П'ятниця
29 трав., 2020
завантаження...

Весняні звичаї та обряди


Весняні звичаї та обряди

З приходом весни, для хлібороба починався новий землеробський рік, який супроводжувався піснями, ритуалами та святками. Весняні народні звичаї і обряди - справжній гімн Матері Природі, яка пробуджувалася після довготривалої зимової "сплячки". Суть обрядів - отримати благословення від Бога та духів Природи на плідний урожай. Весняні звичаї підтримували гармонію співжиття Людини і Природи. Наші предки співали великодніх пісень і займались писанкарством, влаштовували ярмарки, гаївки, водили хороводи, виготовляли для дітей лизаки-карамелі, випікали печиво у вигляді пташок і тварин, раділи і насолоджувалися приходу довгоочікуваної Весни.


Прадавня символіка української писанки

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 10

symvolika-pysanky

Саме слово "писанка" походить від слова "писати", а це означає, що наші Предки писали на яйці, і більшість писанкових символів є свідченням цього. Зенон Елиїв з Америки у своїй книзі "Двадцять кіп писанок" на першій таблиці під числом один помістив писанку із села Жванець, що біля Кам'янця-Подільського, а під числом дев'ять — писанку із села Воробіївки, що біля Курська, на яких ми бачимо символічні знаки, котрі могли служити нашим Предкам як літери їхньої абетки.

Детальніше...

28559
 

Лемківська писанка

Рейтинг 2.9 з 5. Голосів: 9

Лемківська писанка

Лемки, разом з гуцулами та бойками, одна з найцікавіших етнографічних спільнот українського народу. Споконвіків вони заселяли західні схили Карпат, де творилася їх самобутня культура. Особливою є говірка, пісня, народний одяг, побут. Але в 1945 році вони несправедливо втратили свою територію, а самих лемків порозкидали по Польщі, Словаччині та всіх реґіонах України. Це призвело до величезної втрати культури, звичаїв, обрядів тощо. Так сталося і з лемківською писанкою, яка значно відрізняється від писанок інших районів України і має окрему техніку написання. Але відрадно те, що за часів незалежності лемківська писанка поступово відроджується і вже не існує проблем її побачити.

Детальніше...

12265
 

Навський Великдень

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 11

chystyi-chetver

Четвер перед Великоднем з давніх давен в Україні називають Навським. Це день передвеликоднього очищення, яке має дуже давні дохристиянські корені. Назва цього дня походить від старослов'янського "навь", що означав "потойбічний світ", "мрець", "гріб". Подекуди Навський Великдень називали ще й Мертвецьким Великоднем.

Детальніше...

7195
 

Великодні звичаї

Рейтинг 2.9 з 5. Голосів: 7

velykodni-zvychayi

Залишаючи суто релігійні звичаї, пояснення яких можна знайти в величенькій вже антирелігійній літературі про “Великдень”, спинімось лише на таких звичаях, про які активному безвірникові доводиться найбільше відповідати на запитання під час великодніх доповідей в селах, а саме: “звідкіль пішла писанка”, “що таке навський та рахманський Великдень” і т. ін.

Детальніше...

6343
 

Ворожіння та обряди на Трійцю

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

obryady-triycia

Трійця припадає на період «зелених святок» - святкувань, присвячених вшануванню весняних ярих сил, які в язичницькі часи уособлювали русалки. У цей день прийнято ворожити на майбутнє і на долю. На Трійцю можна дізнатися про те, як складеться подальше життя, дізнатися про майбутнє заміжжя і про те, як пройде залишок року. Які ж ворожіння були у наших предків на Трійцю?

Детальніше...

4968
 

10 альбомів українських писанок

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3
10 альбомів українських писанок

Пропонуємо вашій увазі 10 книжок-альбомів, які стануть в пригоді кожній українській родині та всім шанувальникам українських традицій. Безліч кольорових таблиць із взірцями українських народних писанок, майстер-класи по розпису великодніх яєць, символи та пояснення до них - це не повний перелік того, з чим зможе ознайомитись читач. Завдяки цим книгам ви зможете якнайліпше приготуватися до свята Великодня та більше дізнатися про народні звичаї та обряди.

Детальніше...

2400
 

Трипільські писанки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Трипільські писанки

Готуючись до Великодня, українські господині виводять на писанках різноманітні орнаменти. Нині існує безліч літератури на тему писанкарства, тож обрати візерунок для писанки нескладно. Великодній сувенір може бути оздоблений гуцульськими мотивами, лемківськими або малюнками будь-якого регіону України. Проте чимало майстринь звертаються й до глибших джерел: вони роблять трипільські писанки, прикрашаючи їх прадавніми символами трипільців.

Детальніше...

1520
 

Розпис дерев'яних писанок

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

derevjani-pysanky-rozpys

Існує кілька видів писанок. Вони бувають традиційні й нетрадиційні. Традиційні виготовляються зі справжніх курячих яєць. До нетрадиційних відносяться - дерев'яні, обплетені ниткою, обклеєні бісером та керамічні. Дерев'яні писанки-мальованки виготовляють з дерева груші, берези, явора, бука або ялини. Вони бувають також як різьблені, інкрустовані, так і розписані олійними фарбами. 

Детальніше...

428
 

Давньоруські писанки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Давньоруські писанки

Зроблена спроба узагальнити дані про керамічні полив’яні орнаментовані вироби у формі яйця — так звані давньоруські  писанки.

Детальніше...

343
 

Якими були великодні звичаї та обряди закарпатців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Великодні обряди і звичаї закарпатців

Кожна господиня готувалася до Великодня заздалегідь. До Чистого (Живного) четверга намагалися виконати всю брудну та важку роботу, прибрати хату, тому що саме в цей день на господиню покладалася найважливіша справа – випікання святкового хліба – бабки. 

Детальніше...

288
 

Чистий Четвер

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Чистий Четвер - звичаї

Останній тиждень перед Великоднем називають - чистим, або білим. Його апогеєм є "Чистий Четвер" - один із найважливіших днів цього тижня. Це день весняного очищення - як духовного, так і фізичного. У Чистий Четвер влаштовували генеральне прибирання житла, очищали будинок від непотрібних речей, вимивали посуд, прали одяг і білизну, готували їжу і пекли паски до Великодня. Також фарбуються яйця, печуться пироги та інші частування, адже в п'ятницю цього робити вже не можна.

Детальніше...

208
 

Писанка в народних віруваннях та обрядах бойків

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 9

Бойківська писанка

Характерним явищем писанки залишається те, що символічне значення її орнаменту, фарб є різноманітним у кожному регіоні України. Найбільш цікавим у цьому плані виступає етнографічна група - бойки, які не тільки зуміли зберегти орнаментальність бойківських писанок до сьогодні, але ще й дотепер по деяких гірських бойківських селах бабусі передають своїм дітям, внукам значення, обрядові дії, магічні властивості бойківських писанок.

Детальніше...

13152
 

Клечальна неділя

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 9

zeleni-svyata

Зелені свята - дуже давнє народне дохристиянське свято, яке символізує остаточний прихід літа. Це завершення весняного і початок літнього календарного циклу. В основі Зелених свят тисячі років лежали культ рослинності і магія заклинання майбутнього урожаю. З прийняттям християнства Зелені свята почали називатися ще й Трійцею, яка відзначалася на 50-й день після Паски і співпадала з Зеленою неділею. Проте впродовж багатьох століть традиційно залишалася давня народна ритуально-обрядова складова Зелених свят.

Детальніше...

8716
 

Права Середа за українськими джерелами

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 9

Права Середа або Рахманський Великдень

В Україні з давніх часів знали про рахманів-брахманів. Найранішу писемну згадку про них подає «Влесова книга», написана волхвами (слов’янськими жерцями) в ІХ столітті, ще до прийняття Володимиром християнства. Дощечка 37-а цієї пам’ятки починається словами: «Се б’є крильми Мати-птиця, що браманове йдуть на нас» (ВК, 124). У цій же пам’ятці зустрічається багато інших «індійських» реалій, зокрема, божества Індра, Кришень, Вишень, Сур’я, Тваштар тощо.

Детальніше...

6981
 

Ярило весняний, Юр'їв день

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 8

Ярило весняний

Ярило Весняний (Яр, Юр) - покровитель землеробства й тваринництва, оберігач полів та врожаю, символізує родючість й плідність. За стародавнім народнім віруванням, у цей день «весна схо­дить на землю». Перед тим люди тільки кликали її, запрошува­ли, як бажаного гостя, зустрічали піснями й хороводами, а те­пер, мовляв, вона вже тут поміж нами, зійшла на землю й починає господарювати: з'являються перші сходи ярих, віджи­вають озимі посіви, зазеленіли гаї й сади...

Детальніше...

5478
 

Як святкували та що готували на Великдень 100 років тому?

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

Великдень на галичині

Як святкували та що готували на Великдень в різних регіонах Західної України? Зібрані етнографічні матеріали свідчать, що було чимало особливостей в різних областях Галичини та Прикарпаття. Детальніше про те, як пекли паски галичани минулого століття у цій статті.

Детальніше...

2578
 

Давні українські великодні листівки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Великдень - Осип Курилас

Ми зібрали для вас колекцію давніх великодніх листівок на будь-який смак. Серед них є цікаві раритети. Зокрема, роботи Осипа Куриласа, Олени Кульчицької, Святослава Гординського, О.Островського, а також листівки видавництва "Русалка", яке існувало у Львові від 1911 до 1939 року. Ці старовинні листівки — чудовий спосіб передати гарний настрій, душевне тепло, радісні емоції. Привітайте близьких та рідних з Великоднем!

Детальніше...

1659
 

Традиційний восковий розпис писанки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Традиційний розпис писанки

Майстер-клас від писанкарки Марії Булюк з Нововолинська. Мисткиня поділилася своїм досвідом з читачами "Спадщини Предків". Зберігаючи традиції писанкарства - ми зберігаємо українську культуру. 

Детальніше...

573
 

Велика (Тиха) Субота

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Велика Тиха Субота

Велика Субота - останній день приготувань перед Великоднем. День тиші, день медитацій. У Велику Суботу пишуть писанки, фарбують яйця. Тому в народі її ще називають - Великою, Тихою, Фарбувальною Суботою. Ми розповімо які звичаї має цей день, що можна і не можна робити у Велику Суботу.

Детальніше...

390
 

Магічна сила писанки в звичаях та обрядах

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

pysanka-ukrainska

Наші предки боялися й остерігалися злих духів та шанували добрих. Щоб прихилити до себе добрих духів або прогнати злих, нерідко використовували яйце, бо вважали, що воно очищує людину.

Детальніше...

336
 

Що покласти та як підготувати традиційний Великодній кошик ?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Великодній  кошик

Що покласти в Великодній кошик? Ми створили своєрідну пам'ятку, в якій розкажемо що клали до кошика наші предки та як правильно підготувати традиційний Великодній кошик. А також дізнаємося про деякі звичаї пов'язані з Великоднім кошиком. Цю пам'ятку ви зможете використовувати щороку при святкуванні Великодня за будь-яким зручним для вас стилем (юліанським чи григоріанським). 

Детальніше...

229
 

Велика П'ятниця

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Страсна П'ятниця - звичаї і традиції

За два дні перед Великоднем наступає Велика П'ятниця. Християни присвячують цей день згадці про страждання, смерть Ісуса Христа та називають її Страсна П'ятниця. Хоча, цей день має значно давніші, язичницькі витоки. У цій статті поговоримо про звичаї і обряди Великої П'ятниці, а також що можна і не можна робити у цей день.

Детальніше...

153
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...