Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Тотеми, божества і символи скіфів

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 12

Тотеми скіфів

За розповідями скіфів, народ їх – молодше всіх. А стався він таким чином: першим жителем цієї ще безлюдної тоді країни була людина на ім’я Таргітай. Батьками цього Таргітая, як кажуть скіфи, були Зевс і дочка ріки Борисфена. Такого роду був Таргітай, а у нього було троє синів: Ліпоксай, Арпоксай і наймолодший – Колаксай.

В час їх царювання на скіфську землю з неба впали золоті предмети: плуг, ярмо, сокира і чаша. Першим побачив ці предмети старший брат. Ледве він підійшов, щоб підняти, як золото запалало. Тоді він відступив, і наблизився другий брат, і знову золото було охоплене полум’ям. Так жар палаючого золота відігнав обох братів, але, коли підійшов третій, молодший, брат, полум’я згасло, і він відніс золото до себе в будинок. Тому старші брати погодилися віддати царство молодшому.

Так от, від Ліпоксая, як кажуть, сталося скіфське плем’я, зване авхати, від середнього брата – плем’я катіарів та траспиїв, а від молодшого з братів – царя – плем’я паралатів. Всі племена разом називаються сколотами, тобто царськими. Елліни ж звуть їх скіфами.

Формування специфічно скіфської культури археологами відноситься до VII століття до н. е.

Серед художніх виробів, виявлених в похованнях скіфів, найбільш цікаві предмети, декоровані в звіриному стилі: обкладки сагайдаків і піхов, рукоятки мечів, деталі уздечного набору, бляшки, ручки дзеркал, пряжки, браслети, гривні і т. д. Поряд із зображеннями фігур тварин (оленя, лося, козла, хижих птахів, фантастичних тварин і т. д.), на них зустрічаються сцени боротьби звірів (найчастіше орла або іншого хижака, що терзає травоїдну тварину). Зображення виконувалися в невисокому рельєфі за допомогою кування, карбування, лиття, тиснення та різьби, найчастіше із золота, срібла, заліза і бронзи. Висхідні до образів тотемних предків, в скіфський час вони представляли різних духів і грали роль магічних амулетів; крім того, вони, можливо, символізували силу, спритність і хоробрість воїна.

  • Олень (наприклад, в комплектах Степовий вітер, Олень пектораль, Степовий олень та інших). – найбільш поширений і вивчений образ в Скіфії. Він був тотемом цього народу. Токсакіс – цар другого племені, володів землями від Дніпра на захід Криму до земель таврів. Токсакіс в перекладі з іранського – «швидкий олень».
  • Пантера – символ сили і потужності. Це символ скіфів, як народу воїнів. У мирний час пантера зображувалася лежачи, сплячою. В той час, коли йшла війна, пантера зображувалася оскаленою на витягнутих лапах. Скіфи впізнавали силует сплячої пантери в малюнку кратерів повної луни.
  • Барс – багатозначний і змістовний символ. У міфологічних уявленнях скіфів він був захисником справедливості. Він, як вищий суддя, споглядав на те, що відбувається з божественної висоти.
  • Змія, як символ, представлена ​​майже у всіх міфологіях, і пов’язана з родючістю, землею, жіночою енергією, водою, дощем, з одного боку, і домашнім вогнищем, вогнем (особливо небесним), а також чоловічим запліднюючим початком – з іншого. Скіфи, що жили в наших степах боготворили змій, вірячи в своє походження від верховного бога Папая і «змієногої» богині Апі. Ця «напівжінка-напівзмія» – мати Скіфа, родоначальника скіфського племені, часто зображувалася на щитах, сагайдаках і обладунках войовничих кочовиків. У слов’ян змії пов’язані з Перуном. Значень і призначень у змій (як символів) було декілька. Зображення змій – змійки – прикрашали древні судини з водою. Змії з Перунової свити символізували хмари небесні, грозові, потужний розгул стихії. Змії ці багатоглаві. Одну голову відсічеш – інша виростає і пускає язики вогненні (блискавки). Змій-Горинич – син гори – небесної (хмари). Змії ці викрадають красунь (місяць, зірки і навіть сонце). Змій може швидко перетворюватися в юнака або дівчину. Це пов’язано з омолодженням природи після дощу, після кожної зими. Змії – хранителі скарбів незліченних, трав цілющих, живої і мертвої води. Звідси – змії-лікарі і символи лікування.
  • Сокіл. Самоназвою скіфів-блукачів було соколоти – по їх тотему соколові. Сокіл пов’язаний в уявленні всіх народів з культом Сонця-Коло (навіть у стародавніх єгиптян сонячне божество Гор-Хор зображувався у вигляді сокола). Само слово сокіл означає «супутній Сонцю-Коло». Тому у скіфському образотворчому мистецтві «звіриного стилю» прохідним сюжетом є сокіл, що терзає змію. Сенс цього сюжету – в зміні епох, коли кіммерійська (зміїна) епоха в Степу змінилася соколотською (соколиною). Тобто, так в образному вигляді відзначається факт історичної перемоги скіфів-соколотів над кіммерійською традицією, факт заміни степової кіммерійської культури Дева на скіфську Ахура.
  • Грифон – фантастична, міфічна істота, що символізує у скіфів панування над двома сферами буття: землею (лев) і повітрям (орел). Образ грифона об’єднував символіку орла (швидкість) і лева (сила, відвага). Поєднання двох найголовніших тварин вказує на загальний сприятливий характер істоти – грифон уособлює Сонце, силу, пильність, відплату. Міфічні грифони в стародавній Скіфії допомагали зберігати накопичені скіфами скарби.
  • Симаргл (Семаргл) – імовірно покровитель насіння і коріння, хранитель рослинності. Фігурує також в рідновірів як бог вогню. Він зображує фантастичну істоту з головою собаки, парою лап, пташиними крилами і оповитим лозою лускатим тулубом, що закінчується зміїним хвостом.
  • Скопа. Скіфи переносили властивості звірів на носія прикрас. Тому так часто зустрічаються зображення сильних, швидких тварин і птахів. Скопа – пернатий хижак, який входить в загін соколоподібних, сімейство скопиних. Великий птах з чорно-білим забарвленням крил.
  • Лунь – хижі птахи легкого складу, з довгими крилами і довгим хвостом; зазвичай вони парять низько над землею, тримаючи V-образно крила і виконуючи іноді разючі по спритності піруети. Луговий лунь живе полюванням на дичину, яка бігає, сидить або повзає, але ніяк не літає.
  • Журавель. На сході журавель символізує пильність, довголіття, мудрість, відданість, честь. Зображення журавля, що летить до Сонця, – символ суспільних устремлінь, його білосніжне тіло – символ чистоти, червона голова – вогонь життя. На Русі журавлі нарівні з лелеками і солов’ями вважаються «божими птахами», їх символіка пов’язана з Сонцем. У всьому світі журавель є символом спілкування з богами.
  • Слон. Близько 512 року до н. е. Дарій (перський цар) вирішив зробити похід проти причорноморських скіфів, в якому зазнав гучної поразки, описаної Геродотом. Як відомо, армія персів не обходилась без бойових слонів, які наводять страх на супротивників. В даний час стали метафоричними величезна маса і неповороткість слона. Однак слон, перш за все, – символ сили: як ніжної, люблячої, так і лютої, руйнівної. Слон також символ влади, проникливості, процвітання, щастя, уособлює елемент Землі, пам’ять, мудрість, довголіття, вірність, терпіння, співчуття.
  • Ящірка – це спритна, швидка тварина – символ проворності, невловимості, а також відродження. Останнє пов’язано зі здатністю ящірки залишати схопившому її свій хвіст, який потім знову відростає. Ящірки, оскільки вони ховаються в тінь під час денної спеки, вважаються хранителями тіней, а також хранителями сну і сновидінь. Ящірка, крім того, може символізувати підсвідомість і тіні нашого внутрішнього світу. Ящірка вважалася добрим знаком в Єгипті та в античному світі, де іноді її пов’язували з мудрістю. Вона стала атрибутом алегоричних зображень Логіки.
  • Крилатий кінь (Пегас) – це Сонце або космічний кінь. Він представляє чистий інтелект, невинність, життя і світло; їм правлять герої. Скіфи шанували свого сонячного бога (Гойтосир) в образі колісниці і коня. Індоіранці асоціювали рух сонця по небосхилу з бігом коней або колісниці.

Релігійна система скіфів – складне утворення, що виникло на основі племінних вірувань. Геродот згадує вісім божеств, яким поклонялися скіфи. Це Папай, Апі, Таргитай, Табіті, Гойтосир, або Ойтосір, Аргімпаса, або Артімпаса, Тагімасад (йому, згідно Геродоту, поклоняються тільки царські скіфи) та божество, імені якого батько історії не згадує, але порівнює його з грецьким Аресом. Зі скіфськими божествами пов’язані і деякі назви наших виробів:

  • Апі (Апія) – дружина Папая, богиня землі і води, прародителька скіфів. Шанувалася як Всепороділля і Обережниця. Зображували на захисному спорядженні.
  • Квітка Медуза Горгона – саме з Горгоною ототожнюють богиню Апі.
  • Аргімпаса (Артімпаса) – богиня родючості та достатку, як людського, так і тваринного. Греками асоціювалася з Афродітою. Відомі її зображення у вигляді цариці звірів. Жерці культу Артімпаси (анареї та енереї) займалися проголошенням пророцтв і пошуком зловмисників.

Також в колекції золоимх виробів скіфів присутні наступні символи і назви:

  • Древо життя або Світове Дерево – особлення єдності усього світу, своєрідна модель Всесвіту й людини, де для кожної істоти, предмета чи явища є своє місце. Це також посередник між світами — своєрідна дорога, міст, драбина, якими можна перейти до світу богів або в потойбіччя. Символ Світового дерева слугував своєрідним зразком космоустрою, переходом від хаосу до упорядкованого світу.У давньому Ірані вірили, що священне дерево росте біля джерел Ардвісури. На ньому нібито жив цар птахів Сенмурв, який розсипав насіння по землі. Інший птах відносив насіння до джерела, з якого пила зірка, що осипала землю дощами. З дощем насіння поверталося назад у землю.
  • Лоза (Скіфська лоза) – символ родючості і життя. Дерева Життя, а в деяких традиціях – Древа Пізнання. Іноді присвячується вмираючим богам. Лоза з гронами винограду символізує родючість і пристрасть, дика лоза – брехливість і віроломство.
  • Колесо – символ сонячної енергії. Сонце – центр, спиці колеса – промені. Колесо – атрибут усіх сонячних богів і земних правителів. Воно символізує також життєвий цикл, переродження і оновлення, благородство, мінливість і зміни в матеріальному світі (окружність – межа матеріального світу, а центр – «нерухомий двигун», космічне джерело світла і сили). Колесо, що обертається, пов’язано з циклами проявів (народження, смерті і відродження) і долею людини. На буденному рівні колесо Панни Удачі (колесо фортуни) – символ злетів, падінь і непередбачуваності долі.
  • Сонце – один з дванадцяти символів влади, основний символ творчої енергії. Як джерело тепла, Сонце являє собою життєву силу, пристрасть, хоробрість і вічну молодість. Як джерело світла, воно символізує знання, інтелект. У більшості традицій Сонце – символ чоловічого начала. Сонце також – це життя, живучість, втілений характер особистості, серце і його устремління. Сонце і Місяць – це золото і срібло, король і королева, душа і тіло і т.п.
  • Лабіринт – символізує мир, Всесвіт, незбагненність, рух, складну проблему, зачароване місце. Це символ таємничості, загадковості, що має безліч різних тлумачень, часто суперечливих, іноді лякаючих. Зображення лабіринту на будинках вважаються амулетом для захисту від ворожих сил і злих духів. Поховання, похоронні печери і могильні кургани у формі лабіринту захищають мертвих і не дозволяють їм повертатися назад.
  • Бляха (також комплект Блинчики) – що використовувалися для прикраси кінської збруї, сагайдаків, панцирів, а також в якості жіночих прикрас.
  • Свастика (також вироби Трипільські змії) (символ «卐» або «卍») – хрест із загнутими кінцями («обертаючийся»), спрямованими або за годинниковою стрілкою, або проти неї. Слово «свастика» – складене з двох санскритських коренів: «су» – добро, благо і «асти» – життя, існування, тобто «добробут» або «благополуччя». Є й інша назва свастики – «гамадіон», так як греки бачили в свастиці комбінацію чотирьох букв «гамма» (Γ). Свастика – один з найдревніших і широко поширених графічних символів. Свастика використовувалася багатьма народами світу – вона була присутня на зброї, предметах повсякденного побуту, одязі, прапорах і гербах, використовувалася при оформленні церков і будинків. У свастики, як символу, багато значень, і у більшості народів вони були позитивні. Так, у більшості древніх народів вона була символом руху життя, Сонця, світла, благополуччя, щастя і творення. Це один із давніх і архаїчних солярних знаків – покажчик видимого руху Сонця навколо Землі і ділення року на чотири частини – чотири сезони. Знак фіксує два сонцестояння: літній і зимовий – і річний рух Сонця. Тим не менш, свастика розглядається не тільки як солярний символ, але і як символ родючості землі. Має ідею чотирьох сторін світу, центрованих навколо осі. Свастика припускає і ідею руху в двох напрямках: за годинниковою і проти годинникової стрілки. Подібно «Інь» і «Ян», дуальний знак: обертаючись за годинниковою символізує чоловічу енергію, проти годинникової – жіночу. В давньоіндійських писаннях розрізняють чоловічу і жіночу свастики, що зображує двох жіночих, а також двох чоловічих божеств. Свастика буває «правильна» і зворотна. Відповідно, свастика протилежного напрямку символізує темряву, руйнування, «нічне Сонце» у стародавніх русичів. В давнину одночасно застосовувалися обидві свастики. Це має глибокий сенс: день змінює ніч, світло змінює темряву, нове народження змінює смерть – і це природний порядок речей у Всесвіті. Тому в давнину не було «поганих» і «хороших» свастик – вони сприймалися в єдності.
  • Спіраль – вельми складний і багатозначний символ. Але передусім – це символ великої творчої (життєвої) сили, символ безкінечності. Спіраль є символом часу, циклічних ритмів, зміни сезонів року, народження і смерті, фаз «старіння» і «росту» Місяця, а також самого Сонця. Спіральні форми зустрічаються в природі дуже часто, починаючи від спіральних галактик і до вирів і смерчів, від раковин молюсків до малюнків на людських пальцях, і навіть молекула ДНК має форму подвійної спіралі.
  • Сокира – символ влади, грому, родючості, дощу принесеного небесними богами, і штормових вітрів, виправлення помилок, принесення жертви, підтримки, допомоги. Це також поширений символ повновладдя, пов’язаний з древніми богами Сонця. Подвійна секира (двостороння сокира) позначає священний союз бога Неба і богині Землі, грому і блискавки. Іноді леза двосторонньої сокири, що нагадують півмісяці, символізують Місяць або єдність протилежностей. Це також символ верховної влади і сили.
  • Квітка арацея – рослина Південної Азії, Африки, берегів Середземного моря. Нашивки із зображенням цієї квітки були знайдені при розкопках Мелітопольського кургану (поховання 4 ст. до н.е.).
  • Сцена братання. Нашивна бляшка із зображенням двох скіфів – одна з багатьох, виявлених при розкопках знаменитого кургану Солоха. Більше 130 бляшок різного розміру було виявлено лежачими уздовж ніг скіфського «царя». На кожній з них по чотири дірочки для пришивання на смугу («лампас») уздовж шароварів. Дружбу скіфи скріплювали обрядом побратимства. В чашу з вином друзі домішували краплі своєї крові, потім кожен занурював у чашу меч, стріли, сокиру, спис. Потім, ті, хто вступав в союз, зверталися з молитвою до богів і вимовляли клятву, після чого, разом зі знатнійшими свідками випивали вміст чаші. Давньогрецький письменник Лукіан призводить пояснення скіфів: «В союзи дозволяється вступати найбільше трьом особам, тому що, хто має багато друзів, то здається нам схожим на публічних блудниць, і ми думаємо, що дружба такої людини, розділена між багатьма вже не може бути міцною».
  • Скіфський лучник – оригінал з нашивок, знайдених при розкопках кургану Куль-Оба поблизу Керчі. Сам курган скіфського вождя 4 ст. до н. е. відкритий в 1830 поблизу м. Керч.
  • Лілія – символізує чистоту, спокій, воскресіння і царственість. Присвячена всім Незайманим Богиням, Матері, Єдиному. Крім того, лілія уособлювала плодючість Богині Землі, а згодом богів Неба. У єгиптян лілія – символ родючості, проте в цій якості більш часто зустрічається лотос. В греко-римській міфології (яку перейняли скіфи) лілія означає чистоту. Лілія виросла з молока Гери і є емблемою Гери (Юнони) і Діани як знак невинності. В мінойській культурі лілія – головний атрибут богині Брітомартіс. В шумерській традиції лілія означає родючість і плодовитість.

- Культурно-просвітницький ресурс "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber