П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Чорноплідна горобина: користь для здоров'я, цікаві факти, рецепти

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Чорноплідна горобина

Горобина чорноплідна (Aronia melanocarpa) — кущ родини розових (Rosaceae) 1–2.5 м заввишки. Листки прості, цілокраї, блискучі, чергові, черешкові, еліптичні або зворотно-яйцюваті, загострені, з країв пилчасті, зверху темно-зелені, зісподу — світліші, 2.5–7 × 2.5–3.5 см; черешки короткі з широкими прилистками, що не опадають. Квіти двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, білі або рожеві, запашні, в щиткоподібних суцвіттях. Цвіте рослина з середини травня майже до кінця червня. Розмножують аронію відводками, поділом куща, зеленими живцями і насінням.

Походить з Північної Америки (східні частини Канади та США). Населяє там болота, вологі зарості, краї ставків та озер, боброві ставки, гаї, вологі високогірні ліси, виходи гірських порід на висотах до 2000 м. В Україні вирощують як плодову, лікарську й декоративну рослину.

Плоди достигають у серпні-вересні. Плід запушений, у час стиглості голий, округлої форми, чорного або сливового кольору з сизою поволокою, соковитий, 6—12 мм у діаметрі. У пору плодоношення вступає на 3—4-й рік

3 лікувальною ціллю та для харчування використовують стиглі свіжі або сушені плоди горобини чорноплодої, збирають їх у вересні — жовтні. Сушіння проводять на відкритому повітрі або в сушарках при температурі 40—50°. Сушені плоди офіційно вважаються лікарським засобом.

f40d93254833e33f513b56b7e7313eec

Плоди горобини чорноплідної (Fructus Aroniae melanocarpae) використовують для виробництва вітамінних соків, повидла, а також органічних харчових барвників в харчовій і кондитерській промисловості.

Плоди горобини чорноплідної використовують у науковій медицині як гіпотензивний, капілярозміцнювальний, сечогінний й жовчогінний, полівітамінний засіб, зокрема для профілактики Р-вітамінозної недостатності. У народній медицині їх рекомендують вживати при гастриті зі зниженою секрецією шлункового соку, атеросклерозі, при тиреотоксикозі, геморагічному діатезі, гломерулонефриті, для лікування променевої хвороби, дерматитів рук у рентгенологів.

У складі рослини чимало мікроелементів і вітамінів. Зокрема, вітаміни С, К, В, Е. Вона містить йод, цинк, дубильні речовини, пектини, органічні кислоти. Горобина багата на марганець, залізо, мідь, фтор, молібден, бор, які відповідають за нормалізацію тиску. Засоби на основі аронії чорноплідної добре позначаються на стані судин. При тривалому прийомі високий тиск знижується, а низький — підвищується. Їх дозволено використовувати для лікування, незалежно від стадії захворювання, або для профілактики.

Чорноплодна горобина - рецепти

Повний список цілющих властивостей:

  • Стимулює роботу залоз внутрішньої секреції. Завдяки вмісту великої кількості вітамінів і мікроелементів, надає стимулюючу дію на роботу підшлункової залози, жовчного міхура, щитовидної залози і органів репродуктивної системи.
  • Нормалізує гормональний баланс в організмі, підтримуючи правильне функціонування внутрішніх органів.
  • Сприяє виведенню токсинів і солей важких металів, радіоактивних ізотопів. Ягоди чорноплідної горобини містять флавоноїди і дубильні речовини, які зв’язуються з токсичними речовинами і сприяють їх видалення з організму.
  • Допомагає в лікуванні цукрового діабету. Плоди аронії містять багато корисних речовин, які стимулюють вироблення інсуліну підшлунковою залозою і сприяють кращому засвоєнню глюкози організмом, а також підтримують імунітет і знімають набряки.
  • Покращує роботу печінки і жовчного міхура. Настоянка видаляє з організму шлаки і токсини, що покращує роботу печінки і жовчного міхура. Перешкоджає виникненню жовчнокам’яної хвороби.
  • Позбавлення від анемії (малокрів’я). Дане захворювання виникає, коли в плазмі крови міститься мало кров’яних тілець. Це викликає слабкість, зниження імунітету, погіршення апетиту.
  • Знижує ймовірність розвитку атеросклерозу.
  • Препарат нормалізує рівень холестерину в крові, що перешкоджає утворенню холестеринових бляшок в крові і закупорки судин.
  • Нормалізує вагу, і знижує тиск.
  • Допомагає в лікуванні алергії. Настоянка з плодів аронії надає очищаючу дію на печінку і стимулює її роботу. Оскільки алергічні реакції проявляються через та ослаблення імунітету, то даний препарат сприяє поліпшенню загального стану здоров’я.
  • Зміцнює імунну систему. Сприяє виробленню спеціальних антитіл, які зміцнюють захист організму від впливу різних шкідливих мікроорганізмів і вірусів.
  • Знімає спазми. Через вміст дубильних речовин і алкоголю настоянка виробляє легкий знеболюючий ефект. Вона розслабляє впливає на мускулатуру, сприяючи видаленню неприємних відчуттів і зняття самого спазму з органу.
  • Сповільнюється розвиток злоякісних новоутворень. Настоянку корисно приймати людям, що страждають на онкологічні хвороби. Вона володіє комплексом корисних речовин, зміцнюючи імунітет хворого, зменшує біль і стримує розвиток новоутворень.

Настій з плодів аронії потрібно робити так:

  •  Підготувати 3 ст. ложки висушених ягід.
  •  Залити 400 мл окропу.
  •  Настоювати добу. Пити тричі на день, за раз досить випити півсклянки.

Ягоди відмінно поєднуються з шипшиною, чорною смородиною.

Настоянка з горобини з лимоном:

Таке поєднання додасть невелику кислинку і особливі нотки в гаму загального смаку і аромату напою. Можна приготувати таку настоянку із сушених ягід, але при цьому потрібно замочити в склянці води, щоб вони наситилися вологою і повернулися до первісної форми. Склад: черноплодка – 0,5 кг; вода – 1 склянка; горілка – 0,5 л; 1 склянка цукру; 3 лимона.

4c9980cdf2e7efe7619158c86a688531

Чорноплідна горобина дозволена навіть діабетикам, а також пацієнтам похилого віку. Але у цієї рослини є і протипоказання. Її не варто приймати в разі підвищеного згортання крові, схильності до тромбозів, запорів. Оскільки плоди горобини чорноплідної посилюють виділення шлункового соку, їх не рекомендують вживати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Протипоказані сік і ягоди рослини при підвищеному зсіданні крові, зокрема у разі флебіту та тромбофлебіту.

Чорноплідна горобина не потребує спеціального ґрунту. Для неї однаково підійде, як сухий піщаний, так і кислий ґрунт. Однак горобина воліє все ж вологого суглинного ґрунту. Найголовніше для ґрунту, це щоб він не був важким. Вибираючи місце не забувайте, що горобина любить сонце і для посадки важливо вибрати не затінену ділянку. Інакше горобина буде погано цвісти і ви отримаєте мало плодів. 

Чорноплідну горобину зазвичай висаджують восени. Хоча дерево можна сміливо садити і навесні. Головне, це встигнути зробити перш ніж розпустяться бруньки.

bebc1b379d53df78623c7e126b5a1d8d

Для посадки викопують яму глибиною і шириною в 50 см. Верхній шар ґрунту змішують з відром перегною, сірчистим калієм (не більше 60 г) і суперфосфатом (100 г). Дану суміш викладають в яму, після висадки саджанця. При посадці не забудьте заглибити кореневу шийку на 1,5 см.   Після цього саджанець полийте відром води і мульчуйте за допомогою перегною, тирси та сухої землі. Обрізати його до 4 здорових бруньок. Це необхідно для отримання сильного приросту. 

Для того, щоб отримати відмінний урожай, горобину необхідно поливати в період утворення плодів і під час посушливого літа. Дерево не варто надто загодовувати, інакше у чагарника буде густе листя і великі стебла, але при цьому зменшиться урожай. Також погіршиться морозостійкість чагарника. Якщо під час посадки ви вже внесли добрива, то в наступні два роки не потрібно давати ніякої підгодівлі. У п'ять років в пристовбурні кола вносять органічні добрива і аміачну сірку.

Кущ чорноплідної горобини

Через сім років, потрібно вирізати старі гілки і залишити лише сильні і молоді. Через 10 років чагарник обрізають до рівня землі, щоб омолодити.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber