П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Поблизу Закарпаття розкопали кельтську статуетку

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 2

Кельтська статуетка зі Спиша

Музей Спиша представив у п’ятницю важливу знахідку – кельтську бронзову статуетку, яку виявили в селі Яновце в окрузі Попрад, в Словаччині. Як розповіла археолог Марія Худакова, музей проводив археологічні дослідження.

Ця історична місцевість археологам відома з XIX століття, однак ще не була систематично досліджена. Знахідки в основному стосуються періоду так званої Латенської культури (археологічна культура кельтських племен Європи залізної доби). Чимало пам’яток знаходять цього періоду виявлено як у східній частині Словаччини, так і на Закарпатті.

“Знайдено більше 800 об’єктів з різних періодів. Більшість знахідок датуються періодом Ла Тен. В основному це кельтські монети, бронзові пряжки та інші частини одягу, вироби з глини – кераміка, скляні намистини та браслети “, – уточнила Худакова.

archeolog-statuetka-kelty

За її словами найзначнішою знахідкою є бронзова статуетка із зображенням оголеного чоловіка. На його шиї видно типову прикрасу цього періоду – хустку.

“Знахідка виняткова своїм реалістичним зображенням людини та золотими очима”, – розповіла археолог. І додала, що знахідка стане доступною для громадськості в рамках нової виставки, яку музей відкриє наступного року. Знахідки зберігаються в музеї Спіша у Спішській Новій Весі.

spish-rozkopky

Латенська культура Закарпаття ІІІ–І ст. до н.е. становила важливу сполучну ланку між кельтами Центральної Європи й давнім населенням, яке проживало на північ і схід від Карпат.

Латенську культуру Верхнього Потисся пов’язують із племінним угрупуванням анартів, частина якого займала територію сучасної Закарпатської області України. У літературі існують згадки про приблизно 40 поселень Латенської культури на Закарпатті.

Кельтське селище (опідум) розташоване на північно-західній околиці сучасного міста Мукачеве, на схилах двох невисоких гір – Галіш та Ловачка. Тут знайдені сиродутні залізоплавильні горни, поруч з якими – багато шлаків і залишків деревнього вугілля. У опідумі окрім зброї виробляли також срібні монети, фібули, ювелірні прикраси.

spysh-keltska-statuetka

Найбільшим з кельтських металургійних центрів Закарпаття є опідум на околиці сучасного села Нове Клинове, Виноградівського району, розташоване на відстані близько 30 км від опідума Галіш-Ловачка. Тут знайдені майже 150 залізоплавильних горнів, розташованих “гніздами” по 40-50 штук.

У 1952 році біля села Мала Бийгань (Мала Біганя), Берегівського району археологи наткнулися на кельтську статуетку бронзового «ідола» з символам сили та родючості. Як пояснив завідувач археологічного музею УжНУ Володимир Мойжес, скарб з фігурками вепра та людини (чи божества) знайшли випадково.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber