Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Готи: історія й походження індоєвропейського племені

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 9

історія України

Рідко який народ зробив настільки значний вплив на формування європейської історії як готи. Саме з їх вторгнення на територію Європи в II - III століттях нашої ери фактично почалося Велике переселення народів. Готи під командуванням вождя Аларіха були першими варварами, котрі насмілилися потрясти своєю зухвалістю цивілізовану Європу і завоювати у 410 році Рим - гордовиту столицю латинської імперії.

Готи і слов'яни

В результаті завойовницьких походів, готи заволоділи землями на території всієї Європи, починаючи з сучасних Кавказу, Криму і України на сході - і включаючи Італію та Іспанію на півдні й заході.

У Східній Європі готи протягом декількох століть проживали по сусідству зі слов'янами. На думку мовознавців, саме з готської мови через старослов'янську до нас прийшли такі загальновживані слова як «хліб» (hlaifs), «котел» (katils), «спокушати» (kausjan), «верблюд» (ulbandus), «митар» (motareis ), «постити» (fastan), «хлів» (hlaiw), «винагорода» (mizdo), «танцювати» (plinsjan), «смоква» (smakka) і багато інших. Більш того, по всій видимості, саме від кримсько-готського wingart пішло слово «виноград».

Готична архітектура, шрифт і сучасні «готи»

Незважаючи на те, що в західній Європі готи перестають існувати як народ вже у VIII столітті нашої ери, їх ім'я продовжувало використовуватися й пізніше. Так, винайдений у XII столітті сміливий архітектурний стиль, з витонченими стрілчастими арками і химерними гострими шпилями, настільки радикально відрізнявся від попередньої йому романської архітектури, був названий «готичним» - і це незважаючи на те, що етнічні готи не мали до його створення анінайменшого відношення!

Готична архітектура

Цей же «варварський» готичний стиль панував тоді і в скульптурі, і в живописі, і в поезії, і навіть в книжковій мініатюрі: особливий незграбний шрифт, яким написано практично всі пізньосередньовічні рукописи, також називається «готичним». У Німеччині цей шрифт використовувався в книгодрукуванні аж до закінчення Другої світової війни.

Готична субкультура

Нарешті, вже в наші з вами дні ми стали свідками народження нової молодіжної субкультури, котра також використовує етнонім «готи» в своїх цілях. Саме так, «готами», називають себ, одягнені у все чорне, шанувальники похмурої, меланхолійної «готичної» музики, різновид рок-музики.

P.S. Хто цікавиться субкультурами, радимо почитати про хайпбістів >>

Загибель європейських готів

Готи перестали існувати як етнос досить рано. Проживаючі в Італії остготи були практично повністю асимільовані місцевим населенням після кровопролитних воєн з візантійським полководцем Велізарієм (535-554). Те ж саме сталося і з жившими в Іспанії візиготами або вестготами після арабського вторгнення 711 року. За деякими припущеннями, іспанська область Каталонія - де сьогодні грає в футбол легендарний клуб «Барселона» - несе в своїй назві відгомін історичного змішання в цьому регіоні в середньовічний час готів і  алан (тобто «Готаланія»).

Плем'я готів в Україні - історична мапа

Загадка кримських готів

І лише в Криму готи продовжували існувати як окремий народ як мінімум до XVI, а можливо, і навіть до XVII-XVIII століть. Проникші до Криму у III столітті н.е., готські племена осідають переважно в південно-західному Криму і, прийнявши християнську віру візантійського зразка, починають змішуватися з місцевим аланським (скіфо-сарматським) населенням, одночасно переймаючи мову і культуру греків-візантійців.

Готи: вигляд і обладунок

Дані археології свідчать про те, що в VI-VII століттях кримсько-готські жінки носили типовий німецький костюм, до складу якого входили дорогоцінні застібки-фібули, сережки, браслети і дивовижні за своєю красою масивні пряжки із зображенням голови орла (т.зв. "орлиноголова").

Орел символ готов

Через змішування з аланами (предками сучасних осетинів), середньовічні мандрівники і сучасні вчені називають кримських готів «готаланами» або навіть «аланоготами».

Готи в Криму: аланоготи

Після вторгнення до Криму татар в XIII столітті деяка частина готів на додаток до грецького починає також використовувати татарський. Навіть у другій половині XVI століття (а за деякими даними аж до кінця XVIII) готське населення Криму продовжувало використовувати в якості мови домашнього спілкування рідною германський діалект. Цей унікальний діалект є хронологічно найбільш пізнім реліктом східнонімецьких мов, на яких розмовляли європейські готи.

У 1475 році в Крим вторгаються нові завойовники - турки-османи. Після цього грекозоване готське населення починає культурно (а, можливо етнічно і релігійно) «татаризуватись» і втрачати свою готську ідентичність. Проте, навіть у XIX столітті деякі етнографи і історики вважали нащадками готів блакитнооке і світловолосе населення грецьких сіл Маріуполя і гірського Криму.

У роки Другої Світової війни «готську тему» намагалися використовувати нацистські ідеологи, виношували задуми перейменування Криму в «Готенланд» і заселення півострова етнічними німцями.

Останні готи

Так куди ж зникли кримські готи? Вчені XIX століття часто задавалися питанням про те, що ж, власне кажучи, стало з цілим народом, який подавав ознаки життя, за деякими повідомленнями, ще в кінці XVIII століття. Дослідники цілком справедливо вказували на те, що пошуки нащадків готів варто було б почати з дослідження декількох етнічних груп, з якими ті ймовірно змішувалися і вступали в шлюби.

Готи і Крим

З цих груп зазвичай виділялися грекомовні християни тати і уруми, переселені з Криму до Приазов'я у 1778 році, а також південнобережні і гірські татари Криму, які говорили кримськотатарською. Дійсно, і у тих і у інших часто можна зустріти індивідуумів зі світлим або рудим волоссям, блідою шкірою та блакитними очима. Так що, побачивши на ринку в Бахчисараї усміхненого блакитноокого татарина, знайте - перед вами, можливо, нащадок давньої нації, чиї войовничі предки колись почали Велике переселення народів...

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber