Субота
15 черв., 2024
     

Ukrainian English

Хелловін — давнє осіннє свято предків, збору і подяки за урожай

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 7

Хелловін - давнє свято збору урожаю

Що таке Хелловін, коли і чому святкують?

Хелловін (Helloween)  - це міжнародне свято, яке вперше почали святкувати у 1745 році в Ірландії, Шотландії, Великобританії. Воно склалося на базі двовір'я - християнського "Дня всіх святих" та давнього кельтського свята "Самайн" (Samhain). Назва Helloween походить від англійського "All Hallows 'Eve або All Saints' Eve" - Ніч всіх святих. Відзначається щороку 31 жовтня.

Сакральний сенс цього свята полягає в константації завершення сільскогосподарського року - селянин збирає урожай і дякує за нього Богу, Природі та своїм Пращурам. Люди відвідують могили й поминають померлих родичів, залишають дари (фрукти, солодощі), запалюють свічки пам'яті. Хелловін також символізує межу між світом живих (Ява) та світом мертвих (Нава).

Це давнє свято є світовою культурною спадщиною і має аналоги в різних традиціях світу: Мексиці (El Día de Muertos), Японії, Китаї (Teng Chieh).

У давніх слов'ян з 31 жовтня на 1 листопада припадало тотожне свято - Велесова Ніч або Діди. Воно полягає у вшануванні Духів Предків, які за уявленнями останній раз у році приходили до своїх нащадків.

Свято Хелловін

У наш час Хелловін осучаснився і супроводжується дитячими костюмованими маскарадами, фестивалями, декораціями та інсталяціями з гарбузом як символом кінця збору урожаю. Діти вирізають з гарбуза міфічну голову, всередині якої запалюють свічку. В Ірландії такі "голови гарбуза" називають "голова Джека" або "ліхтар Джека", де Джек - епічний герой ірландських легенд.

В Шотландії на Хелловін збиралися біля вогнищ і віщували долю. Щось на зразок наших Андріївських вечорниць. Кожна пара кидала горіх на вогонь. Якщо горіхи тихо горіли, то шлюб буде щасливим, якщо шиплять - бурхливим. Також витягували стебла рослин із землі після темряви із заплющеними очима. Ідея полягала в тому, що довжина і прямота стебла вказуватимуть на висоту і фігуру майбутнього партнера. Будь-який ґрунт на стеблі вказував би на багатство. Дітям дарували яблука, які у кельтів вважалися священними.

У Канаді та Сполучених Штатах Америки Хелловін за популярністю друге свято після Різдва, діти переодягаються у костюми міфічних персонажів та відвідують сусідські оселі, отримують у дарунок від господарів гостинці - різні ласощі, солодощі, фрукти.

Чим зайнятись на Хелловін?

  • Запаліть свічку і згадайте як пройшов ваш рік (а він фактично пройшов, тому що увесь врожай зібраний, господарський сезон закінчений й ми вже фактично чекаємо настання нового року). Можете виписати на папір усе те, чим ви задоволені і окремо чим не задоволені. Згадайте усі свої вчинки, позитивні і проблемні, проаналізуйте помилки та зробіть правильні висновки.
  • Приготуйте щось із гарбуза, фруктів та овощів. Зберіться за родинним столом. Подякуйте Богу, подякуйте своїм батькам, померлим родичам, бабусям, дідусям за все. Задумайте собі плани на реалізацію у настурному році. Помоліться.
  • У цей день можете прогулятись, поїхати відвідати культурно-історичні місця або піти десь відсвяткувати, зробити дітям солодкий стіл, виконати їх давні мрії - купити подарунки. Основна мета - кожен має відчути щось приємне, святове на душі. А наступного дня, 1 листопада можна сходити на могили родичів та запалити лампадку.
Рог изобилия на Мабон

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber