Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Амазонки — непереможні жінки-воїни

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

Амазонки - жінки воїни

Першим про існування амазонок згадує Гомер, поет VIII століття. В Іліаді він згадує їх дещо побіжно як antianeirai, неоднозначний термін, що призвело до різних тлумачень та перекладів - від «ворожих чоловікам» до «рівних чоловікам». У будь-якому випадку, ці жінки вважались достатньо гідними суперницями чоловіків у творах Гомера, щоб останні мали змогу похвалитись їх вбивством, не виглядаючи при цьому легкодухими кривдниками. 

Історія та походження амазонок

Давньогрецький поет Арктін Мілетський описав, як Ахілл убив королеву амазонок Пентесілею у рукопашному бою, але коли зняв її шолома та побачив прекрасне обличчя то раптово закохався в неї. Відтоді амазонки відіграють обов’язкову роль в легендах Афін. Геракл, наприклад, останній зі смертних, що став богом, здійснив свій дев'ятий подвиг забравши чарівний пояс у королеви амазонок Іпполіти.

Іпполіта - амазонкаІпполіта - королева амазонок, зображення на давньогрецькій монеті, мозаїці та вазі.

Факти про амазонок1 - Пентесілея. Скульптура Габріеля-Віталя Дюбре (1862), Лувр; 2 - Ахілл пронизує мечем Пентесілею, червонофігурний килик, 470-460 рр. до н. е., античне зібрання, Мюнхен

У «Міфах Стародавньої Греції» дізнаємося про героя Тесея - сина афінського царя Егея, який плавав до берегів Понта Евксинського (Чорного моря). Коли корабель стояв біля узбережжя країни амазонок, Тесей запросив їх царицю Антіопу, яку він полюбив, на палубу корабля. Варто було Антіопі піднятися на корабель, як веслярі дружно налягли на весла, і амазонки, котрі залишилися на березі вже нічого не могли зробити, щоб врятувати свою царицю. Тоді вони вирушили до Афін, щоб звільнити її. Але Антіопа вже встигла полюбити мужнього Тесея і стала його дружиною. Коли амазонки підступили до стін Афін, Антіопа вже билася поряд з Тесеем проти своїх колишніх підданих. Цілих чотири місяці безстрашні амазонки воювали з греками, але потім грекам вдалося укласти з ними перемир’я й ​​амазонки повернулися додому, в Причорномор’я.

Амазонка Антіопа1 - Скульптура: Тесей обіймає Антіопу, Археологічний музей Еретрії; 2 - Королева Антіопа, 1860, Pierre-Eugène-Emile Hébert, Національний Музей Мистецтв, Вашингтон.

У легендах багатьох країн світу розповідається про мужніх жінок-войовниць, які жили окремо від чоловіків і весь свій час присвячували військовим заняттям. Але не тільки легенди оповідають про цих дивовижних жінок, про них згадується і в багатьох історичних документах, наприклад, у «Порівняльних життєписах» давньогрецького письменника Плутарха. Тут також можна прочитати біографію Тесея, який дійсно жив колись в Афінах, подорожував в країну амазонок і викрав їх царицю Антіопу. І не тільки Плутарх, а й інші давньогрецькі історики вказують, що амазонки жили на узбережжі Чорного моря, в Криму та на Кавказі. Вже в більш близький до нас час лейб-медик Готліб Шобер, побувавши на Кавказі, привіз звідти цікаві розповіді про «жіночі племена», які командували чоловіками, доручали їм чорну роботу по господарству і забороняли навіть торкатися до зброї, якою самі володіли досконало.

Амазонки Кавказу

На сьогодні знайдені матеріальні докази і підтвердження того, що амазонки справді існували. На Кавказі і Алтаї, в Північному Причорномор’ї, в курганах Приазов’я, На Херсонщині виявлені поховання жінок-войовниць. Загалом, кількість жіночих захоронень у скіфів та сарматів складали 30% від всіх поховань.

Так, ще в 1957 році запорізький краєзнавець і археолог Олександр Бодянський досліджував скіфський могильник IV-III століть, знайдений в Запорізькій області. У могильнику тоді знайшли не тільки намисто, жіночі головні убори, а й зброю, що дозволило зробити висновок - археологи виявили поховання жінки-воїна. У 1971 році на території України було знайдено поховання жінки-воїна, причому похована вона була з величезними почестями. Одна молода жінка, кривонога від постійної їзди, лежала із залізним кинджалом зліва і сагайдаком із 40 стрілами з бронзовими наконечниками справа. Скелет іншої жінки мав встромлену в нього погнуту стрілу. Також знаходили скелети із деформованими бедреними кістками - ці жінки тижнями скакали вершки на конях. Але не рани та кинджали вразили археологів найбільше. Середній ріст озброєних жінок становив 170 сантиметрів, що робило їх неприродно високими для свого часу. Середній вік жінок - 20-25 років, хоча зустрічаються й до 35-ти. Є також захоронення з більш пізнім віком - 55-60 років, але дуже рідко. 

У стародавні часи було прийнято поруч з померлим класти у їхні могили різні предмети, якими ці люди користувалися за життя. Ось і в цих похованнях поруч з рештками дорослих жінок і навіть дівчат-підлітків лежать не тільки гребінці, кульчики, намиста, персні, буси, брошки і браслети, срібні люстерка, різні аксесуари, бутлі з парфумами та інша стародавня косметика - але й у великій кількості мечі, військові обладунки, списи, акінаки та сагайдаки, повні стріл! В одному кургані їх налічувало майже 110 - навіть у чоловічих такої кількості не завжди знаходили!

Археологи з'ясували незвичайні подробиці про амазонок:

«Зверніть увагу на потовщення внутрішньої сторони лобової кістки, - розповідає Марія Добровольська в інтерв'ю журналу Natonal Geographic. - Це одна з ознак синдрому Морганьї-Стюарта-Мореля - серйозної перебудови в роботі залоз внутрішньої секреції, що виражається також в огрядності і оволосінні за чоловічим типом; у скіфів подібні порушення зустрічаються у 18% випадків (порівняно з 4% у сучасного населення).».

Тим не менш амазонки народжували і мали дітей. В одному з українських курганів виявлена амазонка з немовлям. Про її приналежність до клану войовниць свідчать пальці правої руки, якими вона постійно натягала тугу тятиву лука. Цей скіфський ґрунтовий могильник з похованням амазонки знаходиться на території сучасної Запорізької області, біля села Скельки. Його почав досліджувати ще у 1957 році відомий запорізький краєзнавець, археолог-розвідник Олександр Бодянський. Артефакти кургану зараз зберігаються у краєзнавчому музеї міста Запоріжжя:

Кургани амазонокКурган Амазонки
Курган АмазонокКурган в Запорізькій області,  де у 1984 році було знайдено поховання амазонки. Всього на території від Дністра до Дону знайдено близько 150 поховань амазонок віком 4-5 ст. до н.е.

Можна було б знайти ще чимало інших знахідок, але після будівництва Каховської ГЕС штучне море затопило частину території, де, скоріше за все, й мешкали амазонки:

"Після Бодянського там ніхто не копав. Могильник руйнувався водами Каховського водосховища. Важко уявити, яку кількість поховань змило зсувами. У 1993 році наш музей організував туди експедицію. Дослідження тривали одинадцять років. Я розкопала 54 поховання", - каже завідувачка відділу історії краю Запорізького обласного краєзнавчого музею Зоя Попандопуло (докладніше про цю експедицію можна дізнатися з нещодавно виданої монографії "Скіфський ґрунтовий могильник Скельки", - Ред.).

Люстерко амазонки
Інвентар кургану амазонки
Типовий інвентар кургану амазанки: 1 - Золотий кульчик із зображенням пантери, знахідка з Донського кургану.  2 - Кістяний гребінь амазонки із зображенням гепарда, знахідка з кургану на Дону, 4 тис. до н.е.

Перші зображення грецьких героїв, які борються із напівроздягненими амазонками, почали з'являтись на кераміці у VI столітті до нашої ери. Ідею швидко підхопили і незабаром «амазономахію», як назвали цей мотив (дослівно, «боротьба із амазонками»), можна було знайти скрізь: на коштовностях, фризах, предметах домашнього вжитку, і, звичайно, кераміці. 

Amazonomachy Antioch Louvre Ma3457В одному з курганів Дону виявлена ​​глиняна ваза із зображенням вершниці, від якої захищається піший воїн

Саме походження слова «амазонка» має чимало варіантів. Найбільш поширена версія про те, що назва жінок-воїнів пішла від грецького «a mazos», що в перекладі означає «без грудей». Ученими була висунута гіпотеза, що в племені амазонок дівчаткам після досягнення певного віку видаляли праву молочну залозу - щоб зручніше було стріляти у противника з лука. Однак офіційного підтвердження ця версія не знаходить, та й твори живопису античних часів зображують амазонок без будь-яких вад.


Німецький документальний фільм про кургани амазонок в Україні.

Не виключно також, що «амазонка» - слово іранського походження, утворене від «ha-mazan» - воїн.

Сарматська посмертна маскаСкіфо-сарматська посмертна жіноча маска.

Реконсрукция внешности амазонкиАнтропологи спробували реконструювати зовнішність сарматки, скориставшись передсмертною маскою та визначили антропологічний тип - понтид.

За Геродотом, амазонки мали цілу державу, столицею якої була Феміскира (Themiscy̆ra) - укріплене місто на березі річки Фермодонт біля берегів Чорного моря — там, де сьогодні північна Туреччина. Жінки розподіляли свій час між набігами до далеких країн, аж до Персії, а ближче до дому засновували такі відомі міста, як Смірна, Ефес, Синоп і Пафос

themiscyra-amazons

ostriv-amazonok

Цікаво, що у амазонок проблема поповнення жіночого війська вирішувалася досить просто: раз на рік амазонки укладали перемир'я зі своїми сусідами з однією-єдиною метою - зачати дитину. Хлопчиків або умертвляли, або відправляли до батька, тоді як дівчат навчали, щоб зробити воїнами. Також існує легенда, буцімто одного разу цариця амазонок Фалестріс прийшла в супроводі 300 своїх дів-войовниць до Алесандра Македонського, щоб отримати від великого полководця гідних нащадків жіночої статі, і той провів з нею кілька ночей.

738px-Thalestris Queen of the Amazons visits Alexander 1696

Легендарний історик Геродот писав, що скіфи називали амазонок «вбивцями чоловіків» - «оіор-патра», оскільки згідно з їх звичаями жодна з жінок-воїнів не могла вийти заміж до тих пір, поки не позбавить життя ворога, переважно чоловіка: 

«Жінки савроматів продовжували відтоді і понині, дотримуватись своїх давніх звичаїв: часто їздили верхи на полювання з чоловіками, виходили на війну і носили той же одяг, що й чоловіки. Їх шлюбний закон постановляв, що жодна дівчина не може вийти заміж, поки не вб’є ворога у битві».

Войовнича амазонка

Амазонки розважаютьсяДавня гравюра. Кремезні амазонки розважаються.

Легенда розповідає як зустріч з греками у битві під Фермодонтом привела амазонок в Причорномор'я. А було це так: в ході Троянської війни, за свідченням Геродота, частина амазонок потрапила в полон, і греки відправили їх до себе на трьох кораблях. Але не тут-то було! Амазонки повстали, перебили грецьких воїнів і команди кораблів і, але вони не були мореплавцями - буря віднесла їх до скіфських берегів, до місця під назвою Кремни. Там вони викрали у скіфів коней і, озброївшись зброєю убитих греків, розпочали конфлікт зі скіфами. Але скіфи, хоча й не розуміли їх мови, були вражені сміливістю та завзятістю дів, вирішили мати потомство від них й намовили синів відправитись за ними. Так, дві групи - змішались. Їх нащадки стали кочівниками - савроматами.

Амазонки і скіфиМіф про те, як злягли амазонки з скіфами. Худ. Ансельм Феєрбах, 1873 р.

Доля зіграє гіркий жарт - пройдуть століття, савромати підуть на своїх дідів і майже повністю ліквідують Скіфію як супердержаву на берегах Причорномор'я. Замість неї на картах постане величезна Сарматія, яка буде складатися з двох частин: Сарматія Азіатська і Європейська:

800px-Map of Colchis Iberia Albania and the neighbouring countries ca 1770

Амазонки досі являють собою цілком не вивчене явище у світовій історії. Вони породили цілу поп-культуру. Було написано безліч книг і створено чимало фільмів й серіалів про амазонок, наприклад такі відомі як: Tarzan and the Amazons,  Xena: Warrior Princess, Hercules: The Legendary Journeys, The Treasure of the Amazon, Wonder Woman та ін. 

amazonka-zhinka

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber