Середа
24 квіт., 2024
     

Ukrainian English

ТОП пам'ятників Тарасові Шевченку на Львівщині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Пам'ятники Кобзарю на Львівщині

1) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Дрогобичі.  Монумент-красень встановили 5 вересня 1991 року на однойменній площі в Дрогобичі. Пам'ятник був урочисто відкритий 21.09.1991 року на свято Різдва Пресвятої Богородиці, в День міста. Скульптура відливалася з бронзи на київській фабриці "Художник". Пам'ятник споруджений за народні кошти. Організацією займався оргкомітет міста на чолі з відомим професором та дослідником Михайлом Шалатою. На відкритті були присутні делегації з США, Канади, Німеччини, Аргентини, Бразилії, Литви, Австралії, Молдови, Франції. Ця подія мала велике значення для української культури. П’єдестал пам'ятника за своєю формою з одного боку нагадує кобзу, а з іншої - мозок. Розробляли його архітектори - Володимир Гнатюк (син поета Івана Гнатюка) та Михайло Стухляк. П’єдестал готувався на кар’єрах «Коростишеве» і «Головине» (Житомирщина), плити для парапету – в Старих Бабанах недалеко від Умані (Черкащина). Біля постаменту було висипано землю з рідного поетового села Моринців і Тарасової Гори на Черкащині, а також славного острова Хортиці в Запоріжжі. Творцем пам’ятника став відомий Народний художник України, лауреат Шевченківської премії - Іван Гончар (1911-1993), який узяв собі для підмоги свого племінника Анатолія Гончара (1946-2002).

Пам'ятник Тарасу Шевченку в Дрогобичі

882048 552145411543228 1870067918 o

2) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Моршині.  Бронзовий пам'ятник Кобзарю встановлений в районі міського парку у 1997 році. Автори — скульптори Микола Посікіра, Любомир Яремчук, архітектор Василь Каменщик.

pamyatnyk-tarasovi-shevchenku-morshyn

2473 241302 view

3) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Червонограді. Монумент встановлено на центральній Вічевій площі на кошти громад. Відкрито - 24 серпня 1996 року. Автори: скульптор – С.Якунін, архітектори – В.Захаряк та М.Ісаров. Виготовлено на Львівській кераміко-скульптурній фабриці. Велична бронзова постать ще молодого Шевченка височіє на постаменті над площею, на фоні зеленого парку. Поет сидить замислившись, закривши книгу, яку щойно читав. Погляд звернений у далечінь і одночасно заглиблений в себе. В поставі відчувається сила і спокій, погляди людей привертають невмирущі слова Кобзаря: «В своїй хаті – своя правда і сила, і воля». Цікаво, що поряд на Вічевій площі колись стояв пам'ятник Леніну, і саме з міста Червоноград розпочався так-званий "ленінопад" в західних областях України - 1 серпня 1990 року його демонтували.

3729226

1756 1 2

Памятник Шевченкові у Червонограді

4) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Сокалі. Бронзовий пам’ятник встановлено 24 серпня 1995 року у центрі на площі Січових стрільців. Скульптор - Еммануїл Мисько, архітектор - Василь Каменщик. Раніше там стояло невелике погруддя Тараса Шевченка. Біле полотнище з фігури українського Генія урочисто зняли голова комітету по спорудженню пам’ятника Іван Тимошик та влада Сокальщини. На відкриття прибув праправнук  Кобзаря за братом Йосипом Микола Лисенко. Скульптор Емануїл Мисько та архітектор Василь Каменщик  висловили своє задоволення, що їх творіння серця, душі та рук житиме на центральному майдані Сокаля. Пам'ятник виготовлено та споруджено пам’ятник на кошти сокальчан.

pamyatnyk-shevhcenku-sokal

1200px-Шевченко Сокаль 2012

5) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Золочеві. Пам'ятник з мармурової крихти встановлений у 1991 році на площі, яка носить ім'я Шевченка. Автор — скульптор Євген Дзиндра.

Памятник ТГ Шевченку в Золочеві Львівщина

rsz Золочів Тарас Шевченко

pamjatnyk-kobzaru-zolochiv

6) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Бродах. Встановлений на площі Ринок. Відкрито 25 липня 1993 року під час ІІІ-ого Всесвітнього з’їзду Брідщан. Автори: скульптор – Богдан Романець (1939 — 2009) та архітектор – Олесь Ярема.  Є пам'яткою монументального мистецтва місцевого значення (охоронний №1445, розпорядження № 528 від 19.07.1995 р.). На постаменті, виготовленому з мармурової крихти, знаходиться факсиміле підпису Тараса Григоровича Шевченка. Статуя молодого Тараса Шевченка вилита із бронзи. Голова повернута до правого плеча, у лівій руці знаходиться палітра. Позаду скульптури на кам’яній брилі – символи України: Кобзар, ліра та калина.

rsz Памятник Тарасові Шевченку Броди

 

Shevchenko-pamyatnyk-brody

7) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Стрию. Бронзовий пам'ятник на бетонному постаменті, встановлений в міському парку культури та відпочинку у 1958 році.

rsz Памятник Тарасу Шевченку Стрий

В Стрию також знаходиться єдиний в Україні пам’ятник-триптих - Тарасу Шевченку, Івану Франку та Лесі Українці. Відкритий 24 серпня 1995 року на площі Незалежності, неподалік від міського вокзалу. Над ним працювали скульптори - Василь та Володимир Одрехівські, архітектор - Сколоздра В.І. Пам'ятник складається з бронзових скульптур трьох поетів на повен зріст, у нішах кожної з арок, під загальною високою ажурною тригранною аркою з білого мармуру над цими трьома арками і декоративним вічовим дзвоном під нею.

Writers Monument

taras-shevchenko-pamyatnyk-budyteli-stryi

8) Пам'ятник Тарасові Шевченку у Самборі. Спочатку його було встановлено у 1953р. у сквері, де у 1977 р. розпочато будівництво кінотеатру. Потім перенесено та встановлено в міському парку від вулиці Львівської. 30 серпня 1989 року за ініціативою культурологічного товариства ім.Кобільника перенесено і урочисто відкрито 5 листопада 1989р. на центральній площі Ринок біля міської Ратуші. На святі виступив поет Дмитро Павличко, а також поети зі Львова: Ганна Вівчар, Роман Качурівський, письменник Роман Іваничук, поет Василь Кобець з Вінниці, львівські актори Святослав Максимчук і Людмила Недвидюк. Співали сестри Байко, народна хорова капела «Дударик». В нішу пам'ятника було закладено землю з сіл Моринці, Кирилівки та з могили, що у Каневі, яку привіз Кость Куб'як.

pamyatnyk-shevchenku-sambor

rsz Т Шевченко

9) Пам'ятник Тарасові Шевченку в селі Рудники. Тут довго побутувала думка збудувати пам'ятник великому Кобзареві. Скульптор Володимир Сколоздра запропонував кілька макетів. Невдовзі у 1965 році на добровільні внески місцевих жителів пам'ятник таки було встановлено - на головній вулиці села (траса Львів - Дрогобич), неподалік від церкви.

p1640965-213146

p1640963-213144

pamyatnyk-shevhcenku-rudnyky

2013-04-17-749

10) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Лужку Долішньому. Вірніше, не в Лужку, а недалеко від нього, на пагорбі біля траси Дрогобич-Самбір (16-й кілометр). Пам'ятник було встановлено з ініціативи О.Винницького (колишнього головного інженера Дрогобицької шляхово-експлуатаційної дільниці Ме892). Весною 1953-го робітники дільниці ремонтували дорогу саме поблизу Лужка. Їх і залучили до благородної справи - спорудження цегляного п'єдесталу. Днів через десять на постаменті встановили скульптуру Кобзаря на повен зріст. У п'єдестал вмонтували металеву таблицю з білим написом на синьому тлі: "Тарас Григорович Шевченко.1814-1861".

Taras Shevchenko Monument on the way Drohobych  Sambir

pamyatnyk-shevchenku-luzhok-dolishniy

11) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Трускавці. Будівництво цього шедевру розпочалось 18 липня 1989 року. Організатор - Товариство "Просвіта". Кошти виділила міська рада, допомогли також курортні установи та жителі міста. Пам'ятник відкрито 8 вересня 1991 року - в центральній частині міста, перед Палацом культури ім. Т.Г.Шевченка. Фасад будинку з 1991 року прикрашає велике панорамне мозаїчне панно за творами поета. Автори: скульптор – львівянин Роман Романович, архітектори – О. Скоп, М. Марфіян, Р. Домінко, В.Кушнір, І.Паращак.

rsz Памятник Шевченку Трускавець 2

1200px-Памятник Шевченку Трускавець 3

12) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Стебнику. Справу розпочато 31 березня 1989 року. Організатор - Іван Ковальчук, голова Стебницького товариства "Меморіал". Автор - Яків Чайка, Народний художник України. Кошти виділила Дрогобицька міська рада та громадськість міста. Відкриття відбулося 9 березня 1997 року. Автор проєкту зобразив поета у старшому віці, який правою рукою підтримує легкий плащ, а ліву руку опер на книгу, очевидно, свій "Кобзар". На передній площині гранітного постаменту вміслили короткий факсимільний напис: "Т.Шевченко".

SDC10091

13) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Сольці. 22 грудня 1991 року у селі Солець Дрогобицького району урочисто відкрили пам`ятник Тарасові Шевченкові. Погруддя поета виготовив львівський скульптор Петро Дзиндра. Організатор - Федір Кушнір, колишній воїн УПА. Кошти виділила громада села.

pamyatnyk-shevchenka-v-solci

14) Пам'ятник Тарасові Шевченку в селі Щирець. Ідея спорудження пам'ятника виникла у березні 1988 року під час святкового концерту у Будинку культури, присвяченого роковинам Т. Шевченка. Навколо цієї ідеї активісти містечка об'єднались, створивши суспільно-культурне товариство «Щирець». Було утворено відповідну комісію, якій доручено зайнятись будівництвом пам'ятника: збір коштів, матеріалів, виготовлення проектної документації тощо. Проект пам'ятника виготовив скульптор Іван Самотос. Відкриття пам'ятника відбулось у 1992 році в присутності кількох тисяч людей.

46-236-0097 Shchyrets Shevchenko Monument RB

15) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Нижанковичах. Нижанковичі – прикордонне селище міського типу (Самбірський р-н), що колись в складі Дрогобицької області навіть було райцентром з 1945 по 1959 роки. На початку п'ятдесятих років постало питання про створення в селищі відпочинкової зони. Нею мав стати місцевий парк, де було запропоновано побудувати пам'ятник Тарасові Шевченку. Це було в 1951-1952 роки. Ідею підтримали, виготовлено проект пам'ятника. Постамент під пам'ятник зробила бригада місцевих робітників. Саму фігуру привезено з Дрогобича (автор невідомий). На пам'ятнику напис «Тарас Шевченко. 1514-1861». Трохи пізніше до постаменту було прикріплено табличку з нержавіючого матеріалу із словами з поеми Тараса Шевченка «Кавказ»: «Борітеся - поборете». Великий Кобзар стоїть на постаменті у повний зріст з непокритою головою. В одній руці поет тримає книгу, на іншу накинутий плащ.

61344adc79cd24b30d903719c4372ba0

16) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Мостиськах. В 1989 році у місті була створена ініціативна група «Кобзар», яка мала завдання, будувати пам'ятник Тарасові Шевченку за кошти зібрані від жертводавців. 16 жовтня 1994 року, з нагоди 750-річчя першої літописної згадки про місто, у центральному | сквері | було відкрито пам'ятник з бронзи Тарасові Шевченку, висотою 3,2 метри. Автори пам'ятника | - львівські скульптори Еммануїл Мисько і Любомир Яремчук, архітектор - Василь Каменщик.

pamyatnyk-shevchenku-v-mostyskah

rsz 2 Мостиська Шевченко Т Г

17) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Миколаєві (Львівська область). Січневої неділі 1992 року відбулися урочистості з нагоди відкриття пам'ятника Кобзареві. На центральну площу міста Миколи Устияновича та Уляни Кравченко ступив Тарас, як символ нескореного духу, геній нескореного духу. Скульпторові Андрію Величку вдалося передати бунтарський волелюбний дух Месії, його нескореність. Пам'ятник виготовлений з темно-зеленої бронзи. П'єдестал зроблений з гарніту світло-рожевого кольору. Висота пам'ятника приблизно 5-7 м. На п'єдестілі викарбовано слова Тараса Шевченка:

«Возвеличу отих малих рабів німих.
І на сторожі коло їх поставлю слово
Борітеся, поборите! Вам Бог помагає!
За вас правда. За вас слава І воля святая».

rsz 4 Миколаїв Памятник Шевченку ТГ

18) Пам'ятник Тарасові Шевченку в селі Задвір'я. Задві́р'я — одне з найбільших сіл колишнього Буського району на Львівщині. Розташоване за 30 км на схід від Львова. Перша відома дослідникам старовини письмова згадка про село датується 1451 роком. Через Задвір'я проходить залізниця Львів-Броди та Львів-Тернопіль. Через село пролягає автошлях Т 1425, що сполучає автотраси Київ—Львів—Чоп М06 та М09 Львів—Тернопіль. Встановлення пам'ятника Т. Шевченку в селі Задвір'я на площі перед соціально-культурним центром стало визначною подією для громади. Ініціатором створення пам'ятника | був вчитель-пенсіонер Петро Питель. Скульптор пам'ятника - Л. Юрчук, архітектор - М. Федик. Підготовчі роботи по встановленню монумента проводила громада. І. Юськів вимурував постамент, Т. Макар офірував мармурову плиту з написом до пам'ятника. 28 липня 1991 року відбулося урочисте відкриття пам'ятника Кобзарю

6e33257bbcff0ae74792019d7c4f6927

19) Пам'ятник Тарасові Шевченку в селі Ясениця-Сільна. Пам'ятник стоїть на пагорбі за селом - при дорозі до Борислава, у так званому «Сторонському ліску». Встановлено за зібрані селянами гроші у липні 1965 року. Автор - Мисько Е.

271593160 303415168495723 3855946063427248828 n

pamyatnyk-shevhcenka-storonskyi-lisok-yasenycia-silna

20) Пам'ятник Тарасові Шевченку в Перемишлянах. Перемишляни — місто районного значення Перемишлянського району Львівської області, районний центр. Перемишляни — розташовані на річці Гнила Липа, за 45 км на південний схід від Львова на автошляху Львів-Івано-Франківськ. Перша письмова згадка про село датується 1437 роком.15 грудня 1991 року напроти Перемишлянської середньої школи імені отця О.Ковча на гранітному постаменті постав у бронзі безсмертний Шевченко. Пам'ятник виконали львівські скульптори батько та син Одрехівські. Зводили його за кошти громади.

rsz Перемышляны Памятник Тарасу Шевченко

18 big

21) Пам'ятник Тарасові Шевченку в селі Зубра. З нагоди Дня Незалежності у селі Зубра Львівської області 24 серпня 2012 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника поету. Встановлено його на центральній площі села з ініціативи та коштом почесних мешканців Зубри, депутатів Львівської обласної ради братів Богдана та Ярослава Дубневичів. Особливістю пам’ятника Шевченкові у Зубрі є те, що на ньому Кобзар увіковічнений в молодому віці. Автором монумента є львівський скульптор Любомир Кукіль. Він переміг у відповідному конкурсі, у якому, окрім нього, взяли участь ще шість скульпторів.

shevchenko1

dsc 0032

dsc 0197

Використані джерела:

  1. Вікіпедія. Список пам'ятників Тарасові Шевченку.
  2. Сайт "Замки та храми України". Пам'ятники.
  3. Роман Пастух. "Монументальна Дрогобиччина".
  4. Ковальчук Г. Пам’ятники м. Броди // Брідщина – край на межі Галичини й Волині. Випуск 3. (Матеріали четвертої краєзнавчої конференції присвяченої Дню пам’яток історії та культури). – Броди: Бродівський історико-краєзнавчий музей. 2010. – С.28-34.
  5. Михайло Шалата. Шевченко в краю Франка. Пам'ятники Кобзареві на Дрогобиччині. – Дрогобич: Коло, 2003.
  6. ШЕВЧЕНКІАНА В МОНУМЕНТАЛЬНІЙ СКУЛЬПТУРІ ВАСИЛЯ ОДРЕХІВСЬКОГО (1921—1996).

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber