Четвер
09 квіт., 2020

Слов'янський календар: система літочислення, новоліття

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 95

slovyanskyi-kalendar

Слов'янський календар -  питання досить гостре. Можливо тому, що він - дохристиянський і приховує багато таємниць. Єдиний, хто підняв проблематику слов'янського календаря на науковому рівні - академік Борис Рибаков. Він дослідив ритуальні посудини, знайдені Вікентієм Хвойкою на Київщині, та дослідив їх. Так народилося поняття - "слов'янський календар" та "черти й рези". Наспраді, це був черняхівський календар - календар нащадків готів, скіфів та сарматів. Ми спробуємо відповісти на декілька питань по слов'янському календарю, беручи за основу археологічні факти. 

Коли наші предки насправді святкували Новий рік?

Що таке Новоліття?

У слов'ян взагалі такого поняття як "новий рік", та ще й 1 січня ніколи не було. Якщо мова йде про кінець і початок календарного року, або вірніше календарного кола - то воно починалося в березні, коли остаточно прокидалася природа. Наш предок був землеробом і в березні починався для нього сільськогосподарський цикл. Природа активно пробуджувалося і цей момент люди відзначали як початок Нового Літа - тобто Новоліття. Роки тоді рахувалися Літами. Тому у давніх писемних джерелах всі історичні події велися від "літо такого-то року". Звідси, слова: літопис, літописець, літочислення. Щоправда пізніше, вже за часів християнства, Новоліття змістили і почали святкувати не з приходом весни, а за візантійським стилем - у вересні (1 вересня). 

Календар слов'ян

Календар Місяцеслов 1700 року. Рік починався з вересня. А січень 5-й по ліку.

У 1700 році все різко змінюється - російський цар Петро I видає указ про скасування старого календаря і вводить новий західноєвропейський календар від Різдва Христового. Причому, він переносить святкування Різдва Хрестового з канонічного 25 грудня на 1 січня - ця дата закріпилася і до тепер святкується як початок "нового року". Але насправді, це штучна і підтасована дата. Більше того, Петро І обнулив літочислення слов'ян, оголосивши 1700 рік початком, тим самим відібравши у нас, у наших внуків 7000 років! Це величезний злочин. До прикладу, в Ізраїлі зараз 5777 рік, а у нас тільки 2019-й. Якби не злочин Петра І, ми б святкували зараз 7527 рік. 

Так, в одній із кгиг допетровської реформи знаходимо напис "В літо 7156-го":

Календар до Петра І

І навіть згодом це літочислення ще продовжує зберігатись - у пам'яній книжці Київської губернії знаходимо повідомлення:

«Хронологический указатель на 1894 год
От Рождества Христова -1894 г.,
От Сотворения Мира – 7402 г.» і так далі.

Літочислення у наших предків

Новий рік у слов'ян

Крім того, церквою почалася підгонка нового календаря під язичницькі традиції, одні свята забороняли, інші перекручували,  наприклад:

 • День Бога Велеса був замінений Днем Св. Власія;
 • День Бога Купали став днем ​​Іоанна Хрестителя, або як його називали Івана Купалом, тобто Іваном, який в річці всіх купав;
 • День Бога Перуна замінили Днем Іллі-Пророка ... і т.д.

Більшість етнічних вірувань починають своє літочислення саме з приходом весни, початком землеробських робіт, Весняного Рівнодення - Великодня. Звідси і символ писанки, Яйце - початок зародження нового світу. Наприклад, перси, які були хліборобами, починають новий рік (Навруз) у березні, давні шумери та єгиптяни починали новий цикл у день Весняного Рівнодення. В Індії досі початок нового року відзначають 22 березня. І навіть легендарний китайський календар святкує новий рік саме як початок землеробних, засівних робіт. Китайці беруть зерна рису і виконують з ними різні обрядодії.

Свято першої борозни

Таким чином, святкування Нового Року 1 січня, з точки зору традиції, хибна дата, яка не має астрономічної прив'язки. Навідміну від 1 січня, Різдво 25 грудня хоч якось прив'язвно до астрономічної дати, адже на протязі 21-25 грудня Сонце робить поворот на весну, день - більшає, а ніч - спадає. Цю точку наші предки називали Зимовим Сонцестоянням, але не "Новим роком". Усього в слов'янському календарі сонцестоянь налічувало 4:

 1. Зимове Сонцестояння - 21-25 грудня

 2. Літнє Сонцестояння - 21-25 червня

 3. Осіннє Рівнодення - 21-25 вересня

 4. Весняне Рівнодення - 20-25 березня

З яких циклів складався слов'янський календар?
Якою була система літочислення?

На основі археологічних даних, зокрема розкопок в с.Ромашки та Лепесівка, академіком Борисом Рибаковим було відкрито давній праслов'янський каледар та визначено, що 1 місяць у наших предків тривав близько 25-28 днів. В основі календаря лежав сонячно-місячний цикл. Календар належав черняхівським племенам. 

Календар черняхівська культура


Посудина із села Лепесівка. 

Глечик-календар

Ритуальний глиняний посуд черняхівців
Глечик календар з Лепесівки


Ритуальний глечик із села Ромашки (IV ст), Київська обл. 
На Ромашкінському календарі позначений період аграрних робіт з кінця травня по серпень, 
відзначені свята Купала (ніч з 23 на 24 червня) і Перуна (12 і 20 липня), а також «русалії» і період жнив.

ЧИТАТИ: Дослідження Ромашківського календаря Б.Рибаковим.

Календар з села Лепесівка
Черняхівська ваза

Посудина із с. Лепесівка, Київська обл.

Коло календар на посудині з Лепесівка
Календар слов'ян

Черняхівці


Так виглядали черняхівці - праслов'янські племена. 

Черняхівці - реконструкція


Реконструкція черняхівців.

Важливі дані дають також наскельні календарі в Карпатах. Скелі слугували своєрідною дошкою-лічницею, на якій закарбовували астрономічні цикли та планували господарські сезони. Цікавою з погляду календарних спостережень виявилась скеля в селі Уріч, Львівської області, що знаходиться в так-званому заповіднику "фортеця Тустань" - це велика стіна з вибитими на ній 12-ма знаками, кожен з яких має вигляд трьох концентричних фігур. Зображення розташовані на обмеженій поверхні скель і звернені до сходу Сонця. З огляду на їх кількість вважаємо, що вони символізують 12 місяців року.  Цікаво, що ця кількість була присутня і на ритуальній часі з Лепесівки IV ст. до н.е., яку досліджував Рибаков. 

Clip2net 171206202000

Календар на скелях в Уричі

Clip2net 171206202148

Уріцький петрогліфічний комплекс. Стіна-лічниця. Астрономічна палеобсерваторія.
Доба фракійського Гальштату - Біла Хорватія.

Подібні "лічниці" також збереглись на камені Дірявець, який знаходить в селі Стільсько - колись столиці білих хорватів:

Палеобсерваторія в Стільсько


Солярні заглибини, палеоастрономічне святилище, с.Стільсько, Львівська обл.

Clip2net 171206203533


Палеоастрономічна рахівниця "Дірявець".  Біля округлого каменя нижче, ймовірно, проводили обряди та ініціації, так-званий жертовник, с.Стільсько

1f9ilC1Cvi0


Астрономічна палеобсерваторія у с.Стільсько, Львівської обл. - земля Білих хорватів.
 

Отже, зробимо невелике зведення по слов'янському календарю ("місяцелік" - лічба місяців):

 • кількість основних дат у році: 4 
 • кількість місяців: 12 місяців (12 місячна календарна система)
 • тривалість 1 місяця: 30 днів (в середньому, за Рибаковим)
 • кількість тижнів в 1 місяці: 4
 • кількість днів в 1 тижні: 7 (седмиця)
 • кількість днів у році: 360 діб (в середньому)
 • кількість пор року: 3 - Весна, Осінь, Зима. Ці три сезони об'єднані в один сонячний цикл під назвою - Літо. 
Ці дані підтверджує і давній календар на Мізинських браслетах.

Мізинський календар

Назви місяців в слов'янському календарі підтверджують його землеробське, сільськогосподарське призначення, вони фіксували різні проявлення Природи:

Clip2net 171206180227

Також, зазначимо, що у слов'ян не було жодних ер (ера Водолія, Перуна і так далі, нав'язаних сектою інглінгів), чи якигось містичних багаторічних циклів, як от у Ацтеків або Майя. Все було набагато практичніше, простіше - пов'язано з працею на землі, з Природою, і водночас дуже інтелектуально - астрономічні палеобсерваторії засвідчують високий інтелект та знання предків,  вже у 3-4 тисячолітті до нашої ери люди вміли вираховувати рівнодення і сонцестояння, були спостережливими до небесних явищк і винахідливими, геніями інженерної думки - будували колісниці. катапульти, дерев'яні хмарочоси, художниками, митцями. Суспільство, очевидно, було поділено на касти: робітники-землероби-хлібороби, військовослужбові, царі-старійшнини-родоначальники і волхви-жерці-пророки, які володіли глибокими, фундаментальними знаннями про Природу та Всесвіт. 

Які обряди проводили на початку нового року?

Власне, до цих обрядів входив так-званий період зимових святок і святок приходу весни. Коли люди готувалися до початку господарського року - задобрювали вищі сили, вшановували різні сили і стихії, божества - спрямовані на добробут, урожайність в майбутньому році.

 1. Колядування, віншування, засівання, щедрування. Давній обряд, який проводили наші предки, щоб збільшити врожай у наступному році. Посівали молоді хлопці і чоловіки, що досі вважається хорошим тоном і щасливою прикметою. 
 2. Святвечір. Братчина, де за столом збирається РІД. Ритуально-обрядова сцена. Досі у гуцулів Карпат зберігся давній праслов'янський звичай, за яким на Святвечір запрошувалися всі представники родини. А також перед тим як сідати за стіл гуцул виходить на двір, бере миску, кладе у неї по дещиці всіх страв, зазвичай їх 12 (12 полінами розпалює піч), і закликає усіх хтонічних духів на вечерю, погрожуючи їм, якщо вони не прийдуть, то щоб цілий рік - 12 місяців не турбували його. Він звертається на всі 4 сторони світу, обличчям стаючи до Місяця. У цей день він не має права нікуди зі свого обійстя йти. Закликає 3 рази. 
 3. Ритуал переодягання в міфічних істот та тварин - ряджені, що мали землеробське, сільськогосподарське значення, а також відлякування злих духів, переодягання в істот: кози, ведмедя.До цих обрядів входять: обряд Маланка, водіння кози. Комоєдиця - одна із назв Масляної, переодягання у Ведмедя та святкування перемоги над темрявою.

  Зимові обряди

 4. Обряд колеса-Сварги. Крутили колесо по снігу, що являв собою рух Сонця-світила, рух на весну, прихід літа-тепла (літепло).
 5. Різні парубочі ігри, кулачні бої, що символювали живу, плодотворну юнацьку силу, енергетику землі, яка мала пришвидшити прихід Весни та символізувала заРОДження. 
 6. Випікання короваїв у вигляді Сонця, млинці. Та сама Масляниця - як свято приходу весни. Випікання тістечок-пташок що символізували весну. 

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr