Середа
30 вер., 2020
      

Амазонки - непереможні жінки-воїни

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 4

Амазонки - жінки воїни

Першим про існування амазонок згадує Гомер, поет VIII століття до нашої ери. В Іліаді, яка описує події, що відбувались на 500 років раніше, під час бронзової або героїчної доби, Гомер згадує їх дещо побіжно, як амазонок antianeirai, неоднозначний термін, що призвело до багатьох різних перекладів, від «ворожих чоловікам» до «рівних чоловікам». У будь-якому випадку, ці жінки вважались достатньо гідними суперницями чоловічих персонажів Гомера, щоб ті мали змогу похвалитись їх вбивством, не виглядаючи при цьому легкодухими кривдниками. 

Історія та походження амазонок

Амазонки - жінки воїни

Майбутні покоління поетів пішли далі і дали амазонкам бойову роль під час падіння Трої — на боці троянців. Арктін Мілетський описав, як Ахілл убив королеву амазонок Пентесілею в рукопашному бою, але закохався у неї мертву, коли під її шоломом побачив прекрасне обличчя. Відтоді амазонки відіграють обов’язкову роль в основних легендах Афін. Геракл, наприклад, останній зі смертних, що став богом, здійснив свій дев'ятий подвиг забравши чарівний пояс у королеви амазонок Іпполіти.

У «Міфах Стародавньої Греції» можна прочитати про героя Тесея, сина афінського царя Егея, який плавав до берегів Понта Евксинського (Чорного моря). Коли корабель стояв біля узбережжя країни амазонок, Тесей запросив їх царицю Антіопу, яку він полюбив, на палубу. Варто було Антіопі піднятися на корабель, як веслярі дружно налягли на весла, і амазонки, котрі залишилися на березі вже нічого не могли зробити, щоб врятувати свою царицю. Тоді вони вирушили до Афін, щоб звільнити її. Але Антіопа вже встигла полюбити мужнього Тесея і стала його дружиною. Коли амазонки підступили до стін Афін, Антіопа вже билася поряд з Тесеем проти своїх колишніх підданих. Цілих чотири місяці безстрашні амазонки воювали з греками, але потім грекам вдалося укласти з ними перемир’я, і ​​амазонки повернулися назад до себе, в Причорномор’я.

Поселення амазонок на карте

Міста амазонок

Города амазонок

У легендах багатьох країн світу розповідається про мужніх жінок-войовниць амазонок, які жили окремо від чоловіків і весь свій час присвячували військовим заняттям. Але не тільки легенди оповідають про цих дивовижних жінок, про них згадується і в багатьох історичних документах, наприклад, в «Порівняльних життєписах» давньогрецького письменника Плутарха. Тут також можна прочитати біографію Тесея, який дійсно жив колись в Афінах, подорожував у країну амазонок і викрав їх царицю Антіопу.

Не тільки Плутарх, але й інші давньогрецькі історики вказують, що амазонки жили на узбережжі Чорного моря, в Криму та на Кавказі. Уже в більш близький до нас час лейб-медик Петра I Готліб Шобер, побувавши на Кавказі, привіз звідти цікаві розповіді про «жіночі племена», які командували чоловіками, доручали їм чорну роботу по господарству і забороняли навіть торкатися до зброї, якою самі володіли досконало.

Зараз вже знайдені матеріальні підтвердження того, що амазонки справді існували. На Кавказі і Алтаї, в Північному Причорномор’ї, в курганах Приазов’я виявлені поховання жінок-войовниць. Загалом, кількість жіночих захоронень у скіфів та сарматів складали 30% від всіх поховань.

Так, ще в 1957 році запорізький краєзнавець і археолог Олександр Бодянський досліджував скіфський могильник IV-III століть, знайдений в Запорізькій області. У могильнику тоді знайшли не тільки намисто, жіночі головні убори, а й зброю, що дозволило зробити висновок - археологи виявили поховання жінки-воїна. У 1971 році на території України було знайдено поховання жінки-воїна, причому похована вона була з величезними почестями. Одна молода жінка, кривонога від постійної їзди, лежала із залізним кинджалом зліва і сагайдаком із 40 стрілами з бронзовими наконечниками справа. Скелет іншої жінки мав встромлену в нього погнуту стрілу. Також знаходили скелети із деформованими бедреними кістками - ці жінки тижнями скакали вершки на конях. Але не рани і кинджали вразили археологів найбільше. Середній ріст озброєних жінок становив 170 сантиметрів, що робило їх неприродно високими для свого часу. Середній вік жінок - 20-25 років, хоча зустрічаються і до 35-ти. Є також захоронення з більш пізнім віком - 55-60 років, але дуже рідкі. 

Амазонки

У стародавні часи було прийнято поруч з померлим класти в їхні могили різні предмети, якими ці люди користувалися за життя. Ось і в цих похованнях поруч з останками дорослих жінок і навіть дівчат-підлітків лежать не тільки гребінці, кульчики, намиста, персні, буси, брошки і браслети, срібні люстерка, різні аксесуари, бутилочки з духами та інша стародавня косметика - амазонки, як і будь-які жінки, любили себе побавити, але і у великій кількості мечі, військові обладунки, списи, акінаки та сагайдаки, повні стріл. В одному кургані їх налічувало аж 110 - навіть у чоловічих такої кількості не завжди знаходили.

Більш того, з'ясувалися незвичайні особливості донських «амазонок»:

«Зверніть увагу на потовщення внутрішньої сторони лобової кістки, - розповідає Марія Добровольська журналу Natonal Geographic, нині провідний науковий співробітник Інституту археології РАН. - Це одна з ознак синдрому Морганьї-Стюарта-Мореля - серйозної перебудови в роботі залоз внутрішньої секреції, що виражається в числі в також в огрядності і оволосінні за чоловічим типом; у донських скіфів подібні порушення зустрічаються в 18 відсотках випадків (проти 4 відсотків у сучасного населення).».

Тим не менш амазонки народжували і мали дітей. В одному з українських курганів була виявлена амазонка з немовлям. Про її приналежність до клану войовниць свідчать пальці правої руки, якими вона постійно натягала тугу тятиву лука.

Кургани амазонок на картіМісцезнаходження курганів амазонок.

Кургани амазонокКурган Амазонки
Курган АмазонокКурган в Запорізькій області, 1984 р.  Всього на території від Дністра до Дону знайдено близько 150 поховань амазонок - 4-5 ст. до н.е.

Цей скіфський грунтовий могильник IV-III століть до нашої ери знаходиться на території сучасної Запорізької області біля села Скельки. Його почав досліджувати ще у 1957 році відомий запорізький краєзнавець, археолог-розвідник Олександр Бодянський. Артефакти кургану зараз зберігаються у краєзнавчому музеї міста Запоріжжя. Можна було би знайти ще чимало інших знахідок, але після будівництва Каховської ГЕС штучне море затопило частину території, де, скоріше за все, й мешкали амазонки:

"Після Бодянського там ніхто не копав. Могильник руйнувався водами Каховського водосховища. Важко уявити, яку кількість поховань змило зсувами. У 1993 році наш музей організував туди експедицію. Дослідження тривали одинадцять років. Я розкопала 54 поховання", - каже завідувачка відділу історії краю Запорізького обласного краєзнавчого музею Зоя Попандопуло (докладніше про цю експедицію можна дізнатися з нещодавно виданої монографії "Скіфський ґрунтовий могильник Скельки", - Ред.).


Німецький документальний фільм про кургани амазонок в Україні. 

Люстерко амазонки
Інвентар кургану амазонки
Інвентар кургану амазанки: 1 - Золотий кульчик із зображенням пантери, знахідка з Донського кургану.  2 - Кістяний гребінь амазонки із зображенням гепарда, знахідка з кургану на Дону, 4 тис. до н.е.

В одному з курганів Дону виявлена ​​глиняна ваза із зображенням вершниці, від якої захищається піший воїн:

Amazonomachy Antioch Louvre Ma3457

Перші зображення грецьких героїв, які борються із напівроздягненими амазонками, почали з'являтись на кераміці у VI столітті до нашої ери. Ідею швидко підхопили і незабаром «амазономахію», як назвали цей мотив (дослівно, «боротьба із амазонками»), можна було знайти скрізь: на коштовностях, фризах, предметах домашнього вжитку, і, звичайно, кераміці. 

Саме походження слова «амазонка» має багато варіантів. Найбільш поширена версія про те, що назва жінок-воїнів пішла від грецького «a mazos», що в перекладі означає «без грудей». Тобто існує думка, що в племені амазонок дівчаткам після досягнення ними певного віку видаляли праву грудь - щоб зручніше було цілитися в противника з лука. Однак офіційного підтвердження ця версія не знаходить, та й твори живопису античних часів зображують амазонок без будь-яких вад. Не виключено, що «амазонка» - слово іранського походження, і бере свій початок від «ha-mazan» - воїн.

В академічному світі вже давно бушує питання про історичне існування амазонок чи іншого матріархального суспільства. Витоки дискусії можна простежити до швейцарського професора права та спеціаліста з античності Йоганна Якоба Бахофена. У 1861 році Бахофен висунув радикальну гіпотезу, за якою амазонки були не міфом, а фактом. На його думку, людство починало свій історичний шлях під владою жіноцтва і на зорі цивілізації перейшло до патріархату. Незважаючи на своє захоплення землею-матінкою (богинею та жрицями, які колись панували), Бахофен вважає, що домінування чоловіків було необхідним кроком до прогресу. Жінки «знаються лише на фізичному житті, — писав він. — Тріумф патріархату приносить із собою звільнення духу від проявів природи». Не дивно, що композитор Ріхард Вагнер був у захваті від творів Бахофена. Брунгільду і її товаришок валькірій з "Персня Нібелунгів"  легко прийняти за літаючих амазонок. 

Сарматська посмертна маскаСкіфо-сарматська посмертна жіноча маска.

Реконсрукция внешности амазонкиАнтропологи спробували реконструювати зовнішність сарматки по передсмертній масці.

За Геродотом, амазонки мали цілу державу, столицею якої була Феміскира (Themiscy̆ra) - укріплене місто на березі річки Фермодонт біля берегів Чорного моря — там, де сьогодні північна Туреччина. Жінки розподіляли свій час між набігами до далеких країн, аж до Персії, а ближче до дому засновували такі відомі міста, як Смірна, Ефес, Синоп і Пафос. Проблема поповнення жіночого війська вирішувалася досить просто: раз на рік амазонки укладали перемир'я зі своїми сусідами з однією-єдиною метою: зачати дитину. Хлопчиків або умертвляли, або відправляли до батька, тоді як дівчат навчали, щоб зробити воїнами.

Амазонки: виховання дівчат

Маленька амазонка

Ходить легенда, буцімто одного разу цариця амазонок Фалестріс прийшла в супроводі 300 своїх дів-войовниць до Алесандра Македонського, щоб отримати від великого полководця гідних нащадків жіночої статі, і той провів з нею кілька ночей.

738px-Thalestris Queen of the Amazons visits Alexander 1696

Знаменитий історик Геродот писав, що скіфи називали амазонок «вбивцями чоловіків» - «оіор-патра», оскільки згідно з їх звичаями жодна з жінок-воїнів не могла вийти заміж до тих пір, поки не позбавить життя ворога, переважно чоловіка: 

«Жінки савроматів продовжували відтоді і понині, дотримуватись своїх давніх звичаїв: часто їздили верхи на полювання з чоловіками, виходили на війну і носили той же одяг, що й чоловіки. Їх шлюбний закон постановляв, що жодна дівчина не може вийти заміж, поки не вб’є ворога у битві».

Войовнича амазонка

Амазонки розважаютьсяКремезні амазонки розважаються.

Зустріч з греками в битві під Фермодонтом привела амазонок в Причорномор'я. А було це так: в ході Троянської війни, за свідченням Геродота, частина амазонок потрапила в полон, і греки відправили їх до себе на трьох кораблях. Але не тут-то було! Амазонки повстали, перебили грецьких воїнів і команди кораблів і, але вони не були мореплавцями - буря віднесла їх до скіфських берегів, до місця під назвою Кремни. Там вони викрали у скіфів коней і, озброївшись зброєю убитих греків, розпочали конфлікт із скіфами. Але скіфи, хоча й не розуміли їх мови, були вражені сміливістю та завзятістю дів, вирішили мати потомство від них й намовили синів відправитись за ними. Так, дві групи - змішались. Їх нащадки стали кочівниками - савроматами.

Амазонки і скіфиМіф про те, як злягли амазонки з скіфами. Ансельм Феєрбах, 1873.

AmazonenKarteМапа, розроблена німецькими істориками, чудово ілюструє місцерозташування скіфо-сарматів і амазонок.

Доля зіграє гіркий жарт - савромати підуть на своїх дідів і майже повністю ліквідують Скіфію як супердержаву на берегах Причорномор'я. Замість неї на картах постане величезна Сарматія, яка буде складатися з двох частин: Сарматія Азіатська і Європейська.

800px-Map of Colchis Iberia Albania and the neighbouring countries ca 1770

Амазонки породили цілу поп-культуру. Було створено чимало фільмів і серіалів про амазонок, наприклад такі відомі як: Tarzan and the Amazons,  Xena: Warrior Princess, Hercules: The Legendary Journeys, The Treasure of the Amazon та ін. 

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків"

Використані джерела:

  1. Е. Е. Ф и а л к о  ПОГРЕБЕНИЕ АМАЗОНКИ В ДОЛИНЕ РЕКИ МОЛОЧНОЙ
  2. Фіалко О. Є. Чи воювали скіфські амазонки?
  3. Алтайська принцеса 
  4. В Украине нашли захоронение амазонки
  5. На территории Мелитополя жили амазонки. Ученые рассказали о быте воинственных леди

Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:


Теги:     амазонки      скіфи      сармати      жінка-воїн

завантаження...
blog comments powered by Disqus

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

завантаження...