Четвер
28 бер., 2024
     

Ukrainian English

Чому у давніх слов'ян чоловіки носили довге волосся?

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

Довге волосся у слов'ян

"Рости коса до пояса" - саме так промовляли в молодості наші бабусі. І справді, волосся у них було завжди пишне, блискуче, життєдайне. У давні часи проблеми з випадінням волосся зустрічалися рідко, якщо не сказати - майже не зустрічалося. Причому, як у жінок так й чоловіків було гарне, густе волосся. Наші предки дбайливо слідкували за собою і своїм волосся. Сьогодні ж, по статистиці, 75% українців мають проблеми зі шкірою та волоссям.

З давніх часів волосся для людини мало особливе значення у  всіх народів. Недарма саме пасма волосся використовували чаклуни в своїх магічних цілях. Причому, найчастіше метою таких обрядів було нанесення шкоди здоров'ю. Чому? А тому що волосся було втіленням сили людини. Наші предки вважали, що саме через волосся вони отримують духовну енергію своїх предків і богів. А тому вони сильно не обстригали - ні волосся, ні бороду. Ця традиція існувала з покон віків, аж поки мерзотник Петро І не ввів податок, а потім і заборону на бороду і волосся.

Слов'яни волосся часто порівнювали з пшеничним полем. Довгі колосся отримують більше життєдайної вологи від матері землі і більше світла від батька Сонця. Майже всі легендарні князі, родоначальники  і волхви носили довге волосся. Довге волосся аоціювалися не тільки з силою, а й мудрістю. Вважалося, що чим більше довжина волосся, тим мудріший їх володар. Отримує він цю мудрість згори - з космосу. Звідси й слово "косми", "косматий", котре семантично зв'язане зі словом «космос».

Дітей до певного віку на Русі не стригли взагалі. Обряд пострижин для хлопчиків був дуже важливим і проходив десь у віці 3-7 років, в залежності від місцевості, від традицій. Хлопчиків стригли, попередньо саджаючи їх поруч з предметами, що символізують чоловічий початок. Це могла бути борозна, сокира або шабля. Тільки після пострижин хлопчиків одягали в чоловічий одяг і саджали на коня, що теж у свою чергу було окремим, дуже знаковим обрядом.

У давнигу з волоссям дуже дбайливо ставилися не тільки жінки, а й чоловіки. Стригти чоловіка мала право тільки його дружина або інший близький родич. Зістрижені волоски не кидали у смітник, а в палаючу піч або закопували під плодовим деревом, щоб чоловік не втратив життєву силу, а також для того, щоб ніхто не зміг скористатися його волоссям в лихих цілях. 

Волосся у словян

Слов'янські чоловіки з дитинства привчалися тримати своє волосся в чистоті, не допускаючи неприбраних брудних волосинок. Князі доглядали за волоссям так само ретельно, як і жінки.

Для догляду використовували натуральні інгредієнти, а саме:

  • кисле молоко (простокваша),
  • жовток від яйця або хліб, спеціально розмочений.
  • Промивали волосся за допомогою відварів з різних трав, до речі, ці ж трави допомагали боротися з сивиною, якщо вона виникала раніше пори. Шевелюру завжди ретельно розчісували гребенями, а для створення зачісок використовували стрічки.

Доглянуті й гарні локони викликали повагу в оточуючих, а також привертали увагу осіб жіночої статі, так як свідчили про силу їх власника. По волоссю, а особливо по бороді у той час визначали статеву силу. Тому, мало хто голився наголо, так як зараз. Лисий асоціювався у людей з чимось неприродним, лихим. 

Зачіски слов'ян

Щодо зачісок, то вони не відрізнялися якоюсь зухвалістю чи фантастичністю, як малюють в інтернете. Вважалося, що зачіска відображає в першу чергу духовність людини, її моральність. Саме тому за шевелюрою ретельно стежили, і не змінювали стиль впродовж тривалого часу. А якщо і змінювали то тільки в особливих випадках, коли статус господаря зачіски змінювався, наприклад його посвятили у воїни, або він отримав якусь відзнаку й ставав легегдарним, чи переходив в інший статус - тоді він міг поголити скроні чи вибрити хвостик, або лишити оселедець й так далі.

Призначення зачіски - напрям внутрішньої сили людини у правильне русло, в залежності від її соціального стану. Найчастіше чоловіки віддавали перевагу зачіскам середньої та довгої довжини,  перев'язані тасьмою на лобі. Люди вірили, що коротка стрижка позбавляє богатирської сили. 

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber