Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Гуцульщина

Чорна Гора чи Піп Іван?

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 3

Чорногорський масив

Дуже часто у середовищі туристів котрі мандрують гірським хребтом Чорногора, що у Східних Карпатах, можна почути суперечки щодо назви однієї гори. Одні, називають її Чорною горою, інші – Попом Іваном. У відстоюванні своїх позицій, висуваються різні аргументи. Це перекази і легенди, почуті у місцевих мешканців, згадуються описи і мапи місцевості. Метою написання даної статті є спроба розібратись в цій суперечці думок і доказів, а також більш глибоко пізнати історію краю. У свому маленькому дослідженні я користувався відкритими джерелами інфомації, знайденими у всесвітній мережі. Проглянуто більше трьох сотень різних історичних документів. Серед них мапи місцевості, наукові праці та художні описи того краю.

Інтерпретації

Мандруючи по горах Чорногірського масиву, що у Східних Карпатах, я не раз стикався з тим, що одну з найвищих вершин України ( власне третю за вистою), гору висотою 2020.5м, з руїнами польської обсерваторії, збудованої у 1938р., називають по різному. Одна з назв – Чорна Гора, інша – Піп Іван.

Прихильники першого варіанту, аргументують назву Чорна Гора тим, що за легендою, на тій горі, ватажок опришків Олекса Довбуш вбив чорну біду, дідька. І гора ніби то з тих пір так і називається. Прихильники іншого варіанту наводять перекази, згідно котрих гора називається Попом Іваном, бо вона ніби то подібна на священника у рясі. Або ж, колись давно, у тих краях жив священник Іван і на свято Івана Купала він на тій горі збирав цілюще зілля. Ще за однією з версій, цю гору називають Попом Іваном бо там дують сильні вітри і гора ніби попіває (поспівує). Не здивуюсь, якщо у кожному карпатському селі тієї місцевості буде своє трактування походження назви даної гори. Проте чому саме гору назвали Чорною Горою чи Попом Іваном зараз вже навряд чи точно хтось скаже.

Існують і більш сучасні версії. Багато хто стверджуює, що перед Другою Світовою війною, ця гора називалась Піп Іван (Pop Iwan), наводячи старі 1932-1933 років польські мапи як доказ. Після приходу ж у цей край Радянської влади, гора була перейменована з Попа Івана, на Чорну гору (Черная гора) а тому, більш правильна назва гори – Піп Іван, як така, що зявилась на картах раніше.

А що ж, було до польських військових мап WIG? І чи лише на радянських топографічних мапах Генерального Штабу використовувалась назва Черная Гора? Коли взагалі з’явились перші згадки про гору. Для більш повного висвітлення цього питання спробуємо зазирнути в історичні документи, котрі розповідають про цей край.

Легенди і документальні дані про чорну гору

Чорногора

“22. Глава LXVI /1/. Описание зданий, почитаемых Славянами. В славянских краях были здания, почитаемые ими. Между другими было у них одно здание на горе, о которой писали философы, что она одна из высоких гор в мире. Об этом здании существует рассказ о качестве ее постройки, о расположении разнородных ее камней и различных их цветах, об отверстиях, сделанных в верхней части, о том, что построено в этих отверстиях для наблюдения за восходом солнца /1/, о положенных туда драгоценных камнях и знаках, отмеченных в нем, которые указывают на будущие события и предостерегают от происшествий пред их осуществлением, о раздающихся в верхней его части звуках и о том, что постигает их при слушании этих звуков /2/. Другое здание было построено одним из их царей на черной горе: его окружают чудесные воды /3/, разноцветные и разновкусные, известные своей пользой /4/. В нем они имели большого идола в образе человека /5/, представленного в виде старика с палкой в руке, которою он двигает кости мертвецов из могил. Под правой его ногой находятся изображения разнородных муравьев, а под левой – изображения пречерных воронов, черных крыльев /6/ и других, также (изображения) странных Хабашцев и Занджцев .

Ця цитата взята з праці-перекладу Гаркави А. Я. “Сказания мусульманских писателей о Славянах и Русских (с половины VII века до конца X века по Р. Х.)” СПб, 1870, С. 129 – 138. Що розміщена на сайті “ан-Нибарийа и Древняя Русь“.

Першим хто висунув гіпотезу, що “чорна гора” в праці Аль Масуді є горою у Капатах був С.Фамінцин. У свому дослідженні “Божества Древнихь Славянь”, що була видана у 1884 р в С.-Петербурзі автор припускає, що сучачна Чорна Гора/Піп Іван і є тією горою про котру згадує Аль-Масуді. Фамінцин не вказує на чому базована його гіпотеза, швидше за все він помітив подібность назв. Більше того, цю гіпотезу також можна підкріпити тим фактом, що натериторії де проживали східні слов’яни немає гір вищих за Карпати. А Чорна Гора вважалась найвищою горою цієї частини Карпат включно до середини XIX століття доки не були зроблені більш-менш точні виміри. Звісно це не є справжнім доказом того, що “чорна гора” Аль Массуді є сучасною Чорною Горою, але і така гіпотеза цілком імовірна.

Одним з найстаріших документів де згадується назва Чорна гора (Carna hora) в межах Чорногірського масиву, можна назвати, мапу “Deliniatio specialis et accurata Ukrainae cum suis palatinatibus ac distictibq provincysq adiacentibus”, 1651 року видання, що була складена Ґійомом Левассером де Бопланом (Guilhelmus le Vafseur de Beauplan), французьким військовим архітектором і капітаном його величності короля Польщі.

chornogora2

В кінці 20х років XVII ст Ґійомом Левассер де Боплан був запрошений на службу до короля Польщі Сигизмунда III в якості військового архітектора і старшого капітана артилереї. Як результат з 1630 по 1647 р Ґійом Левассер де Боплан перебеуває і працює на території сучасної України де закладає фортеці аби зробити більш безпечними південні і східні кордони Речі Посполитої. Додатково, за дорученням польського короля Владислава IV, Гійом Лавасер де Боплан відвідуючи різні частини України повинен був складати мапи тих місцевостей, з чим француз успішно справився. Як результат ним були складені мапи територій від кордонів Трансільванії до кордонів Московського царства. За свідченнями багатьох фахівців, мапи України є одними з найкращих мап світу, що були видані в той період.

Згадувана вище спеціальна мапа Укарїни зображає територію України XVII ст. зі всіма воєводствами, округами і провінціями. Особливістю мапи є те, що позначення виконані на латині і французською, проте назви поселень чи місцевостей моють польський правопис, у відповідності до того як та назва вимовлялась мовою оригіналу, тобто українською чи польською мовами. Мапа є оберненоорієнтована: Північ – знизу, південь – зверху, відповідно схід – зліва, а захід – справа, що було притаманно для карт того часу. Масштабна шкала зображена у шести варіантах: польській, українській, німецькій, московскій, і італійській милях а також і в гальских (французських) лье. Мапа містить 28 умовних позначень і утворюється з вісьми незалежних фрагментів. На одному з них, “Transilvaniae Pars Russiae”, в районі Carpates montes і витоків Prut Flu, можна знайти позначення Carna hora.

На іншій мапі Боплана, “Ukrainae Pars, quae POKUTIA Vulgo dicitur” 1662 року видання, а також на мапі “Principaute de Transilvanie”,що була видана в Парижі приблизно в той же період, 1664 рік, також присутня назва Carna hora. На всіх цих мапах, назва Carna hora вказує на назву поселенння котре знаходилось близько кордону між Transilvania pars і Pokutia pars, сучасна територія Івано Франківської і Закарпатської областей.

Ця ж назва, Carna hora/Carna gora, як позначення для поселення, прослідковується на багатьох інших мапах, включно до першої половини XIX ст. Беручи до уваги те, що давнє поселення Carna hora знаходилось на витоках річки Прут, а Ворохта є нейвищим і першим селом на Пруті, можна досить впевнено стверджувати, що Carna hora знаходилась в районі сучасного смт. Ворохта. І цілком можливо, що Ворохта і є сучасною назвою того поселення.

До однієї з перших згадок назви “чорногора”, як позначення хребта, можна віднести легенду, що дійшла до нас з глибини віків, легенду про славного ватажка опришків Олексу Довбуша. В середені XVIII ст. на значній тереторії сучасних Українських Карпат проти панів, багатіїв і польської шляхти вели боротьбу опришки очолювані Олексою Довбушем. В основному його загін діяв на території Покуття, Закарпаття, Буковини та Бойківщини. Проте достеменно відомо про його більш далекі походи в район Турки, Дрогобича, Борщова. В уяві простих людей Довбуш став карпатським Робін Гудом. Про нього почали складати числені легенди. За однією з таких легенд Олекса Довбуш у Чорногорі вбив дідька. У кінці XIX ст, цю і інші легенди записав і видав у своїй багатотомній праці “Гуцульщина” дослідник гуцульського краю Володимир Шухевич. Судячи з легенд, що відтворені у цій праці, назва “Чорногора”, для гірського масиву, була знана у середені XVIII ст. Проте даних власне про назву гори Чорна Гора немає, як немає даних про інші назви гір. Вийнятком є згадка про середину Чорногірського хребта – Кедроватий. Судячи з опису, можна умовно казати про ділянку сучасних гір Ребра – Гутин Томнатик – Бребенескул. В інших легендах, що містяться в праці “Гуцульщина” назва “Чорногора” також згадується як гірський масив.

Ближче кінця XVIIIст. зявляються перші більш деталізовані мапи сучасної території Україньських Карпат, де вказуються назви деяких гірських хребтів і вершин. До однієї з таких мап можна віднести мапу “Carte de la Pologne Autrichienne contenant La Russie Rouge et la partie meridionale du Palatinat de Cracovie, etc.”, що була видана P. Santini у Венеції в 1776р. Мапа виконана на папері у розмірі 45х59см, зображає територію Галичини з незначними прилеглими тетериторіями Угорщини, Молдавії, Польщі і Сілезії. Особливістю цієї мапи є те, що на ній вже вказано, назви деяких хребтів і вершин. Як приклад в районі сучасних хребтів Чорногора, Марамуреш, Свидовець на цій мапі можна знайти назви хребтів: Sniezna Gora, Swiazdova Gora. Назви окремих вершин: Biala G., Lisia Gora. Там же відмічено назви копалень золота – Diabla Gora, срібла Srebrna Gora і ін. Серед поселень того району легко віднайти село Czarna Gora, шо знаходиться біля витоків ріки Pruth R.

На іншій мапі “Karte von Polen” 1796 р. видання, що була надрукована у Відні, також знаходимо містечко Stadtchen Czarna Gora. Воно знаходилось в Станіславському окрузі, Stanislawower Kreis, поряд з іншими містечками Mikulichin, Kosmacz, Zabinow. Мапа виконана в розмірі 72 х 95 cm. ЇЇ атором є Franz Johann Josef von Reilly, 1766-1820.

Проглянувши всі ці історичні документи можна задатись питанням, чи є звязок між назвою поселення Carna hora, чи пасма Чорногора, з назвою гори Чорна гора? Однозначної відповіді на це питання навряд чи хтось дасть. Але, за аналогією з тим, що назва поселення часто співзвучна з навою природнього об’єкту, котрий знаходиться поряд, виникає ідея, що такий звязок таки існує. Таким обєктом може бути річка, озеро, гора, гірський хребет чи інше природне утворення.

Ось декілька прикладів: поселення Ільці - Річка Ільці; Репедя (Repedea) - Річка Репедя (Repedea); Сучава (Sucevei) - Річка Сучава (Suceava); Чорна Тиса - Річка Чорна Тиса; Шибене - оз.Шибене, потік Шибенний; Погорілець - Гора Погорілець 710 м; Чорний Потік - Гора Чорний Потік 728.0 м; Косівська Поляна - Гора Косівська Поляна 985.0м; Снина - Гора Снинський Камінь 1006м; Кобилецька Поляна - Гора Кобила 1177.1м; Ніагрин - Гора Ніагрин 1184 м; Пасічне (Pasiczna) - Гірський масив Пасічна з горою Пасічанка 1212.8 м (Pasieczanka 1215 m); Яворник (Jawornik) - Гора Яворник 1374м (Jawornik 1377 m) в крайоні гори Шурин; Berlybash (сучасна Костилівка) - Гора Берлибашка 1733 м; Говерла - річка Говерла, Гора Говерла 2060.5 м; Вел Ломниця (Vel.Lomnica) - Гора Ломниця (Lomnicky Stit) 2633.9 м; Герлахів (Gerlachov) - Гора Герлах (Gerlachovsky Stit) 2654.4 м; Родна (Rodna) - Гірський масив Родна (Rodna); Фегараш - Гірський масив Фегараш (Muntii Fagarusului).

Окрім того легко помітити й іншу особливісь у назвах гір. Досить часто назва гірського хребта має таку ж назву як і одна з вершин цього хребта, (часто ще й домінуюча вершина):

хр. Ротундул Гора Ротундул 1568 м
хр. Альбін Гора Альбін 1510 м
хр. Максимець Гора Максимець 1345 м
хр. Яровиця Гора Яровиця 1566.9м
хр. Явірник Гора Явірник 1467м

Цей перелік можна ще довго продовжувати. Тобто практика іменування хребта назвою іднієї з вершин цього хребта не є виключенням, це досить поширене явище. З цих порівнняннь виникає логічне припущення, що в межах Чорногірського хребта могла б існувати гора з подібною назвою. Хребет Чорногірський – гора Чорна Гора. Це припущення легко підтверджується величезною кількістю топографічних мап і описів. Але про це, у наступній частині статті – “Період Імперій”.

Попередні висновки

Хочу наголосити, що оригінальні джерела доступні для мого дослідження, доволі обмежені. Серед наявних переважають мапи. Нажаль рівень картографії даного періоду був недостатнім щодо точності і інфомативності. Проте, навіть з цієї невеликої кількості інфорамації що вдалось знайти, можна зробити декілька ствердних висновків.

1. На Гуцульщині назва “чорна гора” була відома як мінімум з середени XVII ст. Числені мапи вказують на поселення Carna/Czarna Gora у витоках річки Прут.

2. Гірський хребет Чорногора, або пасмо Чорногори відоме гуцулам з середини XVIII ст.

3. У цьому історичному періоді, в документах котрі я зміг знайти, назва Піп Іван, у будь-якому контексті, не згадується . Звісно, не виключено, що такі документи існують.

4. Назва гори – Чорна Гора за цей історичний період і в тих же документах також вісутня. Хоча знову ж, це не значить, що їх немає.

© Andriy Koval, 2007, karpaty.com.ua
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber