Неділя
16 черв., 2024
     

Ukrainian English

Кримські таври - куди вони зникли

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Кримські таври

Про цей загадковий народ, що дав Криму першу античну назву - Таврика або Таврида - розповідають і пишуть від найдавніших часів до наших днів. Хтось бачить в них корінних жителів Криму, хтось - мігрантів з Кавказу, а хтось взагалі записує в предки сучасних кримських татар. До сих пір ведеться дискусія про приналежність таврів до так званої «кізил-кобинської археологічної культури», а легендарні «ящики таврів» - стародавні кам'яні гробниці - можна знайти практично в будь-якій точці гірського Криму. Так що ж нам дійсно відомо прой це стародавній народ?

Звідки прийшли таври і якими були

Вважається, що таври були безписемним народом, ми не можемо з точністю стверджувати, звідки вони прийшли, до якого етносу належали і як вони називали самі себе. Припускають, що це було індоєвропейське плем'я, яке говорило на одній з індоарійських мов (пізні відомості псевдо-Аріана про те, що вони говорили на «готській», тобто мові германців явно недостовірні). Більш правдоподібними здаються відомості анонімного автора, який створив опис Понта Евксинського (тобто Чорного моря), в якому вказується, що мова таврів тотожна аланській. Якщо вірити цьому повідомленню, то таври були носіями однієї з іранських мов, схожу на скіфську, аланську або сучасну осетинську.

dolmeny-kryma-03

Виходячи з подібності ранніх некрополів Кавказу і Криму у вигляді так званих «кам'яних ящиків» - дольменів, деякі вчені припускають, що таври переселилися до Криму з Кавказу. Інші дослідники вважають, що таври - це автохтонне населення Криму, яке сформувалося на півострові з місцевих племен епохи бронзового віку. На думку С. Жебелєва, таври - нащадки розбитих скіфами давніх кіммерійців.

Етнонім (назва народу)

tavro-skify

Давньогрецькі джерела називали їх «таврами», а землю в якій вони жили, відповідно, «Таврика» або «Таврида». У грецькій мові слово «tauros» означає, дослівно, «бики». Різні вчені по-різному пропонують тлумачити цей етнонім (назва народу). За однією із версій, таври іменувалися так внаслідок того, що у них був поширений культ бика. За іншою, так таврів помилково назвали греки, почувши самоназву місцевих жителів на їх мові, схоже фонетично на грецьке слово «таври». В цьому випадку ми не знаємо, що ж саме означав цей етнонім. Відповідно до третьої гіпотези, греки перенесли назву гірського хребта Тавр в Малій Азії на Кримські гори. Потім назва кримських гір була перенесена на їх мешканців, яких стали називати «таврами», або «горцями».

Дані письмових джерел

Першим про варварські звичаї таврів писав ще у V столітті до н.е. батько історії Геродот:

«Вони приносять в жертву Діві і тих які зазнали корабельної аварії, і тих еллінів, яких вони захоплять не випливши в море, таким чином: зробивши попередні обряди, вони вдаряють їх дубиною по голові. Одні кажуть, що тіло вони скидають вниз зі скелі, а голову встромляють на кол; інші ж погоджуються з тим, що голову встромляють на кол, проте кажуть, що тіло не скидають зі скелі, але ховають. Самі таври кажуть, що то божество, якому приносять жертви - це Іфігенія, дочка Агамемнона. З ворогами, яких захоплюють в полон, вони вчиняють у такий спосіб: кожен, відрубавши полоненому голову, несе її до себе в дім, потім, настромивши на довгий кол, ставить її, високо підняту, над будинком, найчастіше над димарем... Живуть ж вони награбованим видобутком і війною».

Пізніше відомості Геродота повторювали й інші автори. Страбон у IV столітті до н.е. писав про те, що таври «зазвичай збирали свої розбійницькі банди» в гавані з вузьким входом, що називалася «Символон Лімен» (припускають, що під цим топонімом географ розумів сучасну Балаклаву). Амміан Марцеллін, що жив приблизно в ту ж епоху, говорив про те, що таври були розділені на племена Аріху, Сінха і Напі. Хронологічно останнім повідомленням про таврів є книга римського історика Тацита, згадуваного про те, що в 49 році н.е. таври розграбували декілька римських кораблів, які поверталися з Боспора і зазнали корабельної аварії.

Дані археології

Немає жодних сумнівів, що саме таврам належали численні могильники з так званими «кам'яними ящиками», розташовані на головній гряді Кримських гір і на Південному березі Криму. Датуються періодом VI-V століть до н.е., ці пам'ятки є масивними кам'яними могилами, що складаються з чотирьох плит, поставлених на ребро і однієї горизонтальної плити зверху. «Ящики» використовувалися в якості колективних усипальниць, куди можна було укласти рештки відразу декількох людей. Померлих укладали в скорченому положенні на боці. Після того, як ящик переповнювався кістками, їх звідти прибирали, залишаючи лише черепа.

Інвентар цих могил був досить бідний. Разом з похованими укладали зброю (залізні мечі-акінаки, що були в ходу у скіфів, стріли, кинджали), бронзові прикраси, кінську збрую, намиста і мушлі каурі. Подібність інвентарю таврів з предметами, знайденими в скіфських похованнях того часу, вказує на тісні зв'язки між цими двома народами.

Окремою проблемою є відсутність таврських поселень: зараз відомо тільки одне поселення подібного типу на горі Кішка в Сімеїзі. Відсутність поселень вказує на те, що таври були, імовірно, кочівниками, а не хліборобами. Про релігійні уявлення таврів, крім вищевказаних письмових джерел, свідчать також виявлені в печерах святилища таврів: імовірно, вони поклонялися жіночому божеству, а також справляли землеробсько-скотарські культи.

Проблема приналежності кізил-кобинської культури

Багато вчених вважають, що з таврами слід ототожнювати також і носіїв так званої «кізил-кобинської культури». Ця археологічна культура отримала свою назву від класичного пам'ятника - поселення біля печери Кізил-Коба. Поселення кізил-кобинців були виявлені по всій передгірській смузі півострова - від сучасного Севастополя на заході до Феодосії на сході. Усі вони датуються періодом між VIII і III століттями н.е. При розкопках цих пам'яток були знайдені напівземлянки і каркасно-глинобитні споруди, кам'яні знаряддя, бронзові прикраси, наконечники стріл та інші предмети, схожі на ті, що знаходять в таврських ящиках Південного берега Криму.

Особливий інтерес являють знайдені там ліпні посудини - корчаги, горщики, кубки, чаші, друшляки і деякі інші види кухонного начиння з прикрасами у вигляді наліпних валиків і рельєфних виступів. Своїх померлих кізил-кобинці ховали у кам'яних ящиках, які були трохи меншого розміру, ніж так звані «таврські». Інвентар могильників також був схожий на предмети, знайдені в ящиках на Південному березі Криму.

Знахідки залишків злакових і бобових культур, а також кістки домашніх тварин свідчать про те, що носії цієї культури були осілими землеробами. Якщо вважати, що ці пам'ятки також належали таврам, то відразу виникає законне питання: усі письмові джерела вказують, що таври були піратами і жили за рахунок грабіжницьких набігів. Археологічні дані ж говорять про те, що таври були кочівниками, які займалися відгінним скотарством. Однак носії кізик-кобинської культури, поза всяким сумнівом, були осілими землеробами! Як розв'язати цю суперечність? На думку класичного дослідника цього питання, І.М. Храпунова, відповідь досить непроста: таври, що сформувалися на основі кримських племен епохи пізньої бронзи, спочатку концентрувалися в передгірному Криму, займаючись землеробством і пастушим скотарством.

У VI столітті до н.е. частина таврів переселилася в гори і на Південний берег Криму, де з них сформувалася господарсько-культурна спільність, що займалася пасовищним скотарством і, імовірно, піратством. У IV ж столітті до н.е. ця частина таврів повернулася назад в передгірний Крим, приєднавшись до своїх родичів, що продовжували жити землеробством і скотарством. На це вказує, перш за все, відсутність таврських пам'ятників в горах і на Південному березі Криму після IV століття н.е.

Подальша доля таврів

Що сталося з цим народом після III століття до н.е., коли перестають діяти поселення кізил-кобинської культури? Швидше за все, таври продовжували існувати й після цього. Ті з них, хто оселився в грецьких містах Таврики, по всій видимості, незабаром змішалися з місцевим еллінським населенням. Інші, мабуть, влилися до складу скіфських племен: чимало джерел початку нашої ери згадують про грізних «тавроскіфів» або «скіфотаврах». Остаточно таври розчиняються серед мешканців Криму, мабуть, у II-III століттях нашої ери, зі знищенням пізньоскіфських міст півострова загарбниками аланами та готами.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber