Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Топ-7 книг про фізику та видатних фізиків, які допоможуть закохатися в науку

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

top-knyg-pro-fizyku

Фізика – не просто одна з фундаментальних наук, на основі якої базуються багато других дисциплін. Вона вивчає те, як влаштований світ навколо нас і пояснює всі процеси, з якими ми зіштовхуємося повсякденно. Знання основ фізики дає нам змогу розуміти, що під дією високої температури предмет нагрівається і стає небезпечним, «зникнення» води в процесі кипіння – це не магічний фокус, а випаровування рідини, і те, що в ожеледицю звичайна сіль та пісок можуть запобігти ковзанню та падінню. Як бачимо, фізика оточує нас в побуті, тому вивчення хоча б базових її законів – необхідність. До того ж, ця наука дуже цікава та дає змогу зрозуміти явища, які нас оточують.

Підготовлено за підтримки маркетплейсу Букі
Підготовлено за підтримки маркетплейсу Букі

Топ книг, які допоможуть полюбити фізику

Для того, аби розуміти цю науку – мало просто завчити формули чи закони з шкільного підручника. Її треба полюбити. І простіше за все зробити це через приклад. В історії людства є багато видатних вчених, які все життя присвятили фізиці і зробили відкриття, які вплинули на розвиток людства та науки. Про них та їхні досягнення написані книги, прочитати які варто кожному, хто хоче навчитися розуміти фізику:

  1. «Космос Ейнштейна: Як відкриття Альберта Ейнштейна змінили уявлення про час та простір»

Автор книги – Мітіо Каку, який теж є відомим фізиком та популяризатором науки. На сторінках видання він розповідаю про теорію імовірності, а також життя Ейнштейна. Причому факти про великого вченого автор переплітає з другими значущими відкриттями та подіями ХХ ст. – створенням атомної бомби, періодом світової війни тощо. Загалом книга дає змогу свіжим поглядом оцінити діяльність генія, який зміг перевернути уявлення людей про простір та час.

  1. «Мої винаходи»

Автор книги Нікола Тесла. Геніальний вчений, який отримав більше сотні патентів на свої винаходи, розповідає про те, як він захопився наукою та розвивався в улюбленому напрямку. Саме він дав могутній поштовх до розвитку технічного прогресу. До речі, Нікола прославився не тільки як винахідник. Він мав високий рівень інтелекту, передбачив багато других подій та винаходів, розвиток політики і світу в цілому. Прочитавши книжку, буде цікаво проаналізувати, які саме передбачення стали пророцтвами і як же змінив світ цей вчений.

  1. «Атома у нас вдома»

Автор Кріс Вудфорт доступною мовою пояснює явища, з якими ми стикаємося в житті. Наприклад, яка кількість атомів повинна розщепитися, щоб загорілася лампочка. Яка маса будинку та чому земля під ним не провалюється. Чому падіння з драбини настільки ж небезпечне, як потрапляння до пащі крокодила. 

Мета книги – допомогти людям навчитися розуміти те, що нас оточує, пояснити простими словами наукові явища, познайомити з цікавим світом фізики.

  1. «Як все працює. Закони фізики в нашому житті»

Автор Луїс Блумфілд. В книзі є відповіді на питання, які хоч раз в житті кожен з нас задавав. Наприклад, чому горять електричні лампочки, літаки не падають,  а звичайний кухонний ніж не ламається. Після ознайомлення з книгою вже не виникне ідеї поставити в мікрохвильову піч металевий посуд, чи наносити мейк-ап при штучному освітленні, коли збираєтеся на побачення на вулиці. Тобто, вивчення фізики відбувається через прості життєві приклади, поступово і зрозуміло.

  1. «7 основних уроків фізики»

Автор Карло Ровеллі доступно та цікаво пояснює базові поняття та закони фізики в 7 уроках. Вони допоможуть познайомитися з наукою чи впізнати її краще. На 1-му уроці в книзі розповідається про теорію відносності А. Ейнштейна. Другий присвячений квантовій механіці та нерозкритим таємницям сучасної фізики. Третій – космосу та архітектурі Всесвіту. Четвертий – елементарним частинкам. П’ятий розповідає про квантову гравітацію, а шостий – ймовірності існування таких явищ, як чорні діри та їх випромінювання. Завершальний уроки автор присвятив міркуванням про існування людства та описав світ з точки зору науки.

  1. «Фізика без приладів»

Автор Левемарк Лассе вирішив знайомити дітей зі світом фізики за рахунок ігор. В книзі розповідається про досліди та експерименти Тома Тіта (під цим псевдонімом був відомий Артур Гуд, французький журналіст і письменник). Наприклад, як можна оживити тінь, руками закип’ятити воду, створити квіти з мильної піни тощо. Причому, повторити їх можна і вдома, а заодно дізнатися секрети всіх цих «фокусів» та зрозуміти їх з точки зору фізики.

  1. Серія книг від Стівена та Люсі Гокінг 

Великий вчений не тільки займався наукою, але й знаходив час на написання дитячих книг в співавторстві зі своєю донькою. Трилогія називається «Джордж і скарби космосу», «Джордж і секретний ключ до Всесвіту», «Джордж і Великий вибух». Книги розповідають про цікаві пригоди допитливого хлопчика, а також висвітлюють наукові факти та пояснюють різні явища. Загалом твори є розповіддю про те, як же влаштований і які закони діють в світі, в якому всі ми живемо.

Основна умова для вивчення фізики

Важливо розуміти, що ця наука, хоч і пояснює будь-які явища, робить їх зрозумілими, але досить складна та багатогранна. І кожен вчений-фізик свого часу приклав чимало зусиль у навчанні. Буквально за кожним з них стоїть наставник чи вчитель, який допомагав розвиватися та відкривав майбутнім геніям світ науки. Неможливо самотужки опанувати хоча б основні знання з фізики. Для цього потрібна допомога педагога, репетитора, який складе програму навчання та виведе учня на певний рівень знань. 

Головне – найти дійсно крутого спеціаліста, який зможе закохати в фізику і буде захоплений нею сам. Тільки в такому випадку навчання буде приносити задоволення та ефективний результат.

Насамкінець додамо, що для того, аби навчитися розуміти фізику та поглиблювати свої знання, варто використовувати різні методи та підходи: літературу, науково-популярні блоги чи відео. На YouTube можна знайти не тільки розважальні ролики, а й багато спеціалізованих наукових каналів, навіть лекції Гарварду. Такі відео дійсно можуть підвищити рівень компетенції та заглибитися в світ науки. Але дивитися їх варто, маючи певні базові знання, бо зрозуміти суть буде важко. Тому починати вивчення фізики треба з занять з репетитором та ознайомлення в основи цієї науки.


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber