Субота
20 лип., 2024
     

Ukrainian English

Кам'яний ідол Адир-Кан – скіфська пам'ятка на далекому Алтаї

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

Скійський камінний ідол на Алтаї

Адир-Кан (Чуйський воїн) - дуже цікавий археологічний пам'ятник в гірському Алтаї, розташований на правому березі річки Чуя за 700 км від Чуйського тракту. Цікавий він тим, що у центрі цього доісторичного заповідника розміщений скіфський комплекс - кам'яна стелла вождя, а також скелі з петрогліфами і похованнями. Пам'ятка є артефакторм того далекого часу Великої Скіфії, яка простягалась від степів Причорноморських до степів Азійських (Scythia Asiatica).

Міграції індоєвропейців на мапі
Мапа міграційних шляхів індоєвропейців.

До сих пір вчені не можуть пояснити призначення подібних кам'яних статуй, але зазавичай вони стоять біля давніх поховань воїнів, вождів або родоначальників і символізують собою душу померлого, культ предка. Тому, такі стелли ще називали "кам'яними бабами", де  скіфське "ба" - душа, предок.

Чуйський камінний ідол орієнтований лицьовою частиною на схід. Навколо нього розкидані уламки ще кількох кам'яних стел, знищених при оранці поля. Камінь вирізняється з-поміж інших насамперед великими розмірами і відсутністю основних регалій - гривні і пояса, що робить його унікальним для цього регіону. Це відзначають самі місцеві дослідники, говорячи про ідол як про пам'ятку саме скіфської культури. Ось що говориться в описі цієї пам'ятки:

"Кам'яний воїн «Адир-Кан» - один з небагатьох оленних каменів (так звали камінні статуї на Алтаї) Гірського Алтаю, що залишилися на своєму історичному місці. Являє собою кам'яний стовп (стелла) висотою близько 1,5 метра і шириною не більше 40 см, трохи покошена від часу. На верху чітко видно обличчя воїна, нижче зображений меч, лук у гориті (скіфський дерев'яний футляр для лука і стріл), зі зворотного боку зображено постать коня. Вік кам'яного воїна близько 2-3 тисяч років. Відноситься до скіфської культури."

Алтайський кам'яний ідол скіфів
Screenshot 2022-06-04 13-38-20
Чуйський ідолЗверніть увагу на обличчя ідола: воно не тюркське - очниці круглі, ніс прямий, підбородок масивний, череп пропорційний, без чітко виражених скулів. Автор рядків: "Да скіфи, да азіати ми" поет Олександр Блок - був не правий. Тому що, тут був увіковічнений не азіат - а скіфський герой - Арій-кшатрій - носій генів R1a1.

На стеллі зображені малюнки - фігурка козла, коня, меч, сокира, лук. Вельми архаїчна і техніка нанесення малюнків. Малюнки вирізані глибоким жолобком по контуру і ретельно потім затерті або зашліфовані, предмети відтворені в натуральну величину, що не характерно для центральноазіатських камінних скульптур, де переважають їх зменшені символічні копії. Деякі малюнки наносилися протягом тривалого часу та нашаровувалися. Отже, ідол міг використовуватися різними поколіннями.
 

Чуйський ідол - малюнок

До другої частини давнього комплексу можна віднести скелі з петрогліфами, котрі знаходяться за 50 метрів від ідола. Химерність форми скелі притягувала та притягує людей. Велика частина малюнків зображує оленів і баранів - найбільш поширені сюжети петрогліфів Гірського Алтаю. Образ оленя (барана, козла) займав чільне місце в складних міфологічних уявленнях скіфів.

adir-kaia04

Скіфський оленьЗвіриний стиль
Скіфський звіриний стильОлень в скіфському мистецтві. Скіфський звіриний стиль.

Рідкістю у даному комплексі вважається зображення змії - давній скіфський тотем, Праматір, родноначальниця скіфів, тотем змієногої богині Апії. Самих скіфів в історії часто називали - "зміїний народ". Серед петрогліфів знайдено кілька композицій, де колісниці поєднувалися з зображеннями змій. Тіло змії, передане довгою вертикальною зиґзаґоподібною лінією, поміщено над колісницею. На скелі також є унікальна і древня сцена вершника, який воює з пішим воїном. Поруч знаходиться героїчний напис, дуже тонко вигравіруваний. Його розшифровка означає: «Моє геройське ім'я Пан Маленький Місяць (або Місяць, маленький пан)»

Адир-Кан
Чуйський тракт
Алтайський степи та гори.

Дослідники вважають, що неподалік кам'яної стелли є курган, де похований знатний скіф. Власне, на його честь і була виготовлена та встановлена антропоморфна стела. Нащадки і родичі довгий час навідувалися до ідола у різні періоду року для здійснення обрядів та вшанування пам'яті.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber