Субота
22 січ., 2022
     

Виникнення монгольської держави

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 1

Монгольська держава

У XII ст. у степах Забайкалля жили племена монголів. Їх сусідами були татари, а тому й монголів називали татарами. Їх головним заняттям було кочове скотарство, що доповнювалось полюванням. Розводили в основному коней та овець. Жили в повстяних наметах - юртах.

Юрта, поставлена на візок, називалась кибиткою. Таке пересувне житло було незамінне під час постійних мандрів з худобою. Як правило, у кочівників довго зберігався родовий лад. Майнова нерівність виникла набагато пізніше, ніж у землеробів.

Монгольська юрта

Монголи не були винятком. У XII ст. вони переживали розклад родового ладу. Виділилась родова знать -хани, нойони та багатури. Їх оточували дружинники -нукери. Знать поступово захоплювала худобу - головне багатство кочівників. (на відміну від осілих народів, головне багатство яких - земля). Рядові монголи працювали на знать: посли худобу, стригли овець, робили кумис з кобилячого молока. Намагаючись збільшити кількість худоби, нойони освоювали все нові та нові пасовища. Традиційні кочові території ставали замалими, розпочалась боротьба між племенами. Сутички переростали у криваві війни, коли винищувались цілі роди.

В усобицях кінця XII ст. перемогу здобув Темучжин. Доля влаштувала цій людині суворі випробування. Народився він ймовірно у 1155 р. Його батько був нойоном. Коли Темучжину було 9 років, батька отруїли татари. Плем'я вигнало вдову з дітьми. Після тривалих поневірянь (кілька років навіть був рабом) Темучжин зібрав навколо себе відданих дружинників. Допоміг йому хан племені кереїтів. Енергійний та цілеспрямований молодий нойон зумів створити велике військо і безжально розправився з ворогами. Татари були вирізані до ноги. Тепер Темучжин не потребував допомоги. Він напав на свого союзника і розбив його. Невдовзі під владою Темучжина опинились усі монгольські племена. У 1206 р. з'їзд кочової знаті - курултай - проголосив його верховним ханом і надав нове ім'я - титул - Чингізхан.

Великий Монгол ЧингізханМонгольський воєначальник. Позаду - воїни з бунчуками, які вказують на ранг полководця

Об'єднавши монголів, Чингізхан провів важливі реформи. Все населення було поділене на десятки, сотні, тисячі і тумени (10 тис.). такий поділ зберігався у мирний і військовий час. На чолі кожного загону стояли командири, призначені з кращих воїнів. Створений Чингізханом закон - Яса - встановлював колективну відповідальність за поведінку у бою. Якщо воїн утікав з поля бою - страчували весь десяток, якщо втікав десяток - карали сотню. Десятки складались з родичів, що добре знали один одного. Боягуз просто не потрапляв у воїни. Він не отримував долі від здобичі, став вигнанцем. Тому у бою монголи були відважні та хоробрі.

Кожен дорослий монгол був воїном, з дитинства сидів у сідлі і володів зброєю, адже цього вимагало кочове життя. Підготовленість своїх воїнів Чінгісхан доповнив особливими прийомами бою. Військо складалось з легкої та важкої кінноти. Легкі вершники мали шкіряні лати, шаблю, бойову сокиру, аркан, легкий спис і два луки - для стрільби легкими та важкими стрілами. У кожного воїна було два колчани по 30 стріл у кожному. Воїни важкої кінноти, крім того, мали довгий спис, меч та залізні обладунки. Коні вершників також були захищені латами.

В бою легка кіннота атакувала першою, а потім удаваним відступом заманювала ворога під удар головних сил. Яса забороняла командирам особисто приймати участь у бою. Вони повинні керувати. Монголи вдало використовували розвідку. У кожного воїна було не менше 3 коней. Це дозволяло робити стрімкі переходи і зненацька атакувати ворога. Пізніше у монгольському війську з'явилась облогова техніка: камнемети, тарани, вибухові та запалювальні пристрої.

Обладунок татаро-монгол
Монгольська атака

Маючи могутню армію, Чінгісхан розпочав завойовницькі походи. Після підкорення народів Південного Сибіру та Маньчжурії, у 1211 р. Чінгісхан вторгся у Північний Китай. У Китаї, на той час, існувало дві ворогуючі держави - Цзінь та Сун. Північна Цзінь була створена чжурчженями, яких не підтримувало корінне населення. Це полегшило монгольське завоювання. У 1215 р. монголи захопили Північний Китай. Потім Чінгісхан повернув на захід. Протягом 1219-1221 рр. був завойований Хорезм, що займав частину Середньої Азії, Ірану, Афганістану, Азербайджану. Хорезмшах Мухаммед не зумів організувати оборону. Він розмістив війська гарнізонами у містах. Більшість міст не вчинили серйозного опору. Багатолюдний Самарканд захищався лише 5 днів, Бухара - 3. Багато міст добровільно відчиняли ворота, повіривши обіцянкам монголів. Після цього події розгортались однаково: монголи виганяли жителів у поле, відділяли ремісників, а інших безжально винищували. Лише столиця Хорезму - Ургенч - оборонявся 7 місяців, доки завойовники не зруйнували греблі на річці Амудар'я. Місто було стерте з лиця землі. 

Монголи стійбище

Зрошувальні системи, що створювались роками було зруйновано. Міста і села лежали пусткою. Загинуло безліч людей. Великі території Середньої Азії перетворились на пустелю. Землеробство витіснялось кочовим скотарством. Такими були наслідки монгольського завоювання.  

Битва на р. Калка. Переслідуючи хорезмшаха, полководці Чінгісхана Джебе - нойон і Субедей - багатур пройшли вздовж південного берега Каспію і вторглись у Закавказзя. Спустошивши Грузію, Вірменію та Азербайджан, вони вийшли до Північного Кавказу, де зустрілись з військом алан та половців. Монголи запевнили половців, що воюють лише з аланами. Половці кинули союзників напризволяще. Монголи розгромили алан, а потім і половців.

Монгольські воїни

Половецькі хани звернулись по допомогу до руських князів, з якими були у родинних стосунках: "якщо не допоможете нам, то сьогодні переб'ють нас , а завтра - вас." З'їхавшись на раду, князі Південної Русі вирішили: краще битись з ворогом на чужій землі. Дружини князів рушили назустріч монголам.

16 червня 1223 р. на річці Калка відбулась битва. Руські князі були розбиті. Загинуло більше половини війська. Потім монголи напали на волзьких болгар, але зазнали невдачі і повернулись на батьківщину. Русі було долею відпущено 14 років перепочинку. Але скористатись цим вона не зуміла. Князівські чвари продовжувались.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus