Субота
22 січ., 2022
     

Козацькі перемоги в Чорному морі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Козаки в Чорному морі

Козаки - знавці корабельної слави. Вони успішно перемагали турецькі ескадри і навіть навчали морської справи американських адміралів. Війна на морі довгий час була коронною для запорожців.

Генрі Морган, Чорна Борода, Френсіс Дрейк, Олів'є Левассер - ці імена морських капітанів часів золотого століття піратства відомі всім, хто хоча б трохи цікавиться історією. Однак в українській історії були свої флотоводці, не гірші за європейські, які захищали свої територіальні води й здобули собі славу походами на наймогутнішу морську державу того часу - Османську Порту.

Пантелеймон Куліш у своїх перших повістях писав про них не інакше як про «лицарів, захисників України», і наголошував, що істинними причинами, чому козаки панували в Чорному морі було бажання послабити міць турків і таким чином стримати їх подальшу експансію углиб України. У козаків просто не залишалося іншого вибору - королі Речі Посполитої захищати свої південні рубежі за допомогою коронного війська не поспішали, а українські села постійно піддавалися нападам як кримчаків, так і турків - невільників гнали в рабство тисячами.

rsz kozaky-hvyli-chorne-more

На перших порах існування Запорізької Січі походи козаків були переважно сухопутними, до човна відносилися радше як до допоміжного транспорту. Одним з перших зафіксованих в історії морських походів вважається вилазка козаків під проводом Фоки Покотила: під час війни за молдавську корону в 1574 році запорожці пройшлися по чорноморському узбережжю і атакували турецькі поселення, щоб відвернути основні сили турків від Молдавії. Однак досить скоро з'ясувалося, що маневровість і швидкохідність козацьких чайок дозволяє впевнено перемагати неповороткі турецькі галери і фрегати. Козаки швидко освоїли морську справу і вже з початку XVII століття борознили Чорне море уздовж і поперек. Їх тактичні успіхи були настільки переконливі, що Польща навіть приваблювала козаків і їх чайки для війни зі Швецією.

Козацькі морські походи - бої у Чорному морі

Одним з перших запорізьких гетьманів-флотоводців, починаючи з 1567 року, був Самійло Кішка. Ставши після загибелі Вишневецького гетьманом, Кішка відкрив перед січовиками принади морських походів. Морем можна було швидко, а головне, несподівано, дістатися до Порти і атакувати її прибережні міста. Вперше Кішка вивів запорізьку флотилію в Чорне море ще в 1567 році і протягом двох років нападав на Ізмаїл, Кілію, Аккерман, Очаків. Паралельно запорожці нещадно громили турецькі галери у відкритому морі. Доходило до того, що турецький султан в 1568 році погрожував королю Речі Посполитої війною, якщо той не приборкає козаків. Однак хоч Сигізмунд Август ІІ і зажадав від запорожців залишити «морський промисел» і «зійти з Низу» (з Запорізької Січі) і записатися до реєстру для служби королю, послухалися його мало хто. Сам же Кішка і в ус не дув, а продовжував нахабно знищувати турецькі кораблі ще п'ять років - поки в одному з походів його ескадра була розбита турками, а сам запорізький гетьман потрапив у полон. Чверть століття Самійло був рабом на галері, прикутий до весла, однак в 1599 році він примудрився підняти повстання, перебити команду і повернувся на Запоріжжя!

kozaky-na-chovnah-v-more

Продовжувачем подвигів Кішки був гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Цей уродженець Львівщини був не тільки харизматичним полководцем, а й видатним тактиком і стратегом, що, втім, згодом зіграло проти нього самого. Сагайдачний розумів, що якщо козаки будуть домінувати на морі, то це допоможе стримати турецьку експансію углиб України. Саме він відчайдушно агітував січовиків на морські походи, і за часів його гетьманування козацькі флотилії налічували багато сотень чайок. Стратегія ж була незмінна - бої тільки на території супротивника. Так, в 1607 році козаки Сагайдачного розгромили турецьку флотилію під Очаковом, в наступному році впав Перекоп, а в 1609 році в складі всього 16 чайок козаки проникли в гирлі Дунаю і взяли Кілію, Ізмаїл та Аккерман (Білгород-Дністровський). Далі більше. 1614 року запорожці здійснили набіг на турецькі береги - спочатку захопили Трапезунд, а потім обклали Синоп, взяли штурмом замок, знищили гарнізон і знищили весь турецький флот, що стояв на рейді.

Сагайдачний на гравюрі

Сарафанне радіо тих часів рознесло славу про походи Сагайдачного по всій Україні - почалося щось на зразок золотої лихоманки, народ масово прагнув на Запорізьку Січ «ходити в море». Хортиця в ті роки цілком могла зійти за легендарну столицю піратів Порт-Ройал на далекій Ямайці - з однією лише відмінністю, що на Січі не було жінок і панувала залізна дисципліна. Сагайдачний же з братчиками не раз ходив і на Стамбул, і громив турецьку ескадру в гирлі Дніпра, і брав у полон турецьких адміралів. Слава і військова міць Сагайдачного були такі великі, що італієць Оттавіо Сапієнца в першій половині XVII століття писав:

«На Запоріжжі в ті часи було 30-40 тисяч козаків, а флот їх складався з 300 чайок. Ходять вони по Чорному морю і нападають на Кафу, Синоп і Трапезунд».

Здобуття Кафи козакамиЗапорожці знищують османський флот і захоплюють Кафу в 1616 р. Всього 4 тисячі запорожців змогли з наскоку взяти укріплену Кафу, спалити її і звільнити кілька тисяч невільників.

Європа затамувала подих - в Чорному морі з'явилася грізна сила, яка хвацько управлялася з могутньою Османською імперією і не боялася «ні бога, ні аллаха, ні чорта лисого». Однак саме успішність походів і багатющі трофеї козаків, здобуті в боях, зіграли з самими запорожцями злий жарт. Після Хотинської війни, де загинув Сагайдачний, польський король перебував майже в стані банкрутства і не мав грошей на утримання власного війська. Запорожці, які в той час були чи не єдиною дієздатною армією, могли домогтися від корони будь-яких прав і вольностей, але цього не сталося - більшість козаків вважало за краще прав морський видобуток, а другого такого отамана, яким був Сагайдачний, серед козаків не було. Ще близько ста років після Сагайдачного козаки так чи інакше щипали турецькі флотилії по всьому Чорному морю, проте потім козацький розбій зійшов нанівець - через велику кількість політичних договорів, якими козаків стримував спочатку польський король, а потім і Московське царство.

rsz chajky-kozakyЗапорожці на чайках атакують османські галери, XVII ст

Друг і соратник Самійла Кішки, Семен Скалозуб будучи кошовим отаманом, вперше з часів Вишневецького ходив походом на фортецю Азов, після чого зачистив Анатолійське узбережжя. Однак в Керченській протоці козаків розбила турецька ескадра. У бою загинув і сам Семен Скалозуб.

Відомо, що серед козаків були не тільки українці. В рядах січовиків в різні роки були шукачі удачі з усього світу: німці, турки, поляки, греки, євреї і навіть ефіопи. Більш того - козаком був і найсправжнісінький американець. І не простий, а прославлений флотоводець, якого вважають батьком-засновником Військово-морських сил США, а сучасники називали його Чорним Корсаром. Звали цього забіяку Пол Джонс, козаки ж назвали його Павлом. Справа була так - під час Російсько-Турецької війни 1787-1791 років Катерина Велика відчувала серйозну нестачу досвідчених морських офіцерів. Запорізька Січ на той час була знищена, російський Чорноморський флот був слабкий, а ті козаки, які перейшли на службу російській короні, в той час вже не могли змагатися з турками на рівних. У підсумку Катерина дозволила видавати ліцензії на каперство (капери - приватні особи, які за підтримки держави мали право військових дій) в надії, що досвідчені моряки з усього світу допоможуть виправити стан речей. Одним з каперів був американець Пол Джонс, який у себе на батьківщині виявився не при справах (США заборонили каперство). Будучи в чині контр-адмірала російського флоту, Джонс познайомився з козаками. Під час битви за Дніпровський лиман в травні 1788 році Джонс командував російською ескадрою, яка готувалася дати бій армаді Капудана-Паші. Допомагав йому в цьому козачий флот під командуванням Антіна Головатого і Сидора Білого. Джонс, як командувач, не міг не відзначити тактичну перевагу козацьких чайок, які за великим рахунком переломили хід битви не на користь турків. Закінчилося тим, що американець напросився до запорожців в гості, познайомився з Білим і Головатим. А наші піднесли корсару щедрий подарунок: козацьку шапку, кунтуш, шаровари і чоботи з поясом, трубку і дорогу турецьку шаблю. Пол Джонс дуже дорожив цим подарунком і любив одягатися запорожцем.

kozacki-galery-chajky

На відміну від піратів Карибського моря, що воювали на фрегатах і корветах, запорожці панували на морі з допомогою швидких і маневрених кораблів - чайок. Будували чайки з цілісних дерев'яних колод - їх видовбували і по бортах обшивали дошками. Для плавучості до чайок кріпили очеретяні пояса. На одній чайці містилося до 70 осіб. Козаки примудрялися в короткий час збивати з чайок цілі флотилії і завдяки надзвичайній маневреності своїх суден не боялися вступати в бої з противниками, які перевершували їх в потужності. Наприклад, в 1515 році на 32 чайках запорізькі козаки зробили набіг на Очаків. А в 1651 році 900 козаків на 12 чайках захопили 3 турецькі кораблі, розгромили містечко Кам'яний Базар, взяли в полон 600 турків.

kozaky-v-mori

Один з незмінних атрибутів пірата - ром. Він був повсюдно поширений на кораблях. Однак це не означає, що всі поголовно пірати були п'яничками. Ром був мірою вимушеною - ним і цукровим сиропом розбавляли воду, яка в тропіках швидко псувалася, і пити її було небезпечно. А ромовий дистилят хоча б знезаражував воду. Але в козацьких ескадрах алкоголь був під суворою забороною. Петро Сагайдачний на початку XVI століття провів військову реформу і заборонив будь-які прояви пияцтва під час походів. Покарання було єдиним - смертна кара. Доводилося козакам відводити душу вже після походів. Ще одна риса притаманна і козакам, і піратам - це пристрасть до азартних ігор. Але поки пірати воліли кістки, козаки різалися в карти, причому часто вважали це не просто способом розлучитися з військовими трофеями, а й своєрідним тактичним поєдинком, де важлива не тільки картярські удача, але і вміння прогнозувати ситуацію, не бачачи карт супротивника. Те, що любителів «покидати листи» серед козаків вистачало, підтверджують і реєстрові списки. Прізвища Чирва, Козир, Тузенко, Дев'ятка там не рідкість.

Морські походи козаків

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus