Четвер
02 лип., 2020
завантаження...

Українські козаки, запорожці, січовики


Українські козаки

Вітаємо у Залі Козацької Слави! Ми будемо знайомити вас з історією та культурною спадщиною українських козаків. Козацькі воїни століттями захищали і прославляли Україну. Це одна з найпотужніших в світі військових каст та етносоціальна група, що виникла на базі скіфо-сарматських, а також частково половецьких племен. Козаки з'явилися як протест проти кріпацтва, утисків та переслідувань бояр, протест проти царів і тогочасних олігархів. Козаки - вільні люди, що знайшли притулок в Причорноморських і Придніпровських степах, а токож Задунайських гирлах. 

КОЗАКИ-ХАРАКТЕРИНИКИ

Характерники - спецпроектКозаки-характерники не одне століття привертали і привертатимуть увагу як українських, так і закордонних вчених. Про них ходять легенди і таємниці, історики досі ламають собі голову. Настав час розгадати загадку, розкрити подробиці: хто вони, характерники? Яку роль відігравали у тогочасному козацтві. Як стати характерником? Читайте у нашому спецпроекті 

Прислів'я та приказки про козаків

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 15

pryslivya-pro-kozakiv

Прислів'я про козаків. Український фолькор дуже багатий на прислів'я, пов'язані із запорожцями, отаманами, січовиками. Усі приказки дуже дотепні і красномовні, актуальні в теперішній час. Пропонуємо Вашій увазі добірку найкращих приказок про козаків.

Детальніше...

18751
 

Арійські елементи в культурі козаків

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 11

Козаки арії

Багато архаїчних елементів козацької культури, як і української традиційної культури взагалі, мають дуже глибокі історичні корені, що сягають праіндоєвропейських часів. Багато з них простежуються у культурній традиції арійської Рігведи, що почала формуватися 6000—5000 років тому в українських степах. 

Детальніше...

11826
 

Гійом Левассер де Боплан про козаків і Україну

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

boplan-opys-ukrainy

Щоб відчути тогочасне буття козацького воїнства варто поринути в "Опис України, кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн" - праця французького військового інженера й географа Гійома Левассер де Боплана (Guillaume Levasseur de Beauplan), який близько двадцяти років свого життя провів в Україні. Праця де Боплана тривалий час була єдиним у Європі науковим джерелом з україністики.

Детальніше...

9170
 

Віросповідання запорозьких козаків

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 4

Віросповідання запорозьких козаків

Віросповідання запорозьких козаків тема гостра, проте актуальна. Одні стверджують, що православ'я у козаків було чи не споконвіку, інші вперто намагаються довести,  що козаки - переконані язичники. При цьому, кожна із сторін просто нав'язує читачу свою думку, не наводячи ні аргументів, ні фактів. Отже, чи є християнство на духовному і генетичному рівнях близьке козакам? Спробуємо відповісти на це не легке питання, оперуючи історичними джерелами. 

Детальніше...

8413
 

Козацькі литаври

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
1433880714 lytavr4

Усі військові клейноди козацької та гетьманської влади були конфісковані й перевезені до Москви. На початку 1797 р. за указом імператора Павла І у церквах Лівобережної України було заборонено навіть співати духовні концерти. Найімовірніше, що назва "Литаври" має грецьке походження (πολυτανρεα — «політавреа», тобто багато барабанів).

Детальніше...

7916
 

Конституція Пилипа Орлика (повний текст)

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3
Конституція Пилипа Орлика

“Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького” від 5 квітня 1710 р." – одна з найбільш відомих пам’яток української політичної та правової дум­ки XVIII ст. Пакти були розроблені та прийняті українською політичною еміграцією у місті Бендери як конституційний акт, що мав регламентувати принципи формування та функціонування влади та територіальний устрій Війська Запорозького – українського політичного формування на території центральної та південної частини басейну Дніпра.

Детальніше...

7607
 

Аналогії між індійськими раджпутами та українськими козаками

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

radzhputy-kozaki

Продовжуючи шукати аналогії між індійськими раджпутами та українськими козаками, вкажу на подібність й інших звичаїв та обрядів. Раджпути, котрі вважають себе нащадками ведичних кшатріїв, носять шаровари і широкі пояси, довгі вуса, які, як запорожці, закручують за вуха, і оселедець на голові, котрий і називається подібно — "чут" (порівняйте з нашим "чуб") . 

Детальніше...

7437
 

Амазонки - праматері козацтва

Рейтинг 2.7 з 5. Голосів: 3

amazonky-pramateri-kozactva

Коли Чоловік присвоїв коня, сів на нього верхи і подивився на Жінку зверху вниз, саме тоді й закінчився матріархат. На новому возі Чоловік в’їхав у ПАТРІАРХАТ. Перехід від однієї суспільної формації до іншої відбувався драматично. Чимало жінок не могло примиритися з чоловічим верховенством у родині. Так утворилося неповторне явище в людській Історії — ВОЛЬНИЦЯ УКРАЇНСЬКОГО ЖІНОЦТВА. Так утворилася на терені Стародавньої України нова держава в державі під назвою АМАЗОНІЯ.

Детальніше...

6094
 

Стосунки по-козацьки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
stosunky-po-koxacky

Справжні козаки шанували жінок, а українки відповідали їм коханням та вірністю. Стосунки між чоловіком та жінкою в Україні завжди були побудовані на глибокій шані та взаємній повазі. Звичаї козаків пропагували серед січовиків безшлюбність, однак виховували у парубків шанобливе ставлення до жінки – матері, сестри, дружини, коханої дівчини. Відсутність постійного спілкування з жіноцтвом на Січі не призводила до забуття, байдужості та зневаги, більше того, спричинювала обожнення жіночого начала.

Детальніше...

4822
 

Козаки - хто вони та звідки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Козаки хто вони

Якого походження козаки, звідки вони прийшли?  Їх виводять від кімерійців, литовців, черкесів, татар, поляків, хазар, половців, бродників, печенігів, скіфів та сарматів. Чи мали вони відношення до нас, українців? Спробуємо проаналізувати у цій статті.

Детальніше...

4654
 

Тюркський слід в українській козаччині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
evtuhova-la-1952-036

Дехто вважає, що козаки — творці української нації. Тому українець і козак — майже одне й те саме. Козацтво є «стержнем» ідентифікації українців, відрізняє їх від сусідніх народів. Згідно з цим поглядом, козацтво справило позитивний, власне прогресивний вплив на розвиток українського народу, його господарського, соціального, політичного, культурного й релігійного життя. Словом, воно є своєрідним ідеалом для українця і водночас його «візитною карткою» в світі.

Детальніше...

4561
 

Богдан Хмельницький: історія гетьмана

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4
Гравюра Хмельницький

Досі не вдалося на всі сто відсотків визначити, де народився майбутній гетьман. Батьком великої людини був чигиринський сотник Михайло Хмельницький. Говорячи про те, яким був великий чоловік, можна однозначно сказати – освіченим. Із Київської братської школи він вступив на навчання до єзуїтів у Ярославлі-Галицькому. Вчився він старанно: досконало оволодів польською та латиною. Згодом вивчив французьку та турецьку мови.

Детальніше...

4473
 

Перемоги української зброї

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

krymskie tatary i kazaki v srazhenii protiv russkih

«В першій українсько-російській війні загинуло вже стільки-то українських військовослужбовців». «У війні на сході знищено стільки-то російських диверсантів». Заголовки такого штибу віднедавна можна зустріти у наших ЗМІ. З одного боку правильно, що теперішні стосунки між Україною та Росією почали називати саме такими, якими вони є насправді. З іншого боку, ця війна з північним сусідом аж ніяк не перша. Криваві сутички, конфлікти, грандіозні битви. Все це відбувалося задовго до того як з’явилися терміни «українці» та «росіяни» у їх сучасному розумінні. Ми розповімо лише про деякі, найбільш яскраві, епізоди стосунків, які російська влада чи то царська, чи радянська описувала не інакше як братерські, звісно відводячи місце старшого брата собі. 

Детальніше...

4345
 

Дмитро Байда Вишневецький

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
байда-вишневецький

З поміж багатьох козацьких ватажків раннього періоду козацької історії чи не найбільшою славою вкрив себе князь Дмитро Вишневецький, що походив з роду князів Гедиміновичів і який на початку 1550-х років заснував замок на ос трові Мала Хортиця, згуртував навколо нього козаків і цим поклав початок Запорозької Січі. Саме тому його вважають першим козацьким гетьманом.

Детальніше...

4119
 

Василь Верещак - перший козацький розвідник

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Козак Верещака

Під проводом Богдана Хмельницького було сформовано розгалужену розвідувальну мережу, яку складали підрозділи козацької розвідувально-дозорної служби, військові розвідувальні загони, дипломатичні місії, резидентури та окремі емісари на території інших країн. Серед тогочасних українських розвідників, які добували особливо цінні відомості, найколоритнішою є постать Верещаки.

Детальніше...

4046
 

Юрій Мицик - Отаман Іван Сірко

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

ivan-sirko-mycyk

Запорозьке козацтво подарувало світові цілу плеяду видатних вождів, які мужньо протистояли іноземним загарбникам. Найяскравіша постать серед них, якщо говорити про часи по смерті Богдана Хмельницького, - кошовий отаман Іван Сірко. Ще за життя його ім'я було оспіване в думах та піснях, увійшло в легенди, стало символом не тільки запорозького козацтва, а й усього волелюбного духу українського народу. За часів Руїни, коли на очах гинула відроджена Богданом Хмельницьким незалежна й суверенна Українська Держава, коли тіло матері-України шматували зусібіч вороги, запорожці мужньо боронили волю народу, і часто в бій за праведне діло їх вів Іван Сірко. Саме тоді його ім'я стало відоме всій Європі і не тільки їй.

Детальніше...

3861
 

Козацькі перемоги в Чорному морі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Козацькі морські походи

Козаки - знавці корабельної слави. Вони успішно перемагали турецькі ескадри і навіть навчали морської справи американських адміралів. Війна на морі довгий час була коронною для запорожців. Про це та про інше читайте у нашій статті. 

Детальніше...

3703
 

Гетьманщина: якою вона була?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Гетьмананщина - якою вона була

Гетьманщина багатьма істориками оцінюється чи не найкращий період українській державності. Однак явище це далеко не однозначне. Про роль гетьманів і гетьманщини в історії України суперечки йдуть і сьогодні. Ким були насправді гетьмани та яку роль виконували? Війни, зради, інтриги козацьких гетьманів - про все це ви дізнаєтесь у нашій статті.  

Детальніше...

3268
 

Як козаки дражнили ворогів перед боєм

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2
ukrainian pictures 05

Про мужність, відвагу і звитяги запорожців ось уже багато століть ходять приголомшливі легенди. Не перестають дивувати їх винахідливість, кмітливість, гострий розум у веденні боїв як на суші, так і на морі. Чого тільки вартували їх знамениті “Чайки”, що наводили жах на ворожу флотилію, і тактика “герць”, який називали кривавим танцем смерті, що міг нагнати на будь-якого супротивника в панічний страх.

Детальніше...

3197
 

Феномен гайдамацького повстання

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Гайдамаки

Український народ дуже довго терпів знущання від панів та різних чужинців, але кожному терпінню надходить кінець. На початку вісімнадцятого сторіччя люди, які втікали від нелюдської долі, почали збиратися в низах Дніпра та утворювати загони. Ці люди були хоробрими бунтарями, які повставали проти лихого відношення до селян, та ставали на захист простого знедоленого народу. Люди звали їх своїми захисниками та справедливими лицарями або просто - гайдамаки.

Детальніше...

2876
 

Кохання гетьмана Мазепи

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

Кохання Мазепи

Особисте життя гетьмана, як свідчать документи, склалося не дуже вдало, навіть трагічно. У 1674 році І. Мазепа мав дружину в Корсуні. З царської грамоти дізнаємося, що Івану Мазепі після повернення з Москви того ж року «жить… веліли с женою и с дітьми при своих добрах на сей стороні Дніпра».

Детальніше...

2513
 

Гетьманування Івана Самойловича і Конотопські статті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Іван Самойлович

У внутрішній політиці Іван Самойлович започаткував виділення з козацької старшини т. зв. значкового (знатного, значного) військового товариства, яке стало прообразом українського («малоросійського») дворянства. Намагався об'єднати Правобережжя та Лівобережжя.

Детальніше...

1875
 

Що таке козацький герць?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Gerz

Герць (герець) — поєдинок українських козаків з ворогами перед боєм, двобій окремих воїнів перед головною битвою, в якому виявлялося військове мистецтво; бій, боротьба між противниками; поєдинок, турнір, двобій, дуель; боротьба думок, поглядів. Група відчайдухів та сміливців серед запорізьких козаків перед боєм виходила зі строю та наближалася до супротивника ближче ніж на відстань пострілу рушничниці і починали лайкою або жестами знущатись і кепкувати над ворогом. 

Детальніше...

1794
 

Банда Гапки: український жіночий кримінал часів Котляревського

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Банда Гапки

Розбійництво в Україні через низку соціальних причин овіяно легендами – від Довбуша до Махна. Однак класичний розбійницький “пантеон” виявиться неповним без наявності жінки – і то не підстави для злочину, а яскравої його учасниці. Хочу представити вам мешканку міста Зінькова (нині – Полтавська область) Агафію Воздвиженську – непересічну постать місцевої історії 80-х рр. XVIII cт. Коли її заарештували, Устиму Кармалюку тільки виповнилося два роки.

Детальніше...

1640
 

Павло Мацапура - «чекатило» часів Гетьманщини XVIII ст.

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
26b 2

Усе почалося з того, що влітку 1740 року Генеральний військовий суд у Глухові одержав листа з Лубенської полкової канцелярії. Річ у тім, що в містечку на Полтавщині не наважувалися стратити чотирьох злочинців і попрохали розібратись із ситуацією на вищому рівні.

Детальніше...

1512
 

Як насправді виглядали українські козаки?

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 6

Зовнішній вигляд українських козаків за джерелами

Стаття Дениса Шаталова про козацьку зовнішність кінця XVIII – середини ХІХ ст.: тексти, графіка та повсякденні уявлення. Історичне дослідження на базі сухих фактів та джерел. Дана розвідка є спробою відтворити зовнішній вигляд представників різних гілок українського козацтва.

Детальніше...

12653
 

Козацька медицина

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4
Козацька медицина

Скажемо одразу: сам термін "Козацька медицина" - новий і викликає цілу низку запитань. Найпростіше - чи була вона взагалі? Давайте підрахуємо: населення Козаччини сягало (загалом) 150-200 тисяч чоловік. А інколи й більше. Поблизу, під їхнім захистом, по селах-хуторах жили козацькі жінки та діти. Це - ще близько 600-800 тисяч людей. Чи були вони всі здорові? А коли ні, то хто ж їх, хворих, лікував? Відповідь однозначна. Опоненти скажуть: а чи варто виділяти козацьку медицину з української народної?

Детальніше...

11032
 

Запорізька Січ, яку ми не знали

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 6

595844

Козаки – без перебільшення, найпопулярніші персонажі української історії. Про них написано тисячі книг, складено сотні пісень, знято десятки фільмів. Проте, ми впевнені, що в історії козацтва є чимало такого, про що ви навіть не здогадувалися. У День українського козацтва EtCetera розповість про невідому Запорізьку Січ.

Детальніше...

8696
 

Козацькі човни

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 5
3

На Запорозькій Січі суднобудівництво здавна розвинулось і досягло високого рівня й досконалості. Козацькі майстри-корабельники славилися і за межами України. Їх часто запрошували й до Москви, щоб вони навчали корабельної справи.

Детальніше...

8308
 

Українське козацтво: походження та культура

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kozactvo-ua

Українське козацтво було воєнно-економічним формуванням, що являло собою слов’янську моноетнічність (у складі запорізьких козаків домінував саме слов’янський етнос – поляки, малороси, великороси і у рідкісному випадку були присутні представники інших етносів). Питання щодо витоків українського козацтва представляє інтерес, передусім своєю маловивченністю. Дослідники простежували зв’язок слов’ян з русами, русів із скандинавами, слов’ян з булгарами, проте, фактично, не було звернуто уваги на зв’язок українських козаків із слов’янами. Зокрема, на існування у побуті та житті українських козаків архаїчних рис ранніх слов’ян. На сьогодні не існує докладного дослідження зв’язків українських козаків із слов’янським етносом.

Детальніше...

7842
 

Виборча система у козаків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Вибори у козаків

Виборча система мала широке застосування в козацькій державі, де Рада (загальні збори), крім вирішення інших питань, виконувала ще й функції виборів військової старшини. Вибори відбувалися в столиці козацької общини - в Січі. Козацька Генеральна рада обиралась і була верховною владою - законодавчою, судовою, адміністративною. Вона не тільки ухвалювала закони, а й обирала гетьмана і козацьку старшину. Функцію своєрідної «малої ради», Сенату, виконував виборний орган - Рада старшин.

Детальніше...

7575
 

Козаки - нащадки саків?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

kozaki-saky

На сьогодні існує безліч теорій з історії виникнення козацтва. Офіційні загальноприйняті версії вже не витримують жодної критики. Адже в основному вони не мають будь-якого документального підтвердження і ґрунтуються лише на загальноприйнятій історичної теорії. В основному всі версії появи козаків зводяться до того, що козаки з’явилися на території півдня сучасної України та нижньої течії річки Дон. Але давайте подивимося на карту 1570 року з атласу Абрахама Ортеліуса, складену в Лондоні. 

Детальніше...

7267
 

Самійло Величко - перший історик Козаччини

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

samiylo-velychko

Козацькі літописні джерела XVII — початку XVIII століття — то винятково цікава та високою мірою важлива частина національної історичної спадщини українського народу. Чи ведемо ми мову про непересічні літературні достоїнства творів Самовидця, Григорія Грабянки та Самійла Величка, чи розглядаємо ці визначні пам’ятки історико-філософської думки з точки зору науковця, що вивчає на основі наявних документальних матеріалів минуле рідної землі — в кожному разі неможливо не визнати особливу цінність та непроминальну пізнавальну й естетичну вартість доробку цих трьох видатних «Геродотів» козацької доби. Але можна, очевидно, стверджувати, що й з-поміж названих літописців козацької України особливе місце в історії відведено Самійлові Величку.

Детальніше...

4910
 

Українці в літописах Османської імперії

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

ukrainci-v-litopysah-osmaniv

Османські літописи – величезна й таємна сторінка історії України. І якщо читач гадає, ніби в нашій історії вже все відомо, усе прочитано, то це анітрохи не так. Структура козацького війська та Запорізької Січі з їхніми кошовими, писарями, бунчужними та обозними один в один відповідала тюркським степовим утворенням і тому ж Кримському ханству.

Детальніше...

4775
 

Микита Галаган: історія життя та подвиг українського козака

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
0 a62f3 33fb1e41 XL

Микита Галаган народився у місті Корсунь в знаній і славній козацькій родині. У ті часи в Україні освіта була на значно вищому рівні, аніж у багатьох інших країнах, вважалося за норму, щоб кожен козак змалечку вмів читати-писати, тож Микиту відправили до бурси Київського братства, навчання в якій фінансувалося коштом гетьмана Петра Сагайдачного.

Детальніше...

4623
 

До проблеми формування святкових традицій Запорозької Січі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Козаки на Січі

Незважаючи на постійний тиск з боку різних зовнішніх сил (польсько-шляхетський уряд, Османська Порта, Кримське ханство, російське самодержавство) Запорожська Січ завжди існувала за своїми правилами і законами, дотримувалася власних (вироблених століттями) форм організації осілого і походного життя. Багато з цих оригінальних звичаїв і традицій стали символами української ідентичності й тому заслуговують на особливу увагу.

Детальніше...

4506
 

Жіночий Спас

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
zhinky-voyiny

Мистецтво спаса (бойового духу) притаманне не тільки чоловікам. Якщо умовно поділити цю науку на три ступені, то першою і другою більш володіли жінки. У бою і після боя, першу допомогу пораненим робили, звичайно, козаки один одному, але коли посіченого, колотого, стріляного чоловіка, сина, чи онука, ледве живого, привозили додому то до тями його приводили жінки-бабусі, матері, дружини, сестри, наречені. Вони витягали з його тіла залізо, баранячими кишками зашивали йому м’язи та шкіру, правили та зрощували биті, поламані та порубані кістки, розминали (тобто робили масажі) кволе, поневічене тіло, вчили тримати ложку в руці, вчили ходити, і коли козак піднімався і знову вчився володіти пикою, шаблею, келепом (бойовий молоток) та булавою, то на тренувальний герць з ним ставали наречені, сестри, дружини, матері і навіть бабусі.

Детальніше...

4447
 

Про дружбу козаків і татар

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kozaky-tatary

Взаємини українців і татар із глобального протистояння перетворюються на ритуал противників-рицарів – вони "гостюють" чи "навідують" один одного, а захопивши полон, ведуть чесний торг. І це, за словами Івана Сірка, не має бути "приводом для великої війни".

Детальніше...

4152
 

Козацькі старожитності Маріуполя та його околиць

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

Козаки в Маріуполі

Запорозькі козаки прийшли до берегів Азовського моря у XVI ст. їх вабила до себе риба — один з головних продуктів харчування та важливий предмет торгівлі. В усті Кальміусу та інших річок і балок Приазов'я, на морських косах існували запорозькі тоні, де ловили рибу неводами. Спочатку тут виникли сезонні притулки запорозьких рибалок, зокрема па правому березі устя Кальміусу, про що свідчить назва західного рукава дельти — Домаха2.

Детальніше...

4063
 

Навчання та виховання дітей на Січі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

vihovannia-na-sichi

Як відомо на терені Запорізької Січі, існувала Козацька Січова школа. Вона складалася з двох відділів: в одному вчилися ті юнаки, що готувались на паламарів та дияконів - у цьому відділі було завжди 30 учнів. Крім того був відділ молодиків, де вчилися сироти, хрещеники козацької старшини, та інші діти, їх було коло 50. Тут учили цих дітей грамоти, співу та військовому ремеслу. С. Сірополко, досліджуючи систему виховання у Січовій школі підкреслює, що: "молодиків у школі і поза школою вчили: Богу добре молитися, на коні реп'яхом сидіти, шаблею рубати й відбиватися, з рушниці гострозоро стріляти й списом добре колоти".

Детальніше...

4029
 

Оліфер Голуб: гетьман з корсунського Стеблева

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Оліфер Голуб

Прізвище Оліфера Голуба з темряви минулого вперше виринає у світлі пожежі – палаючої пристані турецького Стамбула, штурмом взятої козацькими чайками, якими командував майбутній гетьман. 1615 роком, коли це сталося, датована перша письмова згадка про цього славного лицаря. Скільки років йому було на той час – достеменно не відомо, проте не менш шестидесяти. Та запал ще мав молодечий, розум ясний, а руку з шаблею – міцну, за що пізніше й гетьманом стане, причому не один раз…

Детальніше...

3757
 

Козацькі витоки міста Дніпро

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
unnamed-file-2

На мальовничих берегах могутнього широкого Дніпра в його середній течії привільно розкинулось одне з найбільших і найкрасивіших міст України – Дніпро. Історія його давня, складна і непроста. Багато десятиліть вчені-історики та краєзнавці ведуть дискусії, коли ж воно виникло, називають різні дати заснування міста.

Детальніше...

3436
 

Український козацький звичай

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Козак на коні

Цей документ підготовлений за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції «Звичай Русі, що став козацьким. Уклад конституції республіки Війська Запорозького (Конституція Пилипа Орлика)». Конференція відбулася 21-22 березня 2011 р. на базі Хмельницького інституту МАУП.

Детальніше...

3261
 

Князі Мамаї і стародавня Україна

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

mamay2

Існування Золотої Орди неабияк вплинуло на історію України. В результаті загарбницьких походів онука Чингісхана — Бату-хана під владу Орди потрапила значна частина Київської Русі. Вже при спадкоємцях Чингісхана величезна територія імперії була поділена на автономні  улуси, у тому числі улус Джучі, який охоплював землі сучасної України.

Детальніше...

3152
 

Українці на Кубані

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

UU ldkrNHd8

У січні 1918 року була утворена Кубанська Народна Республіка, а в лютому була проголошена її незалежність. Проте, фактично, незалежною кубанська держава так і не стала. У той час на Кубані були сильними українські настрої, обговорювалася ідея про об’єднання з Україною на правах автономії чи на засадах федерації. Але цим планам також не судилося бути реалізованими. Про кубанську історію сторічної давнини розмовляли журналісти Радіо Свобода з істориками Андрієм Іванцем та Дмитром Білим.

Детальніше...

2841
 

Що пили козаки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
Що пили козаки?

Дивно, ми багато чого знаємо про військові походи козаків та політику гетьманщини часів Богдана Хмельницького чи Івана Виговського. Але майже нічого не знаємо про самі банальні речі. Наприклад про те, що пили козаки? То що ж допомагало коротати холодні зимові вечори, сидячі біля теплої печі чи то жаркі літні дні, відпочиваючи під кроною якоїсь вишні? А дізнатися про це нам допоможе:

Детальніше...

2497
 

Виникнення монгольської держави

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 1
татаромнголи

У XII ст. у степах Забайкалля жили племена монголів. Їх сусідами були татари, а тому й монголів називали татарами. Їх головним заняттям було кочове скотарство, що доповнювалось полюванням. Розводили в основному коней та овець. Жили в повстяних наметах - юртах.

Детальніше...

1856
 

Гетьманування Дем'яна Многогрішного і Глухівські статті

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

mnogogrishnyi

Дем'ян Многогрішний підписав із Московською державою Глухівські статті 1669 р. Домігся, щоб Київ залишився за Москвою. Прагнув послабити роль старшини на користь гетьманської влади. Провадив таємні переговори з П. Дорошенком про можливість переходу Лівобережної України під протекторат Туреччини. Був заарештований за доносом московському цареві й відправлений на заслання за звинуваченням у державній зраді.

Детальніше...

1641
 

Право на землю у запорозьких козаків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Запорозька Січ - право на землю

Козацькі універсали були важливим джерелом права в Україні XVII-XVIIІ століть. Зокрема вони були підставою для володіння землею. Після Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького правовий режим українських земель зазнав значних змін. До того часу в Україні були такі суб’єкти землеволодіння: монастирі (єпископства), магнати та шляхта. Під час національно-визвольного руху з’явився новий суб’єкт – козацтво, яке поступово перетворюється на окремий суспільний стан.

Детальніше...

1620
 

Язичницькі настанови воїну-козаку

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Духовні настанови козаку-воїну

Козацькі духовні настанови воїну. Виховання козака-лицаря в язичницькому дусі. Добірка народної мудрості зі скарбнички козаків-характерників.

Детальніше...

1382
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

загрузка...