Четвер
20 черв., 2024
     

Ukrainian English

Чому володіння критичною інфраструктурою олігархами це ризик для України? Погляд експерта.

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

Олігархи володіють критичною інфраструктурою

Критична інфраструктура включає в себе системи і об'єкти, які є важливими для функціонування суспільства та економіки, такі як енергетика, транспорт, комунікації, водопостачання, охорона здоров'я і т.д. Коли такою інфраструктурою володіють олігархи та їх приватні компанії, виникає кілька ризиків і проблем:

1. Монополізація і корупція

  • Монополізація: Олігархи, володіючи критичною інфраструктурою, можуть використовувати свою монопольну позицію для встановлення високих цін і обмеження конкуренції. Це може призвести до погіршення якості послуг і підвищення необгрунтованих витрат для споживачів. Власне, що ми сьогодні й спостерігаємо.
  • Корупція: Власність на критичну інфраструктуру може використовуватися для впливу на політично важливих осіб, а також на урядові рішення з метою отримання фінансових переваг. Так, під впливом хазяїв обленерго Уряд України пропонує з 1 червня 2024 року підвищити тарифи на електроенергію зразу на 80% (хоча ще в квітні обіцяв, що чинні тарифи будуть збережені), чим фактично спричинить колосальне зростання цін на усі види послуг і товарів. У час повномасштабної війни подібне матиме вкрай негативні наслідки та сценарії для українців.

2. Політичний вплив

  • Олігархи можуть використовувати своє володіння критичною інфраструктурою для впливу на політичні процеси всередині країни та прийняття рішень у вищих щаблях ешелонів влади. Наприклад, шантажувати, диктувати свої умови, чинити тиск. Це може призвести до ситуацій, коли урядові рішення прийматимуться не на користь народу, а на користь певних бізнес-груп, їх кланів-сімей та їх інтересів.

3. Зниження ефективності і надійності

  • Приватні компанії, орієнтуючись на максимізацію прибутку, можуть не інвестувати достатньо в підтримку і модернізацію вітчизняної інфраструктури. Це може призвести до зниження надійності і ефективності матеріально-технічного забезпечення та обслуговування. Подібне створює колосальні ризики для суспільства. Наприклад, справність електропідстанцій напряму відповідає за стабільність і якість електропостачання (відсутність аварійних виключень, стрибків, провалів і перенапруг), а застаріле/зношене обладнання (трансформатори, електроопори, повітряні лінії) і невідповідність технікам/політикам безпеки спричиняє: матеріальні збитки (виведення з ладу пристроїв і техніки), катастрофи (техногенні/екологічні), зловживання (перевищення службових повноважень й посадових обов'язків) та диверсії (завербована агентура в рядах компанії). На жаль, здебільшого відбувається так, що олігархи зароблені кошти пускають на власне збагачення, а не на оптимізацію і відновлення інфраструктури в Україні. Яскравий приклад - компанія "Київстар" (екс-Вимпелком, суч. VEON), яка обслуговує мільйони українців. До недавнього часу її акціями володів російський олігарх - Фрідман. Гроші, котрі мали йти на кібербезпеку, потрапляли в кишеню невідомо-кому. Закінчилося все масштабною атакою російських кібер-зловмисників на українську інфраструктуру стільникового зв'язку. Не обійшлося і без участі внутрішніх диверсантів-зрадників, які маскувалися під співробітників, маючи довгий час усі необхідні допуски та доступи. Аналогічна ситуація може виникнути і на всіх тих об'єктах, якими володіють олігархи.

4. Соціальна криза і нерівність

  • Концентрація власності на критичну інфраструктуру в руках олігархів може посилювати соціальну нерівність. Олігархи почнуть використовувати своє становище для ще більшого збагачення, тоді як звичайні громадяни будуть страждати від високих цін і низької якості послуг. Разом з тим збільшиться соціальна нерівність, розрив між бідними і багатами стане ще відчутнішим. У висновку, в Україні стане економічно не вигідно жити. Середній клас зникне, або змушений буде у пошуках кращого життя емігрувати за кордон, що загалом тільки посилить демографічну кризу.

5. Загроза національній безпеці

  • Критична інфраструктура є важливою для національної безпеки України та особистої безпеки її громадян. Контроль над нею з боку приватних осіб може створювати ризики, пов'язані з диверсіями та втручанням агентів іноземних розвідок й спецслужб в роботу об'єктів критичної інфраструктури. Подібне може призвести не тільки до численних зловживань, а й до реалізації злочинних цілей та ворожих терористичних актів. Постраджає від цього у першу чергу народ. Аналітична платформа YouControl у 2023 році провела дослідження під назвою "Кому належить енергетична інфраструктура України". У результаті виявилося, що більше половини власників різних бізнес-структур, пов'язаних з енергетикою в Україні, мають прямі або опосередковані зв'язки з росією. Львівський журналіст і громадський діяч Ростислав Новоженець продовжив цю тему у статті "Окуповані обленерго", у якій детально розкриває проблему національної безпеки, котра полягає на його думку у власності критичної інфраструктури різним олігархам.

6. Нерівномірний розвиток регіонів

  • Олігархи можуть інвестувати в інфраструктуру лише в тих регіонах, які приносять їм найбільший прибуток, ігноруючи менш вигідні регіони. Це може призвести до нерівномірного розвитку країни і поглиблення диспропорцій між регіонами. Згадаємо епоху Януковича, коли бюджетні кошти вливалися в основному на Донбас, а інші регіони недоотримували фінансування, що сповільнювало розвиток їх інфраструктури й створювало відсутність робочих місць. Тим часом як десь на сході будувалися величезні стадіони, заводи і торгові центри, люди на заході потерпали від безробіття або отримували втричі меншу зарплату.

Висновок

Контроль критичної інфраструктури та економіки олігархами і їх приватними фірмочками несе значні збитки та ризики для економіки, суспільства і національної безпеки України. Держава повинна забезпечувати ефективний нагляд, регулювання та патрулювання цих секторів, а в ідеалі - повністю НАЦІОНАЛІЗУВАТИ об'єкти критичної інфраструктури. ЕНЕРГОСИСТЕМА МАЄ БУТИ ДЕРЖАВНОЮ! В іншому випадку, функцію держави неформально можуть перебрати на себе олігархи, і тоді влада просто перетвориться на їх слуг - куколдів-маріонеток.
 
© Портал SPADOK.ORG.UA

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber