Чому скіфів у давні часи іноді називали «зміїним народом»? Сьогодні ми відносимося до змій без особливої пошани. Кому не доводилося чути про «гада повзучого» або «зміюку підколодну»? У давні і не такі віддалені часи цих істот вважали втіленням мудрості, вірності і краси. Медики і алхіміки прикрашали їх зображеннями свої емблеми, а змія, яка вінчала головний убор фараона, була символом його влади і могутності. Скіфи, які жили в наших степах, обожнювали змій, ведучи своє походження від верховного бога Папая і «змієногої» богині. Ця «напівжінка-напівзмія» - мати Скіфа, родоначальника скіфського племені, часто зображалася на щитах, сагайдаках і зброї войовничих кочівників.
Зміїний народ

Кінський налобник із зображенням скіфської змієногої богині
Змія притаманна арійському, Ведичному світу - саме тому часто стоїть в індійських храмах та святилищах.


Давня «біологічна зброя»
Цілком можливо, що під час «психічної атаки» скіфи використовували проти своїх супротивників «біологічну зброю» - стріли, просочені отрутою. В 2003 р. фольклорист Пристонського університету Едріена Мейер (м. Нью-Джерсі, США) випустила досить цікаву книгу - «Грецький вогонь, отруєні стріли, «скорпіонові бомби»: біологічні й хімічні війни в античному світі». Об'єднавши й зіставивши свідчення більше 50 грецьких і латинських істориків з даними археологічних розкопок, автор книги дійшла висновку, що в боях античного часу широко використовувалася біологічна й хімічна зброя - отруйний мед, отруєна вода, «скорпіонові бомби», удушливий газ, запальні суміші (аналог сучасного напалму). Вона стверджує, що ще в далекій давнині були добре відомі рослинні й інші природні отрути: сік більш ніж 20 видів отруйних рослин, змішаний з «дурною кров'ю» гній і т.д.


.
Для безстрашних скіфів просочені зміїною отрутою стріли, мабуть, мали не тільки бойове, але й ритуально-містичне значення. Кожний ворожий воїн, убитий отруєною стрілою, автоматично приносився в жертву великій «змієногій богині». Міфологічній матері скіфів...
Скіфські воїни перед "психічною атакою". Реконструкція Торопа С.О. за описом античного історика І ст. н.е. Арріана
Цікаві факти про скіфів
- Перший опис використання тактики "випаленої землі" міститься в Книзі Суддів: "І запалив (Самсон) факели, і пустив їх на жниву Філістимську, і випалив і копиці, і нестиглий хліб, і виноградні сади і олійні". Фукидид (близько 460-399 рр. до н.е.), історик Пелопонесської війни (431-404 рр. до н.е.), пише, що спартанці завжди нападали на Афіни перед самими жнивами, щоб розорити поля і не дати зібрати врожай. Цю тактику вони повторювали і на четвертий, п'ятий, сьомий і дев'ятнадцятий роки війни і врешті-решт підірвали економічну могутність Афін на тривалий час.
- Не лише зміїну отруту, але і самих отруйних змій в давні часи використовували на війні в якості зброї. Історики розповідають, що у війську Ганнібала були особливі посудини з живими отруйними зміями, яких його воїни кидали на ворожі кораблі. Ця тактика часто приносила перемогу.
- У давній літературі не раз згадується про застосування на війні таємничих "променів смерті" і "невидимого вогню". Грецький автор Арістофан в комедії "Хмари" говорить про лінзи, за допомогою яких розпалювали вогонь ще в V ст. до н.е. Під час облоги Сиракуз в 212 р. до н.е. римським флотом під командуванням Клавдія Марцела, знаменитий вчений Архімед (287-212 рр. до н.е.), який жив в цьому місті, зумів підпалити римські трієри, сфокусувавши і направивши на них сонячні промені за допомогою величезних, ймовірно металевих дзеркал. Правдивість цієї розповіді ставилася під сумнів аж до 6 листопада 1973 р., поки Іоанніс Сакас в порту Пірей не продемонстрував "зброю Архімеда" у дії. При допомозі 70 дзеркал він на очах численної публіки підпалив маленьке судно.
- У античних війнах в якості "живих танків" нерідко використовувалися слони. На бойових слонів одягалася броня, до їх хобота прив'язували мечі, а до бивнів - отруєні списи. На спині знаходилася дерев'яна вежа, захищена металевими листами, в якій розміщувалися стрілки з лука і копійщики. Частенько в ній розташовувався навіть пересувний "генеральний штаб" усього війська. Зазвичай в бій вводилося декілька десятків слонів, але іноді їх було і до 500, наприклад, в битві при Іпсі в 301 р. до н.е., де "живі танки" вирішили результат бою. Для боротьби з "живими танками" використовувалася давня "протитанкова артилерія" - особливі баллісти та катапульти, які вражали товстошкірих гігантів. Існували також спеціальні серпи і сокири, якими воїни підрубували ноги і хоботи слонів. Так, вони широко застосовувалися в 326 р. до н.е. в битві при річці Гидасп, де проти війська Олександра Македонського було задіяно 200 бойових слонів. Вони були розставлені в шаховому порядку, з інтервалами у 30 м, заповнених піхотою. От як описує результат цієї битви історик Курцій Руф : "Отже, битва була безрезультатною: македонці то переслідували слонів, то бігли від них, і до пізнього часу тривав такий змінний успіх, поки не стали підрубувати слонам ноги призначеними для цього сокирами. Злегка зігнуті мечі називалися копидами, ними рубали хоботи слонів. І ось слони, нарешті знесиливши від ран, у своїй втечі валили своїх же. Отже, інди кинули поле бою в страху перед слонами, яких більше не могли приборкати". Більшість битв, в яких використовувалися "живі танки", закінчувалися приблизно також.
- У давній Греції і Римі проти ворожих воїнів разом з людьми іноді билися і бойові догоподібні собаки. Під назвою епірських собак, або молосів вони були завезені в країни Середземномор'я з Асирії і Вавілону. На циркових аренах Давнього Риму пси-гладіатори билися навіть із слонами!
- У морських битвах давніх часів використовувалися наступні засоби боротьби з кораблями супротивника: пропливи, таран і абордаж. Під час пропливу корабель розганяли на курсі, паралельному курсу ворожого корабля. Коли судна зближувалися, веслярі по команді втягували всередину весла з одного борту, корабель пропливав впритул до борту корабля супротивника, ламаючи його весла. Корабель із зламаними веслами ставав не дієздатним. Давні військові кораблі мали в носовій частині зроблений із заліза або бронзи "бивень", який використовували для удару в борт ворожого корабля (таран). Отримавши пробоїну, він йшов на дно. Абордажний бій під час Пунічних війн винайшли римляни, яким ніколи було навчати своїх моряків прийомам пропливу та тарану. Корабель наближався своїм бортом до борту ворожого корабля, перекидалися спеціальні містки з гачками (вони не дозволяли кораблям розійтися) і починалася рукопашна сутичка, яка вирішувала результат бою.
- По суті баліста являла собою лук великих розмірів, який обслуговував «розрахунок» з декількох воїнів. Натягування тятиви такої машини займало не менше 15 хвилин. Різновидом балісти був «Скорпіон» - машина більш менших розмірів, яка своїм виглядом дуже нагадувала цю істоту. Витягнутий ствол машини був схожий на подовжене тіло скорпіона, лук - на його клішні. Тятиву «скорпіонів» і баліст виготовляли з кінського волоса або скручених бичачих кишок.
- Римляни вдосконалили катапульту, перетворивши її на легший і маневреніший пристрій і назвавши «онагр» (осел). Скрипіння кругообігу машини нагадувало їм крик осла.
- Римляни першими стали встановлювати на палубах своїх кораблів «корабельну артилерію» (балісти і катапульти). У 55 р. до н.е. кораблі Юлія Цезаря вийшли з порту Ітіса (нині - Булонь, Франція) і напали на Британію. Брити осипали десант стрілами, а потім пустили проти нього коней і бойові колісниці. Римляни обстріляли їх зі встановлених на кораблях машин. Брити зазнали великих втрат і відступили.
- Метальні машини в давніх війнах вважалися єдиним «ефективним способом боротьби з «Черепахою» - особливою бойовою побудовою римських воїнів. Окрім них успішно битися з «Черепахою» могла також важка скіфська і сарматська кіннота. Римляни ходили на напад фортець зімкнутою колоною, прикриваючись щільно зімкнутими над головами щитами. Воїни першої шеренги і крайніх рядів прикривали стрій спереду і з боків, роблячи його невразливим для стріл, випущених з пращі ядер і дротиків. Випущені з катапульт камені падали на «Черепаху» згори, ламали щити і вбивали легіонерів. По зруйнованій «Черепасі» тут же починали щільну стрільбу з луків.
- Армія Східної римської імперії (Візантії) мала надпотужну зброю - «грецький вогонь». Вона широко використовувалася в сухопутних і морських битвах, не раз приносила візантійцям перемоги над «варварами». Коли в 911 р. Руський князь Ігор (Інгвар) здійснив похід на Візантію, імператор наказав терміново озброїти всі кораблі, які знаходилися у бухті Золотий Ріг «грецьким вогнем». За допомогою цієї надзброї майже увесь флот русів був спалений. Очевидно, «грецький вогонь» є дуже древнім винаходом, а секрет його виготовлення був переданий візантійцям в країнах Сходу (Індії або Китаї). Один з імператорів в настанові своєму спадкоємцеві писав, що таємниця «грецького вогню» прийшла в Константинополь з глибини віків. На питання іноземців про його походження належало відповідати, що це «подарунок Божого Ангела». Надзброя візантійців виготовлялася з легких фракцій нафти, «деревного скипідару», негашеного вапна і, мабуть деякої кількості води. Більшість істориків схильна вважати «грецький вогонь» запальною сумішшю для давнього аналога вогнемета. Проте є версія про те, що він був аналогом сучасної «вакуумної бомби». Катапульти метали наповнені сумішшю глиняні посудини, вода вступала в реакцію з негашеним вапном, а теплота, яка виділилася при цьому, переводила легкі фракції нафти і деревний скипидар в пароподібний стан. Не долетівши до землі, горщики вибухали від водяної пари, яка різко накопичувалася, перетворюючись на аерозольні хмари. У її сторону стріляли стрілами із засвіченими наконечниками, і відбувалися потужні смертоносні вибухи.
- На службу в Карфаген запрошувалися найвлучніші у всьому світі пращники - балеарські. Угледівши зграю пролітаючих качок, ці наймані «снайпери» стародавнього світу влаштовували змагання, домовляючись про те, хто в яку качку стрілятиме. Кожен промах супроводжувався гучним реготом інших «снайперів», бо вважався найбільшою ганьбою.
- Основними бойовими порядками в римській армії були:
Біолог, краєзнавець, м. Нікополь, Україна