Четвер
28 бер., 2024
     

Ukrainian English

Гетьманування Івана Самойловича і Конотопські статті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Самойлович

У внутрішній політиці Іван Самойлович започаткував виділення з козацької старшини т. зв. значкового (знатного, значного) військового товариства, яке стало прообразом українського («малоросійського») дворянства. Намагався об'єднати Правобережжя та Лівобережжя.

Іван Самойлович - гетьман Війська Запорозького, політичний та військовий діяч, реформатор, очільник Гетьманщини Лівобережної України та «Обох боків Дніпра» (від 1676 року). Намагався приєднати до козацьких територій Слобожанщину, але невдало. Закінчив своє життя у 1690 році в засланні внаслідок змови князя Василя Голіцина та частини старшини на чолі з Іваном Мазепою.

gerb-samoylovichaНародився у сім'ї священика Самійла з Ходоркова (нині Житомирська область). Після Хмельниччини родина переїхала на Лівобережжя де батько отримав парафію в містечку Красний Колядин в Прилуцькому полку.

Освіту здобув у Києво-Могилянській колегії. Втім духовна стезя не привабила Івана і він вступив до війська. Оскільки мав добру освіту, то службу розпочав військовим писарем Красноколядинської сотні Прилуцького полку. Там же одружився з дочкою місцевого заможного міщанина Марією Голуб.

За протекції генерального писаря отримав звання значкового товариша. Згодом був веприцьким сотником Гадяцького полку, наказним полковником Прилуцького полку, сотником красноколядинським (1664), полковником охотницького полку з котрим вирушив до Смоленська (1665). Після повернення займав старшинські посади в складі Чернігівського полку гетьмана Дем'яна Ігнатовича (Многогрішного) — осавула та судді.

Обраний гетьманом Лівобережної України після доносу на Д. Многогрішного.

  • Підписав Конотопські статті (1672)
  • 1674 р. - проголосив себе гетьманом усієї України;
  • 1676 р. - фактично об'єднав Україну.
  • Організував "Великий згін" - переселення українців із Правобережжя на Лівобережжя, щоб підірвати економіку підвладної П. Дорошенку території (1678 - 1679).
  • Брав участь в обороні Чигирина, у російському поході на Крим (1687).
  • За його правління підписано Вічний мир (1686)
  • Був заарештований за доносом козацької старшини і відправлений у заслання.

Конотопські статті 1672 року

Коното́пські статті́ (17 червня 1672) — договір між Військом Запорозьким і Московським царством, підписаний у Козачій Діброві поблизу Конотопа (тепер Сумська область, Україна). Договір визначав основні принципи відносин між козацькою автономією Гетьманщини та Московською державою.

Умови договору були наступними:

  1. Гетьманові заборонено підтримувати зовнішні відносини без царської згоди, особливо з П. Дорошенком
  2. Заборонено допомогати П. Дорошенку в його боротьбі з Річчю Посполитою.
  3. Гетьман не мав права карати та позбавляти старшину посад без згоди старшинської ради.
  4. Розпущені наймані гетьманські війська
  5. Скасовувалося положення про обов'язкову участь укр. делегації в рос.-польських переговорах, де мова йтиме про укр. справи.
  6. Заборона гетьману листуватися з правителями інших держав.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber