Четвер
18 лип., 2024
     

Ukrainian English

Цілющі мінеральні джерела Борислава

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

mineralni-dzherela-boryslava

У минулих дописах ми вже розповідали, що Борислав відомий і нафтою, і озокеритом, і солевидобутком. Його історія сягає сивої давнини. Але мало хто знає, що тут є ще й джерела, які лікують від багатьох недуг!  

Бориславські мінеральні води залягають на глибинах від 100 до 1750 м, мають різний хімічний склад (хлоридно-натрієві, хлоридно кальцієві, гідрокарбонатно-кальцієво-натрієві та ін.) та умови утворення. Вони досліджуються з 1960 років та використовувались у 70–80-х роках минулого століття у місцевих санаторіях. Мало хто знає, що колись у продажу в пляшках була мінеральна вода «Бориславська» з Бориславського родовища мінеральних вод із водозабором на схилі давньої гори Городище.

Загалом на території Борислава розвідано 38 джерел та свердловин. Мінеральні води Борислава належать до відомих типів "Нафтуся", "Миргородська", "Трускавецька", "Моршинські розсоли". Окрім цих типів знайдені та потребують подальшого вивчення унікальні підземні води, збагачені йодом та бромом.

Тож давайте проїдемося, пройдемося цими заповідними місцями та розкриємо для себе ще один пазл загадкового Борислава...

Джерело мінеральної води "Нафтуся" під Модричами

Це джерело стало широковідомим десь з 1970-х років. Воно є безкоштовним, знаходиться в лісі, який територіально належить до села Модричі. Зі всіх боків джерело оточене високими ялицями, тече з самих надр землі. До нього можна дістатися лісовою стежкою, яка веде від зупинки, котра знаходиться на горі, за Тустановичами, на самоу виїзді з Борислава в напрямку Трускавця, навпроти Церкви Перенесення Мощів Св. Миколи 1899 р.

boryslavska-naftusdya-pid-modrychamy

Дорога до джерела Нафтусі

Багато-хто зі старожилів каже, що це і є та легендарна правдива "Нафтуся", про яку розповідають ще з часів Габсбургів. Є люди, які десятиліттями приїжають відпочивати до Трускавця, аби полікуватися саме цією водою.

Але варто знати, що вона має специфічний запах і смак - "тухлих яєць", що є насправді фірмовим "почерком" Нафтусі. Він може не сподобатись, проте лікувальний ефект його відмінний!

Вчені досліджували воду і виявили, що її мікробіологічні властивості наповнені усіма необхідними мінералами, щоб зміцнити здоров'я. Бориславська "Нафтуся" лікує серце, печінку, виводить каміння, очищає організм від солей, покращує обмін речовин, знімає запальні процеси, відновлює функції кістково-мозкового кровотворення, зміцнює імунітет. Після води відходять болі у тих, хто має проблеми з жовчним. Приходить нормалізація маси тіла. Люди лікують "Нафтусею" гепатити, фарингіти, цукровий діабет!

Бориславська нафтуся

Джерело Нафтуся Борислав

Автор цього допису на собі випробував силу бориславсько-модрицької "Нафтусі" і може засвідчити, що після прийому запальні процеси в організмі моментально призупиняються, а самопочуття покращується. Однак, щоб лікуватися нею на регулярній основі бажано спочатку проконсультуватися з фахівцем!

Основні показання до приймання "Нафтусі":

 • порушення обміну речовин;
 • дисфункція метаболізму (в тім числі терапія цукрового діабету);
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (знеболювання, спазмолітичний ефект, нормалізація роботи шлунка, заспокоєння запальних процесів);
 • виведення каменів, а також профілактика їх утворення (з нирок, жовчо/сечовивідних шляхів);
 • відновлення печінки на клітинному рівні;
 • нормалізація роботи залоз внутрішньої секреції;
 • становлення імунного бар’єра;
 • позбавлення від зашлакованості, токсинів, застоїв лімфи;
 • попередження онкології.

Увага: Нафтусю рекомендується пити маленькими дозами, підігрітою до кімнатної температури.

Джерело мінеральної води "Нафтуся" на Джерельній

dzherelo-naftusya-pavilyon

Ще одне джерело бориславської "Нафтусі", яке заслуговує на увагу. З нього тече гідрокарбонатно хлоридно-натрієво-кальцієва вода з мінералізацією 0,8 г/дм3 і підвищеним вмістом органічних речовин. 

Вода може лікувати:

 • Гастрити з підвищеною та зниженою кислотністю.
 • Хронічні езофагіти, незмикання клапана шлунка.
 • Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки.
 • Хронічні коліти та ентероколіти.
 • Проблеми з травленням.
 • Хвороби печінки та жовчовивідних шляхів.
 • Ожиріння, подагра, діабет, холецистит.
 • Спазми і судорги.
 • Стреси, неврози.

Чимало людей роками живуть у Бориславі, Трускавці, Дрогобичі і не знають про це джерело. Природа заховала його подалі від мирських очей - джерело знаходиться в наполовину гірській місцевості Борислава, біля вулиці Джерельна, серед приватного сектору. Найпростіше до нього дістатися з вулиці Транспортної і далі по вулиці Джерельній підніматися вгору і повернути ліворучи, поки не побачите нафтову качалку і йти далі в напрямку триповерхового будинку, де в самому кінці натрапите на струмок та гарну криничку з дерев'яною табличкою і написом "Нафтуся".

shkyah-do-dzherela3-boryslav

boryslav-dzherelo-naftusya-na-karti

Вода містить цілий букет корисних мікроелементів: йод, калій, залізо, бром, мідь, марганець, літій, сірководень, свинець, вуглекислоту і кремнієву кислоту. За смаком цю водичку можна прирівняти до джерела фортеці "Тустань" в Уричі  - через вміст йоду воно немов солодкувате, ніби з медком. Ти п'єш і отримуєш заряд бадьорості та здоров'я. Смак "тухлих яєць" тут ледь відчутний. Цією водичкою також гарно вмиватися, тому що вона добра для шкіри.

boryslavske-dzherelo-naftusya

Джерело мінеральної води на Губичах

Губичі - це колишнє село, а тепер мікрорайон Борислава. У минулому Губичі межували з Бориславом на півдні, селами Баня Котівська та Попелі – на південному заході, Дережичами з присілком Романівкою – на заході, монастирем Дережицьким – на південному сході, лісом Тептюж та селом Модричі – на північному сході, де були джерела соляної ропи.

Перша згадка про Губицьку парохію датується 1445 роком. У 1525 році був складений акт про розмежування сіл Губич та Тустанович. Село Губичі було королівським і підпорядковувалося безпосередньо владі Речі Посполитої. За даними Йосифінської метрики 1787 року в Губичах було 83 двори, корчма і церква. Австрійська влада купила в селян приблизно за 2,2 тисячі злотих землю, через яку в 1872 році проклала залізницю, що сполучала Дрогобич з Бориславом.

stara-mapa-hybuchi

Щодо походження назви Губичі. На сьогодні існує кілька цікавих версій. Перша — говорить, що це були землі, якими у давнину управляв кметь (вільний селянин з правом переміщення) Губа, що замолоду служив при охороні південно-західного кордону князівства руського. І от за вірну службу дістались йому в нагороду угіддя на підгір’ї, де він випасав худобу й орав землю понад річками Тисмениця та Лошень. Після смерті Губи власниками угідь стали його сини Губичі. Один з них залишився, а другий — оселився на горі. Тому місцеві жителі й казали, що там мешкає другий Губич, і закономірно верхнє поселення навколо його загороди згодом стало називатися Дрогобич. 

Друга версія вказує, що поселення виникло і дістало таку назву після кривавої січі між захисниками цих земель і монголо-татарами. Внаслідок цієї битви було вигублено масу народу, і місце, де це діялось, нарекли Губище, яке з часом перейшло у звичну нам назву Губичі. Те, що в цій місцевості відбувались кровопролитні бої свідчать назви невисоких гір Гукова і Сторожня, а потічок Крушельниця, який тече через це поселення, походить від слова «крушити».

Є й третя, не менш захоплива, версія. Губичі походять від кельтського слова gobann – коваль. Колись на цих землях було їхнє поселення. Вони підковували коней та робили зброю для кельтів. Та були вони настільки вправними, войовничими та бойовими, що згодом їх почали кликати бойками.

pechatka-sela-gubychi

Джерело про яке піде мова знаходиться неподалік від дерев'яної церкви Івана Хрестителя 1879 р. Добиратися до нього найкраще повернувши ліворуч у провулок від залізничного переїзду на дорозі Борислав - Дрогобич (вул. Дрогобицька). І далі пройти 50-100 м та повернути на стежину, яка в'ється вздовж старої недіючої колії і веде до самого джерела, яке знаходиться трохи нижче колії серед дерев, перед приватним сектором.

road-to-dherelo-na-hubychah

dzherelo-na-gubychah-maps

За мінералізацією 0,25–0,9 г/л, ця вода слабкомінералізована гідро-карбонатна, сульфатно-гідрокарбонатна, хлоридно гідрокарбонатна різного катіонного складу. За своїм смаком і природними якостями нагадує Трускавецьку мінеральну.

dzherelo-na-gubychah

dzherelo-na-gubychah2

Висновки

У контексті природолікування, відпочинку та туризму, Борислав має просто необмежений потенціал. Як писав польський дослідник нафтових покладів і мінеральних джерел Костянтин Толвінський, майбутнє розвитку Борислава не у видобутку нафти та озокериту, а у використанні мінеральних вод для лікування хворих. На сьогодні в замороженому стані існує проєкт "Питтєвої галереї", який покликаний пришвидшити рекреакційний розвиток міста:

pytteva-galereya-boryslav

Борислав має усі шанси стати другою Швейцарією. У нього просто треба вкладати кошти - систематично, цілеспрямовано. Будувати дороги, тенісні корти, футбольні поля, питтєві галереї, дитячі майданчики, санаторії, музеї, локації і атракції, прокладати туристичні та велосипедні стежки і тоді він без проблем може перевершити навіть Трускавець.

А поки що Борислав залишається нерозкритим. Мов та сонна лощина, сотні років дрімає собі і сміється, як казав Франко, зберігаючи потаємний вхід в минуле. Минуле, яке бачать та цінують не всі. Але мабуть у цьому й полягає дивовижна енергетика та атмосфера цього міста, яка притягує мандрівників з усіх усюд.

Гранжовий, ламповий Борислав... Місто контрастів!

Борислав нафтуся старе фотоПочинаючи з 1960 років по всьому Бориславу діяло декілька так званних "питтєвих галерей" куди приходили та приїздили не тільки робочі та місцеві жителі, а й місцеві магнати та люди що відпочивали в сусідньому Трускавці. Подеколи, щоб набрати та попити води черга займала до 2 годин. На фото нижче одна з таких галерей що знаходилась на Тустановичах.

Використані джерела:

 1. Нафтовик. Борислав має джерела, щоб стати успішним містом
 2. Бориславська міська рада. Продовжується дослідження джерел мінеральних вод Борислава (2019)
 3. Україна Модерна. Bиживання за екстремальних умов: Подолання минулого у Бориславі (1941-1944)
 4. Трускавецький вісник. Борислав: реальний поступ
 5. K.Tołwiński. Kopalnie nafty i gazów ziemnych w Polsce. T. 2, Borysław.
 6. В. Шестопалов. Лікувальні властивості мінеральних вод типу "Нафтуся" і методи їх консервації 
 7. BORYSLAV 1387. Facebook-сторінка.

Читайте інші наші матеріали за даною темою:


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber