Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Розпис дерев'яних писанок

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 5

Дерев'яні писанки

Існує кілька видів писанок. Вони бувають традиційні й нетрадиційні. Традиційні виготовляються зі справжніх курячих яєць. До нетрадиційних відносяться - дерев'яні, обплетені ниткою, обклеєні бісером та керамічні. Дерев'яні писанки-мальованки виготовляють з дерева груші, берези, явора, бука або ялини. Вони бувають також як різьблені, інкрустовані, так і розписані олійними фарбами.  

"Українська писанка – це світло сонця і світ душі,
подих неба і дух землі, це геній нашого народу.
З неї, як із невибутнього яйця-райця, безкінечно
струмує творча сила митців з народу".
(Вадим Мицик)

В останні роки виготовленням дерев’яних писанок займаються не лише народні майстри, але цілі фабрики художньої обробки дерева. Їх часто дарують один одному як сувенір чи оберіг на щастя, добро, достаток, або як іграшку для дітей, яка б захищала їх від зла. Такі вироби довговічні, красиві, їхній орнамент не змінює кольору, проте вони втрачають свою Природну таємничість.

Матеріали і інструменти

rozpys-derevyanoyi-pysanky

  1. Щоб розписати дерев'яну писанку, насамперед, потрібно мати дерев'яні заготовки. Їх можна купити або замовити у токара. Виготовляються вони на спеціальних токарних верстатах, різної величини – від стандартних і до 20 сантиметрів заввишки.
  2. Потім нам обов'язково знадобиться шило і якась підставка, бажано дерев'яна і невеличка. Яйце - кулястий предмет, тому щоб зручніше було писати ми встромляємо шило в підставку яйця. Так зручніше та доступніше прикрасити його і поставити, щоб фарба висохла. В кінці так само зручно покривати лаком.

Хід роботи

  1. Розмальовують за допомогою поліхромних фарб (темпера, гуаш, олійні чи анілінові) і пензликів.
  2. Для початку трошки пошкурте заготовку. Подумайте відразу, що будете малювати. Досвідчені писанкарі малюють мініатюри як сакрального характеру, так і сцени з життя та побуту, я ж пропоную почати з простого, наприклад поексперементувати з рослинами чи тваринами.
  3. Ми намалюємо бузок і листочки. Покриваємо білою фарбою. Сушимо. Можна скористатися феном. Фарбуємо другим шаром фарби, але вже додаємо до білої фарби на кінчику пензля фарбу іншого кольору (того, яким ми будемо розписувати бузок і листочки). Тоді наш фон буде більш цікавий.
  4. Необхідно виготовити з паперу овал потрібного нам розміру для малювання рамочки. Робимо вгорі і внизу надрізи, щоб овал краще прикладався до заготівлі. Беремо простий м’який олівець і обводимо овал.
  5. Нам знадобиться пензлик трафаретний, а ще простіше взяти ватяну паличку і нею намічаємо основним кольором хмара – гілочки бузку.
  6. Підсушуємо. Беремо круглу кисть і починаємо малювати гілочку. На палітрі злегка збиваємо основний колір і білий і малюємо мазками квіточки. На задньому фоні квіточки повинні бути темнішими, на передньому плані квіточки повинні бути світліше і навіть майже білими. Підсушуємо.
  7. Беремо тоненьку кисть, лайнер і малюємо гілочки. Теж змішуємо зелений і трохи основного, можна вмочити кінчик в білу.
  8. Далі малюємо листочки. Я малюю технікою подвійного мазка, коли пензлем змішується два кольори (один темний і інший світлий) на палітрі, але в принципі можна малювати листочки так, як ви вмієте.
  9. Ось і майже готова наша гілочка. Тонким пензликом домальовували прожилки у листочків.
  10. Беремо основний колір і тонким пензлем обводимо нашу рамочку, яку малювали олівцем.
  11. На зворотному боці яйця я намалював метеликів. Оформляємо підставочку для нашого яйця. Робимо плавний перехід від основного кольору до білого.

rozpys-derevyanoyi-pysanky2

Ну ось розпис закінчили. Залишилося висушити і покрити лаком. Я спробував намалювати два види бузку, але в принципі можна використовувати дуже багато кольорів і відтінків. Експерементуйте!

Подібні писанки користуються великою популярністю, їх реалізують на Косівському, Кутському та інших ринках.

Інші способи розпису дерев'яної писанки

derevjana-pysanka

▣ РІЗЬБЛЕННЯ - виточені на токарному верстаті дерев’яні писанки (моделі) зафарбовують у однорідний колір, після чого за допомогою долота наносяться різьблені лінії та орнаменти. В багатьох випадках у різьблені орнаменти заливають кольорову фарбу. Такі писанки виготовляють у селах Річці, Яворові, Брустурах Косівського району.

▣ ВИПАЛЮВАННЯ - дерев’яні моделі писанок, виточених на токарних верстатах, розписують за допомогою металевих писачків різних форм і конфігурацій. Цей металевий писачок нагрівають на вогні або закріплюють в електричний пальник. Також використовують електроолівець для випалювання. Після нанесення орнаменту дерев’яну писанку покривають прозорим лаком для збереження обвугленого орнаменту.

▣ ІНКРУСТАЦІЯ - інкрустовані писанки прикрашають орнаментами, використовуючи такі матеріали, як пофарбовану заздалегідь дерев’яну заготовку, перламутр, бісер, латунний та мосяжний дріт тощо. Поверхню писанок лакують або полірують за допомогою лаку чи політури. Виготовляють такі писанки у Косові, Річці, Яворові, Брустурах та Прокураві.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber