П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Гуцульщина

Жаб'є - гуцульська столиця

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 5

Жаб'є

Жаб’є (Zabie) - один із центрів гуцульської культури, районний центр. Знаходиться селище на висоті 620 метрів над р.м., на півдні Івано-Франківської області, за 120км від обласного центру і в 32 км від залізничної станції Ворохта. У 1962 р. «совєтами» воно було перейменоване у «Верховина», що внесло певну двозначність: Верховина - це назва високогір'я, Верховиною могли назвати у піснях і Косівщину і Надвірнянщину, і інші високогірні місцевості, а назва Жаб’є має кількастолітню історію, її дотепер вживають жителі цього населеного пункту, вона фігурує у піснях і фольклорі. Перша письмова згадка про Жаб’є зустрічається у 1424 році, князь Свидригайло передав його в користування якомусь Драгосимовичу.

zabie-vidok

Про походження назви Жаб’є існують різні перекази та припущення. В одних назву Жаб’є виводять від нібито першого його поселенця на прізвище Жабка, утікача з низинних територій. В інших – від болотистої прибережної місцевості по обидва боки ріки Чорний Черемош, де весною водилось багато. В останній час з’явилася гіпотеза походження назви Жаб’є від прадавнього гуцульського божества вогню, аналогічному литовському божеству вогню Габіє, до якого зверталися з проханням принести полум’я та розсіяти у світ іскри.

Панорама Жаб'є взимкуПанорама, с. Жаб'є (Верховина). Розташоване на висоті 620 м над рівнем моря, на березі річки Чорний Черемош, за 150 км від Івано-Франківська і за 31 км від залізничної станції Ворохта.

З історичних джерел відомо, що ще з часів Київської Русі жаб убивати забороняли. Як амфібія, вона істота, що живе у двох стихіях: воді і землі. У процесі свого розвитку жаба проходить трансформацію: із пуголовка, який може жити лише у воді, вона перетворюється на дорослу особину, спроможну рухатися і у воді, і на землі. Тобто вона символізує посередництво між цими двома світами. У давній Гіпербореї вважали жаб «дітищами землі», символом весни, родючості, вологи й дощу. Вона - хранителька річок, озер, колодязів, володарка води. А у наших українських Карпатах гуцули іменували жабу просто «панною», нерідко поміщали жаб в молоко, і воно не скисало. Можливо, саме і звідси прийшло до нас загадкове Жаб’є? У честь якого було спочатку побудоване святилище, а згодом засноване і ціле село.

zabie2

Найвисокогірніший присілок Жаб’є розташувався на високому перевалі на висоті 1250 метрів і є чи не найвищим гірським поселенням в Україні. За Австро-Угорщини селище було рекордсменом: найбільша кількість жителів як на село + найбільша територіальна одиниця (гміна), близько 600 кв. км. Сьогодні ж Жаб’є, за даними останнього перепису населення, є найменш малочисельним по кількості населення райцентром області.

zabie-stare-foto

У Жаб’є часто приїздили і приїздять подихати, подивитись на гуцулів, позбирати в лісах гриби-ягоди - а найдосвіченіші мандрівники брали тут низький старт перед Чорногорою - до Піп-Івана вже зовсім поруч, а далі по хребту - і аж до Говерли з Петросом... Хоча найекзотичнішою, найцікавішою була екскурсія-сплав на плотах-дарабах, разом з гуцулами-лісорубами. Двічі на тиждень туристів катали на дарабах - або до Устерик, або аж до Кутів і Вижниці.

Село Жаб'є

У 1884 р. Франко організував екскурсію студентської молоді по Гуцульщині:

Ось Жаб'є, гуцульська столиця,
Нема, мовляють, села понад Жаб'є,
І більшого лиха шукати дарма,
Чиж люд той зовсім воно заб'є?
Де паслися вівці гуцульські колись,
Воли там жидівські пасуться
Ті ж, що перед ними магнати тряслись
Тепер перед жидками трясуться. 

Багато жителів села Жаб'є діяли в загонах Олекси Довбуша, І. Пискливого, Пинті, Бойчука, Баюрака. Масовим явищем серед горян стали скликання віча - нової форми визвольного руху кінця ХІХ століття. В першій половині XIX ст. у Жабйому і сусідніх селах діяли опришки на чолі з М.Штолюком.

zabie0

У квітні 1920 року в Жаб'є відбулося селянське повстання (отримало назву "Гуцульське повстання"), яке було придушене польською владою. Учасникам Гуцульського повстання 1920 року споруджено пам'ятний знак.

З 1991 року під керівництвом Романа Кумлика у селищі виступає відомий ансамбль «Черемош». Тут діє регіональний історико-краєзнавчий музей "Гуцульщина".

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber