Середа
04 жовт., 2023
    

Ukrainian English

Хелловін - що це за свято і чи варто його святкувати?

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 6

Що таке Хелловін

Вітаю, мої любі! На зв'язку дід Захар і я сьогодні у черговий раз привідкрию для вас двері Істини :-) Цього разу це пов'язано з таким загадковим святом як "Хелловін" (з англ. Helloween). На жаль, досі мало хто конкретно собі уявляє "що воно таке і з чим його їдять", зате різних міфів і стереотипів назбиралося достатньо. Отож, розпочнемо. 

Що таке Хелловін і коли святкують?

В Україні серед більшості населення прийнято вважати, що свято Хелловін - це "американське" свято, чуже українцю своїми традиціями, і в цілому його святкування не схвалює церква, а священики називають ніч у Хелловін - святом демонів і бісів, який повинен викликати у віруючої людини тільки огиду. Та чи справді це так? Давайте перевіримо. 

Ось, що пише Вікіпедія:

Хелловін (також Хеллоуін; англ. Halloween, All Hallows 'Eve або All Saints' Eve - тобто Ніч всіх святих)  - сучасне міжнародне свято, яке походить від традицій древніх кельтів Ірландії і Шотландії. Історія Хелловіна почалася на території сучасних Великобританії та Північній Ірландії. Відзначається щороку 31 жовтня, в переддень Дня всіх святих.

Історик Ніколас Роджерс, який вивчав витоки Хелловіна, відзначав, що, незважаючи на спроби зв'язати його походження з давньоримським святом паренталії (від parentes - батьки), який святкувався 13-21 лютого, прообраз Хелловіну, найімовірніше, зародився тільки з появою кельтського язичницького свята Самайн, святкування якого тривало сім діб - по три доби до і після самого Самайна в ніч на 31 жовтня, опис якого з'являється в староірландській літературі починаючи з X століття. Назва цього свята походить від староірландського слова Samhain, яке означало «кінець літа» і згодом перетворилося в ірландську назву місяця листопада.

Як бачимо, свято Хелловін має надзвичайно давні кельтські коріння (його святкували більше ніж 1000 років назад!) і було приурочене до Дня Предків, Дня Всіх Святих. У наші дні його просто осучаснили на свій манер й стали святкували у різних країнах світу.

На жаль, Вікіпедія не пише про саму суть цього свята, що кельти в ніч з 31 жовтня на 1 листопада вшановували померлих предків, родичів, збиралися біля вогнищ, щоб подякувати - за врожай, за здорових нащадків, за сили, подякувати за все. На цю честь вони влаштовували торжество - обряди, музичні містерії і лісові фейєрії. Адже саме у цей зоряний час відкривалася Небесна Брама! Це був один із небагатьох священних днів в році, і люди готувалися до нього (Самхейну), молилися у цей день, проводилися ініціації, магічні ритуали і ворожіння (на любов, на удачу, на здоров'я). Хлопці вступали на самостійний шлях, дівчата прохали про одруження, а господар просив про майбутній добрий урожай і дякував за теперішній. Зберігалася інтрига: адже духи перевіряли людей на ПРАВедність - або благословляли їх, або навпаки дарували нові випробовування...

Велесова ніч - слов'янський Хелловін?

Перш за все мене цікавить, а чи було у наших предків, слов'ян, щось подібне у цей день? Так, було. По давньому календарю якраз з 31 жовтня на 1 листопада припадає Велесова Ніч - абсолютно ідентичне Хелловіну свято, можливо трошки більш сакральне, але полягало воно у вшануванні духів землі, духів неба, духів предків, які за уявленнями останній раз у році приходили до своїх нащадків, щоби віддячити їм (як саме? все залежить від вчинків)) й потім остаточно відлетіти в небесний світ - Ирій до наступної Весни. Хто такий Велес? Добре написано тут.

C0CeFIFskrI

Якось пам'ятаю наступного дня після Велесової ночі прокидаюсь я зранку і виходжу у сад, а там чітко по одній лінії, немов якийсь вир пробігся, вирвано до самого коріння два здоровенних плодових дерева. Я відразу злякався і зрозумів, що це діди наробили мені шкоди (діди - духи предків). І не спроста. Я зрозумів, що зробив якусь помилку і аж потім до мене дійшло яку. Але було пізно: увесь наступний рік потерпав від різних невдач і хвороб. І що цікаво, потім більше ніколи не було такого в моєму житті, в найбільш сильні буревії такого ніколи не було. Адже я зрозумів свою провину і більше не повторював її. Отже, це був урок. Тому, Велесова Ніч - дуже важливий і вирішальний підсумок усіх ваших вчинків за рік: як ви працювали, як ставилися до рідних, до дітей, онуків, чи ображали тварин, чи лихословили, лінувалися, чи допомагали бідним і так далі... Тому, не раджу ставитися зі зневагою до Хелловіна, навіть якщо ви сповідник якоїсь іншої, не української за звичаєм конфесії (наприклад, єговіст). На жаль, в останній час у своєму місті зустрічаю на стовпах дурні наліпки, мовляв "не можна святкувати Хелловін - це гріх" або "Україна разом з богом - скажи ні хелловіну". Сумно стає від того..((

Символіка Хелловіна

Власне, ми вже з'ясували історію та ідентифікували потрібність цього свята. Тепер давайте поговоримо про символи Хелловіна. Як ми знаємо з різноманітних кінофільмів: переважно діти, хлопці і дівчата, переодягнені у святкові костюми, брали великі гарбузи, спустошували їх і вирізали в них отвори у вигляді обличчя. Потім вони їх ставили на подвір'ях своїх будинків, або на вулицях і запалювали свічки. Уночі спостерігався захоплюючий ефект, неначе це голови привидів.

helloween-garbuzy

Діти також ходили по сусідах, приносили або підкидали їм ці "голови гарбузів" (які насправді ставали оберегами і відпугували усе зле. В Ірландії ці голови називалися "голова Джека" або "світильник Джека", де Джек - одіозна особа, герой легенд) і взамін просили, або отримували у подарунок цукерки та інші солодощі. Це дуже спрощенний міф того, що насправді відбувалося (Але навіть у цьому я не бачу нічого поганого). 

Гарбуз

Отож, чому гарбуз є головним символом Хелловіну?

Гарбуз - символ ХелловінуУ кельтських народів, гарбуз - це символ кінця збору урожаю, і власне існувало повір'я що у ньому може міститись душа предка. Отже, гарбуз - символ предків, а тому є головним атрибутом Хелловіну. Є він символом і в українців.

Кілька цікавих фактів про гарбуз (для загального розвитку):

  • Найближчі родичі гарбузові - кабачки, огірки, баклажани і кавуни.
  • Гарбузові квіти їстівні, їх додають як приправу в різні делікатеси
  • Індіанці Америки смажили скибочки гарбуза на багатті, а зі смужок в'яленого гарбуза робили килимки.
  • Гарбуз - дуже корисна для здоров'я їжа (малокалорійні та багаті клітковиною)! Раніше я вже писав про рецепти із гарбуза.
  • У минулому вважали, що гарбуз - хороший засіб від веснянок і зміїних укусів.
  • Перші американські поселенці вирізали верх у гарбуза, видаляли насіння, наповнювали нутро молоком, спеціями і медом, а потім запікали в гарячій золі.
  • Гарбуз на 90% складається з води.

Свічка

Другим символом Хелловіну є свічка. Про свічку ми знаємо дуже багато ритуалів. Свічку наші предки запалювали завжди - на Різдво, на Великдень, при смерті, при народженні, при грозі. Свічка, а саме її вогонь - уособлювали зв'язок з Вищими Силами, з Богом, з Предками. При свічці молилился, зі свічкою проводили обряди, свічкою зцілювали. Свічка пов'язана з Богом і Предками. А тому є атрибутом свята Хелловін. 

Солодощі, фрукти

Насправді, я думаю, це були не тільки солодощі, а й різні інші наїдки - наприклад, фрукти, каші. Наші предки солодкими фруктами й печивом обдаровували могили Пращурів, а також інші святі місця, виконували пожертву, ставили треби у вигляді яблук, винограду, льодяників, випічки (і ніколи не використовували м'яса!). Тобто, солодощі тут не спроста. Ними задобрювали духів. Закликали їх. Досі зберігся звичай ставити конфетки у куточку, щоби пригостити домовика. Так що солодощі мають досить глибокий зміст у цьому святкуванні, та й взагалі в традиції пращурів.

Рог изобилия на Мабон

Також, я помітив як дехто додає різноманітні черепки, відьомські казанки і скелети, образки привидів до символів Хелловіну, але я їх не додаю, щоби не покрутити зміст цього світлого свята. Багато людей думають, що це "сатанинські символи" і починає їх трактувати та СВІДОМО ПЕРЕКРУЧУВАТИ негативно в бік Хелловіна. Тому, на мою думку, не варто використовувати цю атрибутику, щоб не перелякати тих, хто ще не знає, а інші, в міру власної не освіченості, не використали це як аргумент проти Хелловіна. Хоча, особисто я не вважаю ці всі символи "сатанинськими". Наведу один приклад. У Мексиці на День Мертвих (аналог Дня Всіх Святих) - черепками розмальовують хати, роблять вишивки з черепками, діти розмальовують собі обличчя, перебираються у костюми скелетиків, і це не тлумачиться як щось погане, а навпаки - церква одобрює це, а люди з усіх куточків планети з'їжджаються щоби побачити цю захопливу гру, фейєрію. Тому що мета у цього свята тільки одна - вшанувати предків. А Предки - це святе!

День мертвих у МексиціВівтар, який стоїть у церкві, а також домівках на День Мертвих у Мексиці

Чим зайнятись на Хелловін?

❶ У першу чергу запалити свічку і просто подумати. Як пройшов рік (а він фактично пройшов, тому що увесь врожай зібраний, господарський сезон закінчений й ми вже чекаємо настання нового року). Виписати на папір усе те, чим ви задоволені і окремо - чим не задоволені. Згадати усі свої вчинки, різні проблемні ситуації та проаналізувати де ви були не праві. Зробіть просто висновки за прожитий рік! Це дозволить Вам бути щирими та відкритими - у першу чергу перед собою. А духи предків оцінять ;) 

❷ У другу чергу - усвідомте цей день, усвідомте що це дуже важливий день. Вдягніть гарний одяг, а головне приготуйте щось із гарбуза, фруктів та інших овощів - зберіться за столом та скуштуйте всі разом. Хелловін - сімейне свято! Перед споживаннямм їжі запаліть свічку і обов'язково помоліться, подякуйте всім. Подякуйте своїм батькам, померлим родичам, бабусям, дідусям. Пообіцяйте їм бути ще кращими, сильнішими, вихованішими. Задумайте собі плани на реалізацію - обов'язково виконаються! 

❸ У третю чергу, близько до вечора, після родинного столу, можете взяти дітей і піти десь відсвяткувати, зробити їм солодкий стіл, або виконати їх давні мрії - зробити подарунки. Основна мета - щоб діти відчули щось приємне на душі, приємне і важливе для них. А наступного дня, 1 листопада можна сходити на могилки предків, покласти цукерки і запалити свічки. 
 
Отож, солодкого Хелловіна! Хай усі ваші бажання збудуться у цю магічну ніч! ;)

Вся правда про Хелловін

- з любов'ю, Ваш дідусь Захар,
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків" 


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber