz, bozowc («бузок»), похідним від якого також є слово «бузина» («боз». Слово *bъzъ/*buzъ, за найпоширенішою версією, походить від праіндоєвропейської назви бука — *bʰeh₂ǵos. Причиною перенесення назви на ці види кущів вважають відсутність бука на слов'янській прабатьківщині, але чому його назва була перенесена на такі несхожі на нього рослини, неясне. Інша версія пов'язує праслов'янське *bъzъ/*buzъ з коренем *bъz- («бриніти») — через те, що стебла цих рослин уживалися для виробляння дудок та сопілок. Латинська назва рослини syringa походить від грец. σῦριγξ («пастуша дудка», «сопілка», «сиринга»), що пов'язане зі застосуванням її стебел для виготовляння музичних інструментів. Існує легенда, що ця мила рослина завдячує своєю появою грецькій німфі на ім’я Сиринга. У неї по вуха закохався бог Пан, він переслідував німфу і якось наздогнав і схопив її. Але в своїх долонях він побачив лише гілку пахучого бузку.

Поряд зі словом «бузок», в Україні ця рослина була відома під назвами буз, біз, без, буздерево, рай-дерево, яйдерево (яйдерво), яндерево. Останні назви вживали на півдні Сумщині (Великописарівський, Охтирський райони), можливо, й на іншій частині Слобожанщини та на Полтавщині.

В астрології бузок пов'язують зі знаком Тельця.

В ароматерапії прийнято наділяти бузковий аромат здатністю впливати на тривожність людини. Так само, він допомагає сконцентруватися й ухвалити правильне рішення. Є така прикмета, що квітка бузку з п’ятьма пелюстками здійснює бажання людини, яка її знайшла. А кущ бузку біля дому – це потужний оберіг для його жителів. Характерний сильний запах бузку розчиняє негатив, гармонізує навколишній простір. З давніх-давен білий бузок вважали символом ніжності, чистоти і цнотливості. Лілові відтінки бузку більше асоціюються з оберегами. У деяких областях України, зокрема на Покутті на Трійцю "замаювали" хату акацією, кленом, бузком.

ddb32453d68113801373e9e0c8df1044

Бузок (листя і квітки) зображені на гербі міста Сігулда в Латвії.

В Україні у Києві існує Сад бузків Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України. Розташований Сирінгарій на різнопологому правобережному Дніпровському схилі у вигляді великого різнобарвного квітника перед Видубицьким монастирем. З найвищого місця відкривається панорама на Сирінгарій, Дніпро та задніпровські далі, Видубицький монастир. Перші сорти бузків звичайного (Syringa Vulgaris L.) і широколистного (Syringa oblata Lindl.) французької, німецької та американської селекції завезли в 1946 році з Німеччини. Саме ці сорти (30 найменувань) склали основу колекції, яка постійно зростала і зростає за рахунок нових сортів, що виводять в країнах Європи, Америки і Середньої Азії. Селекційну роботу з бузками розпочали в 1957 році, результатами якої нині є сорти: «Богдан Хмельницький», «Тарас Бульба», «Вогні Донбасу», «Полтава», «Рожева хмара» селекції Леоніда Івановича Рубцова, Леся Українка та 8 високодекоративних спонтаних гібридів, які згодом набудуть статусу сорту селекції Василя Кузьмича Горба. Слава і широка популярність Саду бузків сягнула далеко за межі Києва, України, знайшла своє відображення в багатьох монографіях, наукових працях, довідниках, навчальній літературі, в десятках картин, у масовій художній продукції. Під час цвітіння бузку у травні Сад щоденно відвідує близько 100 тисяч киян та гостей Києва.

sad-buzkiv-kyiv

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber