У вівторок, 26 жовтня 2021 року апеляційний суд в Амстердамі, після 7 років розгляду справи, постановив - скіфське золото, на яке претендують кримські музеї, за законом належить Україні й підлягає передачі Києву. Цю інформацію опублікували на своїй сторінці Reuters.
Хронологія подій:
- У 2013 році чотири кримських музеї направили в Амстердам виставку «Крим — золото і таємниці Чорного моря». Серед експонатів - скіфський золотий ковпак (церемоніальний ворворк), акінак (з кургану Товста Могила), вівтар скіфського царя Скілура, статуя змієногої богині Табіті, коштовності, прикраси та інші предмети (~ 500 експонатів). Приблизна оціночна вартість колекції - 2 мільйони євро.
- У 2014 році Крим був анексований Російською Федерацією й постало питання, кому повертати колекцію «Скіфського золота». Музей Алларда Пірсона в Амстердамі, де проходила виставка "Крим. Золото і таємниці Чорного моря" віддав це питання на розгляд суду.
- У грудні 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердама ухвалив рішення відправити експонати кримських музеїв на територію України до Києва (Музей історичних коштовностей України), але кримські музеї подали апеляційну скаргу.
- Нові слухання розпочалися у 2019 році, але потім кілька разів відкладалися.
Хоча об'єкти походять з Криму, вони є частиною культурної спадщини України після того, як вона стала незалежною у 1991 році. Музей Алларда Пірсона більше не зобов'язаний повертати експонати в кримські музеї. Конституційні права держави Україна, засновані на Законодавстві про Музеї, мають первинний пріоритет, — заявила головуюча суддя Полін Хофмейєр-Руттен.
Президент України Володимир Зеленський вже встиг привітати всіх українців з цією визначною подією:
Довгоочікувана перемога ???????? в суді Амстердама! «Скіфське золото» повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам @minjust_gov_ua, @MFA_Ukraine та @MKIPUkraine за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо «скіфське золото», а потім і Крим.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 26, 2021
Скіфо-сарматська фібула-застібка із золота та гірського кришталю у формі дельфіна (І ст. до н. е. - I ст. н. е.), знайдена у Ногайчинському кургані поблизу села Червоного Нижньогірського району Криму.
Ці сережки є результатом розкопок 2008 року в пізньоантичному могильнику Джург-оба, що знаходиться неподалік села Завітне Ленінського району Криму. Некрополь лежить на 1200 метрів північніше античного міста Кітей, яке входило до складу Боспорської держави.
Золотий скіфський поховальний вінок, датований V ст. н. е., також було знайдено у некрополі Джург-оба.
Коштовності скіфів із Усть-Альминського городища, яке знаходиться на західному березі Криму - поблизу села Піщане Бахчисарайського району - І ст. н. е. Усть-Альма - це друге за величиною і значимістю городище Скіфського царства у Криму.
Тим не менш, російська сторона має право оскаржити це рішення в касаційній інстанції - Верховному суді Нідерландів.
Сподіваємося, справа не затягнеться ще на 2 роки.
З нетерпінням очікуємо повернення реліквій наших прапращурів додому!
Слава Україні!