Субота
27 лист., 2021
     

Про український прапор: жовто-блакитний чи синьо-жовтий?

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 7

історія України

"Свiтом правлять не слова та закони, а знаки та символи" (Конфуцiй). Дана стаття опублікована виключно тільки для ознайомлення та ні до чого не закликає і не передбачає на меті зміну державного прапора України чи щось у цьому роді. Викладена лише альтернативна точка зору з посиланням на історичні джерела та дослідження кольорів, які застосовуються у державному прапорі. Також, редакція не несе будь-якої відповідальності за цю саттю і може не погоджуватись з її автором. 

24 серпня 1991 р. парламент України прийняв Акт проголошення незалежності України, а 4 вересня 1991 р. над будівлею Верховної Ради України замайорів синьо-жовтий прапор. 18 вересня 1991 р. Президія Верховної Ради України своєю Постановою «Про Прапор України» фактично надала синьо-жовтому біколору статус офіційного прапора країни. 28 січня 1992 р. Верховна Рада України прийняла Постанову «Про Державний Прапор України», за якою «Державним прапором України є національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3». 

Напередодні прийняття цієї Постанови критичних розмов про порядок кольорів та їх історію майже не було. На засіданнях парламентських комісій це питання не озвучувалося. Тому в тексті Постанови і було записано синій і жовтий кольори. Згідно зі ст. 20 Конституції України від 28 червня 1996 р. «Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів». Таким чином, Державний Прапор України є одночасно конституційно закріпленим державним символом України та національним прапором України (Постанова парламенту України від 28 січня 1992 р.).

Історичні відомості

Давайте поглинемо в історію цих кольорів. 

"Жовто-блакитні барви символізували Київську Державу ще до християнізації Русі. Майже всі герби міст Київщини й України загалом обрамлялися жовто-блакитними кольорами. З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького вироблялися з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносився хрест, зорі, зброя, постаті святих." - пише Український Інститут Національної Пам'яті. 

Козацькі прапориКозацькі прапори.

Жовтий (золотий) і синій кольори використовувалися на гербі Руського королівства 14 століття. Вони також вживалися на гербах руських земель, князів, шляхти і міст середньовіччя і раннього нового часу. Князя Володимира називали «Красним сонечком» не тому , що він нагадував сонце, а тому , що центральним елементом на його прапорах було Сонце. З давніх-давен українці вшановували Сонце - і тому жовтий колір був чільним кольором дохристиянської символіки Русі. І той же Лев на гербі міста Львова взявся там не тому, що по околицях міста колись бігали леви, а тому, що Лев - стародавній символ Сонця.

Жовто-блакитний прапор

prapor

Цікавою є картина I.Репiна "Козаки пишуть листа турецькому султану", стрiй воякiв "жовто-блакитникiв" отаманцiв петлюрiвцiв i навiть сама усталена, давнiшня фраза - "жовто-блакитний" (анiж "блакитно-жовтий").

"У XVIII ст. жовта-блакитна барви домiнували навiть у побутi. Як свiдчили сучасники, одяг козакiв цього часу мав нацiональнi кольори: гайдамаки iонти були вдягнутi в жовтi жупани i синi шаровари пiдчас повстання 1768 р." ("Українське народознавство". Г. Лозко. с. 228. "Зодiак-Еко". К., 1995.). Цікаво, що російський імператор Олександр ІІІ, перш ніж придбати картину Репіна за 35 тисяч рублів, велів міністрові імператорського двору розпитати у фахівців про те, чи немає в тих барвах прихованих чужоземних впливів. На що російський філолог і знавець давніх пам'яток історії Федір Корш відповів: "...знамена казацкие, изображенные художником Репиным на его картине, не содержат по своему цветовому набору никаких иностранных веяний, а отображают в себе извечную преемственность цветов золотых и небесных, постоянно присущих для всех знаков отличий в Южной Руси (Малороссии) еще со времен Великих князей Киевских, вплоть до роспуска запорожской вольницы, согласно повелению Императрицы Екатерины Великой. Сказанному имеется предостаточно письменных подтверждений в отечественных и иностранных сугубо исторических источниках, а равно - в ряде предметов материального искусства тех давних времен".

Козацький прапор

Ще в березнi 1914 р. на столiття Дня народження Т.Г.Шевченка, незважаючи на заборону росiйського уряду, київське студентство вийшло на демонстрацiю пiд жовто-блакитними прапорами. 25 березня 1917 р. жовто-блакитнi i малиновi прапори майорiли також i на двадцятитисячнiй манiфестацiї в Петроградi. Не випадково в 1917 р. пiднятi жовто-блакитнi прапори з окопiв протилежних воюючих армiй росiйської та нiмецько-австрiйської iмперiй призвели до всесвiтньо унiкального феномену - братання українцiв на нейтральнiй смузi. Під жовто-синім прапором йшли у бій українські юнаки під Крутами у 1918 році. Колишній глава Генерального секретаріату Володимир Винниченко згодом писав: «Ми рішуче нічого не міняли в суті тої державності, що була за часів Тимчасового уряду. Ми тільки міняли національну форму її — замість біло-синьо-червоного прапору мі вішали жовто-блакитний». І що саме це поєднання фарб голова Центральної Ради Михайло Грушевський запропонував для основного символу УНР. Cпівець української Визвольної революції видатний поет Олександр Олесь 1917 року вітав українське військо такими словами:

"Українське військо, мов з могили встало,
Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло,
Розгорнуло прапор соняшно-блакитний,
Прапор України! Рідний, заповітний!"

Прапор холодного яру

З історичної точки зору жовтий колір завжди означав Сонце, а синій - Воду. Зображення ж на прапорі синього над жовтим свідчить, що нація визнає панування пасивного над активним, консервативного над творчим, матеріального над божественним. Цей світогляд суперечить світогляду наших предків і взагалі природній гармонії. Під таким прапором держава запрограмована не на розвиток, а на занепад. За правилами ж геральдики, які насправді не є нормовані, прапори зазвичай утворюють на основі гербів, які виникли раніше, ніж прапори. Тому колір верхньої смуги полотнища диктує колір самого знаку, а нижньою — гербового поля. Якщо герб, наприклад, Польщі — це білий орел на червоному фоні, то відповідно і прапор біло-червоний. Однак, поляки часто використовували і біло-червні, і червоно-білі прапори. Лише затвердження 1919 р. біло-червоного прапора на державному рівні остаточно вирішило це питання. Але чому його перевернули?

Польський червоно-білий прапор на старій поштівціПольська поштівка, Львів, 1904 р. з червоно-білим прапором 

Протягом 1918-1920 р. український прапор теж було двічі перевернуто. Спочатку це зробив Михайло Грушевський – голова Центральної Ради та перший президент України. Будучи істориком, він уважно вивчив весь матеріал стосовно прапорів, які існували на території України і прийшов до висновку, що в традиціях наших предків прапор повинен бути з блакитним фоном і золотим малюнком на ньому.

dovidkaakademiyinaukursrvid10bereznya1967-1

dovidkaakademiyinaukursrvid10bereznya1967-2

Саме таким, до речі і був перший варіант державного прапора, запропонований Грушевським – блакитне полотнище з жовто-золотими зірками на ньому. Кількість зірок мала відповідати числу українських земель, що об'єдналися в одну державу. Чому Грушевський згодом відмовився від своєї ідеї – незрозуміло. Але коли мова зайшла про біколор, він наполіг саме на тому, щоб жовтий колір, відповідно до канонів геральдики, розташовувався зверху.

Історія українського прапора

В радянській Україні синьо-жовті кольори прапора були замінені яскраво червоним кольором. Звичайно, більшості українців це не подобалося, адже окрім заборони національної символіки, репресіям, з боку комуністичної влади, піддавалося все українське.

Довший час перебуваючи у підпілля, український прапор знову замайорів 14 березня 1990 року в містечку Стрий, а через дев'ять днів – над Тернопільською міською Радою, потім у Львові, Івано-Франківську та Житомирі, а через деякий час синьо-жовта хвиля патріотизму докотилася до столиці, де в липні 1990 року над Київрадою також було піднято наш легендарний прапор з синім кольором вгорі.

Хоча, треба вiддати належне, i вода була обожнювана нашими преджками (Богиня Дана, Мокош), наповнювала собою мiти, легенди, перекази, казки, прислiв'я. "Як плодюча та родюча стихiя, вода обожнювалася. За космогонiчними поглядами давнiх слов'ян, вода, поєднавшись iз первiсною матерiєю чоловiчої статi, утворила струмки, рiки, озера, загалом усе на Землi... За даними митрополита Iларiона, "вода - символ розмноження й парування... Шлюби слов'ян часто бралися над водою. i взагалi парування вiдбувалося при водi..." (Словник символiв культури України. "Мiленiум". К., 2002. С. 49). Вода була однiєю, з полярних частин життєтворчої сили, утворюючої життя, частини пiдлеглої...

Українці - це сонцепоклонники, хлібороби, орачі, трипільці. Така наша iсторична вдача, що ми, як народ, пiдпорядкованi, найперше, вогнянiй субстанцiї, нехай це не виглядає в сучасний спрагматизований час метафiзичною, iдеалiстичною забаганкою якихось романтикiв. Такий iсторичний факт нашої культури.

Правильна символіка програмує правильне майбутнє.


2000px-Yin yang.svg

 

Використані джерела:

  1. Красицький В. Жовто-блакитний чи синьо-жовтий? // За Українську Україну. - № 32. - 2006. - С. 9.
  2. Лозко Г. "Українське народознавство". "Зодiак-Еко". К., 1995.
  3. Братко-Кутинський "Феномен України". Наукове дослідження. Київ - 2008
  4. Скотинський Тадей. Український герб та прапор. — Львів: Накладом Т-ва ”Просвіта”, 1935 р., у форматі PDF (завантажити)

Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus