Четвер
23 трав., 2024
     

Ukrainian English

Культурна спадщина українського Причорномор'я

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

Культурна спадщина Причорномор'я

Незважаючи на нинішнє лихоліття, свідками якого ми є, я хотів би розповісти про деякі грані унікального причорноморського краю України, де мені днями пощастило побувати вперше, або, навпаки, де я вже багато разів бував. Але, при цьому, з одного боку, я відчуваю щемливе розчарування за недбалість, бездарність і нездатність окремих чиновників зберегти унікальне надбання, а з іншого - не втомлююся знову і знову надихатися і відчувати гордість за свою країну, що саме у нас є такі перлини. Сподіваюся, що для деяких читачів, це також може викликати гордість за свій край, за Україну і надихнути на любов до унікальної культурної та природної спадщини, на збереження навколишнього природного та соціального середовища нашої прекрасної Батьківщини. 

Острів Зміїний. Легенди та історія

...Стародавня Греція. Між еллінами і жителями Трої йде запекла війна, яскраво описана Гомером в поемі "Іліада". Хоробро бореться грецький герой - легендарний Ахілл. Вражений підступними троянцями, за переказами, він воскресає на острові Левка (в перекладі з грецького - Білий)... В різні періоди своєї історії, острів змінив безліч назв. Його називали і Левка, і острів Ахілла, і острів Блаженних, і Філоксена, і Фідонісій, і Ілан-Ада, і Шерпілор (Серпілор). Зараз він називається Зміїний. За легендою, тут на острові, було багато чорних змій. Швидше за все, це були водяні, і рідше - звичайні вужі. Годувалися вони переважно бичками в морі. Свого часу, мені довелося спостерігати величезне їх скупчення на іншому чорноморському острові - Березані, і активне їх полювання на бичків в акваторії моря.

Острів Зміїний

Острів Зміїний з'явився на слуху у широкої публіки порівняно недавно. Він привернув увагу як предмет територіальної суперечки між Україною і Румунією. Розташований він в 22 милях від Сулинського гирла Дунаю і в 82 милях від Одеси. Його довжина - 615 м, ширина - 560 м, найвужче місце - трохи більше 90 м. По історичних і літературних згадках Зміїний був відомий і шанувався близько трьох тисяч років тому. Він був найсвятішим місцем на обох берегах Понта Евксинського (Чорного моря).

понт евксинський

На цьому невеликому клаптику суші біля західного берега Чорного моря злилися воєдино і стародавні міфи і фантастична реальність. Тут, на Зміїному, існує легенда, що дивовижний маяк на острові був споруджений з уламків храму Ахілла, зведеного приблизно в IV столітті до нашої ери на честь легендарного героя Троянської війни. За давньогрецьким міфом, власне, і сам острів був піднятий з дна моря матір'ю Ахілла, богинею Фетідою, щоб її син знайшов тут свій останній притулок. Греки вважали, що саме тут розташований світ Аїда, або царство мертвих, що побічно підтверджує знайдене на дні русло річки, що колись огинала острів. Ахілла і іншим загиблим героям, душі яких нібито теж відправлялися сюди після смерті, пропливали повз моряків, які привозили дари - золоті монети, коштовності і різні продукти для бенкету.

Біля берегів і навіть прямо на пляжах Зміїного археологи виявили величезну кількість античних і середньовічних амфор і навіть назвали ці місця амфорними полями. А на так званому Золотому пляжі однієї з експедицій був знайдений скарб із золотих монет. Однак більша частина скарбів, за припущенням учених, до сих пір захована в печерах і гротах острова. Доступ до них поки не виявлено. Вважається, що грецькі кораблі вперше з'явилися біля берегів Чорного моря в VII столітті до н. е. Найбільш повні відомості про це залишив давньоримський державний діяч і письменник Флавій Арріан, автор однієї з найдавніших лоцій Чорного моря. Будучи правителем римської провінції Каппадокія, він здійснив плавання уздовж Чорноморського узбережжя з метою вивчення гирла річок і островів, гаваней і якірних стоянок, античних міст і поселень. Греки прибували в нові землі хвилями, їх експансія тривала не одне століття. Разом з ростом числа еллінів, які проживають на берегах Понта, а потім і з проникненням сюди римлян, розширювався культ Ахілла Понтарха, покровителя Чорного моря. Грецький письменник Філострат писав:

«Розповідають, що на острові живуть білі птахи, вологі і пахнуть морською водою, і що Ахілл зробив їх своїми служками: віяннями своїх крил і бризками крапель вони пестять гай, причому літають низько, майже не піднімаючись над землею. Людям, які плавають по широкому простору моря, не забороняється вступати на цей острів, адже він і лежить, як гостинний притулок для кораблів; але будувати на ньому житла заборонено всім мореплавцям і живучим по березі Понта еллінам і варварам. Прибувші сюди повинні по здійсненні жертвоприношень на заході сонця повернутися на корабель, не ночуючи на землі. Якщо подує попутний вітер, потрібно вирушати в дорогу, а якщо немає, то, прив'язавши корабель, спати всередині нього, тому що, кажуть, в цей час Ахілл бенкетує ... ».

За свою багатовікову історію, цей невеличкий клаптик суші неодноразово змінював своїх господарів. Довгий час острів Зміїний взагалі був нічийним. Хоча він по праву міг належати і давньогрецьким мореплавцям, і русичам, які прокладали шлях "з варяг у греки", і воїнам князя Святослава, які громили Візантію, і запорізьким козакам, успішно протидіючих турецькому султану... Першим офіційним власником "острова скарбів" була Османська імперія. Однак на початку ХІХ століття Зміїний разом з іншими землями османів відійшов до Російської імперії, яка перемогла Туреччину в запеклій війні за вихід до Чорного моря. Але вже у 1856 році, після поразки Росії в Кримській війні, Туреччина знову прибрала Зміїний до своїх рук. А ще через 22 роки господарем острова стала Румунія. Друга світова війна знову змінила приналежність Зміїного - він увійшов до складу СРСР. 

zmey214

Сьогодні, острів Зміїний - південний форпост України. Рішенням Одеської обласної Ради, о.Зміїний включений до складу Кілійського району та підпорядкований Вилківській міській раді. У 2009 році суд ООН поставив жирну крапку в суперечці, розділивши морський кордон. У Гаазі залишили за Україною невелику територію навколо острова в 12 миль, але віддали більшу частину шельфу Румунії - майже 80% спірних територій. За оцінками експертів, це 12 мільйонів тонн нафти і 70 мільярдів кубометрів газу.

Умовно Зміїний зі своїм населеним пунктом - селищем Біле - ділиться на дві частини: верхню і нижню. Для того, щоб від вертолітного майданчика спуститися вниз, на протилежний край, треба було хвилин п'ять. Зараз на території близько 18 га збереглися кілька одноповерхових будиночків, які відремонтовані, облагороджені альтанками, плитковими алеями, лавками і клумбами, а також зберігся маяк, побудований ще в XIX столітті, а поруч - історичний музей. Тут є прекрасні приміщення для «маякової» і прикордонної служби. Останнім часом острів Зміїний стали активно розвивати як центр туризму. Адже він приваблює своїми унікальними пейзажами, чистотою морського середовища, фауною та багатою історією. Але для цього обласному комунальному підприємству «Острівне», яке управляє островом і займається розвитком туризму, доведеться ще чимало попрацювати.

Потрапляють на Зміїний в основному з Вилкового, за допомогою судна "Косатка", що належить КП "Острівне". Але потрапити туди - півсправи. Ніхто не може вам гарантувати часу вашого повернення на велику землю через мінливості погодних умов. Раптове посилення вітру або шторм можуть продовжити ваше перебування на острові. Кажуть, хто раз побував на острові, того тягне знову повернутися - немов магнітом. Унікальна історія цього острова, його природний потенціал є найбагатшою цінністю, культурною і природною спадщиною, які можуть стати основою для успішного туристичного розвитку придунайського регіону України.

Острів Зміїний утворили міцні гірські осадові породи, які чергуються з кварцовими конгломератами, кварцитовими пісковиками і кольоровими строкатими відкладеннями. Висота його скелястих обривистих берегів досягає п'яти метрів, а максимальна висота в південно-західній частині - 41,3 метра.

zmey219

На острові в скелях виявляються печери і гроти. Деякі порожнечі досліджувала і описала ще експедиція 1899 року. У них могли ховатися люди, в них могли зберігати і цінності, - для цього навіть не потрібно було пірнати в воду. Над гротами є ледве помітні тріщини в породі, які виходять на поверхню. Їх прикриває трава, а в ній шукати непросто. Науковий інтерес до острова не слабшає. У 1964 році розкопки проводила експедиція під керівництвом археолога Н. В. Пятишевої. Ось що вона говорить в своїх щоденниках при описі південно-західній частині острова: «У багатьох місцях під кам'янистим ґрунтом відчуваються порожнечі, що дозволяє припускати наявність карстових печер. Цілком ймовірно, що ці печери використовувалися як тайники-скарбниці, куди при наближенні морських піратів жерці ховали статуї богів і коштовності ». Поселення, жителі якого могли б охороняти храм і скарби, на Левці не було. Жити, і навіть ночувати, на острові було заборонено. Перебувало там всього кілька жерців, що обслуговували храм. Тому, цілком ймовірно, що вони через щілини в стінах печер або під плитами підлоги храму, в момент небезпеки, опускали цінності і культові предмети в тайники.

Дуга Струве

zmey44Розрахунки, зроблені Струве, виявилися напрочуд точними, супутникові спостереження в XX столітті мали незначні розбіжності з викладками академіка. Дуга Струве це найправильніше градусний вимір дуги меридіана. Її показники використовували для вивчення форми нашої планети протягом дуже довгих років, поки їх не замінили супутники. Спочатку «дуга» складалася з 258 геодезичних «трикутників» (полігонів), що примикали один до іншого, і вибудуваних з півночі на південь на своєрідну «ланцюжок», з 265 основними тріангуляційними пунктами, які розміщувалися по кутах цих «трикутників». Опорні точки цієї триангуляционной мережі були марковані на місцевості найрізноманітнішим чином: видовбаними в скелях заглибленнями, залізними хрестами, пірамідами з каміння або спеціально встановленими обелісками. Часто їх позначали цеглою з піщанику, закладеним на дно ями, іноді це був гранітний куб з порожниною, залитою свинцем, покладений в яму з каменюками. Багато з цих предметів зруйнувалися, і знайти їх не представляється можливим, тому в список об'єктів, що охороняються включено всього 34 пункту. Два з них знаходяться на території Росії (на острові Гогланд у Фінській затоці - це «Пункт Мякіпяллюс» і «Точка Z»). А в Білорусії їх виявлено 19 (в список включено всього 5). У Молдавії цінних для людства визнали всього 1 пункт (достовірно відомо про встановлення 27 точок на землях цієї країни), а на Україні - 4, з них в Одеській області - 2. Кінцевий пункт Дуги Струве знаходиться в селі Стара Некрасівка, а інший - біля села Утконосівка Ізмаїльського району. Ці два монументи викликають гордість за свою країну. Однак в першому випадку - поруч з монументом знаходиться розвалений будинок місцевого жителя. І тут чиновники могли б «скинутися» і привести його в порядок. Адже туди приїжджають гості з різних країн. А біля другого - ми побачили повністю розорані степову піраміду - курган, на якому розташований тріангуляційний знак дуги Струве, унікальної пам'ятки історико-культурної спадщини ЮНЕСКО.Розрахунки, зроблені Струве, виявилися напрочуд точними, супутникові спостереження в XX столітті мали незначні розбіжності з викладками академіка. Дуга Струве це найправильніше градусний вимір дуги меридіана. Її показники використовували для вивчення форми нашої планети протягом дуже довгих років, поки їх не замінили супутники. Спочатку «дуга» складалася з 258 геодезичних «трикутників» (полігонів), що примикали один до іншого, і вибудуваних з півночі на південь на своєрідну «ланцюжок», з 265 основними тріангуляційними пунктами, які розміщувалися по кутах цих «трикутників». Опорні точки цієї триангуляционной мережі були марковані на місцевості найрізноманітнішим чином: видовбаними в скелях заглибленнями, залізними хрестами, пірамідами з каміння або спеціально встановленими обелісками. Часто їх позначали цеглою з піщанику, закладеним на дно ями, іноді це був гранітний куб з порожниною, залитою свинцем, покладений в яму з каменюками. Багато з цих предметів зруйнувалися, і знайти їх не представляється можливим, тому в список об'єктів, що охороняються включено всього 34 пункту. Два з них знаходяться на території Росії (на острові Гогланд у Фінській затоці - це «Пункт Мякіпяллюс» і «Точка Z»). А в Білорусії їх виявлено 19 (в список включено всього 5). У Молдавії цінних для людства визнали всього 1 пункт (достовірно відомо про встановлення 27 точок на землях цієї країни), а на Україні - 4, з них в Одеській області - 2. Кінцевий пункт Дуги Струве знаходиться в селі Стара Некрасівка, а інший - біля села Утконосівка Ізмаїльського району. Ці два монументи викликають гордість за свою країну. Однак в першому випадку - поруч з монументом знаходиться розвалений будинок місцевого жителя. І тут чиновники могли б «скинутися» і привести його в порядок. Адже туди приїжджають гості з різних країн. А біля другого - ми побачили повністю розорані степову піраміду - курган, на якому розташований тріангуляційний знак дуги Струве, унікальної пам'ятки історико-культурної спадщини ЮНЕСКО.Після відвідин острова Зміїного, ми попрямували з Вилкове в сторону Ізмаїла. Про дорогу писати не хочеться, оскільки це опис буде, ймовірно, найсумнішим з усієї нашої поїздки по Придунайському краю. Пересуваючись по дорозі, а по якомусь напрямку, долаючи вибоїни, провали і зигзаги, ми через 2,5 години опинилися в селі Стара Некрасівка. Саме тут знаходиться дивовижний пам'ятник культурної спадщини Юнеско - Дуга Струве.

zmey45

Геодезична Дуга Струве - це найдовший у світі пам'ятник, який перетинає не одну країну. Вона перетинає 10 країн, має довжину в 2820 км і являє як історичний, так і науковий інтерес. Дуга Струве знаходиться в Списку Всесвітньої культурної спадщини, нарівні з єгипетськими пірамідами, Собором Паризької Богоматері, Києво-Печерською Лаврою, історичним центром міста Львова та ін.

Фрідріх Георг Вільгельм (Василь Якович) Струве (1793-1864) був одним з тих німців, які опинилися свого часу в Росії. Його предки були міцними голштинськими селянами. Батько вченого Якоб писав своєму синові: «Ми, Струве, не можемо жити без захоплюючої роботи, так як ми переконалися в самій ранній юності, що це - найкорисніша і найкраща приправа людського життя». Вільгельм Струве народився в Альтоне, під Гамбургом. У 1808 році, щоб уникнути призову в армію Наполеона, втік до Росії і вступив до університету в Дерпті (Тарту). На російській службі Вільгельм Струве став Василем Яковичем. Пройшовши за три роки складний курс астрономії, у 1813 році був прийнятий на роботу в університетську обсерваторію, а вже через 6 років (в 26-річному віці) став її директором і ординарним професором. Науковий авторитет В. Я. Струве був такий великий, а його адміністрування настільки самовідданою і успішним, що в 1830 році Микола I вибрав саме його для заснування Імператорської обсерваторії в Пулково. Ознайомившись з проектом Струве, цар дозволив йому замовляти, не соромлячись у засобах, будь-які необхідні інструменти. Серед них був і знаменитий телескоп-рефрактор з 30-дюймовим об'єктивом, в той час найбільший світі. Пулковська обсерваторія була відкрита 19 серпня 1839 року, В. Я. Струве став її першим директором. Наявність цих точок дозволило Струве написати роботу «Дуга меридіана в 25 ° 20 'між Дунаєм і Льодовитим морем, виміряна з 1816 по 1855 рр.». У ній він дивно точно розрахував розмір і форму нашої планети, що сильно просунуло вперед географію, геодезію і галузь топографічного картування.

zmey42

Розрахунки, зроблені Струве, виявилися напрочуд точними, супутникові спостереження в XX столітті мали незначні розбіжності з викладками академіка. Дуга Струве це найправильніший градусний вимір дуги меридіана. Її показники використовували для вивчення форми нашої планети протягом дуже довгих років, поки їх не замінили супутники. Спочатку «дуга» складалася з 258 геодезичних «трикутників» (полігонів), що примикали один до іншого, і вибудуваних з півночі на південь на своєрідний «ланцюжок», з 265 основними тріангуляційними пунктами, які розміщувалися по кутах цих «трикутників». Опорні точки цієї триангуляційної мережі були марковані на місцевості найрізноманітнішим чином: видовбаними в скелях заглибленнями, залізними хрестами, пірамідами з каміння або спеціально встановленими обелісками. Часто їх позначали цеглою з піщанику, закладеним на дно ями, іноді це був гранітний куб з порожниною, залитою свинцем, покладений в яму з каменюками. Багато з цих предметів зруйнувалися, і знайти їх не представляється можливим, тому в список об'єктів, що охороняються включено всього 34 пункту. Два з них знаходяться на території Росії (на острові Гогланд у Фінській затоці - це «Пункт Мякіпяллюс» і «Точка Z»). А в Білорусії їх виявлено 19 (в список включено всього 5). У Молдавії цінних для людства визнали всього 1 пункт (достовірно відомо про встановлення 27 точок на землях цієї країни), а в Україні - 4, з них в Одеській області - 2. Кінцевий пункт Дуги Струве знаходиться в селі Стара Некрасівка, а інший - біля села Утконосівка Ізмаїльського району. Ці два монументи викликають гордість за свою країну. Однак в першому випадку - поруч з монументом знаходиться розвалений будинок місцевого жителя. І тут чиновники могли б «скинутися» і привести його в порядок. Адже туди приїжджають гості з різних країн. А біля другого - ми побачили повністю розорану степову піраміду - курган, на якому розташований тріангуляційний знак дуги Струве, унікальної пам'ятки історико-культурної спадщини ЮНЕСКО.

Степові піраміди

Напевно, немає серед дорослих жителів Одеської області та гостей, тих, хто коли-небудь не звертав би увагу на величезні насипи - кургани, котрі яскраво виділяються над рівнем землі і схожі на своєрідні піраміди в степу. А таких пам'ятників в Одеській області, тільки сарматської доби, судячи по верстовими картами, чимало). Я народився в степовій частині України, в Одеській області, і на невеликій відстані від мого села можна було знайти кілька величезних курганів, два з яких виділяються неймовірною величиною і які я, в нещодавній своїй поїздці, відвідав. Один з них, має найменування «Білосілля». Влітку він сяє неймовірними фарбами квітів диких рослин. Не менш виразний і курган «Глибоке». Не раз у своїх виступах я говорив, що маючи таку унікальну історико-культурну спадщину, при мудрому підході влади, можна було б створити неповторні туристичні маршрути по місцях степових пірамід. А якщо їх комбінувати з унікальними природними пам'ятками степових ландшафтів, прибережних морських територій і водно-болотних угідь, то рівних в Європі по демонстрації туристам культурної і природної спадщини Українського Причорномор'я, просто не було б.

У різні історичні часи степове Причорномор'я населяли кіммерійці, скіфи, сармати та багато, багато інших народів і племен. І про це в науковій літературі можна знайти чимало посилань. Тут я просто стисло розповім про степові піраміди, використовуючи деякі витяги з наукової літератури з цих питань.

zmey55
zmey53

 

Кіммерійці - найдавніший народ української історії, який був південним сусідом праслов'ян в X-VII ст. до н. е. Кіммерійці жили в південноукраїнських степах від Дону до Дунаю. Їх остаточне походження не з'ясоване. Кіммерійський народ складався з племен, об'єднаних в союзи на чолі з царями-вождями. Військо кіммерійців формувалось з загонів вершників, які були добре озброєні. Ці племена займалися скотарством, в якому провідне місце займало конярство. Широкий розвиток в кіммерійців набуло мистецтво, яке носило прикладний характер. На кам'яних виробах висікалися зображення різноманітної військової амуніції. За мовою кіммерійці, ймовірно, були іранцями. Розвиток їх суспільства був зупинений навалою скіфів.

Скіфи - один з найдавніших народів Стародавнього світу. Вони з'явилися на території України в першій половині VII ст. до н. н.е., прийшовши зі сходу, із степів між Каспієм, Уралом і Кавказом. В кінці VII ст. до н. е скіфи остаточно підкорили місцеві племена, завершивши політичне формування Скіфії.

Сармати - сформувалися в заволзьких степах на рубежі III-II ст. до н. е, хвилями рухалися на захід у пошуках нових територій, нових пасовищ. Античні автори в своїх творах підкреслювали агресивність і войовничість сарматів. Під кінець II ст. до н. н.е. починається масове переселення сарматських племен на територію Північного Причорномор'я, а вже на рубежі нашої ери вони освоюють степи між Доном і Дніпром, проникаючи аж до Південного Бугу та Дунаю. Постійні сарматські набіги і вимоги сплачувати данину зумовили переселення ранньослов'янського населення Середнього Подніпров'я на нові території.

zmey58

У першому тисячолітті до н.е., в степовій зоні Євразії сформувався особливий тип поховань племінної знаті кочових племен - величезні земляні кургани. Ці споруди зводилися повсюдно, від Причорномор'я до Східного Сибіру. Не можна сказати, що курганів не було до 1000 року до н.е., навпаки, за існуючою сьогодні однією з гіпотез, розселення перших індоєвропейців супроводжувалося спорудженням курганів-поховань, правда, простежити всі етапи формування цієї "курганної культури", зараз дуже складно. Вважається, що найбільші кургани були зведені в залізному віці і, як правило, належать до скіфської культури, хоча ряд авторів вважає, що в Одеській області і в Придунав'ї розташовані в основному сарматські кургани. Про ставлення, наприклад, скіфів до могил своїх предків, найкраще розповідає епізод, наведений краєзнавцем з Нікополя Торопом С., посилаючись на Геродота в «Історії».

Коли вторгся в скіфські землі перський цар Дарій І виснажив свої сили, він направив до царя скіфів Ідантірса (Іданфірс) гінця з пропозицією припинити відступ і почати битву або підкоритися, визнавши себе його данником. Вислухавши гінця, Ідантірс відповів:

«... Знай, перс, який я: і раніше ніколи не тікав я зі страху, ні від кого з людей, і тепер не тікаю від тебе; нині я не зробив нічого нового порівняно з тим, що зазвичай роблю в мирний час, а чому я не поспішаю битися з тобою, я і це тобі поясню: у нас немає ні міст, ні засіяної землі, через яку ми поспішили б битися з вами з боязні, щоб вони були взяті і спустошені. Якби потрібно було будь-що-будь прискорити бій, то у нас є могили предків: ось спробуйте розшукати їх і розорити - тоді зрозумієте, чи станемо ми битися з вами через гробниці або не станемо; раніше ми не будемо воювати, якщо нам не заманеться ... ».

курган Білолісся

Курганом зазвичай прийнято називати надмогильний насип із землі або каменю, найчастіше напівшаровидної форми. Звичай споруджувати кургани у скотарських племен виник ще в епоху енеоліту й існував протягом усього бронзового століття, відображаючи патріархальний культ, який весь час ускладнювався. Протягом століть в розташуванні курганів існував один незмінний принцип, який завжди неухильно виконувався: вони насипалися в степу, але завжди поблизу джерела води. Спорудження курганів нерозривно пов'язане з культом предків, який займав помітне місце вже в ідеології племен Ямної культури (середина ІІІ - початок ІІ тис. до н.е.). Померлих вони ховали під курганами, зведення яких вимагало великих колективних зусиль. Ряд вчених вважають, що степові кургани слід розглядати ще й як складні архітектурні споруди. Безумовно, курган - це ще і священне місце. В ході археологічних досліджень було встановлено, що на вершинах деяких курганів з часом стали розміщувати святилища, що свідчить про ускладнення ідеологічних уявлень живших в наших степах скотарських племен. Серед всіх степових курганів своєю величиною і багатством поховань виділяються скіфські та сарматські кургани. У IV ст. до н.е. скіфи, як правило, споруджували кургани в місцях свого проживання, в степовій зоні, тому ці величні пам'ятники стародавньої історії нашого краю нерідко також називають «степовими пірамідами». Вони розташовувалися на високих вододільних ділянках, де з часом виникали цілі курганні некрополі (від грецького necropolis - «місто мертвих»). Вони, як правило, складалися з декількох великих насипів і багатьох курганів середнього і невеликого розмірів. Такі могильники належали певним родовим групам, кочовища яких проходили через ці землі.

курган на Одещині

Незважаючи на унікальну історичну та археологічну цінність унікальних пам'яток, багато представників місцевої влади Українського Причорномор'я закривають очі на кричуще неподобство навколо багатьох степових пірамід, наприклад, на формування звалищ біля курганів. Ось, наприклад, подивіться на курган «Глибоке», недалеко від м.Татарбунари. Але звалище, виявилася не тільки біля унікального пам'ятника древньої культури. Аналогічний злочин відкрився перед нами, коли ми через один кілометр під'їхали до берега озера Сасик у с. Борисівка. Там, зовсім поруч, проходить межа Дунайського біосферного заповідника. І ось, з цього приводу, коли ми опинилися поруч з курганом «Глибоке», мій колега з Київського національного університету ім.Т.Шевченка, професор Серебряков Валентин, з гіркотою в душі, висловився так: «... як сумно, що поруч з культурними шарами стародавньої епохи формуються безкультурні шари сучасності ... ». А ось, ще на одному кургані "Каланчак", розташованому в районі села Утконосівка Ізмаїльського району, який, як і інші, є не тільки унікальним пам'ятником давнини, а ще він цінний подвійно, оскільки є також і об'єктом культурної спадщини ЮНЕСКО, теж кояться неподобства. Мабуть, і у місцевого фермера і місцевої влади, не вистачає на життя, і вони, ігноруючи статус унікальної пам'ятки ЮНЕСКО, просто борознять його тіло, розоравши його аж до вершини кургану. Але ж, скільки дрібних і великих чиновників і депутатів проїжджає з Одеси до Ізмаїла, Рені і назад, причому траса проходить прямо повз цього дива. Однак, нікому, на превеликий жаль, немає справи до наведення ладу: всі сподіваються на владу в Києві, ще на що завгодно, але ніхто не готовий починати з себе.

zmey56
Курган в Японії

Троянові вали

Повертаючись, ми тоді, в Татарбунарському районі, відвідали ще два пам'ятника. Один з них - Троянові вали. Це довгі земляні насипи, зведені багато століть тому в цілях захисту від зовнішніх ворогів. Іншого призначення вони, ймовірно, не могли мати.

Про загадкові споруди написано чимало наукових праць, але поки, жоден з них не дає повної і вичерпної відповіді на питання, хто ж є їх творцем і чому вони носять таку назву. Тим більше, що, якщо ви уважно подивитеся на фотографії, то можна помітити, що на одній частині монумента, встановленого недалеко від м.Татарбунари, пишеться назва «Траянів», на іншій «Троянів», а на третій написи - третя буква взагалі відсутня (!). Можна однозначно сказати, що Троянові вали зберігають в собі ще багато історичних таємниць. Як у випадку і зі степовими пірамідами, і Дугою Струве, можна констатувати, що загадкові споруди - Траянові вали - одне з безлічі чудес Української Бессарабії. Їх ще іноді називають Бессарабськими валами.

val3

В результаті археологічних досліджень і літературних джерел, вченими було встановлено, що вони створювалися в період з II століття до нашої ери по VII століття нашої ери. Велика частина з них створена в період панування Римської імперії. Вали мали 4-5 метрів висоти, а ширина сягала до 10 метрів. Вони складалися з рову, майданчиків, земляного насипу, дерев'яної стіни з товстих стовпів і укріплених воріт. Розтягнуті на багато кілометрів, вони не могли повністю зупинити просування противника. Однак значно сповільнювали його. Відомі три Траянових вала: Верхній Троянів вал, Нижній Троянів вал, Околопрутський Троянів вал.

val2

Верхній Траянів вал тягнеться на 138 кілометрів від річки Прут (біля міста Леово) до Дністра (на південь від міста Бендери), хоча у Григоровича В. (1874) ці вали, які він називав Зміїний валами, доходили до західних берегів Дністровського лиману. Нижній Троянів вал має довжину 150 км. Він бере початок від Прута біля села Вадул-Луй-Ісак Кагульського району Молдови. Огинаючи з півночі поля Вулканешти, він проходить уздовж кордону Виноградівка Болградського району і Чумая Вулканештського району і доходить до села Мирне Тараклійського району. Тут вал впирається в русло річки Ялпуг. Далі він проходить на північ від села Табаки і простягається вздовж Василівки. Перетинаючи річку Ташбунар, вал впирається в північну частину озера Катлабуг. Потім він проходить через поля сіл Новокам'янка, Покровка і Кирнички Ізмаїльського району. Переходячи на територію Кілійського району, Нижній Троянів вал тягнеться уздовж сіл Старі Трояни і Новоселівка. Далі проходить через поля Острівного і Холмського (Арцизького району) і спрямовується в Татарбунарський район. Тут вал проходить між селами Борисівка та Глибоке на високому і стрімкому березі озера Сасик. Околопрутський Троянів вал простягається вздовж лівого берега Прут від міста Леово до села Вадул-Луй-Ісак. Він з'єднує Верхній і Нижній Траянові вали. Довжина його майже 100 км.

Але чому вали звуться Троянові, і хто є їх творцем? Про це єдиної думки у вчених немає. Походження назви "Троянові вали" деякі вчені пов'язують з ім'ям імператора Римської імперії Траяна, який правив у другому столітті нашої ери. Завоювавши величезні території тодішньої Європи, він почав будувати ці вали для утримання захоплених земель. Тоді Римська імперія перебувала в зеніті своєї могутності. Але археологічні дослідження показали, що Траянові вали були побудовані значно пізніше правління Римського імператора, і їм дали ім'я Траяна в честь його перемог на Дунаї. Інші дослідники припускають, що творцями цих споруд для захисту від римських завойовників могли бути народи Бессарабії, які жили тут в різні епохи: авари, готи, протоболгари або «Союз семи племен». Над будівництвом цих укріплень працювало величезна кількість людей, що було не під силу розрізненим племенам.

val1

При археологічному дослідженні Нижнього Траянового вала були знайдені уламки посуду і судин слов'янських племен. Це дало можливість зробити висновок, що земляні укріплення споруджувалися слов'янами в різні часи. Якщо це так, то цілком можливо, що вони назвали ці вали в честь слов'янського язичницького бога Трояна. Три села отримали свої імена від назви «Троянові вали»: Старі Трояни (Кілійський район, Одеська область); Нові Трояни (Болградський район, Одеська область); Троян (Бердянський район, Запорізька область). На превеликий жаль, доводиться знову констатувати, як і у випадку зі степовими пірамідами, що нікому з чиновників немає діла до цієї пам'ятки. Сам умовний Троянів вал виглядає убого: повністю вирубана лісопосадка, все витоптано вівцями... А могли б сам пам'ятник обгородити красивим парканчиком з місцевого каменю-дикуна, створити стилізований красивий вал, хоча б невеликої довжини, встановити пару лавок для літніх людей, висадити клумбу з степових рослин, встановити інформаційний щит на з'їзді з автотраси Татарбунари-Борисівка-Глибоке-Нерушай, прибрати стихійні звалища уздовж дороги, що веде до пам'ятки і т.д. Та, певно, сучасним чиновникам, не під силу усвідомити унікальність такої культурної спадщини краю, і тому, вони до неї ставляться, як до буденного явища, що не має особисто для них і їх добробуту, особливої ​​цінності...

val4

Автор: Іван Русів,
д-р біологічних наук, м.Одеса
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber