П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Коли починається бабине літо?

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 7

історія України

Наприкінці вересня після тижня дощів в Україні  бабине літо  -  до 25 градусів тепла. За народним календарем, це вже  так зване старе бабине літо, що припадає на кінець вересня – початок жовтня. Йому передує молоде – на початку осені.

Бабиним літом називають останні ясні й теплі дні осені, що бувають в Україні наприкінці вересня – на початку жовтня. У цей час на полях і в лісах літає багато павутиння. Його плетуть павучки, які вилазять із гнізд, відчуваючи повернення нетривкого тепла. За народними віруваннями, ці павутинки пов'язані з початком жіночих робіт – прядінням, вишиванням, плетінням.

У давнину українці та інші слов'яни вірили, що осінньої пори Баба Яга літає в ступі й розкидає павутиння.

"Невідомо, чи від казкової баби, чи від жіночих (бабських) робіт походить перша частина фразеологізму, а друга означає летюче павутиння – "літо", – пишуть мовознавці Віра та Іван Забіяки.

Бабине літо – період роздумів, посиденьок, співів і примирення після сварок. Пора, коли на осінньому сонці ще можуть погрітися старі жінки.

Розрізняють молоде і старе бабине літо. Молоде розпочинається 28 серпня і триває до 11 вересня. Старе настає в другій половині вересня, іноді – на початку жовтня.

Є й третє бабине літо. Воно припадає на михайлівські дні – кінець другої декади листопада. Як правило, після нього починається зимове похолодання, адже зазвичай Михайло приїздить білим конем.

Бабине літо

Бабине літо викликає стійкий антициклон – масштабна зона високого атмосферного тиску. Він зумовлює суху й теплу погоду. Ночі вже свіжі, іноді з незначними заморозками, проте без сильних холодів, а дні – із комфортною температурою повітря.

Оксамитовим сезоном називають дні бабиного літа на узбережжі Чорного моря. Назва з'явилося в позаминулому столітті й означала, що дами могли прогулюватися набережною в оксамитових платтях увечері, коли було вже прохолодно після ще спекотного дня. Оксамит гарно відтінював засмагу і захищав від вечірнього вітру.

У Сполучених Штатах на бабине літо кажуть "індіанське". Воно настає наприкінці вересня або в першій половині жовтня. Цьому терміну близько 200 років. Найбільш достовірне його пояснення: зазвичай восени до перших снігів і морозів американські індіанці вчиняли набіги на європейські колонії. Ці рейди закінчувалися перед зимою, а весь осінній період для колоністів був "індіанський".

У Великій Британії, Німеччині, Франції та Італії в давнину бабине літо називали "літом Святого ­Мартіна". 11 листо­пада, у день цього ­святого, теплу настає край. Однак поступово Європу, особливо Британію, заполо­нив вислів "індіанське літо". ­Зокрема, про нього співав француз Джо ­Дассен.

Більшість слов'ян називають осіннє літо, як і українці, бабиним. У Болгарії іноді – циганським. У Сербії – Міхольським. Бо День святого Міхолія припадає на 12 жовтня. У Чехії – "павутинне літо".

У Китаї –  буквально "тигр восени". Такий фразеологізм означає відродження енергії й сили. У південних регіонах країни тепло у жовтні й листопаді.

На півдні Бразилії – veranico de maio, або "маленький травень".

В Австралії індіанське літо – це теп­лий період у квітні–травні.

Прикмети

babyne-lito
  • У день початку бабиного літа треба було посадити на коня підлітка й виїхати з ним на полювання. Вірили, що після цього коні сміливішають, а собаки добрішають і не хворіють.
  • Якщо в дні молодого бабиного літа з'явиться веселка – буде затяжна й тепла осінь.
  • Якщо молоде бабине літо дощове – чекай негоди на старе.
  • Бабине літо сухе – осінь мокра, непогідне – осінь суха.
  • Багато тенетника на бабине літо – до ясної осені та холодної зими.
  • Крилаті фрази:
  • Льон стели до бабиного літа.
  • Бабине свято і бабині роботи.
  • Молоде бабине літо починається, а сонце засинається.

Найтриваліше бабине літо було зафіксоване в Києві 1927 року. Температура повітря 13–15 листопада сягала 18°С.

Бабиним літом образно називають похилий вік жінки через подібність її сивого волосся до сріблястого павутиння, що пливе над землею.

До пари "бабам" "Осінні діди" або "Зворожини" чи "Дідова субота" – 10 жовтня. Це був здавна поминальний день. Громада збиралася на природі, їла куліш і поминала померлих предків.

- Автор:  Валерія Радзієвська
- Культурно-просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber